Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Dinsdag 21 Februari 1893 No. 4518. bureau &oo£$txaat 817. De Witte Wolf. ALGEMEEN OVERZICHT. Parijsche Kroniek PRIJS VAN DIT BLAD: 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN Feuilleton. Naar het Fransch van Paul Féval. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. ■iiiU' h:i mJ.i:.-; Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Een hooge ouderdom te bereiken wordt door de meerderheid der stervelingen zeker als een zegen beschouwd. Voor de acht-en-tachtig-jarige Ferdinand de Lesseps ware het toch waarschijnlijk gelukkiger geweest eenige jaren vroe ger te zijn heengegaan dan, zooals thans, nog bij zijn leven veroordeeld en van het voetstuk waarop hij door hetFransche volkgeplaatstwas tewordennedergehaald. Als het waar is wat men zegt, en het zou niet te verwonderen zijn, dan moet de overigens nog krachtige man veel van zijn verstandelijke vermogens verloren hebben, zoodat men hem van al hetgeen in de laatste maanden voorviel, geheel onkundig heeft kunnen laten. Met dit al brengt de veroordeeling van Ferdi nand de Lesseps het gouvernement in een lastig geval, daar het toch inoeie- lijk dien stokouden man nog vijfjaren naar Clairveaux kan zenden en men ge looft ook algemeen dat de president Car- not hem gratie zal schenken, hetgeen nog de beste oplossing zoude zijn. In de Académie Frangaise geeft diezelfde veroordeeling eveneens tot vele moei lijkheden aanleiding. Nog nimmer werd er een der onsterfelijken tot een gevangenisstraf veroordeeld en wan neer zij nu den grand frangais" uit hun midden willen bannen, hoe zal het dan voor zijn opvolger mogelijk zijn de traditioneele lofrede op zijn voorgan ger te houden Hij zou den grooten Bos- suet, een der eerste leden van dit hooge college, maar hebben na te lezen wat deze over de ijdelheid der aardsche zaken gezegd heeft om zich nog een schitterend succes te verzekeren. Die Panama-zaak heeft al tot veel surprises aanleiding gegeven. Een der belangrijkste was zeker do rede, dooi den afgevaardigde, oud-minister van Marine, Mr. Cavaignac gehouden, die zonder oveiwegen aan alle partijen en niet minder aan de regeering, op 39) Dit alles ontmoedigde hem echter niet, en dagelijks verdubbelde hij zijn nuttelooze po gingen. Verder was de markies De Nantel, zooals wjj reeds weten, Koninklijk intendant van de belastingen. Dit ambt, dat men niet moet ver wanen met dat van onze algemeene ontvan gers, eischte een zeer groote mate van acti viteit, vooral in Bretagne. In deze provincie toch ontbrak niet alleen het geld, maar ook de goede wil, om te voldoen aan de zware verplichtingen, haar sedert korten tjjd opge legd. In de derde plaats en het is zeker, dat hij hieraan het meeste hechtte kon Bécha meil de hand leggen op alle bewijzen van adeldom, in de geheele provincie. Dit recht °m alle familiepapieren na te snuffelen, was manmoedige doch eenvoudige wijze de waarheid zeggende, door allen werd toegejuigd, terwijl zijn motie door het gouvernement aanvaard, met „alge meene" stemmen aangenomen en het aanplakken in al de gemeenten van Frankrijk op den koop toe bevolen werd. Door het aannemen dezer motie is het ministerie feitelijk verzwakt en en eene interpellatie over de algemeene politiek zal de zaken weer in het reine moeten brengen. De groote kwaal is en blijft in Frankrijk dat men geen ruime doch behoudende politiek durft volgen, omdat de ministers altijd die 80 a 90 radicale stemmen willen behouden die zich als de „pur sang-republikeinen" voordoen, doch die met Clémenceau aan hun hoofd dezelfde republiek de grootste schande en schade aandoen. Wan neer zal het linker centrum en de linkerzijde zich niet meer door die onruststokers laten regeeren? Zoo deze interpellatie tot die bevrijding leidde dan zou de rede van Cavaignac in gulden letters op het gebouw van 't wetgevend lichaam moeten gegraveerd worden, want dan was de eerste stap tot den inwendigen vrede van