Binnenland. NED. R. K. VOLKSBOND, Z. Em. den kardinaal-primaat van Hon garije en Z. D. Hw. den bisschop van Raab gezonden. Des namiddags ten twee ure ging de vergadering uiteen, vaster dan ooit besloten, de rechten der Kerk hoog te houden en zich tegen het zoo genaamd burgerlijk huwelijk met alle kracht te verzetten. Naar uit Madrid wordt geseind, vreest men, dat zoo de regeering hare vijan dige houding tegen de conservatieven blijft aannemen, het aantal republi- blikeinsche afgevaardigden bij de ver kiezingen zal toenemen. De tegenwoor dige instellingen zouden aldus groot gevaar loopen. Draadbericliten uit Lissabon houden in, dat heden-Maandag, een besluit kan verwacht worden tot schorsing der be raadslagingen in de Cortes voor eenige weken, opdat het Kabinet in de gele genheid gesteld worde, in dien tus- schentijd eenige wetsvoorstellen gereed te maken. Mannen, Broederslaat ons lieden Juichen, in deez' blijden stond, Nu een aantal nieuwe leden Weer tot ons kwam in den Bond. Zoo blijv' ons getal steeds groeien, Daardoor krijgen wij meer kracht, Om, wat kwaad is, uit te roeien En te keeren Satans macht. Mannen, Broeders! nieuwe leden, Reiken w' u de broederhand, Nu gij op den dag van heden, U hebt aan den Bond verpand. Nu gij ons getal komt sterken Blijven wij daarvoor niet koel, Neen! wij willen met u werken Tot bereiking van ons doel. Wij gaan rustig voorwaarts streven Op het ingeslagen pad, Door echt katholiek te leven Elk ten voorbeeld in de stad. Dat voorzeker, 't kan niet falen, Zal de aandacht niet ontgaan, En zoovelen die nog dralen Sluiten zich dan bij ons aan! Schiedam, 27 Februari 1893. Afdeeling Schiedam. Bij het openen der gewone maandelijksche vergadering las de pres. de telegrammen voor welke ontvangen waren in antwoord op de tele grammen, bij de laatste feest vergadering aan Z.H. den Paus en H. M. de Koningin-Regentes verzon den. Met een kort, maar hartelijk woord, bracht de pres. hulde aan al degenen die er toe hadden bijgedragen het Leo-feest zoo luisterrijk moge lijk te vieren. Daarna werd door de geheele vergadering het Bondslied gezongen en bracht de Harmo- nie-afdeeling enkele stukken ten gehoore, die blijkbaar uitstekend in den geest vielen van de vergadering. Do secretaris las daarop de notulen voor der vorige vergadering, die als gewoonlijk met algemeen applaus werden goedgekeurd. De heer Van Hees verkreeg alsnu het woord. Spreker noemde het een opmerkelijk feit, dat nu in onze dagen het socialisme zijne kracht verdubbelt, ja, alles in het werk stelt om zijn doel te bereiken, vele katholieke in stellingen, maar op de eerste plaats de Be sturen van af deelingen van den Ned R. K. Volksbond, zich hebben beijverd, ja, ik durf zeggen, hebben gewedijverd, om het feest van onzen H. Vader, Leo XIII zoo luisterrijk moge- Ijjk te vieren. Ook wij hebben feest gevierd. Al was dat niet binnen de muren van het Vati- caan, toch werden wij in den geest daarheen gevoerd door de zoo schoone, leerrijke woor den van u, eerw. heer adviseur, die ons het beeld van den H. Vader schetste als de ge vangene van het Vaticaan, den Paus-koning, den Paus der Werklieden. Voor elk aanwezige, voor ieder in het bijzonder, lag eene schoone les in uwe woorden opgesloten, zoowel voor den arme als voor den rijke, voor den werkman als voor den werkgever. Ik twijfel er niet aan, of wij, Bondsbroeders, zullen uwe lessen zeer ter harte nemen. Verder bracht spreker zijn dank aan het Bestuur voor de vele be