GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. Berliin, BURGERLIJKE STAND, bezet worden door de pelgrims der andere natiën. De Maltheezer ridders, het Romein sch patriciaat, het corps diplo matique en de buitengewone gezanten der mogendheden zouden de eerste plaat sen hij het altaar der confessie innemen. Men verwachtte, dat circa 50.000 per sonen de Jubilee-Mis in de Yaticaansche basiliek zouden hijwonen, liet geheole inwendige der kerk was voor deze gele genheid met rijke draperiën versierd. De balustrade voor het altaar der con fessie zou schitterend verlicht en met bloemen getooid zijn. Het standbeeld van den H. Petrus zou met de pause lijke ornamenten bekleed en met de tiara versierd worden. Zooals reeds werd gemeld, heeft Leo XT1T ook Donderdag een H. Mis in de St. Pieter gelezen, welke door de vele duizenden pelgrims uit zuidelijk Italië werden bijgewoond, die onder aan voering van 92 bisschoppen en kardi nalen (van Napels, Capua, Palermo, Messina enz.,) door den H. Yader m audiëntie werden ontvangen. Na de H. Mis nam Z. H. plaats op den troon en liet achtereenvolgens die duizenden tot de vereering van den Yisscherring toe, hetgeen, met een paar onderbre kingen, gedurende welke de Paus eenige ververschingen gebruikte, van 10 uur des voormiddags, tot bijna 4 uur des na middags duurde. Om den H. Vader bij deze langdurige inspanning zooveel mogelijk vermoeienis te besparen, on dersteunden twee kamerheeren 's Pausen arm. 's Pausen lijfarts, dr. Laponi, bleef steeds in de nabijheid van den H. Va der, die echter den geheelen dag zeer goed de vermoeienis doorstond en zich eerst na afloop der plechtigheid in zijne vertrekken terugtrok om een paar uren te slapen. De nuntius te Lissabon, mgr. Jaco- bini, heeft aan kardinaal Rampolla, Staatssecretaris van Z. H., geschreven, dat, dank zij de goede stemming dei- gemeentelijke overheden, besloten was, dat in den avond van den I9n de Por- tugeesche hoofdstad zou geïllumineerd worden; de regeeringsgebouwen zouden mede worden verlicht. De Portugeesche koloniën zijn uitgenoodigd zich bij deze grootsche betooging ter eere van den Souvereinen Opperpriester aan te sluiten. De Nuntius bericht ook, dat de Portu geesche dames, met de Koningin aan het hoofd, eene inschrijving geopend hebben om den Paus een rijk geschenk aan te bieden. Yan zijn kant heeft het minis terie verlof verleend tot de oprichting, onder de leiding van den Nuntius en den Patriark, vaneen avondschool voor ■Werklieden, die onder het patronaat van Leo XIII zal worden geplaatst. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage De groote zaal van het St. Vincentius- Gcsticht in het Westeinde alhier prijkte gister-avond in feostdosch. Draperiën in de pauselijke en nationale kleuren sierden er de wanden, en te midden van frisch groen' prijkten er de busten van Z. H. den Paus en H. M. Ko ningin Wilkelmina, beide omgeven door een schitterenden lichtkrans. Er was Verder een tooneel opgeslagen, waarbo ven het opschrift: Leve Leo XIII, Paus en Koning! De aard dezer versiering wijst vol doende, dat zij was aangebracht ter ge legenheid van de feestelijke viering van het gouden bisschops jubiié van Z. H. den Paus. Te zes uren waren in de zaal aan wezig al de Eerw. Broeders der St. Vinccntius-vereeniging, de heeren „Yincentiaaen" en tal van andere genoo- digden. Dit de fraaie programma's, dii