Frankrijk gedaan. Doch dit zoude al te schoon zijn en men zal weer, zoo als reeds zoovele malen, al de intriganten met hunne duistere com binatiën aan het werk zien om iedere edele en opbouwende politiek door hunne bedreigingen en huichelachtige waar schuwingen tegen de clericalen enz. dood te drukken en de voortzetting van al hetgeen door het volk, ja door de Kamer zelfs veroordeeld is, staat ons weer onvermijdelijk te wachten. De vroeger zoo onstuimige mr. Dé- roulède begint zich tot deugden te schikken en zijn voorstel, in de Kamer van Woensdag den 15den dezer, omal- vorens de interpellatie van mr. Leydet dadelijk te aanvaarden, de begrootingen af te handelen, was zeker dat van een verstandig man. Het werd echter mot als het ware onafscheidelijk van het ambt van intendant, aangezien de adel niet belas tingplichtig was, hetgeen tengevolge had ge had, dat een groot aantal gelukzoekers, adel dom voorwendende, zich aan de betaling van belasting trachtte te onttrekken. Dit recht kwam M. Béchameil zelfs op nog degelijker gronden toe. Door namelijk jaar lijks een aanzienlijk bedrag in de Koninklijke schatkist te storten, had hij het recht gekocht, de titels, akten en oude handvesten te onder zoeken, en met dit contract in de hand, was hij de eenige, die de geldboeten ontving, op zijn aanzoek door het Bretonsche Parlement opgelegd aan eiken gelukzoeker, die zich adel lijke titels toeeigende. Hij had er dus het grootste belang bij altijd en overal die onrechtmatige bezitters op te sporen. Hij maakte er dan ook in het geheel geen gewetenszaak van in een familie alles het onderstboven te keeren, en hij betoonde zich bij de jacht hierop zoo gretig, dat hij zelfs bij de aan het Koninklijke Huis ver wante groote lieeren in een slechten reuk stond. Maar men vreesde hem nog meer dan men hem verachtte. En inderdaad, in een provincie als Bretag ne, waar vele edellieden, zich sterk genoeg achtende door het sedert onhengelijken tijd feitelijke bezit, geen familiepapieren bezaten, in dusdanige provincie kon de macht van M. Béchameil een vreeselyke strekking hebben. 50 stemmen meerderheid, verworpen en de interpellatie zal dus doorgaan. Het kerkje waarin de ex-pater Hya- cinthe in de me cVArras pontificeerde, hangt te huur. De zoo gezochte car- meliet-prediker der Notre-Dame, heeft hier na zijn bleken met de kerk geen succes meer gekend. Zooals ik hoorde, is hij van plan naar Amerika te ver huizen, waar het op eene secte meer of minder niet aankomt. In de Notre-Dame zal dit jaar Mgr. d'Hulst zijne conferentiën gedurende de vasten voortzetten, terwijl de abt Fre mont, waarvan sprake was dat hij Mgr. d'Hulst zoude vervangen, nu in de Ma- delaine zal preeken. De zoo welspre kende pater Ollivier, Dominicaan, zal in de St. Trinité de vastepreelcen hou den en een groote schare van geloovi- gen trekken. Men verzekerde mij, dat de Mardi- Gras ditmaal levendiger en vroolijker gevierd is dan dit de laatste jaren het geval was. Bij de gewone reclame wagens welke de groote boulevards en voornaamste straten langs rijden, heeft men nog eene nieuwigheid gevonden, die evenals de „confetti" veel succes moet gehad hebben, namenlijk de „ser pentine". Papier in alle kleuren, als smal lint op ronde schijven gerold, vor men deze nouveauté. Het einde van het papier in de hand houdende, werpt men de schijf van de balcons of uit de ramen der huizen en deze ontrolt zich dan in alle richtingen en zoo bijvoorbeeld over de boomen der boulevards geslin gerd, gaven zij aan hunne dorre takken een schilderachtig en vroolijk aanzien. Het is ongelooflijk wat zoo'n nieuwtje hier in éen slag wordt opgenomen en den gelukkigen uitvinder goede zaken doet maken. Parije, Januari17 Februari 1893. Finimus. Arm van geest, kleinhartig en inhalig, vol komen bekend met maatschappelijke vormen, geen andere welwillendheid bezittende, dan die geheel oppervlakkige hoffelijkheid, waaraan haar aanhangers den niets beteekenenden naam hebben te danken