Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Donderdag 2 Maart 1893, No. 4526. bureau £booq$txaat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Witte Wolf. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN NIEUWE Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. ,j.e imiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiii Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 1 Maart '93. De openbare behandeling der Grond wetsherziening heeft gisteren in de Belgische Kamer een aanvang genomen. De minister-president bestreed met na druk het algemeen kiesrecht en beval de hervorming van het kiesstelsel aan, zooals de regeering het had voorgesteld en hetwelk waarborgen voor de toe komst aanbiedt. Gelijkheid van stem recht, zeide de heer Beernaert, is een onzinnigheid. Verder bestreed hij de theorieën der collectivisten, die de maat schappij willen omverwerpen, stelde de concessiën in het licht, welke dooi de regeering zijn gedaan en eindigde met er op te wijzen, hoe ver de denk beelden dei liberalen, blijkens hunne verschillende voorstellen, uiteenloopen. Aan het referendum, of de quasi-volksstem - ming van 11. Zondag hebben te Brus sel slechts een derde deel der opgeroe pen kiezers deelgenomen, liet meeren- deel der kiezers verklaarde zich voor het stelsel-Janson (algemeen stemrecht op 21-jarigen leeftijd.) De rede, 11. Maandag door Jules Ferry bij do aanvaarding van het president schap van den Franschen Senaat gehou den, vormt liet onderwerp \an tal van beschouwingen in de Parijsche pers. Terwijl zijn orgaan, de l'Jstafet te, in Ferry's rede de klare en hooge ideeën ontdekt van een staatsman, die in den omgang met de iuensclicn en het licht der gebeurtenissen heeft geleerd billijk te zijn, spreekt de Lanterne van schijn heilige en gewild onbeteekende formu les, en hebben Intransigeant en Mar seillaise het over het fluwoelen pootje dat de Tonkinees toont, Men zal, schrijft Leoclletier in laatstgenoemd blad, op het Elyseo den kat reeds wantrouwen, die doet of hij slaapt on zijne nagels terugtrekt onder het lluweel der retlro- rica maar La Paix, het blad dat door Naar iiht Fraksch vak Paul Féval. 46) Alle bedienden van liet kasteel zijn op het voorplein byeen, mompelde Jude bij zich zelvehet zal my moeite kosten ongemerkt weg ie komen. Marie, fluisterde Didier. Glimlachende keek Jude naar hem. Op hetzelfde oogenblik werd hij wakker en richtte zich in zijn bed op. Zyt gij het, vriend Jude? zeide hij, na hl de kamer te hebben rondgekeken, als ver wachtte hij een ander gezicht te zien. Ik geloof dat ik gedroomd heb. Juist, mynheer, en vroolijk ook, antwoord de Jude. Toevallig viel Didier's oog op de ouder- het Elysée geïnspireerd heet te worden, is integendeel zeer ingenomen met Ferry's rede en roemt den spreker als een staatsman, die geleerd heelt zonder te vergeten. Over het geheel is trouwens de stemming der pers gunstiger dan den morgen nadat de Senaat Ferry candi- daat had gesteld, hetgeen als een nieuw bewijs mag gelden voor de politieke handigheid van den gekozene. Het grootst blijft de ontevredenheid aan de zijde der radicalen, maar zelfs het or gaan van Clemenceau, Pelletan, Pichon en hun kringentje, de Justiceerkent in het openingswoord eigenlijk niets anders te kunnen lezen dan dat Ferry zich voorstelt den weg van den heer le Royer te willen volgen doch daar het eenige moeite zal kosten om dit den ra dicalen te doen gelooven, heet het in dit blad, onderteekend door Pelletan het openingswoord zegt niets en daarom is het merkwaardigste er uit, dat wat Ferry niet zegt. De organen der rechterzijde zijn over 't algemeen weitvg met Ferry's rede ingenomen. De Oaulois heelt zelfs in de gelieele rede maar een woord gevonden dat beteekenis heeft, en dit woord kan als een element van tweedracht aan de rechterzijde niet anders dan aangenaam zijn. De harmonie tusschen de verschil lende regeeringslichamen, heeft Ferry gezegd, houdt op, zoodra er een er van op den achtergrond wordt geschoven Vharmonie cesse ou Veffacement commence. In dit zinsverhand wil dat zeggen, schrijft de Gaulois: gij Senaat zijt tot nogtoe op den achtergrond gehouden, van nu af moet gij de gelijke worden van de Kamer en de behandeling der begrooting voor i893 hoopt het blad, zal daartoe dadelijk de gelegenheid geven. De Figaro is geheel omgekeerd, trouwens, als waarschijnlijk gevolg van Ferry's optreden het verlies verwach tende voor de regeeringspa?