Binnenland. huis te steunen. De samenkomst was zeer geanimeerd en er heerschte groote geestdrift. Uit Madrid wordt geseind, dat voor zoover de uitslag der verkiezingen be kend is, zijn gekozen 280 ministerieel- gezinden, 7? conservatieven, 25 repu blikeinen en 29 van verschillende rich tingen. In de provincie Barcelona zijn gekozen 8 ministerieelgezinden, 8 repu blikeinen en 3 conservatieven. Naar een Reuter-telegram uit Rome bericht, zouden de Paus en kardinaal Rampolla met 26 Fransche bisschoppen hebben gehandeld over de noodzakelijk heid om in de toekomstige Kamer de staatkunde van de zich bij de republiek aansluitende katholieke partij voort te zetten. De Paus heeft ter gelegenheid van de receptie van den buitengewo nen gezant des Sultans aan den groot vizier het grootkruis der orde vanPius IX verleend, alsook aan den Turkschen minister van justitie. Volgens bericht uit Belgrado is Axen- trewith, de liberale burgemeester van Grabovatz en de mededinger van een der hoofden van de radicale partij,gis teren vermoord. De regeering heeft krach tige maatregelen genomen. Zes radicalen zijn gearresteerd. De leider der radicalen wordt geacht tot de misdaad aangezet te hebben. Schiedam, 9 Maart 1893. Nadat gisteren-avond ten zeven ure het lof voor de overledenen in de St. Jans- kerk was gehouden, werd in het late avonduur het stoffelijk overschot van den weleerw. pater Clasquin uit de chapelle ardente in de pastorie naar de kerk overgebracht. Heden staat bet stoffelijk hulsel van den waardigen pnester, in de open kist, door waslicht omgeven voor het in rouw gehulde priesterkoor. Vele belangstel lenden maken van de gelegenheid ge bruik om een laatsten blik te werpen op het lijk van den vereerden geestelijke, die zij in zijn vijfjarig verblijf alhier hebben leeren hoogachten en beminnen. Een onzer lezers, de heer M., maakt ons opmerkzaam, dat het weerbericht in ons nummer van Zaterdag 11. opgeno men, onjuist was 1' abbé Forin moet zijn 1' abbé A. Fortin, die geen Belgisch doch Franseh geleerde is en pastoor te Chalette. Zijne algemeene weervoorspelling over Maart luidt als volgt: In Maart vanaf den 7 tot den L5n koude temperatuur, heldere luchten, stormweer, eenige sneeuw van den 12n tot den 20n hevige stormen, veel wind en regen vanaf den 22 tot den 31n vochtige en ongezonde periode. Genoemde pastoor zegt aan het eind van zijne weervoorspellingen over dit jaar het volgende Welke gezonde en verlichte geest zou in deze weerstudie iets anders zoe ken dan eene voldoende benadering en een gids, die behoort aangevuld te wor den door de dagelijksche waarnemingen, die ik voortzet in mijn half-wekelijksch en maandelijksch bulletin Met 49 tegen 21 stemmen heeft gis teren de Tweede Kamer verklaard, dat redenen van billijkheid en staatsbelang eischen het toekennen eener schade loosstelling aan de heereD J. J. Bek- ker te Amsterdam, en A. D. van Seters, te Maarsen, houdende verzoek van ver goeding van het door hem geleverd meerdere werk als aannemer van de grond- en andere werken van het ge deelte Strooveer-Sneek en van den spoorweg Stavoren-Leeuwarden. In zake het Tjiomas adres heeft de Kamer met 38 tegen 35 stemmen be sloten het adres-De Sturler niet aan den minister van koloniën te zenden, met verzoek om inlichtingen, maar eenvou dig over te gaan tot de orde van den dag. Op het voorstel—-Donner tot wijzi ging der schutterij-wet is door den heer Kielstra een amendement voorgesteld, strekkende om in plaats van te bepa len, dat de oefeningen des Zondags niet zullen worden gehouden, voorteschrijven dat de schutters, die bij hunne inschrij ving verklaren bezwaar te hebben te gen den dienst op den door hun kerk genootschap aangenomen wekelijkschen rustdag, voor oefeningen en wapenschou wingen op dien dag niet worden opge roepen, doch in de gelegenheid worden gesteld hun plichten op andere dagen te volbrengen. Naar de N. li. Ct. verneemt, bestaat bij de Stoomvaart-maatschappij Zeeland het plan, om in den loop van dezen zomer met een harer stoomschepen een of meer tochten te organiseeren naar het Engelsche Kanaal. Ook zullen op bepaalde, vooruit aan te kondigen dagen speciale, zeer goed koope biljetten beschikbaar gesteld wor den, om per dagboot naar Engeland te reizen en op die wijze het publiek in de gelegenheid te stellen, voor zeer wei nig kosten Londen of andere deelen van Engeland te bezoeken. Een bezoek aan Noorwegen, enz. staat ook op het programma. Deze tocht zoude echter van Enjeland uitgaan. De Haagsche correspondent der N. Gron. Ct. weet mede te deelen dat de Kieswet niet vóór den zomer het onder werp van nadere voorbereiding