BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. Hani door de meesters der Broederschappen van de HH. Monulfus en Gondulfus, O. L. Vrouw en het H. Sacrament, met flambouwen en hunne respectieve eere- teekenen, in het geheel 130 geestelijken met Z. D. Hw. mgr. Boermans, bisschop van Roermond. Het lijk werd gedragen door de Eei'w. Broeders der Onbevlekte Ontvangenis. De slippen van het lijkkleed werden gehouden door de leden van het kerk bestuur der St. Servaas. Op de vier hoeken gingen de Roededragers. Daarna volgden de familieleden van den over ledene. Achter de lijkbaar volgden leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal. Voorts leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten, de burgemeester van Maastricht, de wethouders en leden van den gemeenteraad, de rechterlijke macht, de balie, het Provinciaal Rijks archief, kommandanten en officieren van garnizoen en schutterij, deputaliën van een aantal vereenigingen en ten slotte een piket maréchaussees. De stoet trok naar de St. Servaas, waar de lijkdienst weid gehouden door Z. D. Hw. mgr. Boermans, bisschop van Roermond en de lijkrede werd uitge sproken door den hoogeerw. heer Se- vriens,pastoor-deken van WijkMaastricht. Na afloop der kerkelijke plechtigheid vertrok de stoet naar het kerkhof, be geleid tot aan de poort door de harmonie der stedelijke muziekschool. Om Zuiden is gisteren met een rouw- nummer in zwart en zilver verschenen en bevat het uitmuntend gelijkend por tret van den ontslapene. Voorzeker stemmen wij in met de volgende woor den door het verdienstelijk katholiek orgaan den overledene gewijd „In mgr. Rutten is een groot ge leerde, een heilig priester, een edel bur ger ten grave gedaald. Mgr. Rutten zal lange jaren bij zijn parochianen, bij de geheele bevolking van Maastricht in gezegend aandenken blijven." De Spectator bracht de „allernieuwste gemakspelling" in beeld. De geëtheriseer- de figuur van wijlen prof. De Vries staat te midden van zijne boeken naast het woordenboek, en vóór hem heffen kleine wezentjes, in wier lichaamstrek- ken, min of meer gelukkig letters zijn waar te nemen, smeekend de handen naar hem op Og, hoogleraar, zo goet hep u ons geholpe en nu wille ze ons woordeboek weer uitgoje Een zeer hevige brand brak er Woens dag-avond omstreeks 10 uur uit in de schuur van den melkboer en steenkolen handelaar J. H. Reesman aan de Oost straat te Oud-Beierland. De brand deelde zich al spoedig mede aan de aangren zende woonhuizen, bewoond door Dirk Veelendijk en Elisa Maurits. Deze drie gebouwen waren spoedig in een puin hoop herschapen. Als een staaltje van den invloed, dien de lectuur op de verbeelding der jongelui kan uitoefenen, deelt men het het volgende mede. Zekere D., een 14-jarige leerling der Hoogere Burgerschool te Amersfoort, had zooveel van Aimard gelezen, dat hij besloot op de Veluwe eveneens een avontuurlijk leven te gaan leiden. In alle stilte verliet hij zijn ouderlijk huis te Hilversum en kwam onder Barneveld aan, waar hij zich op een afgelegen hoeve aanbood om voor kost en inwoning handenarbeid te verrichten. Dit werd afgeslagen,en nu zocht onze avonturier een naburig bosch op, waarin hij een hut bouwde. Intusschen hadden de doodelijk onge ruste ouders een en ander over zijn reisplannen van zijn medeleerlingen ver nomen, waardoor het hun mogelijk werd den zwerveling op te sporen. Gisteren-avond te 8 uren klonk te Oud- Deierland weder het geroep van brand door de gemeente, en thans was de groote bouwmanswoning van Dirk Bijl, behoo- rende onder Nieuw-Beierland, naar on middellijk aan Oud-Beierland grenzende, door het vuur aangetast. In een kort oogenblik waren vier spuiten uit deze gemeente op het ter rein aanwezig, maar het bleek terstond dat het brandende gebouw niet te be houden was. De spuiten begonnen daarom het koffiehuis van den heer Taselaar, dat ernstig bedreigd werd, te beschermen, dat dan ook behouden bleef. Te 10 uren lag de brandende massa tegen den grond. Het vee en een gedeelte van den in boedel werden gered. De brandspuit van