-tij van haren steun links, is de aanstaande noodzake lijkheid om naar rechts voeling te zoeken, wetsche gordijnen, waarop de zonnestralen speelden. De glimlach, die op zijn lippen zweefde, werd nog vroolijker. De dichters hebben groot gelijk, zeide hjj, als sprak hij tot zich zelve, dat zij de vreugde van het weerzien van het ouderlijke huis verheerlijken. Ik, die geen familie heb, smaak het hier als een voorproef van dat ge luk.... En kijk eens, Jade, mijn vriend, de illusie wordt nag grroter het schijnt mij toe, dat ik als kind de herfstzon heb zien spelen op zijden gordijnen, geheel gelijk aan deze. Een vreemd gevoel, Jude I ik, het kind zonder vader, ik geniet hier iets als een herinnering aan kussen, liefkoozingen en zoete woord jes Mijnheer, viel de oude stalmeester hem in de rede, ik moet afscheid van u nemen, om mijn taak te beginnen. Blijf, Jude, eenige minuten, een oogen blik. ik verzoek het u. Mijn hart wordt week by die nieuwe denkbeelden. Ik weet niet, Jude, ik heb behoefte om te weenen. Lijdt, gij dan vroeg deze, dadelijk dich ter bij komende. Didier liet zijn hand in die van den grij saard vallen en wierp zich achterover op zijn knssen. Neen, antwoordde hij, ik lijd niet. Ik zou niet gaarne hetgeen in mijn herinnering herleeft, niet willen gevoelenwant die on- aan dit mondaine blad niet onaangenaam. De Kamer heeft de urgentie aange nomen van een voorstel, waarhij de druk pers verantwoordelijk gesteld wordt voor het opnemen van financieele adverten ties en reclames en verder het voorstel naar de afdeelingen verzonden. Het ont werp betreffende het koloniale leger werd met 488 tegen 4 stemmen aan genomen. De Kamer heeft besloten on- middelijk te beraadslagen over eene interpellatie van den socialist Juarès betreffende de houding der regeering bij de werkstakiag te Rive-de-Gier. De in- terpellant verweet de regeering dat zi] niets gedaan heeft om het verzet der patroons tegen de wet te breken. De patroons willen de werklieden-syndicaten desorganiseeren. De minister Ribot wees alle verwijten van Juarès af. Het gedrag van deu prefect was overeenkomstig de wet. Het geschil te Rive-de-Gier liep over de houding van het werklieden syndicaat. De plicht der regeering is de vrijheid van arbeid te verzekeren, zonder partij te kiezen. De eenvoudige orde van den dag, die door de regeering aangenomen was, is vervolgens goedge keurd met 355 stemmen tegen 138. Bij de beraadslaging in het Engelsche Lagerhuis over de muntkwestie heeft de heer Gladstone de motie van Thomson bestreden en verklaard, dat de mogend heden op de muntconferentie te Brussel verdeeld waren. Sommigen wilden vol strekt geen verandering, anderen gaven geen duidelijke reden op voor de ver andering die zij in den muntstandaard verlangden. De minister zeide verder, dat bet metaal, dat tot muntstandaard dient, vrij van schommeling in de prijzen moet zijn. Volgens de toenemende meening in de wereld is het goud de beste standaard, omdat het 't. minst ver anderlijk is in prijs. Het is niet moge lijk de wc.arde te vermeerderen van het goud, dat nooit meer dan 3 of 4 pCt. gevarrieerd heeft. Daarentegen heeft het zilver 40 pCt. gevarieerd en sommigen bekende angst is vol zoetheid. OJude, wat zijn zij die herinneringen hebben, toch ge lukkig Juist die, antwoordde de stalmeester droevig, zien dikwijls het ouderlijke huis nooit terug. Niet