moeiingen om de feestvreugde te verhoogen, en sprak den wensch uit, dat nog meermalen zulke gezamenlijke vergaderingen mochten wor den georganiseerd; want, vervolgde spr., bij mij staat het vast, dat zulke vergaderingen van arbeiders en werkgevers pilaren zijn voor de voltooiing van het gebouw, waarvan de Ned. R. K. Volksbond de fundamenten reeds heeft gelegd. Ten slotte stelde spr. voor den len secretaris te verzoeken, ook de gehouden feestvergade- ring te notuleeren, opdat men ten allen tijde zal kunnen zien, hoe de afdeeling Schiedam van den Bond heeft feestgevierd op het 50- jarig Bisschop Meest van onzen H. Vader, den Paus-Koning, deu Paus der Werklieden. De voorzitter sloot zich volkomen aan bij de schoone woordeu door den heer Van Hees geuit en verzocht den secretaris aan het ver zoek van den heer Van Hees te willen voldoen, waartoe deze met de meeste bereidwilligheid zich bereid verklaarde. De president maakte daarna aan de vergade ring bekend, dat weder een 100-tal personen zich tot het lidmaatschap hadden aangeboden. Met recht mocht men zich hierover verheugen. Immers het is een duidelijk bewijs, dat het streven van den Bond niet alleen meer en meer bekend wordt, Imaar wat meer is, dat dit streven meer en meer 'begrepen en gewaardeerd wordt. Toch achtte de pres. het nuttig nogmaals in korte woorden dit streven te verduidelijken. Op de hem eigene, kernachtige wijze van zeggen, verklaarde de geachte pres. dan nog maals het doel van de aaneensluiting der leden van den Ned. R.-K. Volksbond. Ouder aan sporing zich steeds trouwe leden van den Bond te toonen installeerde hij in deze vergadering de nieuwe leden. Naar aanleiding dezer installatie, vond de heer Marrevee aanleiding, in de volgende dicht regelen zjjn nieuwe Bondsbroeders te ver welkomen De heer Juffer mans herdacht nog eens het groote feest in welks octaaf wij ons nog bevinden. Veel is er voor dat feest gedaan veel is er over dat feest gesproken. De Bond, hoe jong ook, is niet achtergebleven, maar heeft het feest veel luister bijgebracht. Maar de kreet: Lang leve Leo XIII, den Paus-Koning mag in onzen boezem niet verstommen. Wijden wij dus steeds aan hem onze kracht. Het jongste feest heeft blijk gegeven, dat de leden van den Bond allen het gezag erkennen, zoo wel het geestelijk, als wereldlijk gezag. Blijve deze goede geest steeds in onzen kring lieerschen; blijve ons hart steeds tintelen voor Nederland en voor onzen H. Vader! De voorzitter bracht ter kennis dat weder eene onder-afdeeling van deu bondis gevormd, namelijk eene metaalbewerkers-vereeniging, waarbij allen, die dit vak, of de daartoe aan verwante vakken uitoefenen, kunnen toetreden. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren Tons en Stieber, bij wie candidaten voor de nieuwe onder-afdeeling zich kunnen vervoegen. Verder wees de pres. op het noodzakelijke van het stichten eener onder-afdeeling van brandersknechts, daar dit bedrijf het sterkst in onze stad is vertegenwoordigd en de bran dersknechts aldus onderling hunne belangen kunnen bespreken. De president verzocht dus aan mannen, die zich hiertoe bekwaam ge voelen, het initiatief te nemen tot het vormen dezer onder-afdeeling. Op verzoek van het Bestuur van het Harmo niekorps maakte de pres. bekend, dat daarbij n«g enkele plaatsen vervuld kunnen worden, en noodigde hen, die eenige kennis van muziek hebben, uit, zich bij dit korps aan te sluiten, waartoe men zich kan aanmelden bij den heer Nieberg, president