zal kunnen worden, en dat dus de groote hervorming niet vóór begin 1894 in openbare behandeling zal komen. „Hot voorloopig verslag toch," zegt hij, „is van dien aard, dat een onveranderde handhaving van 't ontwerp-Tak ondenk baar is; we hebben dus een tweede editie en een nieuw onderzoek in de afdeelingen te wachten, met verslagen en antwoor den. Dat alles kan onmogelijk in 1893 afloopen. Yoorloopig dus zullen de nieuwe kiezers nog geen last hebben van de politieke agitatie." Terwijl de sleepboot „Rotterdam" op vijf vaam water in dc Noordzee gean kerd lag, werd zij gistermorgen, onge veer 71/2 uur, aangevaren door de Har- wichboot „Adelaide", waardoor zij be langrijke schade bekwam aan voor steven en dek, zoodat zij genoodzaakt werd naar Maassluis terug te keeren. Ongelukken hadden niet plaats. Door eenige ambtenaren der Maat schappij tot Exploitatie der Staatsspoor wegen is het plan opgevat een veree- niging van spoorwegambtenaren op te lichten, ten doel hebbende, het koopen van aandeelen der Maatschappij om daar door eenige stemmen te verkrijgen in de vergaderingen van aandeelhouders. B'j de regeering zullen nog maalspo gingen worden aangewend om het veer van Goidschalxoord op Roon in stand te houden en in een beteren toestand te brengen. De veerstoepen verkeeren in een allertreurignten toestand, terwijl het materieel ook verbetering en vernieuwing behoeft. Yoor de betrekking van hoofdonder wijzeres aan de nieuwe bewaarschool aan de Raamstraat te Delft hebben zich 66 sollicitanten aangemeld. De heer Yan Marken te Delft, heeft opnieuw bewezen, dat hem de gezond heidstoestand zijner onderhebbende werk lieden lang niet onverschillig is. In het bekende Agnetapark heeft hij een flink gymnastieklokaal doen inrichten, dit lokaal door een deskundige doen stof- feeren met solide werktuigen, en een gymnastiekonderwijzer uit Rotterdam belast met het geven van onderricht. Door de anti-revolutionaire kiesveree- niging te Naaldwijk is voor de a. s. verkiezing van een lid der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Vlaardingen can- didaat gesteld de heer A. Hogenboom te Ilonselersdijk. Behoudens goedkeuring van de regee ring zullen op de lijn Utrecht's-Gra- venhage twee halten opgericht worden en wel een tusschen de stations Soeter- meerZegwaard en ZevenhuizenMoer- kapelle en een tusschen de stations Yoorburg en Soetermeer—Zegwaard. De halten zullen de namen dragen van NootdorpLeidschendam en Blei.swijk- Kruisweg. Zij zullen zoo mogelijk 1 Mei geopend worden. In den nacht van Zondag is te Loos duinen diefstal met braak gepleegd bij den boomkweeker van 't H. De dader heeft een bedrag van f800 aan bank papier medegenomen, doch een grooter bedrag aan geld, dat ook onder zijn bereik lag, laten liggen. Gister-middag is de dader door de Haagsche politie gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Hij werd ontdekt hij de inwisseling van bank papier, dat door een Delvenaar, van wien de bestolene het had ontvangen, was gemerkt. Naar de Amst. Ct. verneemt, zal het koninklijk bezoek aan de hoofdstad van 11 tot 17 April a. s. plaats hebben. Te Amsterdam heeft Dinsdag-avond in de Van Woustraat een brand gewoed, die weder drie slachtoffers heeft geëischt. Naar het Handelsblad meldt, ontstond in No. 49 van die straat op de tweede verdieping, bewoond door den 27-jarigeu diamantslijper G. Eijlers, met vrouw en kind, een brand door het omvallen van een petroleumlamp. Toen de brand uitbrak, vluchtte de heer Eijlers terstond met vrouw en kind de vrouw ging met haar kind in de kruierij, maar de man, die reeds op straat was, besloot de andere bewoners zijner verdieping in het gevaar te gaan bij staan, hetgeen aanvankelijk door nie mand bemerkt werd. Alleen een oude vrouw, die geen uitweg wist, vertoonde zich aan het venster der derde verdieping. Een paar oorbijgangers liepen haar toe uit het raam springen en zouden haar in een deken opvangen. Zij waagde den sprong, doch kwam met de voeten terecht op het kozijn van het tweede bovenhuis, sloeg door den schok om en viel bewusteloos naast de deken op straat, aan het hoofd ernstig gewond en inwen dig gekneusd. Dadelijk werd zij naar de naastbij zijnde apotheek op den hoek van de Yan de Woustraat en Stadhouderskade ge bracht, waar zij met medehulp van twee semi-artsen voorloopig werd verbonden en toen per raderbaar naar liet Binnen gasthuis vervoerd. De brandweer welke spoedig ter plaatse was, zag bij haar komst niet veel moer dan zwaren rook. Den brandwachts, die het perceel binnengedrongen waren en geen personen gevonden hadden, wachtte na de blus- sching op den zolder nog een