Openbare Verkooping Cursus in Handenarbeid. (iËUKS. SOHOLTE Binnen- en Buitenlandsch Gedistilleerd, Planken, Binten, Delen, Rib ben, Deuren, Ramen, Brand hout, Dakpannen, enz. Openbare Les Koloniën ADVERTENTIE N. Meubilaire en andere roerende goederen, waaronder eenige gouden en zilveren werken, diverse soorten Cognac, WIJNEN EN LIKEUREN. Gisteren nacht heeft te Amsterdam alweer een hevige brand gewoed,en wel in de meubelfabriek van Gebr. v. Houtum, in de Reguliersbreestraat. Tegen 4 uur slo g eensklaps een grooto vlam uit de tweede verdieping. Een 17-jarige jongen, Hendrik Tulleken, in dienst van den hakker Volmary, zag <le vonken vliegen en snelde naar de brandschel in de Halvemaansteeg. Weldra was de spuit van post S. van de Agnietenstraat aangekomen. Inmiddels heerschte in het brandende gebouw een ontzettende paniek onder de bewoners. Wakker geschrikt uit hun slaap, wilden zij naar beneden vluchten, doch zich door rook en vlammen den weg versperd ziende, klommen zij op het dak. Ook daar werden zij echter al spoedig door rook en vlammen verdre ven, zoodat zij genoodzaakt waren zich op het lager gelegen belendend perceel 41 af te laten. Man, vrouw, drie kinderen en de dienst bode bevonden zich in radeloozen angst bijeen. Door het hulpgeroep en geschrei der kinderen werd de aandacht getrokken van een brandwacht, die, geholpen door een viertal politie-agenten, er in slaagde hen, door de dakspinten te verbrijzelen, naar binnen te halen en hen in veiligheid te brengen bij den heer Volmary, die de familie liefderijk opnam. Ook de bewoners van belendende per- ceelen, en met name uit den Schuiten- voerdeisgang, achter het gebouw, werden in veiligheid gebracht in het naburige politiebureau, dat toen meer op een ver- plegingsgesticht dan op een bewaarplaats van boosdoeners en al te vurige Bacchus- vereerders geleek. De brand werd krachtig aangepakt door drie stoomspuiten en een groot ge tal slangen, die op de Vechtleiding werden gezet. Tegen (5 uur was men dan ook het vuur meester, doch het perceel der firma Van Houtum is ge heel uitgebrand. Men seint ons uit Amsterdam Alweder een verschrikkelijke brand Te ongeveer 11 uur gisteren-avond werd in de broodfabriek De Haanstaande op het eiland Marken achter de perceeleu der Markenstraat, en dus midden in een der dichtst bevolkte buurten der stad, brand ontdekt, en zoo snel greep het vuur aan alle zijden om zich heen, ruim schoots voedsel vindendein de magazij nen der fabriek, dat de werklieden zich haasten moesten in veiligheid te ge raken. In weinig tijds was de brandweer met talrijk personeel ter plaatse en kon den de inmiddels aangerukte politie agenten eenige orde brengen onder het opdringende publiek en de door schrik bevangen bewoners van den omtrek. In den aanvang was de angst der zoo licht bewogen bevolking dier buurt zoo groot, dat sommigen flauw vielen en naar het binnengasthuis werden gebracht. In kor ten tijd stond de geheele fabriek in de vlammen en was de gloed van den vuur poel zoo sterk, dat het op verren aistand scheen, alsof een geheel stadskwartier aan het vuur was prijsgegeven. Een regen van vonken stoof naar alle zijden heen en daalde op de saamgepakte menigte neder. Aan de achterzijde werd het helle roode schijnsel der hoog opflik kerende vlammen door de gevels dei- huizen aan de overzijde der Oude-Schans weerkaatst en verlichtten zij de vele toeschouwers, die zich daar eene plaats hadden gekozen om den grootschen indruk van het werk der verwoesting te genieten. Hoe de brand ontstaan is, weet men op dit oogonblik nog niet mede te dee- len wel dat gelukkig geeu verlies van menschenlevoiis te betreuren is. Zeer moeilijk was de uitgebreide fabriek dooi de slangenvoerders te bereiken, die elk oogonblik met levensgevaar werden be dreigd. Immers, de lioogo muren begon nen meer en meer voor het geweld van het vuur te wijken, en droigden neder te zullen storten. Werkelijk gebeurde dit dan ook te half een ongeveer, met de muur aan de zijde der Markenstraat. Aan de Noordzijde grensde de fabriek aan een reeks woningen, waarvan de ge veis aan een dwarsstraat der Marken straat zijn gelegen. Natuurlijk was daar het gevaar, dat de hevige brand zich nog zou uitbreiden het grootst en droegen brandweerlieden en politieagenten