dier afdeeling. Wij achten het onze plicht hier een woord van hulde te brengen aan de leden van het Harmonie-korps. Hadden zij er reeds veel toe bijgedragen, de feestelijke stemming op de jongste feestvergadering te verhoogen, ook nu weder klonken de opwekkende tonen door de zaal. Uitstekend werden ten gehoore gebracht Le Borain van Baudonc, Leo XlII-marche van M. J. H. Kessel s, Souvenir d'Amsterdam van Jos. Kessels en Souvenir de Nimègue van Scliweinsb er g. Voorzeker zal het Harmonie-korps steeds in krachten toenemen en aldus er veel toe bijdragen om de aantrekkelijkheid tot de vergaderingen te verhoogen. De president deelde verder aan de vergade ring mede dat de heeren Willeman, Marrevee, den Boer, Vredebregt, Begas, Juffermans, Gunne- wegh en Van Hees gekozen zijn als afgevaar digden ter Centrale Vergadering, binnenkort te Rotterdam te houden. De eerw. adviseur verkreeg daarna het woord Wanneer men eens het genoegen heeft, eene wandeling te doen door de zalen van onze musea, waar de schilderijen der oud-Hollandsche mees ters zijn tentoongesteld, dan klopt het Hol- laudsche hart warmer bij de gedachte aan die groote voorvaderen. Wij zien hen als 't ware weer herleven, die mannen zooals zij zich in hun leven en streven toonden, mannen die aan de liefde tot den arbeid, trouw aan hunne kerk, trouw aan hun vaderland paarden. Wij weten niet, wanneer het meest hen te bewon deren, als wij ze aanschouwen in gulle gast vrijheid aan den broederdisch gezeten, of wan neer zij feestvierend, de veelkleurige optochten hunner gilden vertoonen, dan wel in nederige ootmoedigheid de processie van het^ II. Sacra ment volgen. Die mannen, laten zij ons voor beeld zijn. Eenvoudig en degelijk in het clage- lijksch loven, stoer en krachtig in den arbeid, eerbiedig en vroom in den godsdienst. De aloude gilden bloeiden onder de schut- se der Kerk. Maar helaas, die toestand veranderde. De revolutie kwam zich me ten met de Kerk. De instellingen dier Kerk pasten niet meer in de lijst van don tijd. De mensch behoefde zich niet meer aan het gezag te onderwerpen; hij was wijs genoeg zichzelf te besturen. Het gevolg bleef niet uit. De heilzame organisatie werd verbroken, en langzamerhand sukkelde de maatschappij voort tot den jammerlijken toestand onzer dagen. Maar de Kerk verheft zich ook nu weder en toont te zijn voor alle tijden en alle toestan den. Zij zal den afbraak stuiten, de puinhoo- pen verzamelen en op die puinhoopen het oude gebouw, zoo snood geslecht, wederom opbou wen. Wij allen, wij hebben de stem onzer Moeder vernomen, die ons riep om onzen steun te verleenen tot het voltooien van dit reuzen werk. Krachtig aaneengesloten, zullen wij ar beiden tot herstel der maatschappij. Maar daartoe is een algemeene bond niet voldoende daartoe moeten zich ook de mannen van éen vak vereenigen om gezamenlijk de belangen van dat vak' te bespreken. Meer nogzooals de heer Yan Hees daareven zeide, moet uit de nauwe vereeniging van arbeiders en pa troons een nieuwe toestand geboren worden en daardoor hersteld wat bedorven is. Geen twee legers, dat van arbeiders en dat van patroons tegenover elkander, die elkander, heftig be strijden, in welken strijd ten slotte de sterkste zal zegevieren. Neen, een strijd van hefde tegenover een strijd van geweld, waarin de liefde moet zegepralen. De l^love, de breede klove, ontstaan tusschen patroon en werkman, moet worden gede pt. Maar dat kan alleen de Godsdienst. Deze zal een