Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Vrijdag 10 Maart 1893. No. 4533. "bureau Jioogstraaf 317. ALGEMEEN OYERZICHT. De Witte Wolf. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht Tan den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. f 1.50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regelsf 0-60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 9 Maart '93. Bij de voortzetting der debatten over de Grondwetsherziening in de Kamer van afgevaardigden te Brussel heeft de Luiksche progessistische afgevaardigde Hanssens op het treffen van een ver gelijk aangedrongen op den grondslag dat de Grondwet geen hinderpaal op- werpe aan het beginsel van het alge meen kiesrecht. De heer Moreau, katho liek afgevaardigde van Namen, bestreed het algemeen kiesrecht, hetwelk geen enkele der vele verdiensten hezit welke men het toedicht, en verklaarde zich voor de regeeringsvoorstellen. Tot nu toe is de zitting zeer kalm gebleven. De voorzitter van het comité voor de volksstemming te Brussel, de heer Grimard, is gisteren-namiddag te 3 ure door den Koning ten paleize ontvangen. l)e audiëntie duurde een half uur en eindigde met ongeveer de volgende ver klaring des Konings „Ik ben een warm vriend der vrijheid. Zooeven werd mij door u gezegd, dat zeker iemand in België de invoering van den persoon lijken dienst verlangd had, ook dat zeker iemand zich bijzonder geïnteres seerd had voor het referendum en het ten bate des Konings had voorgesteld, en dat wij noch het een, noch het ander hebben verkregen. Waarom omdat de wetten niet gemaakt worden aan deze zijde der omheining van het park, maar door de natie, en er op het oogenblik, dat de persoonlijke militaire dienst gevraagd werd, geen meerderheid was die er voor stemde. En de hervor mingen, welke thans betrokken zijn bij de grondwetsherziening, zijn zells niet tot stand te brengen met eene gewone meerderheid, maar met eene meerderheid van 2/3 van de leden van het parlement." In den loop van het onderhoud heeft de Koning met groote belangstelling gesproken van de arbeidersbelangen eene waardeerende hulde gebracht aan den heer Paul Janson en de commissie voor de volks stemming gelukgewenscht met den afloop. Het proces wegens omkooping in de Panamazaak is gisteren voor het hof van assisen te Parijs begonnen. Er zijn zeer strenge maatregelen genomen. In de gangen van het paleis merkt men Floquet, Clemenceau en Spulier op. De terechtzetting is te 12.10 uur geopend onder voorzitterschap van Pilet Des- jardins. Charles de Lesseps, Marius Fontane, Blondin, Sans-Leroy, Peytral, Dugué de la Faugonnerie, Gobron, An- tonin Proust, allen beschuldigden, waren op hunne bank gezeten. Verscheidene advocaten stelden zich civiele partij in naam van een aantal houders van obli- gatiën. De advocaat Barboux maakte hieromtrent zijne reserves. Bij het verhoor verklaarde Ch. de Lesseps, dat hij de functie van alge meen secretaris van zijn vader waar nam. Cornelius Herz kwam bij hem en gaf hoog op van zijn invloed, zoo dat hij (de Lesseps) het raadzaam achtte zich van zijne hulp te bedienen, veeleer dan hem tot vijand te maken, want hij vreesde Clémenceau, wiens blad la Jus tice door Herz financieel gesteund werd. Herz zeide, dat hij op zeer goeden voet stond met alle ministers en nam spre ker zelfs mede naar Jules Grévy te Mont-so us-Vaudreywaar beiden heel goed ontvangen werden. Wat Baïhaut aangaat, getuigde de Lesseps, dat een persoon hem kwam zeggen, dat Baïhaut meester was over het indienen van het ontwerp betreffende de premieleening, maar dat hij geld noodig had voor frais de publicitê in de bladen om de leening aan te bevelen. Spreker ontkent dat er omkooping heeft plaats gehad, maar hij verklaart, dat hem geld afgeperst is. Wat lleinach betreft, zeide hij, dat deze zijn invloed deed gelden en zich onverzadelijk toonde. Hij bevestigde voorts dat de Freycinet