Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Naar set Fransch van Paul Féval. Ifixtxeau Jöoog^traat 317. TWEEDE BLAD De Witte Wolf, 16de Jaarg. Zondag 26 Februari 1893, No," 4523, ALGEMEEN OVERZICHT. F e u i ie 1 o n. PRIJS VAN PIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 1—6 regels Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden billijke o komsten aangegaan. f 0.60 - 0.10 vereen- 25 Februari '93. De vergadering van den Franschen Senaat op gisteren had vele toeschou wers getrokken de tribunes voor het publiek waren goed bezet en ook op die der pers waren meer bezoekers dan anders. De verkiezing van Jules Ferry werd als zeker beschouwd en zoo was er noch in de vergaderzaal noch op de tribune eenige spanning te bemerken. Langzaam kwamen de senatoren de tri bune opstappen, dikwijls ook omdat zij liet niet meer vlug konden doen en lieten hun in een enveloppe gesloten stem biljet in do urn vallen. De komst van Le Royer, den oud-voorzitter, veroor zaakte eenige bewegingzijn deelne ming aan de stemming kan als een protest gelden tegen de praatjes der laatste dagen, welke zijn heengaan voorstelde als een gevolg van kuipe rijen. Tot 3 uur bleef de stembus ge opend en te 3 uur 20 min. kon de on dervoorzitter den uitslag mededeeion Schitterend is deze voor den gekozene niet met 148 van de 249 uitgebrachte stemmen, (20 waren ia blanco, 26 op Magnin, 39 op De Kerdrel en 4 op verschillende anderen to zamen uitge bracht) werd Jules Ferry geproclameerd tot voorzitter van den Senaateene verkiezing, waarin zelfs de Temps gis teren zeide, een bewijs van burgerlijken moed te zien. Een enkel lid applau disseerde bij het vernemen van den uit slag, welke een echo van dezelfde kracht vond op de publieke tribune, en daarna ging de Senaat kalm zijne werkzaam heden voortzetten. De Estafettehet orgaan van den ge kozene, gaf gisteren-ochtend, in een door den hoofdredacteur Peyrouton on derteekend artikel een antwoord op de 44) Indien het geesten zijn, ging de oude voort, weina!Ba! die zouden wel door het sleutel ;at gekomen zijn Zij dec 1 de deur open en hield haar stok dwars er voor. Wie is daar? vroeg zij. Ssst, juffrouw; stil, in 's hemelsnaam stil! Wie is daar? herhaalde het onversaag de oudje, dreigend haar stok oplichtende. Jude greep den stok, trad binnen, sloot de deur en antwoordde Een man, wiens naam zonder noodzaak niet moet genoemd worden in het huis van Treml. Het huis van Tremlherhaalde de oude, wier hart van vreugde opsprong bij het hooren van deze woorden j wie gij ook zjjn naoogt, beschouwingen der ochtendbladen van eergisteren, met nameopdebeweringen dat het candidaat-stellon van Jules Ferry als een daad van meer of minder vijandschap moest worden opgevat tegen Caront en Ribot. Men weet op het Elyséeantwoordt Peyrouton, evengoed als in de Place Beauvais (binnenlandsehe zaken), dat de candidaat der repuhlikeinsche partijgroe- pen in den Senaat, voor alles een poli tiek van orde is toegedaan en zeer stel lig besloten is, de openbare machten te ondersteunen in hun taak om den repu- blikeinschen staat te organiseeren en te bevestigen: en iets verder: wie heeft ooit den bekwamen senator der Yogezen, hetzij voor of na zijne verschijning in den Senaat, gemengd gezien in een dier intriges of camarillas, waarop een licht zinnige pers van tijd rot tijd het licht- geloovige publiek onthaalt? Waar zijn de daden van Jules Ferry, zijne rede voeringen of geschriften waarvan de be doelingen verdenking zou hebben kunnen opwekken? Yan eerzuchtige bedoelingen is dan ook bij hem geen sprake en zijne verheffing op het voorzittersgestalte van den Senaat zal het tijdperk openen eener krachtige samenwerking van allo consti tutioneelgezinde machten tegen de vijanden der openbare orde. De Kamer van afgevaardigden