Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4520. "33m-eau ^oogstraat 317. De Witte Wolf. 16de Jaarg. Donderdag 23 Februari 1893, ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD. mmm PRIJS DER ADVERTENTIËN Naar het Fransch vak Paul Féval. NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. f 1.50 Van 1—6 regelst °-60 Elke gewone regel meer000 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 22 Februari '93. Terwijl de Paus onder de geestdriftige deelneming van de geheele katholieke wereld zijn jubilee viert, gaat het mo derne Italië voort zich steeds verder in de beruchte bankschandalen te verwik kelen. Het Bomeinsche bankschan daal begint al meer en meer op de Panamazaak te lijken. Het heeft nu ook reeds een menschenleven gekost. De heer Dezerbi, de afgevaardigde, tegen wien een vervolging was ingesteld, is plotseling overleden. In de Kamer gaf de mededeeling van dit bericht aanlei ding tot eenige opschudding. De pre sident en de premier wijdden enkele woorden van hulde aan de nagedachtenis van den ontslapene. Een der afgevaar digden, Casule, verklaarde dat Dezerbi gestorven was door „on verdiend leed (uit roepen) en roemde zijn moed. De lieer Barzilai waarschuwde tegen overdrijving waarop een zeer levendig tumult ont stond. Casule werd door het rumoer belet zich te doen verstaan. Boven liet geraas uit hoorde men roepen „Het parlement .was in staat van beschuldi ging. Er moest een slachtoffer vallen." Nadat het tumult een weinig was be daard, werden nog andere lofredenen op Dezerbi uitgesproken. De radicaal Bovio verklaarde te hopen, dat de justitie haar onderzoek door dit sterfgeval met zou opgeven. Met spanning wachtte het publiek, dat alle tribunes geheel vulde, op eene interpellatie betreffende het reeds vermelde interview van Crispi door de Fanfulla openbaar gemaakt. De voorzitter deed echter opmerken, dat de tijd tot het doen van vragen verstre ken was. Daarom verzocht hij den af gevaardigden die nog vragen hadden te doen, dezen tot morgen uit te stellen, waaraan allen voldeden. Het publiek verliet daarop de tribune. Naast Frankrijk en Italië blijkt ook Portugal met een schandaal a la Panama te doen te hebben. Zooals men weet, heeft het geheele Portugeesche ministerie ontslag genomen en zal de heer Bibeiro waarschijnlijk een nieuw ministerie vor men. De toestand is intusschen uiterst ingewikkeld. YolgensdeindeKamerafge legde verklaringen hebben onwettige handelingen plaats gehad bij het vormen van het syndicaat der alcohol-fabrieken voor de exploitatie van de distilleerderijen en bij de belastingen, waarbij men de schatkist belangrijk benadeelde. De medegedeelde stukken werden druk be sproken. Het schijnt dat de demissionaire ministers het niet eens waren over de maatregelen welke genomen moesten worden tot verbreking van de overeen komst tusschen de regeering en het syn dicaat. In deze voorvallen ligt de naaste oorzaak van de ministerieele crisis, maar een bijkomende oorzaak was de zwakheid der regeering in het Parle ment. De beraadslaging over de bui- tenlandsche schuld zal na het optreden van het nieuwe Kabinet worden voort gezet. Volgens een gerucht is door Duitschland een krasse nota over de buitenlandsche schuld gezonden. Bedriegen niet alle voorteekenen, dan staat men in Frankrijk voor le Jin Fun monde politique. De heer Leroyer, presi dent van den Senaat, heeft nu ook zijn ontslag genomen, en men gelooft dat dit ontslag misschien door dat van presi dent Caruot zal worden gevolgd. Voorts wordt gemeld, dat de leider der radi calen, de heer Clemenceau, als intimus van Cornelius Herz, zoo danig gecom- oromitteerd, zich uit het politieke leven zal terugtrekken. De Londensche Daily Chronicle verwacht stellig dat Le Boyer s heengaan zal ge volgd worden door den val van Carnot en de ontbinding der Bepubliek Volgens de Lanterne heeft de rechter van instructie een nieuw onderzoek in de beruchte Panama zaak ingesteld. De Fransche gezant te Bern heeft zich