Binnenland. zullen plaats hebben, is deze vraag van belang. Het laat zich intusschen niet aai.zien, dat de Monarchie de Republiek zal vervangen. Verschillende partieele verkiezingen hebben de hooggespannen verwachtingen vrij wat verminderd. En thans heeft volgens de Estafettede minister president Ribot een verslag ontvangen van alle prefecten over den staatkundigen toestand in de departe menten. De algemeene indruk is, dat de jongste gebeurtenissen geen veran dering hebben gebracht in de openbare meening en dat het republikeinsche be wustzijn niet verminderd is. De anti-home-rulers in Engeland en Ierland doen hun best om een Krachtige beweging tegen het wetsontwerp van den minister Gladstone in het leven te roepen. Te Belfast, in de Iersche pro vincie Ulster, werd Donderdag eene groote meeting van Orangisten tegen de home-rule gehouden. De portretten van Gladstone en Morley, minister van Ierland, werden daarna verbrand, ter wijl de afgevaardigde Johnson eene motie voorstelde, waarin verklaard werd, dat de loyalisten het in te stellen Par lement te Dublin niet moeten gehoor zamen en de belastingen die het invoert, niet betalen. Nadat een ander spreker, de afgevaardigde dr. Kane, een exem plaar van de home-rule-lill had ver scheurd, vroeg Johnson de aanwezigen te zweren, dat zij de eenheid van Groot- Brittannië en Ierland zouden verdedigen. Het is niet waarschijnlijk, dat dergelijke demonstraties veel zullen uithalen. Volgens bericht uit Madrid zou bij de verkiezingen voor de nieuwe Cortes, die Zondag door geheel Spanje zouden plaats hebben, de conservatieve oppo sitie stemmen voor de liberale regee- ringscandidateD, overal waar zij zelve geen kans heelt en dus ook in de hoofd stad. De nieuwe liberale minister-pre sident Sagasta en de afgetreden conser vatieve minister-president Cunovas del Castillo zijn in dien zin overeengeko men, en laatstgenoemde heeft nu het conservatieve comité der hoofdstad openlijk uitgenoodigd, om aldaar voor de liberalen te stemmen, „ten einde niet door onthouding of door vergeef- sche stemming voor eigen candidaten, de kansen der republikeinen te verhoo- gen." Als gewoonlijk zullen onder de pressie der regeeringsambtenaren de verkiezingen ten voordeele der bestaande regeering uitvallen. Volgens de Standard rekent de Regeering op een liberale meerderheid van 300 zetels, terwijl er slechts 137 voor de oppositie zouden overblij ven. Naar uit Washington wordt bericht, werd Vrijdag 11. Cleveland als president geïnstalleerd. In de redevoering waar mede hij zijn hoog ambt aanvaardde, legde Cleveland op een goeden en ge- regelden geldsomloop den nadruk. De Vereenigde Staten, verklaarde hij, met geheel hunne nationale kracht en al hunne rijke hulpbronnen, kunnen de onverbiddelijke wetten, welke de geld markten en den handel beheerschen niet trotseeren. Hij hoopte, dat het beste ge neesmiddel zou gevonden worden in eene beraden wetgeving. Intusschen zou de regeering met alle macht waarover zij beschikt het nationaal crediet handha ven en eene financieele ramp zien to be zweren. Een uitspraak der kiezers tegen Cleveland, heette het verder, zou ten gevolge hebben, dat het protectionisme werd gehandhaafd uit liefde tot pro tectie. Hij veroordeelde de neiging van het velk, om van het bewind eener legeering persoonlijke bijzondere en rechtstreeksche vootdeelen te verwach ten. Hij keurde het stelsel van premies, uitgekeerd door den Staat, en ook het vormen van syndicaten (truts) af. Het werk van tariefhervorming moet met wijsheid worden ondernomen, zonder geest van wraakneming. Onze zending, zeide hij, is er niet eene van straffen maar van herstellen van onrecht. De noodzakelijkheid om inkomsten tot hand having der regeering te verkrijgen, is de eenige rechtvaardiging tot het ver- lioogen der lasten van het volk. Het Congres heeft het wetsvoorstel- C hand Ier aangenomen, waarbij aan drie nieuwe categoriën van landverhuizers den toegang tot de Yereenigde Staten wordt ontzegd, te weten personen 1 oven de 16 jaar, die kreupel, blind of onge letterd zijn; personen met lichaams gebreken, waardoor zij ten laste van den Staat zouden kunnen komen leden van vereeni gingen, welke het leven en den eigendom der burgers bedreigen. Hij heeft velen goed gedaan, leerde aan duizenden den katholieken priester ook als mensch kennen en waardeeren, gaf bij alles wat hijook in de wereld, met en onder anderen deed, een voorbeeld van ingetogenheid en braafheid. Moge God, wiens eer hij zoo dikwijls verkondigd heeft, hem thans die eer zelf doen aan schouwen. R. I. P. Pastoor J. W. Brouwers z. g. Vrijdag-avond is te Bovenkerk het bericht ontvangen, dat de weleerw. heer pastoor J. W. Brouwers des middags plotseling te Maastricht ten huize van den zeereerw. heer