fai«..|E»sr BURGERLIJKE STAND. Ingezonden. Persoverzicht. GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. Berlijn. 133.25 Hamb. April. 0.53V4 Jean G. Unuma. 27 Februari. ROTTERDAM. 27 Februari. B ui ten land sche Granen. lingen var. den Bond zijn apostolischen zegen. Kard. Barapolla. Zondag 5 Maart zal in de Redemto ristenkerk te Amsterdam door de man- nen-afdeelling van de Aartsbroederschap der H. Familie bet vijftigjarig bisschops- feest van Z. H. don Paus worden ge vierd. 's Morgens te tien uur de gene rale communie voor den Paus en s avonns te aclit uur plecgtige vergadering, waai onder de feestrede zal worden gehouden door den weleerw. pater K. W ulfmgh. Door arbeiders uit ïïoonsterzwaag en Jubbega, (Fr.) werd Vrijdag een tocht naar Heerenveen ondernomen, om den burgemeester om werk te vragen van gemeentewege. Eene commissie werd door den burgemeester ontvangen. De arbeiders deelden mede, dat het vroeger van wegehet ambestuur verstrekte werk zoo goed als afgeloopen was en weldra weer werknood zou lieerscben. Zij vioe- gen daarom opnieuw gemeentewerk, dat de burgemeester niet kon toezeggen. Hij beloofde echter onderzoek en overleg met het armbestuur. Kalm trokken de arbeiders daarna weer naar buis terug. Te Musselkanaal moest de politie een bedelaar visiteer.n om tot de ontdek king van den dader van een diefstal te geraken. En wat bleek toen Dat de bedelaar een bedrag van ruim f 2u0 bij zich had. Hij bleek echter m zoover eerlijk te zijn, dat liij geen diefstal op zijn geweten had. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatspoorwegen wensclit met ingang van 1 Maart a. s. in te voeren eene speciale reëxpeditie-vracht voor het vei - voer van gist, afkomstig uit Londen, en wel ad irs. 15 per 1000 kg. voor het parcours (Vlissingeiv— Haven Achel). wapenschouwingen op Zondag, op grond van gemoedsbezwaren, in de laatste jaren ter voorkoming van misbruiken niet meer wordt toegestaan. Voor liet geval dat in de toekomst aan ernstige gemoedsbezwaren niet wordt tegemoet gekomen, acht de N. It. Ct. het beter als regel in de wet te stellen, wat thans reeds door verscheiden korpscom mandanten in praktijk wordt gebracht vrijstelling van Zondagsdienst voor de bezwaaiden, maar dan ook met aanwij zing van een anderen dag in de week, waarop door ben de oefeningen vol bracht of de inspectie over hen moet gehouden worden. Een vrije middag in de week. De Standaard is natuurlijk van een geheel ander gevoelen. Hare partij kan er geen vrede mede hebbendat alles zins" vrome mannen naar de gevangenis stenbclasting kan dan dalen en billijker heffing zou van zulk een regeling het gevolg zijn. (Buitan varantvroordelgkheid van de "Redactie.) A pril Mei Mei/Juni Juni/Juli 25 Fbr. 135- 27 Fbr. gaan 0 zij oordeel en op Zondag geen schutters' dienst te mogen verrichten. Tegen zulk een vonnis, zulk een onteerenden straf komt de publieke consciëntie in verzet. Ze duldt het niet en kan niet zwijgen voor liet tot de onmogelijkheden behoort. Yolgens baar heeft de heer Dormer zeer juist aangetoond dat liet schutteren op Zondag niet in onze staathuishouding past, en, hield het op, geen winstderving in de praktijk zou opleveren, blijkens hetgeen in tal van andere plaatsen reeds voorvalt. Zijn denkbeeld om de winstderving die liet schutteren opeen werkdag aan den arbeider zou opleve ren van overheidswege te vergoeden, verdient alle aanbeveling. De beste oplossing ware wel indien de usantie algemeene ingang vond, om