al lereerst zorg, dat de bewoners dier per- ceelen met achterlating van al wat zij be zaten, in veiligheid werden gebracht. Een kwartier na het neerstorten van den eer sten muur bezweek ook een tweede, juist die welke bijna onmiddellijk aan de bedoelde woningen grensde. Eerst begon liet telephoonrelc, dat nog boven op den muur was blijven stand houden, te zwaaien en te waggelen en eindelijk dook het omlaag in den vuurmond en onmiddellijk daarop stortte de muur met donderend geraas in. De toeschou wers in de Markenstraat, die, daar de fabriek geheel door de omringende per- ceelen ingesloten stond, niet precies konden zien wat er eigenlijk gebeurde, meenden niet anders, of een geheel blok huizen was den weg der fabrieksgebou wen gevolgd en der verwoesting prijs gegeven. Thans, te half twee, is het schouw spel nog even indrukwekkend en schijnt de woede van het vuur nog moeilijk te bedwingen; het halve hemelgewelf staat in rooaen gloed, en duizenden burgers zijn op de been deels reeds in de na bijheid van de plaats des onheils, deels zich in de richting van de kronkelend opstijgende, helverlichte wolken voort spoedend. Naar luid der laatste berichten zijn drie brandwachts bij het instorten dei- muren gewond en ligt ook de portier der fabriek gewond in het gasthuis. Te kwart voor tweeën werd de brandweer het vuur meester en was de felste gloed gedoofd. (N. li. CL) Op 1 Maart treedt in werking een nieuw tarief voor het vervoer van rei zigers en bagage in rechtstreeksch ver keer tusschen enkele stations der Maat schappij tot exploitatie van staatsspoor wegen eenerzijds en stations der Ooster stoomtramweg maatschappij anderzijds via Zeist—Driebergen. Het tarief van 1 October 1890 treedt gelijktijdig buiten werking. Te Utrecht zal de afdeeling van den sociaal-democratischen bond weldra zon der vergaderlokaal zijn. Het koffiehuis in de Ridderschapstraat, waaraan het lo kaal verbonden is en waarin men tot heden vergaderde, zal door den eigenaar wor den verkocht en het is zeer onwaar schijnlijk, dat een nieuwe eigenaar de bestemming dier zaal zal bestendigen, aangezien de zaak thans allesbehalve winstgevend is. Woensdag-avond keerden te Amers foort 6 detachementen, ieder sterk, be halve de geleider, 1 onderofficier, 2 kor poraals en 12 man, die sedert 20 Jan. in het noorden gedetacheerd waren, terug uit Scheemda,Winschoten, Belling- wolde, Böerta en Noordbroek. De nog van Amersfoort in het Noorden gede tacheerde 60 man keeren begin Maart terug. De leden der Provinciale Staten van Noord-Brabant, die de aandacht van den Minister van Financiën hebben gevestigd op de drukkende bepalingen, welke in het rentambt Zwaluwe, den domeinpach ters werden opgelegd, hebben van den Minister het volgende vernomen lo. dat met het stelsel van onvoorwaardelijk openbare verpachting gebroken is 2o. dat dientengevolge ook de „gebraakte" perceelen niet als regel aan den meest biedende zullen worden geveild 3o. dat in cas van hagelslag remissie zal worden verleend, terwijl het verlof van bieten te teeleh eens in de zeven jaren is toe gestaan 4o. dat aan pachteis, die net land met het bepaalde aantal beesten beweiden, vergund zal worden het onaf- gevreten gras te vervoeren 5o. dat hot niet verboden is die vruchten te velde te verpachten, welke geen voeder of strooisel voor het vee opleveren 6o. dat de gunning onder voorbehoud beter is geregeld. Aan de moeste bezwaren der adres santen is dus tegemoet gekomen. De gemeenteraad van Egmond a/Zee heeft aan den heer J. Holland, te Am sterdam, voorloopige concessie verleend voor den aanleg en het exploiteeren van een stoomtramverbinding op Castricum. De Yereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Friesland heeft de volgende middelen aanbevolen om de werkloosheid in de bouwstreken tegen te gaan lo. dat- de eigenaren bij de huur overeenkomsten zorg dragen om een zeker percent van hun bouwlanden, naarmate van de behoefte, met vlas te doen bebouwen 2o.dat door het toekennen van een tege moetkoming - - - op den huurprijs te korten voor eiken vasten arbeider boven een be paald getal de huurders worden aan gemoedigd om ook gedurende den winter op het gehuurde goed, werk aan ar beiders, ten nutte van de eigenaren en gebiuikers, te verschaffen 3o. dat de landeigenaren en landge- bruikers, hetzij met particulieren, hetzij met de gemeentebesturen, in overleg treden om tot werkverschaffing in het gemeenschappelijk belang, geduren de den winter, te geraken. 