Werden uitgereikt, bleek, dat eenige Werkelijk genotvolle uren verwacht mochten worden. Immers her vermeldde een toespraak van den weleerw. heer Wittert van Hoogland, rector van het R. K. Weeshuis, verder eenige muziek nummers, uitgevoerd door oen gemengc koor (Broeders en knapen) en door een "viertal instrumenten (piano, orgel, viool, en contrabas) en een tweetal tooneel- stukjes, die door jeugdige executanten zouden worden opgevoerd. Een weinig over zessen kwam het knapenkoor, uitsluitend bestaande uit leerlingen der Broedersscholen, de zaal binnen. De jeugdige zangers, die twee aan twee liepen, droegen allen een pau selijke cocarde op de borst, en werden voorafgegaan door twee kleinen in zou- aven-costuum, die „geweer over" hadden en er kranig uitzagen. Na het binnentreden der feestelijk gestemde „rei" werd de uitvoering ge opend met de jubelouverture van Weber, door piano, orgel, viool en contra-bas. Het fraaie nummer werd flink uitge voerd het ens emble liet niets te wen- schen over, en van de oxecutanten ver dient vooral de jeugdige violist een woord van lof. Nu kwam het gemengde koor aan de beurt. Het zong 1 lulde aan het Priesterschap van J. Haag G. s.s. R., een fraaie compositie, waarvan de mu ziek volkomen in overeenkomst is met de woorden. Het koor bracht, onder de bezielende leiding van broeder Leo, het zangstuk geheel naar eiscli ten gehoorede jongensstemmen klonken zuiver, terwijl die der mannen er schoon mede harmonieerden. De solo's waren aan goede stemmen toevertrouwd. Door het koor werden in den loop van den avond nog gezongen Jubellied op 0 gouden Bisschopsfeest van Leo XIII, Das Heilige» Lied van J. P. Schmidt en Leon XIII, choeur d 5 voix. De wijze, waarop de oudere, maar vooral de jon gere zangers hun taak volbrachten, toonde aan, met hoeveel ijver er gere peteerd is, en in welke goede handen de dirigeerstaf berust. Nog werden de aanwezigen vergast op de ouverture Norma de Bellini, door piano, orgel, viool en bas, en op een tenorsolo van den heer J. Wooning, terwijl een bijzondere vermelding ver dient de jongeheer Fr. II., voor zijn romance Le fils de V avengle. De toehooi- ders waren zoozeer onder den indruk van zijn glasheldero stem en zijn nette voordracht, dat er aan de toejuichingen geen eind scheen te komen. De beide tooneelstukjesBe vier pruimen en Wie hen Hel, liepen vlot van stapel. De jeugdige acteurs verdienden een pluimpje. Een belangrijk deel der feestviering was de toespraak van den weleerw. heer Wittert van Hoogland. Na op het karakter van het feest te hebben ge wezen en de toestand geschetst te hebben, waarin zich Z. H. de Paus te Rome bevindt, toonde de redenaar, die met onverdeelde aandocht aangehoord weid, met verschillende voorbeelden uit de geschiedenis der Kerk aan, dat steeds de Paus de overwinning heeft behaald op zijn tegenstanders, en trok daaruit de conclusie, dat zulks, onder Gods hulp, ook ditmaal het geval zal zijn. Spr. eindigde zijn rede met den luid toege- juichten wensch, dat Leo XIII nog lang voor do Kerk bewaard moge blijven. Het schoone feest, waarvoor den Eerw. Broeders, die er zoo veel moeite aan ten kosten legden, alle eer toekomt, werd te ruim 9 uren besloten met een Leo- Marsch, uitgevoerd door een geïmpro viseerde harmonie, waarna den jeugdigen zangers en tooneelspelers nog een prettig half uurtje werd verschaft. heer