brug over de klove bouwen, waarop patroons en arbeiders elkander broederlijk de hand reiken. Dit doel te bereiken is het streven der Kerk en zij zal daarin slagen want de Kerk zal bestaan tot de voleinding der tijden. Aan haar dus de zegepraal. In dien geest dus zullen wij arbeiden. Ook het wetgevend lichaam heeft ingezien, dat alleen de verzoening' tusschen patroon en werkman genezing kan brengen. Daarom wilde zij Kamers van Arbeid. Twee mannen deden voorstellen in dien zin. De een wilde de afzonderlijke vereeniging van patroons en van werklieden, de ander wilde èn patroon èn werkman vereenigd zien. Dit laatste voorstel dunkt mij het rechte. Werken wij dus mede tot de verbroedering van arbeid en kapitaal, dat zal ons streven machtig doen verschillen met het streven der socialisten. Maar wil men tot dat doel geraken, wil men verbroedering tusschen arbeider en patroon bereiken, dan zal van den kant dei- arbeiders veel wantrouwen, van den kant der patroons veel trots moeten worden afgelegd. En alleen de godsdienst zal hiertoe leiden, daar die godsdienst de broederlijke liefde predikt, die den band vormt tusschen rijk en arm de liefde die de kroon der wereld is. Nog eens, slechts in de Katholieke Godsdienst vindt men die liefde. Wij zijn broeders door dien gods dienst. Daarom: Leve die Godsdienst! Leve de Katholieke Kerk! Een daverend applaus bewees dat de schoone rede van den geestelijken adviseur der geheele vergadering als uit het hart was gesproken. Met verhoogde geestdrift werd dan ook het lied ter eere van deu Ned. R.-K. Volksbond gezongen, waarmede als gewoonlijk de verga dering werd besloten. Dal liet opbeurend feit, de socialis tische denkbeelden in onze stad nog zoo weinig' ingang' vinden, niet aan de mind era werkzaamheid van de partij der wanorde is te wijten, bewijzen de her haalde "pogingen die ze aanwendt om ook hier ter stede propaganda te maken. Zondag-ochtend liepen weder een twaalftal socialisten door do stad, die de vuilaardige pamfletten der oproer- partij onder de ingezetenen verspreidden. De politie had hen spoedig in 'toog en leidde hen naar het commissariaat, waar zij hun onedel bedrijf moesten v erant'woorden. Heden-middag omstreeks twaalf ure trof den 50-jarigen Grer. Kins, wonende aan de Breedstvaat, hij het afspringen van een sleepers wagen, nabij zijnewoning, liet ongeluk dat het achterwiel over den enkel van hot rechterbeen ging. Deerlijk aan dit lichaamsdeel gekwetst, word hij in zijnewoning gebracht, waar hem door den heer Rutseiiy geneeskundige hulp werd verleend. Op aandringen van dien ge neesheer is Kins later naar het zieken huis overgebracht, wijl er Vices bestaat dat het been zal moeten geamputeerd worden. Do Minister van Waterstaat beeft op het verzoek om maatregelen t nemen tegen het snelle varen dar zeeboot,,n op do Nieuwe Maas van Rotterdam naar zee en omgekeerd, geantwoord: „dat in het op 1 September in werking getreden Algemeen Reglement van Politie voor rivieren, kanalen enz. voorschriften zijn opgenomen tot voorkoming van schade bi; golfslagdat voor strenge hand having dier voorschriften wordt zorg gedragen, doch dat het vo ral van be lang is, dat de vaartu'gen de voorge schreven seinen vertoonen dat voorts de zorg voor de veiligheid in havens, gelegen buiten lief gebied dei K-jaaf wateren, in do eerste plaats behoort bij het bestuur met hot beheer en het onder houd belast." Bij de Tweede Kamer is ingekomen een nota van den minister van koloniën met inlichtingen op de adressen van den gep. luit.