Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4532. bureau hoogstraat 317. De Witte Wolf 16de Jaarg. Donderdag 9 Maart 1893. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nomxners f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 [Stsbl.) No. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 8 Maart '93. Dat het nieuwe Duitsche legerontwerp nog lang niet in veilige haven is, be wijst de strijd die het nu reeds in den boezem der commissie die met het ondur- zoek van dat ontwerp is belast, heeft verwekt. In de commissie voor het le gerontwerp is tusschen de beide richtin gen van vrijzinnigen de radicale Wasserttiefleren de gematigde Wadeu- g/rümpflerzoo iets als een open con fiict uitgebroken. Eugen Richter als vertegenwoordiger der eersten verwerpt elke verhooging boven het tegenwoor dige presentie-cijfer. De gewezen majoor linze daarentegen, een vriend van lvickert en Bamberger, verklaarde zich tot concessiën geneigd. Reeds Zaterdag begon het verschil in meening tusschen Richter en Hinze merkbaar te worden In de bladen der partij ontstond een storm. De gematigden betwijfelden Rich ters gezag in militaire zaken, terwijl de radicalen over den door Hinze rugge lings toegebrachte dolksteek woedend zij i. Richter verklaarde gisteren in de commissie dat wat Hinze zeide, slechts eene persoonlijke meening zonder poli tieke beteekenis was, en dat bij zijne partij het ontwerp geene of slechts ge ringe ondersteuning vinden zou. Merk waardig is intusschen Richters erken ning, dat misschien toch e»nige Duitsche vrijzinnigen er voor zullen stemmen. H inze zette zijne meer welwillende be- spieking van het ontwerp voort en de rijkskanselier Caprivi benutte den strijd der vijandige broeders om te betoogen, dat, zoo men aan het gezag der Regee ring niet hechtte, men tenminste aan militaire deskundigen van zijn eigen partij, zooals de gewezen majoor Hinze het oor leenen moest. Het geheel e voorval is interessant als een bewijs, hoe bij alle partijen de zienswijzen over het legerontwerp uiteenloopen. Naak het Fransch van Paul Féval. Als een Damocles-zwaard blijft de Panamazaak boven de Fransche repu bliek hangen. De Figaro zegt, dat de documenten van den nog altijd on vind baren Arton, die te Bucharest in beslag zijn genomen aanleiding zullen geven tot een tweede proces wegens omkooperij De heer Millevoye kondigde eergisteren in de Kamer eene interpellatie aan over het openbaar maken van het verhoor van De Lesseps en de verklaringen van Flo- quet, Clémenceau en De Freycinet voor de commissie van enquête. De minister van justitie wenschte de interpellatie te verdagen tot hot hof van assises zijn vonnis zal hebben geveld in het proces wegens omkooperij. De heer Millevoye drong er op aan, dat hem dadelijk ge legenheid zou worden gegeven tot het houden zijner interpellatie, want twee mi nisters hebben zich met de zaken der Panamamaatschappij ingelaten. („Ja ja", riep Floquet nijdig, „zeg maar da delijk dat je mijn in beschuldigingstel ling wil eischen"). Zeker, dat zal ik ook, beet Millevoye hem toe, maar de Kamer volgde den wenk van Bour geois en stelde de interpellatie uit. De eeuwenoude antagonie tusschen Zweden en Noorwegen heeft zich bij de behandeling van het vraagstuk van het consulaatwezen opnieuw geopen baard. In het Storthing is door de lin kerzijde het volgende volgende voorstel ingediend. In overeenstemming met het eenparig door het Storthing aangenomen adres van 23 April 1860, houdt de ver gadering vast aan het zelfbestuur van Noorwegen in alle aangelegenheden, die niet in de rijksakte aangeduid zijn als geldende voor de Unie. In overeenstem ming hiermede beweert de vergadering, dat het besluit van 10 Juli 1892 be treffende het consulaatwezen, uitsluitend door het bestuur in Noorwegen moet worden behandeld, en dat de kwestie, onafhankelijk van andere door Zweden in het protocol van 14 Januari 1893 gestelde