4o. dat de eigenaren en gebruikers, zooveel doenlijk is, aan het loon van den arbeider verbinden het gebruik van een stukje grond tot het verbouwen van aardappelen of andere producten voor ei gen behoefte, of tot het weiden van 1 of 2 schapen, naar de omstandigheden. Door de verveners uit de omstreken van Avereest is een adres gericht aan den Minister van Financiën, met ver zoek om te bevorderen, dat niet worde overgegaan tot afschaffing van tollen op Rijkskanalen, zor.der dat tevens, hetzij de kanaalgelden op de Dedems- vaart van Rijkswege worden afgeschaft hetzij dat kanaal door het Rijk worde overgenomen en tot een tolvrij vaarwater worde gemaakt, opdat daardoor deze uitgestrekte veenstreek in denzelfden rechtstoestand moge deelen, waarin an dere veenstreken door de nieuwe wet zouden geraken. Naar men wil, moeten bij de deze week te Zevenaar gehouden verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Gelderland onregelmatigheden zijn voor gekomen, welke voor de wet strafbaar zijn. Aan onderscheiden personen moet geld zijn geboden om te stemmen op een aangewezen candid aat. De mare chaussees zijn druk met het onderzoek bezig. Niet zonder belangstelling ziet men"den afloop in dezen te gemoet. In verband met de door den Staat te bouwen sluis in den linker Maasdijk onder Bokhove tot irrigatie met Maas water van de landerijen, gelegen ten westen van de Dieze, hebben de "Water schapsbesturen van het Boschveld en Maij en van den Ham en Rijskampen, zoomode de Gemeentebesturen van Ael- voort, Yucht en Cromvoort zich tot Ged. Staten van Noord-Brabant gewend met verzoek, het wel daarheen te willen leiden, dat alvorens met den aanleg dor sluis wordt begonnen de zekerheid worde verkregen, dat alle belemmeringen van dijken en kaden enz. worden uit den weg geruimd, ten einde de sluis volledig aan haar doel te doen beantwoorden. In de eerste plaats zal naar de meening dei- adressanten een slechting van denzoo- genaamden Aardappeldijk onder lijmen met den bouw der sluis moeten gepaard gaan- Te Edi werd op den 2en dezer een verraderlijke moordaanslag gepleegd op een Europeésch fuselier, door een zich ter dood gewijd hebbende Atjeher, af komstig van de XXII Moekims. Id den loop van dien morgen had de mooi denaar in het pachthuis gedobbeld, veel geld gewonnen en een groot gedeelte daarvan verdeeld aan de daar aanwe zige Atjehers. Daarna ging hij in een der warongs in de nabijheid van de benting zitten, tot een Europeaan voorbij kwam, die zonder eenige aanleiding het slachtoffer werd van den fanatieken haat van den Atjeher. Dit is weder een van dia moorden, welke in 1891 aldaar zoo me nigvuldig voorkwamen en waai legen geen voldoende voorzorgsmaatregelen te nemen zijn, met het oog op de vele vreemdelingen, die steeds ter Oostkust en vooral te Edi vertoeven. Ondertrouwd Th. J. J. ROELANTS en B. E. van HENNEKELER. Dedemsvaart, 123 Pebruari 1893 Mepper, I vóór en in het Venduhuis aan de Hoofd straat G 173 te Schiedam, opa. s. Don derdag den 2n Maart 1893, des voor middags ten 10 ure, door den Ven dumeester J. SCHEURKOGEL ten overstaan van den Deurwaarder A. BOS MAN, van (om contant geld) Canapé, diverse Mahonie- en andere Linnenkasten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderijen, Pendule, Klokken, Wekkers, Haard, Ka chels, Fornuizen, ijzeren en houten Ledekanten, Kabinetten, Wollen en Katoenen Dekens, partij Si garen, Schoenwerk, Pantoffels, Kippenhok, en wat meer ten ver koop zal worden aangeboden. Daags te voren van 10 tot 4 uren te zien. Goederen kunnen worden bijgebracht, mits te voren besproken. De Deurwaarder A. BOSMAN is voor nemens, op Vrijdag, 3 Maart a.s., 'svoor- middags 10 uur, publiek te verkoopen aan den Noordmolen alhier De Jaarlijksehe zal gehouden worden op Dins dag 28 Februari e.k. des avonds van zeven tot negen uur iïTiiet Lokaal boven de Koop mansbeurs. Namens de Commissie J. C. SANDER, Secretaris. Schiedam, 25 Februari 1893. bevelen zich bij voortduring beleefd aan voor de levering van ZOOALS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3