Binnenland. Gouda, Haarlem, Kethel, Maasland en Lier namen aan den wedstrijd deel. In dit weeshuis werden be hoeftige weezen, ook van Katholieke ouders, opgenomen en in den gerefor meerden godsdienst opgevoed. Eerst in 1774 werd den Katholieken eea eigen weeshuis toegestaan. Het oude gebouw werd in 1779 ge heel gesloopt en door het tegenwoor dig protestantsche weeshuis vervangen. Niets herinnert ons meer aan het eer biedwaardig Leliëndaal of Sint-Liduïna- klooster. Schiedam, 14 Maart 1893. Heden Zaterdag 4 Maart is het 40 jaren geleden, dat de Kerke lijke Hiërarchie in Nederland werd her steld. De Kerk der Nederlanden, sedert eeuwen de bevoorrechte dochter dei- heilige katholieke en apostolische Kerk, die haren eersten aartsbisschop ontving uit de handen van den Roomschen Paus-zelf, toen Willibrord door Sergius tot bisschop werd gewijd de trouwe dochter van Rome, die in paus Adriaan aan Rome wedergaf, wat het haar eens in bisschop "Willibrord had geschonken; die Kerk der Nederlanden, eens zoo glorievol schitterend als een kostbare parel in de driekroon van Rome's pries- tervorst, verkeerde sedert twee eeuwen in een toestand van uitwendig verval, van diepe vernedering, sedert hare kerk altaren waren gesloopt, hare openbare bedehuizen gesloten, hare priesters ge kerkerd of verbannen, hare geloovigen met boete of aan den lijve gestraft als zij het wagen dorsten de „roomsche superstitiën" bij to wonen of zich voor belijders vaD de éene Moederkerk van Rome uit te geven. Aan dien toestand van uitwendig verval van diepe vernedering werd niet geheel een einde gemaakt, toen baljuw en schepenen „tolereerden" dat de „Pa pisten" in besloten bedehuizen, zorgvul dig achter andere huizen weggebouwd, bijeenkwamen, om in alle stilte, zonder veel gedruisch of uitwendig vertoon, de heilige geheimen van den godsdienst te vierenzelfs toen de hoogmogende heeren goedgunstig verleenden, dat de gevels der roomsche kerken, mits in den be kenden waterstaatsstijl, aan den open baren weg verrezen, bleef die toestand voortbestaan. Nóg altijd bleef de bedekte vervolging voortwoeden. Holland was en bleef een missieland, dat door den Pause lijken Internuntius te 's-Gravenhage als vice-superior der „Hollandsche zending" en de ondevhoorige apostolische vica rissen bestuurd, slechts in weinig beter conditie verkeerde dan de missielanden, waar het geloof eerst sedert korten tijd aan de nieuwbekeerden was gepredikt. Eerst in het jaar 1853 verrees de Kerk der Nederlanden uit haren langen doodslaap. Als Jaïrus' dochter is zij door de herstelling der kerkelijke hië rarchie in nieuwen levensbloei herrezen. Als gevolg van de onderhandelingen tusschen Paus Pius IX zaliger en roemrij - ker gedachtenis en wijlen koning Wil lem III, onzen onvergetelijken vorst, door het ministerie -Tliorbecke vertegen woordigd, gevoerd, werd den 4n Maart 1853 de Pauselijke bulle uitgevaardigd, waarbij Nederland, in eer. aartsbisdom en vier bisdommen verdeeld, tot kerke lijke provincie werd verheven. Wat al moeite en strijd had het gekost het zoo ver te brengen Hoe vele vooroordeelen, door geboorte en opvoeding gegrondvest moesten niet overwonnen worden, eer der Roomsche Kerk in Nederland recht werd gedaan. De dwaze April-beweging door bet protestantsche fanatisme in 't leven geroepen, bewees ten volle hoezeer de oude vooroordeelen er nog bij een groot gedeelte onder andersdenkende landge- nooten waren ingeworteld. Na veertig jaren mogen wij onder dankend opzien tot God van geheel andere toestanden getuigen. Het rechts gevoel onzer andersdenkende broeders heeft hulde gebracht aan de