aangelegenheden, afgedaan moet 5?) Ik zal alles betalen, vervolgde de inten dant, de gastvrijheid is voor mij een plicht. Gij wilt dus de lieden van het escorte op Kozenoord huisvesten? vroeg Vaunoy, wiens onrust zichtbaar toenam. O neen mijnheer, dat niet, dat niet riep Béchameil levendig uit. Vaunoy haalde diep adem. Zjjn bolronde wangen kregen hun gewone roode kleur terug. Dit was zóo opvallend dat Didier het wel moest zien. Het duurde overigens slechts een oogenblik en naarmate het gelaat van Vaunoy zijn ge wone kalme uitdrukking terugkreeg, verdween ook de argwaan van den jongen kapitein. Maar voor een oplettend en belangeloos toeschouwer zou het duidelijk zijn geweest, dat in het hoofd van Vaunoy een stout plan rijpte, een plan, dat door M. Béchameil, zij het dan ook onwetend, grootelijks in de hand werd gewerkt waar deze La Tremlay bestem de tot rustplaats van de soldaten van het escorte. Béchameil, dit er ver van af was om te denken, dat zijn beslissing Hervé de Vaunoy genoegen zou doen, trachtte op zijn eigen manier reden voor deze beslissing aan te voeren. Ik herhaal het u, mijn vriend, zeide hij, dat gij niets, letterlijk niets zult te betalen hebben. Laat ons daarover niet meer spreken, antwoordde Vaunoy. Een oogenblik. Ik ben een trouw onder daan van Zijne Majesteit, gij zult mij de eer willeu bewfjzen hiervan overtuigd te zijn. Mijn arm huis is geheel tot zijn dienst; van af den kelder tot den nok van het dak, de tusschen gelegen verdiepingen daaronder na tuurlijk begrepen, maar het gedlt hier een half millioen francs. Een half millioen, herhaalde Vaunoy langzaam. Geen franc minder, mijnheer en vriend, er ziju zelfs enkele kronen meer. Als dat geld verloren ging, dan zon de bodem van mijn geldkist, die anders vrijwel gevuld is, hier en daar duidelijk zichtbaar worden. En, volg mjj nu goedRozenoord is niet geschikt om een beleg te doorstaan, en indien de Wolven. worden. Dit voorstel zal morgen (Donder dag) in het Storthing behandeld worden. De Fransche Senaat verwierp het in over weging nemen, van het voorstel, strek kende om de liquidatiekas der Panama maatschappij alle onrechtmatig genoten sommen te doen terugstorten. De com missie van enquête stelt zich voor, Flo quet Freycinet en Clemenceau te on dervragen. Zij zullen uitgenoodigd wor den te doen weten, onder welke gege vens zij in de aangelegenheden der Panama-maatschappij zij n tusschen beid en gekomen naar aanleiding van de zaak- Reinach. Bij de beraadslaging in de Kamer van afgevaardigden te Brussel over de Grondwetsherziening verdedigde de heer Ar.spach de proportioneele vertegen woordiging. De heer Haniez verklaarde zich voor het algemeen stemrecht en sprak tot lof der arbeidende klassen. - Te Brus sel hielden eergisteren-avond een 500-tal sociaal-democraten een optocht met plak borden, waarop „weg met de bloedwet weg met de begrooting van oorlog, die jaarlijks 60 millioen aan de armen ontsteelt In het Hoogerhuis te Londen werd gisteren een ontwerp der regeering strek kende tot wijziging der erfwet door den onroerenden eigendom in geval van over lijden zonder testament op gelijken voet te stellen met den roerenden, door lord Dudley bestreden en met 61 tegen 56 stem men verworpen. In het Lagerhuis werd Macarthy's voorstel tot het slachten van alle buitenlandsche slachtdieren in de haven van ontscheping, ten einde de longziekte te weren, met 186 tegen 151 stemmen verworpen. In den loop van het debat betoogde Gardner, dat het tegenwoordige stelsel goed werkt en gewijzigd kan worden naar de eischen der omstandigheden. De Regeering zal het dus handhaven. Het onderzoek in zake van de bank schandalen in Italië en met name de instructie in de zaak der Banca llomano Vaunoy haalde zijn schouders eens op. Mijnheer de intendant heeft gelijk, zeide de kapitein, die gedurende de laatste tien minuten het gesprek ternauwernood ge volgd had. Een oogenblik, zeide Béchameil, nog