den 12e Juli, Naar nET Fiunsch van Patjl Féval. alzoo op een tijd tusschen de goedkeu ring der premieleening en de uitgifte, tusschenbeide gekomen is. Spreker pro testeerde bij voorbaat tegen een logen straffing van De Freycinet en voegde er bij, dat hij het bewijs zal leveren van hetgeen hij zegt. Een bezoek dat hij aan De Freycinet gebracht heeft, deed hem besluiten aan lleinach geld te geven. Clémenceau en Floquet kwa men insgelijks bij hem tusschenbeide. Arton diende Floquet tot tusschenper- soon. De Lesseps verzekerde dat dit plaats had vóórdat de premieleening goedgekeurd was. Een confict is uitgebroken tusschen den heer De Bruyn, minister van bin- nenlandsche zaken en den heer Buis, burgemeester van Brussel. Daar de minister van binnenlandsche zaken den kommandant van de burgergarde be noemd heeft, zonder deswege den bur gemeester te raadplegen, zoo heeft deze in een onderhoud met den minister tegen dit gemis van beleefdheid geprotesteerd en verklaard voortaan zich niet verder met hem te willen onderhouden dan voor zoover officieel strikt noodig was. Dinsdag kwam de Parijsche Figaro met het sensatiewekkende bericht, dat een Russisch eskader met den Groot vorst-troonopvolger aan boord,eene Fran- sche haven zal komen bezoekenWoen sd ag berichtte de te Berlijn verschijnende Iteickscorrespondenzdie dikwijls officieuse mededeelingen ontvangt, dat naar de verzekering van Russische diplomaten, zulk een bezoek niet meer te verwachten is, daar het integendeel met de Fransch- Russische entente cordiale gedaan is. De Duitsche Rijksdag heeft het nog resteerende deel der marine-begrooting aangenomen, overeenkomstig de voor stellen der commissie die daarin ge- schrabt had, de sommen, uitgetrokken voor den bouw van 6 nieuwe schepen, voor de bewapening van een aantal andere schepen en voor het maken van een tweede droogdok te Kiel. Nadat de staatssecretaris Hollmann voor het toestaan der oorspronkelij k aangevraagde credieten had gesproken, bepleitte ook graaf Caprivi de aanvragen der regee ring, inzonderheid het toestaan van een gepantserd vaartuig ter vervan ging van de Preussenbetoogende dat de veiligheid des Rijks bedreigd was, indien niet door eene pantservloot, kruisers en torpedo's de kusten vrij van blokkade gehouden werden. Het voorstel - Hahn, om het pantserschip althans toe te staan, werd ook verworpen. Daarvoor stemden de conservatievenen een deel der Dationaal-liberalen. De jongste agrarische manifestatiën hebben in de regeeringskringen te Ber lijn toch zooveel indruk gemaakt, dat gisteren verkondigd werd, dat reeds in de tegenwoordige zitting van den Prui- sischen Landdag, in weerwil dat dezereeds met zooveel wetgevenden arbeid over laden is, nog een wetsontwerp betref fende de oprichting van Kamers van Landbouw, in den geest van de Kamers van koophandel ingediend zal worden. Totnutoe hebben de agrariërs tevergeefs zulke Kamers ter behartiging hunner belangen, gelijk de handel en nijverheid reeds lang bezitten, verlangd. In de Carltonclub te Londen werd gisterennamiddag eene vergadering der conservatieve partij gehouden, onder voorzitterschap van lord Salisbury, die in eene redevoering betoogde, dat de conservatieven niets mochten verzuimen om de verwerping te bewerken van de Home Rule-billzonder zich te bekom meren om de beschuldiging van obstruc- tionisme, welke de regeering tegen hen zou kunnen inbrengen. Balfour en andere bekende parlementsleden spraken in gelijken zin. Antwoordende op de toejuichingen, waarmede aanwezige leden begroet werden, die bij lord Randolph Churchill aandrongen om het woord te voeren, zeide deze, dat hij zijnerzijds al het mogelijke doen zou om Balfour als leider der conservatieven in het Lager- 53) Hy wilde reeds verder gaan, toen liij in een ander pad. dat het eerste kruiste, Didier zag, die naar het scheen ook al droomde. Vaunoy scheen ernstig ontsticht. Zij was op