P. M. Bots, Laicus enz. Het Centrum geelt op het in brons- kleur versierde buitenveld 's Pausen por tret met een dichterlijk bijschrift van dr. Schaepman en voorts proza-stukken en gedichten van onze meest bekende letterkundigen. Ook in Be Grondwetin het Venloosch Weekbladin de Tilburglcle Courant, in het N Oordbrabantsch Bagbladin het week blad De Katholieke School, de Nieuwe Haarlemsche Courantde Nieuwe Belft- sche Courantde Maas- en Jloerbode en tal van andere katholieke bladen, woult de lier getokkeld ter eere van het feest, dat de geheele katholieke wereld in verrukking brengt. New-York. Maïs 0.5374 0.53 In den „Duivelshoek" te Amsterdam werd ter eere van het Pausfeest een eerepoort opgericht. De versieringging dat is een oude gewoonte van de ge zamenlijke bewoners, zonder onderscheid van geloof, uit. Laatste Berichten. Ter gelegenheid van het gouden bis- schopsjubilé van Z. H. den Paus heeft de nuntius hij ons Hof gisteren-middag receptie verleend, waarop de meeste leden van het corps diplomatique en vele particulieren den pauselijken gezant hunne gelukwensch kwamen aanbieden. Des avonds ten 7 uur volgde een feestmaal bij den nuntius voor hoofden of zaakgelastigden van vreemde gezant schappen te 's-Gravenhage. De pause lijke vlag wapperde den gansohen dag uit de woning van den vertegenwoor diger van den H. Stoel. Amsterdam. 18 Februari. Rogge op lev. iets hooger; per Maart f 134, 133; per Mei f132, f131. 20 Febr. Bogge op lev. iets lager; per Maart f134, 133, f132; per Mei f131. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 18 Febr. 4.62 M. 20 Febr. 3.90 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.0572 Disc. 21/2 pGt. Parijs -47.90 272 Antwerp. -47.80 21G VEEMARKT TE ROTTERDAM. 20 Februari. Op de veemarkt waren heden aange voerd paarden, veulens, ezels, 407 vette runderen, magere dito, 80 vette en graskalveren, 3 nuchtere kal veren, 133 schapen of lammeren, 392 var kens, biggen, bokken. De prijzen waren als volgtrunderen lste qual. 66 a c., 2de qual. 60 c., 3de qual. 56 a c., kalveren lste qual. 105 c., 2de qual. 90 k 92V2 c. per kilo. schapen lste qual. 55 c., 2de qual. 50 c.; alles per kilovarkens lste qual. 2672 a c., 2de qual. 251/2 c. 3de qual. Ter gelegenheid van 's Pausen jubilee zijn gisteren de katholieke bladen in Nederland in feestgewaad verschonen. De Tijd geeft te midden eener monu mentale versiering, aan het hoofd waar van het pauselijke en aan den voet waarvan het Amstcrdamsche wapen is geplaatst, door engelenfiguren gestut, een gedicht van den bekenden novellist J. 11. van der Lans, naar aanleiding van den titel: aartsbisschop vanDamiate, die mgr. Pecci bij zijne bisschopswijding werd verleend, bevat op de binnenzijden eene uitgebreide beschouwing over „Paus Leo XIII en zijn werk" en vertoont op de achterzijde een jubellied, chronicon en feestsehaakprobleem van Jan I.Jzer- mans te Ylaardingen. De Maasbode is als gewoonlijk zwaar in het goud gehuld, vertoont op de voorzijde een gedicht van mr. .lolin Bolil en op de hinnenpagina's bijdragen in proza en poëzie van den weleerw. ROME, 19 Februari. Ter gelegenheid van 's Pausen Jubilee luidden heden alle klokken der stad. Een bataljon infanterie en een bataljon bersaglieri waren op het St. Pietersplein opgesteld om de circulatie vrij te houden. Toen de toegang voor de bedevaartgangers en het publiek te zes uren was