Nederland- sche bisschoppen, die zich niet alleen als trouwe kerkvoogden, maar ook als warme vaderlanders deden kennep. De Protestanten betuigen hun eerbied en achting voor de mannen, die in alle verdraagzaamheid als vreedzame herders hunne kudden leidende Katholieken zegenen den dag welke aan hunne spitse stalde de bisschoppen, die Neer- lands landouwen met kerken, scholen, kloosters en seminariën hebben verrijkt en het katholieke leven tot eenen bloei brachten, zooals het sedert eeuwen niet heeft gekend. Moge er dan op dezen bijzonderen gedenkdag een juichtoon opgaan uit elk recht gevoelend katholiek hart, een dankgebed en een smeekbede tevens: De Heer derKerk,Die Neerlands Katholieken in dagen van beproeving zoo zichtbaar nabij bleef, toone hen ook in 't ver volg Zijne wonderbare kracht. Hij be ware en versterke ons allen in dat heilig geloof, dat de roem was onzer voorvaderen, en dat, naar wij hopen, nog onze kracht en onze troost zal zijn als wij al het andere dat ons aardsc.h be staan omgeeft, ons zien ontvallen. De Kerk der Nederlanden - zoo juichen en bidden wij op dezen dag Zij leve groeie en bloeie Naar aanleiding van achterstaande advertentie vestigen wij de aandacht op de uitmuntende gelegenheid die ook in het magazijn van de firma D. M. Zoet mulder Co. wordt geboden tot het aankoopen van prijzen voor de Loterij- Tentoonstelling der St. Willibrordus- Stichting. De firma D. M. Zoetmulder Co. is in alles wat tot haar vak behoort, uim gesorteerd. De meest elegante voorwer pen tot versiering van huiskamer en salon zijn daar naast de meest practi- sche artikelen voor huishoudelijk gebruik in de ruimste keuze voorhanden. Wij durven dan ook gerust verzekeren,dat ieder, die in bedoeld magazijn een kijkje gaat nemen, met liet oog iets voor de Loterij-tentoonstelling aan te koopen, er geheel naar wensch zal slagen. Welaan dan, dames en heeren, gaan wij er met de schoone lentedagen eens op uit. Weldra komt Mei in 'tland en dan moet de tentoonstelling geheel ge reed zijn. Zij moet schitteren in haar veelkleurig gewaad zij moet een rijke bron van inkomsten worden voor het katholiek onderwijs, dat ons allen dier baar is; het onderwijs dat ons moet bewaren en versterken in het bezit van het heerlijk pand onzer vaderei, het kostbaarste kleinood, ons door God. ge schonken. Zooal» uit achterstaande advertentie blijkt, heeft de heer J. A. S. Engering zijn café-restaurant uitgebreid met hotel, Wie bekend is met de onbekrompen, wijze, waarop de heer Engering zijn café en restaurant liet inrichten, zal er tevens van zijn overtuigd, dat ook de inrichting der logeerkamers niet het minstej zal te wenschen overlaten, integendeel, dat alle middelen zijn aan gewend om het den logés aangenaam en gemakkelijk te maken, zoodat zij zich als 't ware „tehuis" gevoelen. De ruime, prettig gelegen, uitstekend verlichte en geventileerde logeerver trekken vormen dan ook een aange name tegenstelling met de vertrekken in onze groot-steedsche hotels, niet ten onrechte dikwijls met den naam van „pijpenlade" bestempeld. Zij die zich hier ter stede eenigen tijd moeten ophouden, 't zij voor han delszaken, 't zij voor familie-aangele genheden, kunnen dus overtuigd zijn, bij den heer Engering een in alle op zichten uitstekend logies te vinden. Wat voor het overige de keuken aan gaat, de naam van den heer Engering is reeds sinds jaren als cuisinier zoodanig gevestigd, dat alle aanbeveling overbodig mag heeten. H. M. de Koningin-Regentes bracht gister-middag onverwacht een bezoek aan het „Huis van Barmhartigheid", Z. Binnensingel no. 21 's-Gravenhage. II. M. arriveerde