-kol. van het Indische leger M. L. Gr. van den Bergh. Naar wij vernemen, is een wetsont werp tot wijziging dor pensioenwetten van 9 Mei 1890, (SM. no. 78 en 79), bij den Raad van State ingekomen en wordt het eerstdaags in de Kamer ver wacht. (II bi.) In verband met de maatregelen tegen de cholera is op de spoorwegen verboden de invoer in en de doorvoer door Oostenrijk-Hongarije van lompen, ge dragen kleedingstukken, schoeisel en ongewasschen lijf- en beddegoed, afkom stig uit Nederland. De commissie tot redding van drenke lingen te Rotterdam, correspondente dei- Maatschappij tot tedding van drenke lingen te Amsterdam, reikte in hare vergadering van Vrijdag-avond namens genoemde maatschappij de zilveren me daille uit aan W. Sckneijdenberg, Gr. Kamstra, P. Smaling en C. A. Schob ben, allen agenten van politie te Rot terdam. In den ouderdom van 76 jaren is in liet R.-K. weeshuis aan den Sohiedamsehen Dijk te Rotterdam overleden de Eerw. Zuster Agues, in de wereld mej. Bakker meer dan een halve eeuw droeg zij liet kleed der EE. ZZ. Dominicanessen. Lourdes Een Protestantsch Hollander, die en kele bodevaarten naar Lourdes mede- maakte, heeft den bisschop van Tarbes l''/2 millioen gulden ter hand gesteld voor de voltooiing eener parochiale.kerk te Lourdes. Do rijke Hollander aldus voegen de Eransohe bladen er aan toe, waaraan wij dit bericht ontleenen, hecl't bo vendien zich verbonden, niet alleen de werken van Lassorro te zullen laten vertalen in alle bekende talen, doch ook zal hij op zijn kosten laten over zetten Triomphe de Lourdes en het werk dat Zola zal schrij ven over Lourdt-s, als dit laatste ten minste gewijd is aan de verheerlijking van de bedevaarten daar heen. (11. A.) Het stoomschip Ariadne werd Zater dag-avond met assistentie van de sleep- bnoten NoordzeeZuid-Holland, IVodau, RotterdamPermis en I laar dingen van de Maasvlakte afgebracht. Zonder roer en achtersteven werd het stoomschip met de nog inhebbende lading, door de sleep- booten NoordzeeZuid Holland en Wodan binnen en naar Rotterdam gesleept, waar iiet thans aan boei ld ligt. De kapitein Lupcko is naar liet Ziekenhuis vervoerd moeten worden, daar door het springen van een tros, een zijner boenen is stuk geslagen. Men meldt uit Amsterdam Uit de woning der grootouders in de Nieuwstraat zijn Zaterdag-oclitend de drie verbrande kinderen van Alikot in drie lijkwagens op liet kerkhof Be Liefde ter aarde besteld. In twee volgkoetsen hadden de vader, de grootvader, een broeder en een zwager van de diepbe droefde ouders plaats genomen. Duizenden belangstellenden en nieuws gierigen omstuwden of volgden den tveurigen stoet. Een afdoend aantal politieagenten bewaarde de orde. Bij don lijkdienst in de kerk en aan het geopend graf heerschten de diepste stilte en in nige deelneming. Alikot scheen vei suft, met zachten aandrang moest hij van de kuil verwijderd worden. De grootvader weeklaagde overluid. Op den telegrafischen gel uk wensch, den H. Vader namens de afd. Am,sterdu>'1 van den Ned. R. K. Volksbond aang0 boden, is het volgerct antwoord ont vangen W. 0. J. Passtotora, Voorzitter van den Ned. 11. K. VolksbondAmsterdam- De Heilige Vader heeft met welge vallen de kinderlijke wenschen ontva» gen van den Ned. R. K. I olksbonf^ betuigt u daarvoor zijn dank en vei leent van ganscher harte aan u, na het Centraal Bestuur en aan alle aid00

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2