boos gemaakt om eene vertooning, welke in den carnavalsstoet te Bazel werd te zien gegeven. Een gemaskerd persoon, met valschen zwarten haard, droeg op den rug, aan een rood band hangende een reusachtige cheque van 500,000 fr. onderteekend: pour acquit Carnot". De Fransche consul te Bazel deed bij den directeur der politie, den heer Zutt, terstond aangifte van deze voor Frankrijk en het hoofd der Bepu bliek beleedigende zinspeling op het Panama-schandaal, waarop de heer Zutt de cheque terstond liet verwijderen. De consul gaf tegelijk van het voorval kennis aan den Franschen gezant te Bern. De heer Arago deed terstond zijn beklag bij het hoofd van het depar tement van buitenlandsche zaken, den heer Lachenal, die verzekerde dat de Bondsraad een onderzoek bevelen zou; of er werkelijk een strafbare handeling had plaats gehad, zou alsdan blijken. De Bazeler bladen van gisteren melden nog niets van het gebeurde. Is president Carnot te Bazel werkelijk beleedigd, dan moet de Fransche regeering bij den Zwitserscheu Bondsraad het vei zoek indienen om eene strafrechtelijke ver volging in te stellen, waarna de Bonds raad den chef van het openbaar minis terie tot het instellen eener vervolging machtiging verleenen moet. Art. 42 van de Bond strafwet straft openbare belee- diging* van list hoofd van oen vreemden staat met geldboete van ten hoogste 2000 fr. en in ernstige gevallen met gevangenisstraf van ten hoogste 6 md. Volgens nader bericht uit Bern diaagt het gebeurde op het carnaval te Basel een zeer ernstig karakter en zal tot een krachtig vertoog van Frankrijk s zijde aanleiding geven, aangezien de overheid het program van den optocht goedkeurde. De Bondsraad heeft den procureur-generaal opgedragen een onder zoek naar het gebeurde in te stellen. Het departement van politie zal den Franschen consul zijn leedwezen er over betuigen. In regeeringskringen wordt het incident dat het werk was van eenige lichtzinnige jonge arbeiders zeer betreurd. In een onderhoud met Arago verklaarde Lachenal dat de Bondsraad zal han delen volgens art. 42 van het Zwit- sersche strafwetboek, ingeval het onder zoek de schuld der organiseerders van den optocht aantoont, en mits Frankrijk aan Zwitserland de in dat zelfde arti kel bedoelde reciprociteit verleent. De organiseerders van den optocht zijn in verhoor genomen. Bij eerste lezing werd gisteren in het Engelsche Lagerhuis het ontwerp betref fende de registratie der kiezers aange nomen. Asquith stelde de tweede lezing voor van het ontwerp tot verbetering der wet betreffende de aansprakelijkheid van patroons jegens hunne werklieden. Dit ontwerp berust op het beginsel, dat de werkgever jegens de werknemers ver antwoordelijk is voor de gevolgen die uit de verrichte werkzaamheid voort vloeien, doch dat de werkgever nalatig heid van den kant der werknemers tot zijne verdediging kan doen gelden. Het ontwerp slaat ook op de matrozen in dienst op Engelsche schepen. Chamber lain bestreed het ontwerp met een amen dement, betoogende dat geen ontwerp bevredigend is, hetwelk niet aan de werknemers schadeloosstelling verzekert voor elk ongeluk dat hun in den ge wonen loop hunner werkzaamheden ovei- komt en dat niet veroorzaakt werd door eigen verkeerde handelingen of eigen schuld. Het debat werd verdaagd. 41) Béchameil beproefde in zijn droom een witte geleiMile. Olive bouwde prachtige luchtkas- teelen, waarin zij zich als de echtgenoote van een schitterend officier van Koning Lode- wjjk XVj met wien zij door de beschermende fee der oude jonge juffrouwen in wettigen echt was vereenigd. Onder hen, die waakten, behoorde Judede brave stalmeester liep in zijn kamer op en neer, zijn arme hersenen vermoeiende met het zoe ken naar een middel om den kleinzoon van Nicolas Treml terug te vinden Alix zocht tevergeefs den slaap en kamp te tegen haar opgewondenheid; zij had dien avond veel geleden. Zjj ,wllde haar hart niet ondervragen, doch dit sprak m weer wil van haar zelve. Vroeger had