Binnenland. Petrus Mathias Snickers Arehiepiscopus Ultrajectensis. Schiedam, 25 Februari 1893. Het besluit in de jongste raadszit ting genomen, om aan de betrokken adressanten te berichten, dat de Ge meenteraad alsnog niet kan beslissen omtrent de verhuring van de terreinen der sleepkelling op de werf „De Nij verheid", beeft in vele kringen bevreem ding gewekt. Mag men toch de loo- pende geruchten gelooven, dan bestaat er geen reden meer die terreinen voor de gemeente te behouden. De strekdam in de rivier de Maas, die de gemeente Schiedam eene han delskade aan de rivier en eenige hon derden meters grond zou doen aanwin nen, zal gelegd worden buiten haar en tegen haar. Wat in een waas van quasi-geheimzinnigheid werd gehuld, is toch een openbaar geheim geworden. Het tegenwoordige ministerie weigert de belofte na te kom9n, die namens het vorige Kabinet aan de gemeente Schiedam werd gedaan. Niet de gemeente Schiedam zal de strekdam mogen aan leggen, maar zij zal door het Rijk wor den aangelegd. Schiedam zal mogen toekijken en in 1908 een bod op den aangeplempten grond mogen doen. Zal het dan zijn om te ervaren, dat Rot terdam het kostbare stukje grond aan de Maas voor onze oogen wegkaapt Zeker bestaat er maar al te veel grond dit te vreezen. De geheimzinnige sluier waarin deze onaangename verrassing is gehuld, is al te doorzichtig om niet te vermoeden, wien wij deze surprise te danken hebben. Het blijkt alweder dat Schiedam zich in geestkracht en energie door hare naburen den loef heeft laten afsteken. Zoo zien wij ons dan alweder de straal van hoop, die ons van de oevers van de Maas tegenblikte, ontgaan. Zij, die er zich reeds mede vleiden, dat binnen betrekkelijk korten tijd onze prachtige terreinen aan de Maas aan Schie dam nieuwen bloei en nieuw leven zouden geven, zien zich bitter in hunne schoone verwachtingen teleurgesteld. De verbor gen diamant die aan onze Maasoever verscholen ligt, schijnt dan voor immer gedoemd een ruwen steen te blijven. Maar bij al de bittere gewaarwording die deze onaangename surprise, door de hoogmogende heeren in Den Haag be reid, ons doet ondervinden, rijst toch de practische vraag, waarop zeker ieder welmeenend Schiedammer gaarne het antwoord zal ontvangen welk verzuim heeft ons gemeentebestuur begaan, om deze veranderde zienswijze van de Hooge Regeering te wettigen? Het doet ons genoegen te kunnen melden, dat de loyale aanbieding van de firma H. Adams onder onze katho lieke stadgenooten bijval heeft gevonden. In de étalage van de firma Adams zien wij op een fraai mahoniehouten ta feltje geëxposeerd een schoon servies van blauw Meissener porselein. Een en ander is bestemd om als geschenk te dienen voor de loterij tentoonstelling welke vanwege de St. Willibrordus- Stichting in de maand Mei aanst. zal gehouden worden. Wij hopen, dat het goede voorbeeld hierin door den milden gever en edelen weldoener der St. Willibrordus-Stichting gegeven, in ruimen kring navolging zal vinden. Weldra is het Maart, dan resten nog slechts twee maanden tot het voorbereiden der loterij-ten toonstelling. In dien betrekkelijk kor ten tijd moet nog veel, zeer veel gere geld, ja moet de geheele tentoonstelling nog bijeengebracht worden. Wachten onze weldadige stadgenoo ten dan niet langerWorden er zoo spoedig mogelijk prijzen voor de ten toonstelling uitgezocht en aangekocht dit zal de grootsche onderneming van het betrokken bestuur zeker krachtig bevorderen Verrassend zijn de resultaten die tot hiertoe door de peinture-Bogaerts wer den verkregenEen schilderij van welken aard ookin eene reproductie van olie verf, met hare juiste kleur, hare juiste teckening en zelfs den toets van den kunstschilder zóo weer te geven, dat het onmogelijk is de copie van het oor spronkelijke te onderscheiden is eene ware verrassing die ons de peinture- Bogaerts heeft bereid. Verschillende reprodructies van werken van beroemde meesters uit de oude en nieuwe scholen, door de peinture-Bogaerts reeds geleverd, kunnen dit afdoende bewijzen. Niet tevreden met de juiste weergave van eene schilderij is de geniale uit vinder, na jaren van inspanning, er vol komen in geslaagd rechtstreeks de na tuur te copieeren. De photografie van een persoon is voldoende om door toe passing dezer uitvinding zelfs tot levens grootte een portret in olievei-f te ver vaardigen dat de kunstschilder niet kan onderscheiden van de echte schilderkunst, wijl penseelstreken, ophoogingen van de veif, duizenden ineenloopende tinten en kleuren hem op het dwaalspoor bren gen. In werkelijkheid onderscheidt zich de „peinture-Bogaerts" slechts