waar, het moet een bitterere smart zijn, de smart van een kind, dat zich ten halve herinnert eii sterft, alvorens het huis zijns vaders te hehben weer gevonden. Gij denkt aan Georges Treml, arme Jude. Ik denk aan Georges Treml, heer. AltijdGod zal u bijstaan, mijn vriend, want uw toewijding is een christelijk werk Komaandaar wordt de zon door een wolk bedekt. De betoovering wijkt. Ik ben weer de kapitein Didier, en ik ben bereid om te zweren, dat ik als kind meer katoenen dan zijden gordijnen heb gezien. Ga vriend, ik zal u niet langer ophouden, Zijn droomerige matheid van zich afschud dende, was Didier uit bed gesprongen. Al vorens te vertrekken wierp Jude nog een blik op het plein en herkende toen meester Alain, die in gesprek was met Lapierre. Het is nu al te laat om ongezien weg te komen, zeide hij. Ik zie daar ginds een man, wiens blikken ik moeielijk zal kunnen ontwijken. Welke vroeg Didier, aan het venster komendeLapierre Ik weet niet, of hij sedert een anderen meenen, dat het in de toekomst nog 30 pCt. zal varieeren. Sir W. Harcourt verklaarde, dat zoo de staten opnieuw tot eene muntconferentie bijeengeroepen werden en Engelands ontwerp daaraan voorgelegd werd, de regeering volgaarne de conferentie zal bijwonen en aan de discussie deelnemen. Maar de Engelsche regeering heeft geen voorstel daartoe te doen. De door den heer Thomson in gediende motie weid verworpen met 229 stemmen tegen 148. Een amende ment van den heer Becket, om zich tegen eiken stap van Engeland te ver klaren ten gunste van eene nieuwe con ferentie is aangenomen. In den Duitschen Rijksdag vroeg de Duitsch-vrij zinnige afgevaardigde Berth, of de verbonden regeeringen zich aan sluiten bij het streven van Engeland en de Yereenigde Staten, om internatio nale geschillen door scheidsrechterlijke uitspraken tot oplossing te brengen. De staatssecretarisvonMarschallantwoordde, dat de regeeringen in den laatsten tijd aan deze kwestie niet hare bijzondere aandacht hadden gewijd, maar ook in de toekomst zouden zij stellig bereid zijn in bijzondere gevallen de beëindi ging van twistpunten te zoeken langs scheidsrechterlijken weg gelijk trouwens vroeger reeds herhaaldelijk geschied was. Eene algemeene verbintenis even wel konden de regeeringen in dit op zicht niet hij voorbaat aangaan. Bebel bracht de oplossing der kwestie van Elzas-Lotharingen door een internatio naal scheidsgerecht ter sprake, waarop de rijkskanselier terstond het woord vroeg en verklaarde overtuigd te zijn dat, mocht er een scheidsgerecht hijeen- komen en het besluit vormen,dat Duitsch- land Elzas-Lotharingen behoort af te staan, alsdan de Duitsche natie zich nooit aan zulk eone uitspraak onder werpen, maar tot zijn laatsten bloed druppel voor de verdediging van het Rijksland strijden zou. Levendige toe- juichingen naam heeft aangenomenin mijn tyd heette hij Alainhet is (le oudste van de twee. Goed zoo. En is dat dezelfde van wien gij gisteren zeidet dat hij uw vjjand is. Dezelfde. Welnu, vriend, de andere is mijn vijand. Een knecht, uw vijand Verwondert u dat? Moet ik u dan nog maals herhalen, dat ik geen edelman ben. Die knecht is het eenige wezen op aarde, die het geheim van mijn geboorte kent, Hij wil het niet zeggenmisschien is dat zijn recht. Hij beweert mij vroeger tot vader te zijn ge weest Ziet gij dat Didier, die nog niet gekleed was, ontblootte zijn schouder en diet aan Jude het lidteeken van een nog niet oude wond zien. Dat is een door d« hand van een ellende ling verradelijk toegebrachte wond, zeide Jude, de wenkbrauwen fronsende. Gij hebt er verstand van, vriend. Ik heb alle reden om te gelooven, dat die man de ellendeling is, maar al hen ik niet van adel, ik ben soldaat en ik zou my niet gaarne zoo ver verlagen om hem te straffen. Maar ik ben knecht, zeide Jude koel bloedig, éen woord van u en ik zal hem kastijden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1