maals in antwoord op de beweging, die Vau noy had gemaakthet zou mij ten zeerste spijten indien gij kondt denken Laat ons gaan ontbijten, viel Vaunoy hem in de reden. De slag trof. Béchameil bewoog stuiptrek kend zijn kakebeenen, als wilde hij nog dui delijker maken hetgeen hij gezegd hadmaar hij kon niets anders dan de woorden herhalen, die de teederste snaren van zijn ziel aan raakten Laat ons gaan ontbijten. Vaunoy nam vertrouwelijk Didier's arm. Béchameil, die uit al de geuren, welke de lucht vervulden, dien opsnoof, welke uit de keuken afkomstig waren, ging vooraan. Onderweg werd nog bepaald, dat het geld transport den volgenden ochtend van Hennes zou vertrekken. Van de stad naar het kasteel was de afstand gering, maar in het jaar 1740 waren de wegen in Bretagne zoodanig aangelegd, dat de afstand verviervoudigd werd. In weerwil van zijn gezetheid, bereikte Béchameil in drie sprongen de bovenste trede van den trap. Een minuut later knoopte wordt zoo langzaam voortgezet, dat bet publiek ongeduldig wordt en aan een stelselmatig rekken begint te gelooven. In ieder geval wil men de zaak voor het begin der parlementaire zomerva- cantie behandeld zien. Intusschen zijn bij een bankier, die vroeger de zaken der Banca ter Beurze behandelde en haar drie millioen lire schuldig bleef, huiszoekingen gedaan, en naar het heet, werden er belangrijke documenten ge vonden. De Italïanissimi schijnen in hun verwachting, dat koningin Victoria naar Rome zou komen, teleurgesteld te zullen worden. Volgens den Figaro althans, komt H. M. niet, hoezeer de Italiaansche regeering het zou wen- schen en het blad voegt er de opmer king aan toe, dat sedert de overweldi ging van Rome nog geen enkel souve- rein, behalve de bondgenoot "Wilhelm II, in de stad der Pausen een bezoek heeft willen brengen aan den overweldiger Humbert. Nu tot troost van Victo ria's wegblijven, meldt thans de offici euze Birittodat keizer Wilhelm en gemalin eerlang nogmaals te Rome aan Umherto en Margherita een bezoek zul len brengen. Na de verkiezingen van 11. Zondag is de vraag niet ongewettigdzal Spanje opnieuw een republiek worden. De voordeelen door de republikeinen te Madrid en in de provinciën behaald, hebben diepen indruk gemaakt. Vol gens de Daily News dringen de monar chisten aan op afschaffing van het algemeen stemrecht, waarvan Spanje thans de wrange vruchten plukt. Aan de Standard wordt geseind, dat El Pais een zeer heftig artikel bevat tegen de koningen en het parlementaire stel sel. Het blad zal deswegens vervolgd worden. De republikeinen triomfeeren volledig te Valencia. Het gerucht loopt, dat de minister van marine zijn ontslag genomen heeft. De volledige uitslag der verkiezingen in de provinciën is nog niet bekend. Tal van personen liepen hij zijn servet onder zijn driedubbele kin en proefde met een geleerd gezicht eeu ragout van snippen, die hfj verklaarde uitstekend te zijn en dan ook alle eer bewees. Hervé de Vaunoy bleef dien morgen niet werkeloos. Het ontbijt was nauwelijks afge- loopen, en M. Béchameil had zich ternauwer nood uitgestrekt op een gemakkelijken stoel, ten einde aan den door lekkerbekken nooit te verwaarloozen plicht, de siësta, te voldoen, toen Vaunoy onder een voorwendsel, te gemak kelijker te verzinnen naarmate de jonge kapitein minder op zijn gezelschap gesteld was, Didier verliet en zich naar zijn eigen kamer begaf' Zend onmiddellijk Alain en Lapierre bij mij, zeide hij tot een knecht, dien hjj tegen kwam. De knecht haastte zich te gehoorzamen en Vaunoy ging verdermaar toevallig een ver strooiden blik naar buiten werpende, bemerk te hij Alix, die droomerig en met gebogen hoofd in een van de tuinpaden liep. Altijd treurendezeide Vaunoy op een toon, waarin een greintje gevoel doorstraalde, arm kind I Maar ten slotte is zij toch onrede lijk Béchameil zou een ideaal van een echt genoot zijn. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1