Nieuw-Beierland, die een weg van uur moest afleg gen, kwam te 11 uren. Hoewel laag, was alles verzekerd. Als oorzaak wordt opgegeven, dat bij het afvoederen de lantaarn door eene koe werd omgeschopt. De zaligverklaring van Jeanne d'Arc is sedert tal van jaren een vurige wensch van vele prelaten en leeken geweest. Wijlen bisschop Dupanloup heeft er onder anderen bij den Heiligen Stoel voor geijverd. Bleef hare zaligverklaring tot dusverre ach terwege, de zaak zelve schijnt niet op gegeven te zijn. De Moniteur de Rome toch meldt thans, dat het onderzoek deswege tegen de maand Juli geëindigd kan zijn, en de congregatie voor den ritus zal dan geroepen worden om over deze aangelegenheid hare meening ken baar te maken. De Moniteur de Rome deelt het tele gram mede, door den czaar van Rusland aan Leo XIII gezonden, ter gelegen heid van zijn gouden bisschopsfeest. Het is opgesteld als volgt „Ik ben oprecht gelukkig Uwe Hei ligheid, ter gelegenheid van het jubel feest dat Zij heden viert, mijne harte lijkste gelukwenschen te kunnen aan bieden. Moge de Almachtige voor de Roomsche Kerk en voor mijne katholieke onderdanen nog lange jaren de welda den bewaren van een pontificaat, dat altijd, ik ben er van overtuigd, bezield zal zijn met gevoelens van christelijken vrede en eendracht." De Eransche politie-agenten, die te Amsterdam vertoefd hebben, ten einde een onderzoek in te stellen, of Arton zich hier bevindt, zijn weer vertrokken. Men gelooft, dat de voortvluchtige ban kier zich in Frankrijk ophoudt. Aan de talrijke geruchten, welke over Artons vermoedelijke verblijfplaats buiten Frankrijk de rondte doen, wordt door de Fransche politie geen ernstige waarde gehecht. De abbé Forin, een Belgisch geleerde, geeft de volgende waarschijnlijke weer kundige opgaven Einde Februari: sterke wind, regen of sneeuw. Eenige schoone dagen in het begin van Maart. Tusschen 7 en 22 Maartgroote koude, helder weer. Tusschen 12 en 20 Maartenkele sneeuw- en winderige dagen. Tegen einde Maarthevige regen en windvochtige en ongezonde periode. Volgens de Figaro loopt het gerucht dat Charles de Lesseps en baron Cottu hun straftijd zouden doorbrengen op het eiland St. Marguerite, waar zij zekere voordeelen zouden genieten. De pokken beginnen zich meer en meer over het vasteland te verspreiden. In de laatste berichtsweek zijn o. a. aan die ziekte overleden te Lemberg 4, Krakau 5, Praag 8, Triëst 3, Venetië 8 en Warschau 12 personen. Onze nieuwe gebouwen, zegt men, zitten over 't algemeen minder in el kander dan vroeger, toen men geen kaarten huizen, maar hechte, sterke panden bouwde. Wat ons land betreft, willen wij dit niet beslissen, maar in Italië is dit wel 't geval, zooals blijkt uit berichten uit Comdolicto, waar ver scheiden huizen zijn ingestort, omdat zij, toen zij gebouwd werden, „in el kander gegooid" werden. Maar wat 't ergste is, 13 personen vonden daarbij den dood en 14 werden gewond. Met welk een vuur door de Spaansche Katholieken het gouden jubilee voor hun geestelijken opperherder is gevierd, blijkt wel hieruit, dat gedurende de jubeldagen alleen te Barcelona veertig duizend geloovigen tot de H. Tafel zijn genaderd. Dit doet hopen voor de stad die het vorig jaar zoo vaak door socia listische en oproerige bewegingen eener kleine minderheid is geteisterd. De Engelsche mijnwerkers. In eene gisteren door het bestuur der mijnwer kers ver eeni ging te Birmingham gehou den vergadering is verworpen het voor stel van het uitvoerend comité om, tot bepeiking der productie, den arbeid in alle mijnen voor den tijd van vier we ken te staken. Evenzeer is het voor stel verworpen, om gedurende zeker tijdsverloop slechts vier dagen per week te arbeiden. De Britsche vereeniging van spuit gasten heeft het plan opgevat, om te Londen, tusschen den len en 19en Juni a.s. een internationaal congres te houden waaraan een tentoonstelling zal verbon den zijn. Namens het comité zijn uit- noodigingen verzonden tot bijwoning van het congres aan alle collega's in het buitenland, zelfs aan die in Japan, China en