te half vijf, toen j de klassen waren geëindigd. De hooge bezoekster, Die door de directrice, mej. A. M. van der Spek, werd rondgeleid, vroeg evenwel het werk der leerlingen te zien. Zij bezocht verder alle zalen, waar de verheugde kinderen luide „Lang leve de Koningin riepen. H. M. bezocht ook de ziekenzaal, waar juist een jeugdige patient was. Zij sprak het kindje vertroostend toe, gaf het de hand en nam het blijkbaar geheel voor zich in. De kleine toch zeide tot H. M. „zie, daar staat mijn pop. Die heet Jan." Bij het vertrek, dat even over 5 uur plaats had, betuigde H. M. aan de di rectrice, die Zij ten afschaid de hand drukte, Haar tevredenheid, zoo over de netheid van het gesticht als over dc gezondheid en de vordering der kinderen. Ingevolge aanschrijving van den mi nister van binnenlandschc zaken worden van politiewege, afdeelingsgewijze, sta ten opgemaakt, vermeldende de namen van de bij haar bekende bedelaars en vermomde bedelaars, die te Amsterdam verblijf houden. Dit geschiedt met het oog op de nieuwe kieswet. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat de Roomsch-Katholieke militairen op hunne erkende feestdagen dezelfde vrijstellingen van dienst zullen genieten, als de Israëlieten tijdens hunne gods- dienstfeesten wordt verleend. De reden, waarom het wetsontwerp nopens de overeenkomst met België be treffende de grensscheiding tusschen Baarle-Nassau en Baerle-Heitog van de agenda werd gevoerd, is, dat thans bij dat ontwerp gevoegd werd een additio- neele verklaring, den 31 December 11. tusschen Nederland en België nopens dat onderwerp gesloten. Heden, 4 Maart, is het 30 jaren go- leden, dat de heer J. J. van Kerkwijk tot lid der Tweede Kamer word toe gelaten, na op 27 Eebruari in het hoofd kiesdistrict Zierikzee voor het eerst a's zoodanig gekozen te zijn. Sedert bleef dit district, ook in zijne veranderde indeeling, hem steeds getrouw. De heer Yan Kerkwijk heeft het langst van alle loden onafgebroken zitting in de Kamer gehad. Dicht op hem volgt de Rotterdamsche afgevaardigde, de heer W. A. Viruly Yerbrugge, die, op 4 Maart 18G3 in liet kiesdistrict Rotteidam tot lid der Kamer gekozen, op 9 Maart daaraanvolgende als zoodanig toegelaten, evenals de heer Van Kerkwijk bij twaalf achtereenvol gende verkiezingen steeds bij eerste stemming herkozen werd. De heer mr. G. H. Betz, aan wien door de Tweede Kamer in hare verga dering van eergisteren op de meest eer volle wijze het door hem verzochte ont slag uit zijne betrekking van commies griffier verleend werd, was ongeveer 14'/0 jaar aan de Kamer verbonden geweest. Verdiend was het woord van dank voor de trouw en den. ijver, waarmede hij steeds werkzaam was, door den voor zitter der Kamer tot hem gericht en door de Kamer zelve met warmte on dersteund. In de Vrijdag-avond gehouden verga dering van de antirevolutionaire kies- vereeniging freest Godeert den Koning te Loosduinen is met algemeene stem men tot candidaat voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict Vlaardingon gekozen jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, lid der Tweede Kamer. De heer A. Beekman bespreekt in de Telegraaf de bezwaren tegen afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Aller eerst komt hij op tegen hetgeen inzon derheid door den inspecteur van den waterstaat, Conrad, daartegen is aan gevoerd. Deze geeft de voorkeur aan partiëele bedijking; de lieer Boekman bestrijdt door beschouwing en becijfering diens beweren en komt tot dc volgende conclusie Partiëele indijking is veel duurder dan indijking in eens, of althans van zeer groote deelen, na