zij g dacht wederliefde te hebben gevonden. Tot nu toe had zij geen anderen hinderpaal tus schen zich en haar geluk gezieu, dan haar plicht of den wil haars vaders. Doch nu open de zich een afgrond voor haar voetenDidier had haar vergeten. En eindelijk, in de kamer van M. De Vau- noy, welker dubbele deur zorgvuldig gesloten was, bevonden zich drie personen in levendig gesprek: M. De Vaunoy zelf, zijn hofmeester Alain en Lapierre, de lakei. Alain was nu een grijsaard. Zijn ruw ge laat waarop de dronkenschap haar stempel had gedrukt, had een uitdrukking van onver biddelijke hardvochtigheid. Lapierre was 45 a 50 jaren oud. Zijn gelaatstrekken duidden niet het Bretonsche karakter aan; hij was dan dan ook wer kelijk afkomstig uit het Zuidelijkste gedeelte van Anjou. Tot zijn vijf en twintigste jaar had hij de eerbiedwaardige en drievoudige betrekking van kwakzalver, degenslikker en koorddanser uitgeoefend. Toen gelukte het hem als lakei opgenomen te wordan in het huis van den graaf van Toulouse, destijds nog geen gouverneur van Bretagne. Lapierre had een jong kindje bij zicli, dat niet zijn zoon was en waarvan hij zich bediende om het volk naar zijn voorstel lingen te lokken. Het kind was schoon, de graaf van Toulousse vatte er genegenheid voor op en maakte er zijn page vaneenige jaren De Schotsche afgevaardigde Clark zal in het parlement een voorstel doen om home-rule ook op Wales en Schotland toe te passen. Het parlementslid Thomp son zal in het Lagerhuis eene motie ten voordeele van het bimetallisme voor stellen, welke door den kanselier der schatkist bestreden zal worden. Bechet zal een amendement voorstellen tegen het weder bijeenkomen der munt-confe- later nam hij hem op onder de edellieden van ^Lapierre, lakei gebleven, haatte het kind, dat vroeger zijn slaaf, nu zijn meerdere was. Gedurende het verblijf van den Gouver neur te Bennes, begaf Lapierre zich naar De Vaunoy en verzocht met dezen een bij zonder gesprek te mogen hebben. Dit onder houd duurde lang en bij hetgeen de oude koord danser zeide, veranderde M. De Vaunoy me nigmaal van kleur. Alvorens te vertrekken ontving Lapierre een <med gevulde beurs en eenige dagen later trad'hij bij De Vaunoy in dienst. Van af dit oogenblik begon de nieuwe eige naar van La Tremlay den jongen pageDitor met onderscheiding te behandelen, wat Becna- meil, markies De Nointel de hevigste aanval len van jalouzie bezorgde. Eenige wekën later werd Didier des nachts in de straten van Kennes verraderlijk aan- Het middernachtelijk uur had reeds lang geslagen. Zenuwachtig liep Hervé De Vau noy in de kamer heen en weder, terwijl zijn beide dienaren bij den haard zaten. Met een behendigheid en zekerheid, die zijn vroeger beroep verraadden, hield Lapierre, op zijn stoel zittende, dezen op een der pooten in evenwichtmeester Alain liefkoosde een onder zijn jas verborgen groote vier kante, blikken flesch, gevuld met brande wijn, met welke hij telkens, wanneer hij dacht het 'ongemerkt te kunnen doen, een hartelijk woordje sprak. O Godo Godnep M. De aunoy uit, terwijl hij woedend op het tapijt stampte eii zich vlak voor zijn onderge schikten plaatste. Meester Alain sprong op, alsof hij plotse ling uit den slaap gewekt werd. Lapierre verloor zijn evenwicht niet. Gij waart drie tegen een, vervolgde de Vaunoy het gesprek, terwijl zijn woede toenam, het was nacht, drie goede ,rapiereD in den donker tegen een paradedegen, en gij hebt hem gemist! Ik had u er wel eens bij willen zien, mompelde Alain met dubbel slaande tongde jongen weerde zich als een duivel. Ik wil sterven, als ik zijn wapen geen tien keeren mijn baard voelde raken. Het is trouwens een oude geschiedenis. Ik voelde zjjn wapen van dichterbij, zeide Lapierre, die zijn halskraag opensloeg en een driehoekig lidteeken liet zienen onze arme kameraad Joachim maakte er nog beter kennis medehij bleef dood op de plaats. God hebbe zijn ziel. Amenbromde Alain. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1