Jos. Habets, rijks archivaris, was overleden. Waarschijnlijk heeft de dood hem getroffen weinige uren nadat hij een daad volbracht van broederlijke hulde aan de nagedachtenis van den betreurden pastoor-deken van Maastricht, Mgr. Rutten z.g., met wien trouwens cle banden van een langdurige vriendschap hem vereenigd hielden. De zeereerw. heer J. W. Brouwers werd den 1 Januari 1831 te Margraten, in Limburg, geboren. Na schitterende studiën aan de seminariën van het bis dom Roermond, werd hij in 1855 pries ter gewijd en begon hij zijn priester lijke loopbaan als professor aan het college der bisschoppelijke stad. Wel dra was zijn optreden ter gelegenheid van een taal- en letterkundig congres te Antwerpen, de aanleiding om den naam van den jeugdigen priester in wijden kring hekend te maken. De toenmalige hoofdredacteur van De Tijd, mgr. Smits, wist hem aan de redactie van dat katholiek orgaan te verbinden, hetgeen zijn vestiging te Amsterdam tengevolge had. Ongeveer negeu jaar hleef de eerw. heer Brouwers als rector van het St. Bernardus-Gesticht en als redacteur van De Tijd werkzaam, tot hij in 1871 benoemd werd tot pastoor te Bovenkeik. De overledene bereikte den leeftijd van ruim 62 jaar. Aan deze korte necrologie door De Tijd van haren oud-redacteur gegeven, sluiten zich de volgende waarcteerende woorden door Het Centrum den betreur den pastoor gewijd, waardig aan. Als priester der Kerk volijverig in den dienst des Heeren, vooral vereerder van het II. Sacrament, mededeelzaam, mild jegens hulpbehoevenden, was hij tevens een vriendelijk en aantrekkelijk figuur voor hen, wien hij ook buiten de Kerk achting of eerbied kon toedragen. De zuidelijke gloed van zijn karaktei, zijn ijver, zijn ridderlijke en edelmoedige offervaardigheid voor alles wat hij goed achtte en tal van andere goede eigen schappen deden hem tal van vrienden ver werven, onder welke de hoogstgeplaatste personen des lands, leden van het vor stenhuis, kunstenaars, letterkundigen, officieren, mannen uit de geleerde wereld, allen hebben ze pastoor Brouwers ge kend en gewaardeerd. Vooral als litte rator en kunstvriend staat de overledene bekend, en als Vondelvereerder was hij de eerste, die den grooten poëet wederom in eere bracht niet alleen, maar hem opeischte voor het Roomsche volk in het bizonder. Geboren in 18r,l in Lim burg en in 1855 tot priester gewijd, werd hij (spoedig naar Amsterdam ge roepen, waar hij eenigen tijd als mede werkend redacteur optrad van het dag blad De Tijd. Ook daarna, na zijne benoeming tot pastoor te Bovenkerk in 1871, behoorde de journalistiek tot zijn geliefkoosde bezigheden, doch wei'd meer van een litterarisch dan van politiek standpunt door hem beoefend de Ain- stellode, het te Nieuwer-Amstel verschij nende weekblad, werd door hem gesticht. Bovendien behoorde hij ouder de meest bekende katholieke redenaars, dien men bij feesten met een godsdienstig of va- derlaudsch karakter gaarne den katheder zag bestijgen, zeker als men was, iets oorspronkelijks te zullen liooren. Bijzonderheden omtrent het overlijden van den geliefden Bovenkerkschen abbé zijn ons nog niet bekend. Vóór eenige dagen nog luisterde hij het Leo-feust te Maastricht op mét eene redevoering ter eere van den Paus, die ook in hem een ijverig dienaar en vurig vereerder vond. Schiedam, 6 Maart 1893. Wij herinneren onze lezers, met ver wijzing naar voorstaande afkondiging, dat zij, voor zoover zij op het kiesrecht meenen aanspraak te mogen maken, ge houden zijn zich er van te overtuigen of hunne naam op de kiezerslijsten voor komt of dat die bij ongeluk naar de lijst der geschrapte kiezers is afgedwaald Iedereen, zoowel de oude als de nieuwe kiezers, die het eerst dit jaar worden, overtuige zich of zijn naam op de kiezers lijsten is geplaatst. Is dit niet het ge val, dan behoort men zich vóór 18 Maart aanst. tot den Gemeenteraad te wenden, om zijn kiesrecht op te eischen. Na den fatalen termijn helpen alle klachten niets meer en heeft men zijn kiesrecht verbeurd. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bevat 1250 namen van kiezers in deze gemeente, die voor leden der Provinciale Staten 1251, en die voor leden van den gemeenteraad 1249. Het vorig jaar bedroeg dit getal res pectievelijk 1303, 1299 en 1292. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier der plaat selijke belasting naar het inkomen, voor den dienst 1893, den 21n Februari jongst leden door den Gemeenteraad vastge steld en den 28n Februari daaraanvol gende door heeren Gedeputeerde Sta ten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in af schrift gedurende vijf maanden, te reke nen van den Oden dezer, op de secre tarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen op straffe van vervolging volgens de wet. ongunstiger omstandigheden weten te doen,wat velen ons onder gunstiger conditiën niet zouden verbeteren. Als een welkome lentebode verscheen heden de ooievaar op het nest van de mouterij aan de Vijgonsteeg alhier. Vermoedelijk zal vriend Lepelaar daar wel weer alles in orde hebben bevonden, zoodat hij waarschijnlijk bin nenkort opnieuw afreist, om zijn ega het aloude zomerverblijf binnen te leiden. Volgens ontvangen bericht uit Dant- zig, zijn de aldaar beladen en tot ver trek gereed liggende stoomschepen, waaronder het ss. Berenice voor Schie dam, die door het ijs werden opgehou den, den 2en dezer alle in zee gegaan. Men mag dus met grond verwachten, dat zulks met de andere Oostzeehavens ook het geval zal zijn. Hoewel de nieuwe wet op de Natio nale Militie met veel haast is gereed ge maakt, om vóór den 28sten Februari te kunnen worden ingediend, is deze indiening thans plotseling voor onbe- paalden tijd uitgesteld. Dit feit wijst op een aanmerkelijke wijziging, die op het laatste oogenblik in het werkplan der Regeering moet zijn gekomen. (O.) De Minister van Justitie brengt in herinnering, dat die zij tot den Nederland- schen adel belmoren, gehouden zijn aan het ieparteinent van justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfgevallen door inzending van ge legaliseerde volledige afschriften van de in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven akten. Het adres in zake de Kermis, dat het vorig jaar door de heeren Theijse c. s., allen winkeliers alhier, abusief bij den gemeenteraad werd ingediend, is thans door dezelfde heeren aan het dagelij ksch bestuur dezer gemeente gericht. Wij kunnen thans met zekerheid mededeelen, dat de opening der Loterij- Tentoonstelling voorliet katholiek onder wijs alhier, op Zondag 7 Mei is be paald. Den 8n Mei d. a. v. zal eene plech tige II. Mis worden opgedragen en eene algemeene vergadering van de leden der St. Willibrordus-Stichting worden ge- ho uden De sluiting der Tentoonstelling zal op Maandag 22 Mei (2e Pinksterdag) plaats hebben en Vrijdag 26 Mei zal de verloting der tentoongestelde voor werpen volgen. Met genoegen vernemen wij, dat reeds fraaie prijzen voor de Loterij-Ten toonstelling zijn ingekomen. Het vol ijverig bestuur der St. Willibrordus- Stichting hoopt voorzeker, dat hot goede voorbeeld hierin door eenige weldadige stadgenooten gegeven, in ruimen kring navolging zal vinden. Nog vele prijzen zullen moeten in komen om de Tentoonstelling een goed effect te doen maken. Vertrouwen wij, dat de vrienden van liet katholiek onder wijs in en buiten de stad spoedig de volijverige commisie in staat zullen stellen de ingezonden voorwerpen te vormen tot eene tentoonstelling, die den naam van ons katholiek Schiedam hoog zal houden, en bewijzen, dat wij onder Aan den Minister van Binnenlamksche zaken is door den heer J. Heemskerk, te Hazerswoude, met ruim 300 andere landbouwers en veehouders, een adres gezonden, waarin zij hunne bezwaren te kmuen geven over de toepassing der wet op besmettelijke veeziekte, in zonderheid in zake de toepassing dier wet op het mond- en klauwzeer onder het rundvee en de daarmede gepaard gaande belemmerende bepalingen voor Óen veehandel. Volgens adressanten wordt de besmetting door het drink water overgebracht, waaraan niets is te verhelpen, aangezien de zieke run deren inzonderheid daaraan behoefte hebben en dat voorts het afzetten der besmette bouwmanswoningen en lande rijen door soldaten wel allerlei belem meringen aan den landbouw in den weg leggen, en schatten gelds aan het Rijk kosten, maar niet de minste gunstige resultaten afwerpen. De moeielijke tijden, die de landbouwende stand beleeft, wor den huns inziens door maatregelen als de thans geldende, nog zeer verzwaard. Verschillendo gezanten van vreemde mogendheden bij ons Hof, tevens ge accrediteerd bij dat van den hertog van Luxemburg, hebben de officieelu me- dedeeling ontvangen van de verloving van den erfgroothertog van Luxemburg met prinses de Braganza, ten einde deze verloving officieel aan hunne gouverne menten te berichten. De kruitfabriek aan de Buurt over Ouderkerk, die sedert vele achtereenvol gende jaren buiten dienst staat, zal binnen korten tijd door het Rijk in ge bruik worden gesteld tot het vervaardigen van rookzwak kruit. Ook te Maassluis hebben een groot aantal leden der Chr. Geref. gemeente, die zich met de aansluiting bij de Ge reformeerden (doleerenden) niet kunnen vereenigea, een eigen gemeente gesticht. De Godsdienstoefeningen zullen er voor loopig gehouden worden in het kerk gebouw van den Protestantenbond, dat voor dat doel in huur wordt afgestaan. De liberale kiesvereeniging voor de verkiezing van leden der Prov.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2