Siam. Een dierlijk echtgenoot is te Schwei- nitz nabij Praag door de politie aan gehouden. Dit onmensch, WenzelBild, genaamd, had verscheidene jaren ach tereen zijn vrouw opgesloten in een donkere, vochtige kamer van zijn huis. Men vond de ongelukkige geheel ver magerd, doof, blind en idioot geworden. Zij lag uitgestrekt op een bos stroo. Bild is 60 jaar oud. Hij wilde zich van zijn vrouw ontdoen, om een tweede hu welijk aan te gaan. Op het kerkhof van Weisskirchlicz' bij Praag, is Zaterdag een tienjarig meisje dood gevonden. Hare moeder was vóór eenige weken gestorven en het kind liet geen dag voorbijgaan, zonder op het graf te gaan bidden. Zaterdag beving de koude de arme kleine, en op het graf harer zoo zeer geliefde moeder, is zij ingeslapen, om niet meer te ontwaken. De Kaspische zee levert thans een eigenaardig schouwspel. Het kristal heldere ijs is als bezaaid met talrijke troepen zwanen en eenden. Deze vogels zoeken open plaatsen, ten einde zich voedsel te verschaffen. De hongerige halfbevroren dieren vervullen de lucht met een ontzettend gekwaak. Hoog in de lucht zweven de roofvogels, die van tijd tot tijd plotseling nederdalen om zich op de verkleumde zwanen en een den te werpen. Nu en dan wagen zelfs steppenwolven en steppenhonden zich op het ijs, ten einde jacht op de onge lukkige zwemvogels te maken. Mej. Jelisawetta Lysska, eene jonge Russische van 14 jaar, heeft de kolos sale lengte van 2 M. 25 c. M. bereikt. Zij is zeer wel gevormd, maar heeft buitengewoon groote handen en voeten. Mej. Lysska trad reeds voor het pu bliek op in de wereldtentoonstelling van Parijs, maar toen was zij slechts 1 m. 95 lang. De reuzin is thans op reis naar Nizza, om hare gezondheid te herstellen. Groote overstroomingen waren verle den week in Polen aan de orde van den dag. De Bug, de Narew en de San Jiela traden alle buiten haar oevers. Tal van dorpen werden onder water gezet. Hui zen werden door den stroom meegesleept en velen vonden den dood in de golven. Te Chaborowka (Siberië) gaf onlangs de gouverneur een bal. Een Jakoet bracht een getemden tijger mede en toen de cotillon gedanst werd, ging de tijger rond met een korf, die met surprises gevuld was. Een aanhoudende strenge koude heerscht in Siberië. Sinds eenigen tijd staan de barometers op 15 graden Reau mur. Zware mist gaat met de koude vergezeld, zoodat men op 5 k 6 pas afstands niets kan onderscheiden. Water op den grond neergeworpen, komt als een ijsnaaldenregen neer. ïn Jenisseisk kan men het in de woningen nauwelijks op vier graden warmte brengen. Een zoo aanhoudende en strenge koude is in tientallen van jaren niet voorgekomen- GEBOREN1 Maart. Geertruida en Josina, dochters van L. van der Spuij en A. Hoogenboezem, Maasdijk 2. Ma ria Hendrika, dochter van W. Kuling en A. C. Jonker, Nieuwe Singelstraat. Antonius Arnoldus, zoon van A. Ve ringmeier en C. J. Baumhoer, Nieuwe Singelstraat. 3. Alida Maria, dochter van C. van Kampen en J. M. Vleesch, Konijnenbuurt. ONDERTROUWD 2 Maart. J. Hoek en S. Blijstra. - C. L. H. Winkelman en J. Verschoor. BEURSTE SCHIEDAM, 3 Maart 1893. Moutwijn f8.75. Verhandeld: f872 a 3/4. Stemming: zeer vast. Spoeling. Vereeniging fl.40. Berlijn, t Rogge, April/Mei Mei/ Juni I„ Juni/Juli Spiritus ApriLMei Aug./Sept. Meell2Merk.l.md. 12 April Rogge, loop. md. April Spirit. Maart April/Mei 1 Maart 0.523/t 2 Mrt. 133.25 136.25 34.- 35.80 16.75 14.05 47.30 47.75 13.75 13.80 23.— 23.375 3 Mrt. 134.— 136.75 33.70 35.50 16.75 14.05 47.50 47.75 13.80 13.90 22.75 22.375 2 Maart. 0.54V, New-York. Maïs Amsterdam. 2 Maart. Rogge op levering weinig veranderd; per Maart f 128; Mei f 125, 126; Oct. f126, 127. 3 Maart. Rogge op lev. willig; per Maart f128, 129, 130, 131, 132; per Mei f 126, 127, 128; Oct. f126, f127, 128. Aangezegd 1525, totaal deze maand 4225 last, Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 2 Maart. 4.22 M. 3 Maart 4.20 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.061/2 Disc. 21/2 pCt. -47.977, Antwerp. - 47.80 27,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3