van uitmuntende mensehen te zijn, was de intendant juist dwaas en verwaand genoeg om een onverbiddelijk tiran te zijn. Geld alleen kon hem doen zwichten. Wie hem de opgelegde boete betaalde en bij wijze van speldegeld nog eenige duizenden francs op den koop toe gaf, kon er zeker van zijn niet meer verontrust te zullen worden, hoe vermetel zijn beweringen dan ook waren. Voor tienduizend kronen zou hjj den hertoge lijken titel gelaten hebben aan den afstam meling van een lakei. Had men daarentegen geen geld, dan waren er zeer onbetwistbare bewijzen noodig, om aan zijn handen te ontsnappen, en de geschiedenis van dien tijd kan wijzen op menige adellijke familie, door hem tot den burgerstand terug gebracht. Men kan zich voorstellen, hoe M. De Vau- noy, wiens familiepapieren niet al te best in orde waren, in het begin voor zulk een man gesidderd had. De booze wereld beweerde, dat h\j begonnen was met goedschiks te betalen, hetgeen altjjd een uitstekend middel blijft. Maar in Vaunoy's positie was dat niet voldoende. Door koop in 20 Februari '93. De betoogingen die ter gelegenheid van 's Pausen Jubelfeest alom worden gehouden, hebben den overweldigers van llome den schrik om 't hart doen slaan. In antwoord op eene vraag Zaterdag 11. daaromtrent in de Italiaansche Kamer ge houden, zeide de minister van buiten- landsche zaken, dat de beteekenis der officieele betoogingen bij 's Pausen feest overdreven wordt voorgesteld. Italië is sterk genoeg om geen rekening te hou den met deze nuttelooze pogingen, die niet in staat zijn 's lands eenheid en onafhankelijkheid te verstoren. Barzilai kwam echter op de zaak terug. Hij zeide, dat de zuster van den aartshertog troonopvolger in Oostenrijk met twee ministers in het congres tegenwoordig was, toen daar wenschen uitgesproken werden voor het herstel van 's Pausen volkomen onafhankelijkheid. - Ditbetoog werd ondersteund door Carmine. De minister meende, dat hetgeen in bedoeld congres gezegd is, niet beleedigend kan zijn voor de gevoelens der Italianen. Hierop zeide Barzilai zijn vraag in een interpellatie te zullen veranderen. Het de bat liep hiermede af. In antwoord op eene interpellatie van Lucifero over het oordeel door graaf Caprivi in de com missie voor de Duitsche legerwet uitge sproken over de Italiaansche legerinrich- tiDg zeide de minister, dat er geen en kele reden is om te gelooven, dat Italië door Duitschland minder hoog geschat wordt dan vroeger. De minister beriep zich op zijne reeds hieromtrent gedane mededeelingen. Lucifero ver klaarde zich echter met het antwoord niet voldaan. De minister van j ustitie, in de Kamer antwoordende op een vraag van Bovia, zeide dat er in de Banken niet langzaam te werk wordt gegaan. Bovia hernam, dat er in het belang der waardigheid van het Parlement volledig licht gege- het bezit getreden van de rechten der Treml's wier naam hij droeg en wier wapen hij tot het zijne had gemaakt, om daarmede zjjn eigeu twijfelachtig wapenschild te bedekken, had hij te veel te vreezen, om niet te trachten door alle mogelijke middelen zijn rechter te verzoenen. Hadde hij door een vonnis van het Parlement zijn adellijke titels, waaraan hjj zeer gehecht was, verloren, het verlies van zijn goederen, waaraan hij nog meer gehecht was, ware hiervan het gevolg geweest, want het waren juist zijn hoedanigheid als edelman en zijn bloedverwantschap die het mogelijk had den gemaakt, dat hij de domeinen der Treml's kocht. Gelukkig voor hem, deed Béchameil drie vierden van den weg. Deze wierp zich als het ware in zijn armen, er geen geheim van makende, dat hjj vurig verlaugde Alix's hand te verkrijgen. Yan deze voor hem zoo gelukkige omstan digheid wist Vaunoy gebruik te maken. Bécha meil en hij verbonden zich met elkander en ofschoon Béchameil inderdaad de sterkste was, liet hjj zich door zijn nieuwen vriend, die hem in behendigheid ver overtrof, weldra geheel beheerschen. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1