b. v. des Woensdags middags na twee uur alle arbeid te laten rusten. Het is nu eenmaal een feit dat de maat schappij behai ven aan den Zondag ook nog behoefte beeft aan zekeren vrijen tijd in de weck. Behalve het schutteren zijn er nog allerlei dingen in het maat schappelijk leven, die bij den Zondag niet passen en ook niet na afloop van den langen arbeidsdag te verrichten zijn, on die dus, zoo lang er geen vrije mid dag in de week is, altijd naar den Zondag worden opgeschoven. Een werk man die met zijn vrouw iets wil gaan koopen, moet dat bij de vervroegde winkelsluiting nu wel op Zondag doen. Wie als arbeider met de zijnen eens uit wil gaan, moet den Zondag kiezen. Een vrije middag in de week meent de Standaard zou bet maatschappelijk leven zeer verheffen, liefst op Woensdag middag als de kinderen ook thuis zijn. En dan eerst, als zulk een vrije mid dag in de week open kwam, zou de Zon fag in eere kunnen gehouden worden, en buiten alle wereldscbe beslommeiing aan zijn liooger doel kunnen beant woorden. 11 ij ks- en gemeentebei a stin- gen. Naar aanleiding van de belastingher vorming die in Pruisen aan de orde is en waarbij de staat aan de gemeenten een deel zijner heffingen afstaat geeft mr. M. Mees in den Economist van Februari eene beschouwing waarin hij dien weg ook voor ons land aanbeveelt. Eene uitkeering in geld aan enkele gemeenten kan slechts een tijdelijk hulpmiddel zijn. Zulk een uitkeering aan alle gemeenten te verleenen naar haar inwonerstal of afstand van een deel der Staatsbelastingen ware ongeraden wegens de uiteenloopende behoeften. Beter is het daarom volgens den schrijver dat de staat niet zelf heft maar aan de gemeenten toestaat een deel te heffen van hetgeen nu aan den staat wordt opgebracht. Een gemeentelijke inkomstenbelasting zou dan alleen geoorloofd mogen zijn als tevens in verhouding een zeker ge tal opcenten op de grondbelasting wordt gelegd. Dan zou in de verschillende gemeenten naar de eigen behoeften die grondbelasting kunnen worden bepaald, bijv. voor lileine perceelen minder dan voor groote eigendommen voor uit wonenden hooger dau voor ingezetenen. De Staat zal dan vergoeding moeten vinden in lioogere vermogens- ol be- bedrijlsbelasting, waartoe het gelieele land bijdraagt. De gemeentelijke inkom- om geen andere reden dan dat Schutteren op Zondag. De memorie van antwoord van den heer Donner op liet Voorloopig Ver slag omtrent zijn ontwerp tot wijziging der Schutterijwet, is het onderwerp van tal van beschouwingen in de dagblad pers. De N. Mi Ct. stelt in 't licht, dat het ontwerp, zooals het nu door den beer Donner is ingediend, onvolle dig is. Waar hij de oefeningen op Zondag wil verbieden, had bij ook het verbod van wapenschouwingen en inspec ties in zijn voorstel moeten opnemen. Kon onder de bestaande wet de weg lating van eenige bepaling omtrent de inspecties veilig plaats bobben, omdat de autoriteit die de voorkeur geeft aan de oefeningen op Zondag ook de wa penschouwingen op dien dag zal doen houden geheel anders wordt het ge val als het wetsvoorstel—-Donner wordt aangenomen. Hit het feit dat de oefe ningen wèl, de wapenschouwingen met op Zondag verboden worden, zal men afleiden, dat de laatste geoorloofd zijn. Wil dus de heer Donner zijn doel be reiken, dan moet bij ook liet verbod van wapenschouwingen en inspecties op Zondag in zijn voorstel opnemen. Ook liet recht op vergoeding voor geldelijk verlies door schutteren ;n de week, dat de heer Donner