heeft art. 1 van het tegen-ontwerp Faure, tot heffing van een recht op beursoperaties a comptant en op tijd, verworpen. Art. 1 van het regeeringsontwerp, een recht heffende van operaties op termijn, werd vervolgens aangenomen evenzoo art. 2, het bedrag van het recht bepalende. Vervolgens werden ook art. 3, omtrent de couüssiers en art. 4 omtrent de wijze van heffing, aangenomen, evenzoo de artt. 5 en 6, de toepassing dezer wet stellende op 1 Mei aanst. De Kamer verwierp het voorstel, ook den handel in levensmiddelen en handelswaren te be lasten, en nam het regeeringsontwerp omtrent de bolasting van beursoperaties aan met 486 tegen 41 stemmen. De hebt dankHet is twintig jaar geleden, dat ik den waren naam heb hooren geven aan het huis, tegenwoordig bewoond door Hervé de Vaunoy. Jnde strekte zijn hand uitdie van Ctoton kwam hem halverwege tegemoet, ofschoon het nog donker was. Zij behoefde niet te zien. Het was als een geheimzinnige groet, gewisseld tusschen deze twee trouwe die naren. Maar wie zijt gij dan toeh, trouw hart, gij die u den naam van Treml her innert Jude noemde zijn naam. Juderiep Goton uit, alle voorzichtigheid vergetende; Jnde Leker, de stalmeester van onzen heerO ik wil u zien, vriend, ik wil u zien Bevende en gejaagd, liep zij tastende rond, zoekende naar haar vuurslag, en toen zij dit niet vond, blies zij het onder de aseh nog smeulende vuur weder aan. Eindelijd brandde haar toorts. Gernimen tijd keek zij hem in ver rukking aan. En hij, zeide zij, M. Nicolas, zullen wij hem terugzien Dood, antwoordde Jude. Goton knielde neer, vouwde de handen en bad een De Profundis. Tranen rolden langs haar gerimpeld gelaat. Wie haar op dit oogen- blik gezien had, hij zou zich machtig aange grepen hebben gevoeld, want niets dat zoo Kamer heeft geweigerd het voorstel, om ook de Senaatsleden hij algemeen stem recht te kiezen, aan de orde te stellen. Naar uit Brussel wordt bericht, had er gister-avond eene monster meeting plaats, door de Association libérale belegd met het oog op het morgen (Zondag) te houden referendum over het algemeen kiesrecht. De vergadering werd wel door 10.000 per sonen bijgewoond. Door afgevaardigden voor Brussel werden er redevoeringen gehouden. Na afloop der vergadering werden door duizenden personen de be- toogingen op de straat voortgezet, ten gevolge waarvan er hier en daar hot singen met de politie voorkwamen, die een paar malen een charge moest uit voeren. Er werden twee personen ge- arrestc erd. Eene druk bezochte vergadering ten gunste van het algemeen stemrecht had eergisteren-avond te Luik plaats. De be kende socialist Couvreur wees op de be langrijke maatregelen, welke in Enge land, dank zij de uitbreiding van het stemrecht verkregen warenHet Kamer- lid Janson viel alle door de Rechter zijde en de doctrinairen voorgestelde stelsels aan, waarna Robert de bourgeoisie wees op het gevaar, dat voor haar schuilt in handhaving van het tegen woordig kiesrecht-artikel der Grondwet. Alle sprekers werden warm toegejuicht, en zoo wordt er, karakteristiek, als eene merkwaardigheid bijgevoegd de vergadering ging kalm uiteen. Gisteren-middag is de bekende anti semiet Ahlwardt uit de gevangenis te Berlijn ontslagen. Een groot aantal geestverwanten wachtten hem op en be geleidden hem, onder de tonen van een bijzonder voor deze gelegenheid gecom poneerde Ahlwardt-triomfmarsch naar de feestelijk getooide Ger mania-zaal, waar hem eenige vurige bewonderaars op de schouders naar de tribune droegen. Met grooten ophef verklaarde hij, dat hij zijne door een rust van 4 maanden in de gevangenis gelouterde kracht tot ontroert dan tranen op een ruw, hard gelaat, en hij die glimlachend verder gaat wanneer hij een 'paar schoone oogen ziet weenen, ver bleekt en lijdt, wanneer hij de oogen van