van het handschilderen door haar fabelachtig goedkoopen prijs en de flinke, krach tige, juiste gelijkenis van het model. En om dit resultaat te verkrijgen is de photographie van een persoon met op gave van kleur der haren, oogen en algemeene tint van het gelaat vol doende, terwijl de photografie zelf onge schonden wordt teruggezonden. Wij hadden heden liet genoegen ten huize van den heer J. D. Kramers, Markt alhier, een paar reproductiën van portretten van bekende stadgenooten te zien, die inderdaad wat treffende ge lijkenis en levendige voorstelling aan gaat, niets te wenschen overlaten. Wie zijne beminde bloedverwanten in beelte- tenis wil doen voortleven, niet met de donkere tinten der photografie, maar met de levendige natuurgetrouwe kleu ren, welke de peinture-Bogaerts schenkt, verzuime niet van deze uitnemende ge legenheid gebruik te maken. Op de voordracht ter benoeming van een hoofd der tusschenscliool te Gouda is het eerst geplaatst onze stadgenoot de heer J. Stout. Naar aanleiding van vertoogen van het Landbouw-Comité en anderen wor den door onze regeering stappen ge daan bij de Duitsche regeering, om op heffing te erlangen van het verbod van invoer van vee uit de drie noordelijke provinciën, die thans reeds sedert ge- ruimen tijd vrij zijn van het mond- en klauwzeer, evenals van andere besmet telijke ziekten onder liet vee. Naar de correspondent van de N. 11. Ct. ts Berlijn seint, wordt in eene officieuse mededeeling in de bladen gisteren avond bericht, dat de nieuwe verbinding tus- schen Berlijn en Londen over den Hoek van Holland en Harwich met den len Juni in exploitatie gebracht wordt. Hier uit kan worden afgeleid, dat derhalve het Duitsche spoorwegbestuur besloten heeft, zich met de inrichting der trei nen voor dezen dienst te belasten, wat tot dusver nog niet vaststond. Het is gebleken, dat het gebruik van postzegels die reeds eenmaal gediend hebben, meer voorkomt dan aanvanke lijk werd vermoed. Uit den aard dei- zaak kon dit misbruik hoofdzakelijk op dekleinere kantorenworden geconstateerd doch daar het nu voor de hand ligt, dat het kwaad ernstige verhoudingen heeft aangenomen, is door de administratie der posterijen een scherp toezicht aan alle kantoren bevolen. Ons Doorluchtig episcopaat heeft ter gelegenheid van het jubilé van Z. H. Paus Leo XIII het volgend telegram naar Rome gezonden Utrecht. Neerlandise Episcopatus, Oleri et fidelium est cor unum et anima una in celebrandis Beatissimi Patris solemniis. Hetgeen vertaald luidt „De bisschoppen, de geestelijkheid en de geloovigen van Nederland zijn een van hart en een van ziel bij de viering- van liet hoogtij des Heiligen Vaders. P. M. Snickers, Aartsbisschop van Utrecht." De gisteren gehouden vergadeiing van den gemeenteraad te Rotterdam was bijna in geen enkel opzicht gewich tig te noemen. Als een uitzondering op den regel was er veel publiek op de tribune. Het bestond grootendeels uit eige naars van poffertjes- en wafelkra men, draaimolens enz. Daze bij het voortbestaan der kermis belanghebbende personen schenen gekomen te zij" om ten spoedigste de namen to kennen van de raadsleden, die de commissie zullen vormen, waaraan is opgedragen een on derzoek in te stellen naar feiten, waar uit zal kunnen worden afgeleid, of de kermis in werkelijkheid onzedelijk is of niet. Tot leden dier commissie wer den benoemd de heeren Ebeling, Hudig, dr. Sleurs, Van Rossum en Sanson. Zij is dus samengesteld uit drie bekende voor standers van het behoud der kermis, uit een bekenden tegenstander terwijl de opinie van den heer Ebeling officieel niet bekend is. Al de onderwerpen, welke voor heden aan de orde waren gesteld werden zon der discussie bij acclamatie goedgekeurd. Daaronder kwam o. a. ook voor, om reeds tlians over te gaan tot de uit gifte der eerste serie, groot f 1,000,000 van de 3V2 pOt. gemeenteleening van 189 1. Door al het leenen komen wij thans in het stadium, dat onze gemoenteschuld die der hoofdstad overtreft. Ook werden nog goedgekeurd het voorstel om winkeliers, wonende aan straten waar weekmarkten worden ge houden. te vergunnen, tijdens den duur der markt voor hunne perceelen op de openbare straat uitstallingen te hebben, en het voorstel om eenige perceelen grond in Kortenoord te verhuren voor den opslag van Russische petroleum. Door de Rotterd amsche scherm- en atliletisclie vereeniging Arenain ver band met de 's-Gravenhaagsche atlile tisclie vereeniging Herculeszal in den loop van Augustus of September een groot nationaal en internationaal scherm en athletisch concours worden gegeven, alleen voor amateurs. Het