open gesteld, stroomde de menigte naar bin nen in goede orde. Verscheidene duizen den personen konden niet binnenkomen. De Paus kwam onder de algemeen e toejui chingen in de basiliek en vierde zijn jubi leum te midden van meer dan 60.000 per sonen, die ook bij zijn vertrek hem levendig toejuichten. De Jubilee-Mis was ten 11*/% geëindigd. De Paus zag er welvarend uit en hij gaf met heldere stem zijn zegen. Kardinaal Rampolla heeft een diner van 24 couverts gegeven aan de gewone gezanten die naar Rome afgevaardigd zijn om den Paus geluk te wenschen met den vijftigsten verjaardag van zijne bisschopswijding. De illuminatie van het Belgisch college gaf aan leiding tot een klein incident Aan den gevel was namelijk op een transparent het portret van den Pans aangebracht met het bijschrift„paus-koning". Een honderdtal personen trachtten eene con tra-demonstratie te doen en schreeuw den „Leve Umberto de Koning De politie heeft de manifesteerenden uit eengedreven. 24y2 a C., licht soort 24 a 25 c. per 12 kilo. Aardappelen. Westlandsche klei- f a Overmaasschejammen tl.70 a 1.90, Zeeuwsche jammen fl.50 a 1.70, dito blauwe fl,30 a 1,40, poters f 0.80 a fl.Geldersche blauwe fl.40 a 1.50. Zeeuwsche eieren f 3.75 a 4, Over- maassche dito f 4,20 a 4,50 de 100 stuks. Geen aanvoer geen vreag. Schepkaas per 50 kilo f -,a Aanvoer partijtje. Zoetemelksche kaas f a per 50 kilo. Aan voer partijtje. Handel traag. ROTTERDAM. 20 Februari. Bui- tenlandsche Granen. Tarwe geen noteeringen, onder de hand ging evenwel een en ander tot vaste prijzen om. Rogge per 2100 kilo hooger, Tagan rog f43, v. a. b. contant bij paitij. Boekweit willig; per 2100 kilo: Canada van f170 tot f175 contant. Boekweitgrutten worden te hoog ge houden. Mais per 2000 kilo Amerik. Mixed f 126, 127, dito stoomend f 120,Foxanian f116 tot 120. Publieke v e i 1 i n g. Yan de circa 2000 last Gerst waren reeds 145 last vóór de veiling verkocht, terwijl 160 last in veiling zijn gehouden de overige circa 1700 last vonden coulant koopers van f93 tot 109 contant per 2000 kilo met bij berekening van 1 pet. veilings- kosten. Y EE MARKT TE LONDEN. 20 Februari. Er werden aangevoerd 1900 runderen 14000 Schapen, 150 Kalveren en 20 Yarkens. Men noteert Runderen 2/4 a 4/6, Schapen 3/8 a 5/4, Kalveren 3/4 a 5/4enVarkens 3,6 a 5/- per steen. 1893 BEURSTE SCHIEDAM, 20Febr Moutwijn f8. Verhandeld: f'75/8. Stemming: onveranderd. Spoeling. Vereeniging 1 1.40. Rogge, April Mei 137.501137.25 Mei/Juni Juni/Juli Spiritus Feb. Mrt. Apr./Mei Rogge dadelijk. per Maart Meell2Merk.l.md. 12 Maart Rogge, loop. rad. Maart 1 Spirit. Feb. j April. 139.501139.25 33.— 33.— 33.80 16.75 ll.'O 47.90 48.25 13.90 13.90 22.50 22.50 38.80 16.75 14.10 47.50 47.80 13.80 13.90 23.50 22.625 GEBOREN: 17 Febr. Pieter Chris- toffel, zoon van P. C.Sliekeren A.Bruelle- rnan, Adrianastraat. 18. Bernardus Hendrikus, zoon van .1Hoefman en C. H. Steens, Noordmolenstraat. 20. Gerardus, zoon van H. J. Geijsendorpher en A. G. Geijsendorpher, Tuinlaan. Marinus, zoon van A.SluijtersenK. Yel lekoop, Singel. OVERLEDEN 19 Febr. Elisabeth, Bernardina van Gerven, oud 2 dagen, Nieuwe Singelstraat. Helmer Geert Jansen,oud 6 dagen,Nieuwe Singelstraat. Maria Catharina Agatha lingering, oud 62 jaar, wed. van J. J. Exler, Hoog straat. 17 Fclir. 18 Febr. 20 Febr 18 ïelu.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3