voorafgaande afsluiting. Door partiëele indijking zal een min der goed geheel worden verkregen. Het stelsel van partiëele indijking zal waarschijnlijk reeds bij de eerste ondernemingen leiden tot uitkomsten, die van verdere dergelijke ondernemin gen afschrikken, en waardoor de voor- deelen, verbonden aan eene drooglegging van de uitstekende Zuiderzeegronden, misschien nimmer aan de vaderlandsche welvaart zullen ten goede komen. Zoolang dus door deskundigen niet wordt aangetoond, dat de staat om economische of andere redenen, zich niet mag of kan verbinden tot een arbeid, die onafhankelijk 32 jaren moet worden voortgezet, zouden wij meenen aan de oplossing van het Zuiderzee-vraagstuk volgens de denkbeelden der Z.-V. de voorkeur te moeten schenken boven het in menig opzicht zoo schadelijke stelsel van partiëele indijking zonder vooraf gaande afsluiting. Te 's-Gravenhage bevindt zich de heer Garnett met eene zending van de En- gelsche regeering. die, naar men zegt, betrekking heeft tot de uitvoering van het Borneo-tractaat (grensregeling tus schen het Nederlandsch en het Engelsch gedeelte der bezittingen). Tramlijn 's-Gravenzande -Hoek-van- Holland Van de Westlandsche Stoomtramweg- maatschappij is bij de Vereeniging „West- land" een verzoek ingekomen, om hare pogingen tot den aanleg van de lijn 's-GravenzandeHoek van Holland" te steunen, op grond dat het doortrekken van de lijn van Den Haag tot den Hoek, in verband met een snellen stoomboot- dienst tusschen laatstgenoemde plaats en Harwich, van het grootste belang kan geacht worden voor den handelen de teelt van het Westland, De maat schappij voegt bij dit verzoek de mede- doeling, dat de Minister van Waterstaat toezegging heeft gegeven voor hut ver- leenen van subsidie en steun, mits de provincie of de betrokken gemeenten zich daartoe bereid verklaren. Nadat in de deze week gehouden vergadering der Vereeniging „West- land" breedvoerig was aangetoond van welk belang de bedoelde tramlijn kan zijn voor het Westland, zoolang er geen vaart verbinding tusschen 's-Gravenzande en den Hoek is tot stand gebracht, werd besloten het hoofdbestuur te machtigen deze zaak zoo krachtig moneliik te steunen. In de St. Pietersteeg te Amsterdam ontstond gisternacht brand op een zeer ongewone wijze. De bewoonster der 2e verdieping, een bejaarde vrouw, had op haar stoel plaats genomen om den nacht door te brengen. En om nu niet te verstijven van de koude had de arme ziel een com foor met flink vuur onder haar stoel gezet, waardoor echter de zitting van den stoel in brand ge raakte en de vrouw eerst ontwaakte, toen zij aan het onderlijf reeds vrij ernstige brandwonden had bekomen, die haar opneming in het ziekenhuis nood zakelijk maakte. Een paar brandweer mannen legden het eerste verband. Door het Gemeentebestuur van Pur- merend is een adres gericht aan den Minister van Financiën, waarin er op wordt gewezen, dat de heffing der Rijks personeele belasting voor 1893/94 geen wijziging schijnt te ondergaan, waardoor veien zwaarder zullen worden getroffen dan lij de vaststelling der „Vermogens belasting" werd bedoeld. Er wordt ver der-verzocht te willen overwegen, of het niet mogelijk zoude zijn den aangesla- genen in de personeele belastingen te vergunnen, op de een of andere wij20 voor een deel in rekening te laten bren gen wat zij in de Vermogensbelasting moeten betalen. Een ingezetene uit Markelo kwam dezer dagen bij den burgemeester dm1' gemeente, berichtende hij van een hem onbekend heer uit Madrid een brief ha ontvangen, waarin stond dat er in e0T1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2