bestuur der Kamer van Arbeid te Eraneker heeft een harer leden naar heeren reeders te Vlaardingen en Maas sluis afgevaardigd, om persoonlijk een onderzoek in te stellen naar de haring- visseherij en plaatsing te zoeken voor de vele Friezen, die zich met hunne aan vragen tot de Kamer hebben gewend. De afgevaardigde heeft in opdracht te onderzoeken of er door bemiddeling der Kamer met de reeders contracten kunnen worden gesloten, en, zoo ja, voor hoe velen. Omtrent de stranding der Ariadne wordt uit Brielle nader gemeld: Donderdag nacht te ongeveer 9 uren, ontving de agent der Zuidhollandsche Reddingmaatschappij alhier telegraphisch bericht, dat op de Maasvlakte een stoom schip was gestrand. Onmiddellijk maakte onze wakkere schipper B. 't Hart zich gereed om met de overige bemanning de reddingboot zee te doen kiezen. Te 6V2 uur arriveerden zij bij het gestrande stoomschip, dat bleek te zij n de Ariadne, geladen met looderts en stukgoederen, komende van Rotterdam en bestemd naar Antwerpen. Een gedeelte der equipage was te 2 uren reeds opgenomen door do redding boot van den Hoek van Holland, liet bleek nu dat het stoomschip water inkreeg, zoodat de overige equipage, waaronder de kapitein, te 9 uur werd opgenomen door de blazerschuit van L. Nieman van Maassluis. Zeer zeker had de bemanning onzer reddingboot de zelfvoldoening mogen smaken hen op te nemen, ware het niet dat genoemde blazer gelegenheid geeft, behalve de bemanning, ook hunne goe deren te bergen. De reddingboot van Maassluis was ook spoedig aanwezig. Gisteren werd te 's-Gravenhage de 56e algemeene vergadering gehouden van de Hollandsehe Maatschappij van Landbouw. Zonder stemming werd na discussie omtrent de oprichting van een leerhoeve voor zuivelbereiding, het hoofdbestuur gemachtigd. 1. Tot het aanvragen van subsidie aan Rijk en provincie tot het aanstellen van een of meer zuivel-consulenten. 2. Zoodra toestemmend antwoord daar op is ontvangen, over te gaan tot liet aanstellen van een of meer consulenten en deze cursussen te laten houden in verschillende streken 3. In eene volgende vergadering van een en ander rapport uit te brengen en definitieve voorstellen in die richting te doen, welke op grond der daarbij ver kregen gegevens geivettigd zijn. In April zal de afdeeling 's-Graven hage van den Ned. R.-K. Volksbond op initiatief van liet metaalbewerkers- gilde St.. Eloy eene tentoonstelling hou den van voorwerpen, door bondsleden der afd. 's-Gravenhage of door hunne huisgenooten vervaardigd. De inzendingen zullen geplitst zijn in twee klassen, nl. die van patroons en werklieden. Het comité bepaalt later, waarin de bekroningen zullen bestaan. De politie in Den Haag is er in ge slaagd in de laatste dagen eenige be kende leden van het „fiesschentrekkers- gilde", dat zich daar ter stede op on rustbarende wijze uitbreidt, in arrest te nemen, verdacht van oplichting. Met ingang van 1 April a. s. is aan B. F. W. Verweyde, inspecteur der pos terijen in de provincie Zuid-Holland te 's-Gravenhage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem aan den lande bewezen. Werkloozen te Scheveningen maken, met vergunnning van het bestuur, ge bruik van de op het duin bij den Vuur toren staande barak en ontvangen daar brood en koffie. Gedurende het gebruik daarvan hou den de predikanten Lammerink en Van Heijningen en de heer Dekker godsdien stige toespraken. Naar men uit Rijnsburg aan het Le id ee he Dtjbl. msldt, is het daar tengevolge van de plaats gehad hebbende verkie zing voor een lid van den gemeenteraad niet geheel rustig en hebben de dorps- genooten zich mitsdien in twee partijen verdeeld. Dinsdag- en Woensdagavond was het tot laat in den nacht zeer rumoerig, werden hier en daar ruiten ingegooid en vielen er ook klappen, zoodat heden personen en eigendommen niet meer veilig zouden zijn. De berichtgever acht het hoog noo- dig, dat de lmogere macht spoedig tus- sclmnbeide komt, omdat anders de ge volgen niet te overzien zouden zijn De toestand van vrouw Alikot gaat gelukkig cenigszins ,'ooruit zij is tot haar bewustzijn teruggekeerd en herken de haar man en ouders weer. Merkwaardig genoeg kan de juffrouw zich niet herinneren, of zij uit het raam gevallen ofwel gesprongen is. Gisteren morgen vroeg zij naar hare kinderen i natuurlijk heeft men zooveel mogelijk getracht haar aandacht hiervan af t0 leiden. Heden worden de drie kleine slacht offers ter aarde besteld op het kerkh°' Be Liefde. De begrafenisstoet vertrekt van de woning der grootouders, Oud0 Nieuwst-aat 13, Amsterdam,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2