den ruwen soldaat ziet vochtig worden. Jude zweeg, zoolang als Goton bad. Het scheen alsof hij zijn onzekerheid wilde doen voortduren en dat hij terugdeinsde, de op heldering vreezende, welke hij hier was komen Z06k611. Toen hij weder sprak, haperde zijn stem. En onze kleine heer vroeg hij eindelijk met veel moeite. Georges Treml Twintig jaren zijn voor bij gegaan sedert ik hem voor het laatst ge zien heb, twintig jaren sedert het dierbare kind mij toelachte en uit zijn wiegje zijn armpjes naar mij uitstrekte. Dood, ook dood zeide Jude, terwijl hij wankelde. Hij hield beide handen voor het gelaateen diepe zucht ontsnapte aan zijn borst. Dat heb ik niet gezegd! riep Goton uitdat heb ik niet gezegdEu God beware mij er voor, dat te geloovenEn toch helaas Jude, mijn vriend, sedert twintig jaren hoop ikdoch ieder jaar vermindert mijn hoop. Jude keek haar strak aan. Hij begreep haar niet. Ja hernam zij, ik zou zoo gaarne nog hopen. Ik heb tot mij zeiven gezegd„Eens zijn laatsten ademtocht zou besteden aan de bevrijding van Duitschland van het Joodsche juk, ook al zou men hem nog langer achter de tralies zetten. Zijn verdediger, Hertwig, thans ook anti semitisch candidaat voor den Rijksdag, en het lid van den Rijksdag, Werner, reikten hem onder plechtige eeden de hand tot het broederlijk verbond, dat onder het zingen van anti-semitische liederen besloten werd. Ahlwardt be geeft zich naar het district Liegnitz waar Hertwig in herstemming is met den Duitsch-vrijzinnigen candidaat. Naar aanleiding van de betuigingen van leedwezen zoowel van de Bazeler regeering als van den Bondsraad heeft de Fransche gezant te Bern aan het departement van buitenlandsche zaken aldaar, de heer Lachenal, verklaard, dat de Fransche regeering, ondanks de ernstige beleediging groote gematigdheid wil toonen en om hare vriendschappe lijke gevoelens tegenover Zwitserland te bewijzen, geen aanklacht tegen de schuldigen zal indienen. Het kabinet—Hintze-Ribeira in Por tugal, al even liberaal als het gevallen ministerieFerreira zal zonder twijfel te kampen hebben met den tegenstand der Katholieken, die zich beginnen te organiseeren. In zijn vaste-mandement beveelt o. a. de bisschop van Coïmbra den Katholieken eenheid, den geeste lijken strenge inachtneming van de ker kelijke tucht aan, wijl zulks tot groot voordeel van het land zal strekken. De bisschop spoort allen aan ieder verschil van gevoelen in zake politiek en dy nastieke voorkeur ter zijde te stellen, opdat de Katholieken zonder onderlinge partijschap zich geheel kunnen wijden aan de verdediging van de rechten en belangen hunner Kerk, in overeenstem ming met den eisch der tijden en, zoo als de groote Leo het verlangt, met eerbiediging van het bestaand gezag. De bisschop eindigt met te constatee- ren, dat, dank zij de onderrichtingen zal ik onzen jongeheer zien terugkomen, groot cn sterk, met fier opgericht hoofd, den degen op zijde." Helaashelaas ik heb dit reeds zoo lang gedacht en reeds zoo dikwijls tot mij zelve gezegd. Kortom, juffrouw, wat weet gij van het lot van Georges Treml? Ik weet niets vriend. Eens op een avond kom dichter bjj, want dat mag niet hardop gezegd worden eens op een avond, nu negentien jaren en vijf maanden ge leden ik heb geteldkwam Hervé De Vaunoy te huis, bleek en met verwilderde oogen. Hij vertelde ons dat het kind overboord geslagen en verdronken was. Men snelde voort, peilde en zocht overal, doch Georges vond men niet. Jude luisterde met zwoegende borst en wijd opengesperde oogen. En daarop grondt zich uw hoop vroeg hij. Neen. Herinnert gij u den armen idioot uit het bosch, dien men het Witte Schaap noemde Ja, ik herinner mij Jean Blanc. Arm schepsel. Hij hield bijna evenveel van de Trend's als wij. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5