vrees»lijk tooneel. Eijlers had zijn menschlievend pogen met den dood bekocht. Met den ouden man was hij naar boven gevlucht, waar schijnlijk zelfs tot op het dak. Waarom is niet bekend, maar beiden keerden weder naar den zolder terug, waar zij door den zwaren rook stikten. Hun lijken, welke zelfs niet geschroeid waren, werden op zolder, bij een dakvenster gevonden. Yrouw Eijlers, die wist dat haar man met haar op straat was gekomen, zocht hem overal zonder hem te kunnen vin den. Omstreeks een uur in den nacht vervoegde zij zich aan het Binnengast huis, waar haar op zeer omzichtige wijze door een politie-beambte werd medegedeeld, hoe haar man bij zijn po ging tot redding van een ander was omgekomen Geheel verslagen werd de jammeren de vrouw door de haar vergezellende buren weggeleid. De toestand der naar hot gasthuis gebrachte vrouw, wier naam daar nog niet bekend was, gaf weinig hoop op behoud. Zij was voortdurend bewuste loos. Nader meldt men, dat ook zij aan de bekomen verwondingen is overleden. Na afloop van een vergadering van sociaal-democraten in Constantia te Am- sterdam, verzamelde zich eergister-avond in de Accolijenstraat, omler het geroep van „aansluiten!" een kleine troep, die langzamerhand aangroeide tot een paar honderd man en zingende door de Bloerii- straat trok. Daar kwam een afdeeling politie, sabels flikkerden even en ter stond stoof men uiteen. Op de Prinsen gracht verzamelden zich weer enkelen, die zingende den Jordaan weer introk ken en op de Lindengracht bij de Brou wersgracht weer op de politie stuitten, die, door nu en dan den looppas aan te nemen de menigte verspreid hield. Deze beliep, met inbegrip van nieuwsgierigen, niet meer dan 300 personen. Een enkele maal, als men onwillig was om door te loopen, werd de wapenstok getrokken enz. Het verspreiden en weer samen scholen duurde nog geruimen tijd op Linden- en Brouwersgrachten, maar om streeks kwart over elven rukte de po litie in en was alles rustig. Aan het einde der Czaar-Peterstraat te Amsterdam bij den overweg van den spoorweg had eergister morgen een treu rig ongeluk plaats. Een matroos, in dienst op de Rembrandt der Kon. Stoomboot-Mij. werd daar door een locomotief gegrepen, met het ongelukkig gevolg dat hem beide armen en beenen zoo goed als afgereden werden. De man bleef op de plaats dood. De heer F. W. Steenkamp, hoofd-com- missaris van politie te Amsterdam, is ernstig ongesteld. Hij lijdt aan influenza. Met den middagtrein kwam Maan dag de troep amazones van den vooi- maligen Koning Behanzin van Brussel te Amsterdam aan het station Staats spoor aan. Omdat de komst dezer dames uit het donkerste Afrika niet bekend was, waren aan het station nagenoeg geen nieuwsgierigen, maar terwijl de vreemde optocht zich langs Sarphati- straat en Amstel naar het Circus Carré voortbewoog, was allengs een groote massa menschen verzameld. 't Was dan ook een zeldzame ver tooning een lange reeks zwarte figuren, 40 achter elkaar, met het geweer op den schouder, een Indiaansch slag zwaard op zijde, met bloote beenen, enkelen zelfs met bloote voeten, ram melend van verschillende sieraden, of oorlogsbenoodigdheden, en gedost in een wonderlijke kleeding. Zij mogen de vertegenwoordigsters var. hot schoone geslacht zijn, van het zwakke zeker niet, want ze waren zoo krachtig ge bouwd en droegen het geweer zoo kloek, dat ze blijkbaar een niet te minachten tegenpartij konden zijn. Onder het ge zelschap bevinden zich vijf mannen, eveneens vreemdsoortig uitgedost en ook krachtig en forsch. In het Circus aangekomen, betrokken zij terstond hun appartement, zijnde een groote zaal op de bovenste ver dieping, waar een groote kachel vuur rood stond te blakeren. Fluks werden de geweren en sabels ter zijde gelegd het gezelschap maakte het zich recht gemakkelijk en schaarde zich dicht om de kachel want, zooals de impres- sario verklaarde, in ons klimaat te reizen is hun een ware plaag. Er werd dan ook veel gehoest onder deze arme bewoners der tropen. Er werd weldra voor hun maal ge zorgd een hoeveelheid van 8 kilo rijst en 10 kilo vleesch werd besteld, door de amazones op hun manier klaarge maakt en gretig verorberd. (V. v. d. I).) Blijkens een advertentie in de Staats courant zal worden aanbesteed de bouw van een „vredesprivaat" bij de kazerne te Naarden. Volgens de ontworpen plannen en teekeningen, zal het nieuw te bouwen Centraalbureau der Staatsspoorwegen te Utrecht worden gemaakt met een sous- terrein, en vier étages bevatten, verdeeld over een honderdtal kamers of bureau s. Evenals het oude gebouw zal aan bet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2