het punt hem te vergeten, mompelde hy, ik ken dat. B11 nu is hy terug Zyu aanwezigheid hier alleen g -oit noodlot- tigerwijze al mijn plannen in duigen. En als hij door een van die toevalligheden, welke door geen enkele voorzorg te voorkomen zijn, eens ontdekte, dat Vaunoy zweeg. Zooals wy reeds gezegd hebben, de twee tuinpaden, waarop Didier en Alix zich bevonden, kruisten elkander. Elke schrede bracht de jongelieden dichter bij el kaar nog enkele seconden en zij zouden el kander ontmoeten. Wat heeft hjj noodig te weten, mom pelde Vaunoy toornig. Zijn gesternte drijft hem er toe mij te hinderen. En of hij iets wete of niet, als ik hem niet onschadelijk maak, dan is hij mijn ondergang. Alix en Didier bereikten nagenoeg tegelijk het kruispunt; op het oogenblik dat zij tegen over elkander zouden gestaan hebben, bracht Vaunoy zijn jachtiluitje aan den mond en Het geluid deed beide jongelieden het hoofd opheffen. Alix keerde zich naar de zijde van het kasteel en zij moest gehoorzamen aan het teeken, dat haar vader haar van verre gaf. Didier groette en vervolgde zijn wande ling. Het was als opzettelijk gedaan, dacht Vaunoy. Lieve hemel ik heb nu al twee keer mijn slag gemist, maar men zegt, dat de derde keer geluk aanbrengt Hfj ging zijn kamer binnen, waar zijn beide dienaren Alain en Lapierre zich weldra bij hem voegden. Bijna op hetzelfde oogenblik opende Alix de deur. Hebt gij my geroepen vader vroeg zij. Vaunoy, die den mond opende om zijn onderge schikten' zijn bevelen te geven, aarzelde een oogenblik en stond op het punt zijn dochter terug te zendenmaar hij bedacht zich. Bljjft hier, zeide hij tot de knechten. Ik zal u dadelijk noodig hebben. Toen nam hy Alix arm onder den zijne en geleidde haar zachtjes den gang in. Alain en Lapierre bleven alleen. De eerste, wiens verstand veel geleden had, zoowel door het gewicht der jaren als door dronkenschap, haalde zijn blikken flesch uit den zak en nam een groote teug brandewijn. -Wilt ge? vroeg hjj aan Lapierre. Er is een tijd voor alles, antwoordde de ex-koorddanserik drink nooit wanneer ik met mijnheer moet spreken. Dan drink ik juist tweemaal zooveel. En dan ziet ge dubbel ook. Gisteren nog, hebt ge dien knecht niet kunnen her kennen. Ik word oud, zeide Alain, een tweede teug nemende. Mijn arm geheugen begint my te begeven. Maar als ik hem nog eens zie, dan zal ik hem herkennen. En als hij niet terugkomt? In plaats van te antwoordden, nam Alam een derden teug, en schikte zich om te gaan slapen, om zoo de terugkomst van zijn mees ter af te wachten. Lapierre haalde zijn schou ders eens op, en om geen tijd te verliezen, begon hij de kamer rond te snuffelen, edel- moediglijk gastvrijheid in zijn ruime zakken verleenende aan alle geldstukken, die hij op de verschillende meubelstukken vond liggen en welke blijkbaar vergeten waren. De laden waren alle gesloten. Toen zijn onderzoek was afgeloopen, leunde hij tegen' een van de vensters. In de verte bemerkte hy in den tuin Didier, die eenzaam zijn wandeling voortzette. Lapierre begon na te denken. Ba! zeide hij eindelijk zijn wangen opblazendeik dacht dat ik hem meer haat te. Hij is een flinke jongen. Vaunoy betaalt slecht en eischt veel. Héhéwe zul len zien. Wilt ge bromde Alam, die in zyn droom nog altijd dronk. Lapierre keek den grijsaard lang minach tend aan. Ziedaar waartoe men komt m dienst van Vaunoy, zeide hy toen. Nooit een ge opende lade. Weinig geld en veel werk. Het is ellendig daarvoor gevaar te moeten loopen de hel te verdienen. We zullen zien. Terwijl Alain en Lapierre wachtten, ging Hervé De Vaunoy met zijn dochter langzaam de gang op en neer, terwijl hij vaderlijk haar blanke hand streelde. Ik moet u beknorren, Alix, zeide hy op zijn liefsten toon. Gij zyt tegenover onzen gast, den kapitein Didier, erg koel geweest. Wordt vervolgd.) NIEUWE SOI HE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1