wensclielijk acht, zou in de wet moeten omschreven worden en ook onder dit opzicht is zijn voorstel onvolledig. Buitendi n acht de A. II. Cd. de wij ziging door den afgevaardigde van Kat wijk voorgesteld, niet noodzakelijk. V an de 89 g meenten, waar eene actieve Schutterij bestaat, zijn er dadelijk reeds 55 waar noch oefeningen noch wapen schouwingen op Zondag worden gehou den, terwijl van de 34 overige ekend is, dat er of geen bezwaren worden ingebracht of aan de bezwaren wordt tegemoet gekomenSlechts van ge meenten, Schiedam, Gouda en Meppel wordt gemeld, dat vrijstelling van wapen schouwingen op Zondag niet wordt ver leend van Schiedam onder bijvoeging dat vrijstelling van deelneming aan de Mijnheer de Redacteur Met, belangstelling zal voorzeker door Uwe lezers worden kennis genomen van de Sprokkelin gen uit Schiedams verleden. Moge als blijk van waardeeriug, van hulde eu dank aan en schrijver het navolgende in Uw geacht biacl een plaatsje vinden. Hoofdstuk het Sint Ursula klooster leest men: „Daar de smalle strook die zich ter westzijde van de Lange haven en de Schie uitstrekte „ouder het wereldlijke en geestelijk rechtsgebied /van Kethel behoorde enz. Dat die streek in 1428/Jot het wereldlijk gebied van Kethel zou hebben behoord, mag voorzeker twijfelachtig, vermoedelijk onjuist worden geheeten. Het onbebouwd erf in dat jaar door de Zus ters van het St. Ursula-klooster in gebruik genomen, is meer dan waarschijnlijk het ter rein, thans begrensd door de Sint Pieterssteeg, de Verbrande Erven, de Breedstraat en de Dam. Nu leest men in het Aardrijkskundig woor denboek der Nederlanden van A. J. van der Aa, dat aan de oneenigheden tussclien den Heer van Wassenaar, als Ambachtsheer van Kethel en de stad Schiedam een einde werd gemaakt door graaf Willem III bij besluit van 18 Januari 1315, hetwelk bepaalde dat de vrijheden van Schiedam voortaan gaan en duren zouden tot den uitersten kant van de gracht ten Kethelwaart en dat niemand zicli eenig recht daar binnen onderwinden mogt dan de Eegter van Schiedam. De hier bedoelde gracht is wat thans ge heeten wordt de Veile Vest en de Noordvest- gracht, doch al mocht men de gracht aan de Zijlstraat daarvoor willen aanzien, ook dan viel het bedoelde terrein binnen de grens van het wereldlijk rechtsgebied van Schiedam en behoorde het daartoe reeds meer dan honderd Meell2Merk.l.md. 12 Maart 1 fiTIJS. i Rogge, loop. md. Maart j Spirit. Feb. 24 Ebr, 137.50 33.20 33.70 1.0.75 li.'5 47.40 47.75 13.75 13.80 23.— 22.50 25 Fbr. 0.53V4 13ö. '3.20 33.60 16.75 14.05 47.40 47.60 13.60 13.80 Aan het slot van hetzelfde artikel wordt nog gezegd„Later kwam een gedeelte des kloosters in 't bezit der Oud-Katholieken, die "nog tegenwoordig aldaar hunne godsdienst oefening honden." Dit moge waar zijn, de volle waarheid is echter, dat later een gedeelte des kloosters wederom in 't bezit kwam der Katholieken. Bij het ontstaan van het Janse nisme, omstreeks 1694, sloot helaas de Pastoor der B.-Katholieken van Schiedam zich hij die secte aan en handhaafde zich in 't-bezit van Kerk, Pastorie en verdere aanhoorigheden. Zoo zijn de zoogenaamde oud-Katholieken in het bezit gekomen en werden de R.-Katholieken ten tweeden male beroofd. Onder dankzegging enz., New-York. Maïs Amsterdam. 25 Februari, llogge op levering flauw; per Maart f 129, 130, 129; per Mei f128. 27 Febr. Rogge op levering lager Maart f129, 128, 127, 128; per Mei f 128, 127, 126. 127. October f127 go opend. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 25 Febr. 4.64 M. 27 Febr. 4.58 M Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.06 Disc. 21/2 pLt. -47.95 2 V2 Antwerp. - 47.77Va 21 VEEMARKT TE ROTTERDAM Op de veemarkt waren heden aange voerd paarden, veulens, ezels, 362 vette runderen, magere dito, 62 vette en graskalveren, nuchtere kal veren, 110 schapen of lammeren, 315 var kens, -biggen, - bokken. De prijzen waren als volgt: runderen lste qual. 62 a c., 2de qual. 56 c., 3de qual. 50 a c., kalveren lste qual. 110 c., 2de qual. 90 a 95 c. per kilo. schapen lste qual. 55 c., 2de qual. 50 c., alles per kilo varkens lste qual. 2 t V2 a c.. 2de cual. 26' c., 2de qual. 261;2 ac. 3de qrral. a c., licht soort 25 a 251/-. c. per De dezer dagen overleden Berlijnsche bankier Bleichröder heeft bij testament aan de armen van Berlijn 100.0* )0 mark vermaakt. De onlangs wegens vervalsching van postwissels veroordeelde Rotterdammei wiens hooger beroep in de volgende week zou worden behandeld, is in het Huis van bewaring te 's-Gravenhage overleden. Een hoertje werd Vrijdag-avond te Rotterdam het slachtoffer van eenige kwartjesvinders, die hem in korten tijd in een bierhuis in de Aert van Nesstraat een bedrag van f90 met kaartspel af- wonnen. Na het verlaten van dat huis namen zij hem mede, doch verlieten hem in do Baan, zoodat hij het spoor bijster was. Bij de politie deed hij van een en ander aangifte. De Patriote te Brussel meldt, dat, volgens uit Zanzibar ontvangen bericht, daar den 2n Jan. het gerucht verspreid was, dat kapitein Jacques met zijn met gezellen aan het Tanganika-meer ver moord zou zijn. De Sociéte An.ti-J'Jscla- vagiste te Brussel heeft evenwel geen enkel bericht hieromtrent ontvangen. '72. t kilo. Aardappelen. Westlandsche klei- f a Overmaasschejammen f 1.70 a 1.90, Zeeuwsche jammen f 1.50 a l.iO, dito blauwe fl,30 a 1,40, poters f 0.80 a fl.Geldersche blauwe fl.40 a 1.50. Geen aanvoer Zeeuwsche eieren f 3.-- a 3,50. Over maassche dito f3,70 44,— de 100stuks. Schepkaas per 50 kilo f a Aanvoer partijtje. Zoetemelksche kaas f 4 per 50 kilo. Aan voer partijtje. Handel traag. Tai we onveranderd. Puike soorten schaarsch en ook weinig aangeboden. Rogge vast. Mais per 2000 kilo Amerik. Mixed f127, 128, dito langs stoomboot te laden f123, dito stoomend f 118,119,Foxanian f116 tot 118. Publieke veiling. Verkocht circa 10 last gezonde Foxanion Mais f113, 112, 111 per 2000 kilo contant plus 1 pet veilingskosten uit lichter alhier te ontvangen. VEEMARKT TE LONDEN. 27 Februari. Er werden aangevoerd 1500 runderen, 12000 Schapen, 10 Kalveren en 90 Varkens. Men noteertRunderen 2/6 a 4/9, Schapen 3'8 a 5/4, Kalveren 3/6 a 5/2 en Varkeus 3/6 a 5/2per steen. BEURSTE SCHIEDAM, 27Febr. 1893 Moutwijn f8.25. Verhandeld: i 81 8 a 1/!l. Stemming: zeer vast. Spoet.too. Vereeuigiug f 1.50. GEBOREN 25 Febr. Marinus, zoon van G. Plooij en W. van der Velden, Overschiescheweg. BarnardusHendri- cus Jacobus, zoon van H. J. W. Beu- mer en A. G. Torenent, Singel. 26. Adrianus, zoon van J. G. P. van Leeu wen en S. L. Weidler, Spoorstraat. Geertje, dochter van E. Oranje en D. van den Eikel, Nieuwsticht. OVERLEDEN: 25 Johannes Mari nus Kreuger, oud 28 jaar en 7 maan den, Singel. - Johannes van Leeuwen, oud 36 jaar, Spoorstraat. - Antonius Johannes Fredericus Ijeliveld, oud 3 we ken Overschiesche straft.Dirkje van Dijk, oud 27 jaar en 5 maanden, St. Anna Zusterstraat,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3