Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4538. bureau ^oogstraat 817. De Witte Wolf 16de Jaarg. Donderdag 16 Maart 1893. Zij die zich voor het vol gend kwartaal op de Nieuwe Schiedamsche Courant abon- neeren ontvangen tot 1 Aprilde deze maand nog verschijnende nummers GRATIS. Zoolang de voorraad strekt, wordt den nieuwen abonnés het Feestnummer ter eere van Z. H. Paus Leo Xlll geschonken. ALGEMEEN OYERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN lEüiE SüHI COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Hommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 12i. f 1.50 - 2.— - 0.05 niiiiiiilHliliiliUlm lil Van 16 regelsf 0-60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 15 Maart '93. Bij de beraadslaging over de G-rond- wetsherzieni ig in de Kamer van afge vaardigden te Brussel heeft gisteren de heer Janson het stelsel van differen- tieele woningcensus bestreden. Het zou het overwicht der plattelandsbevolking verzekeren en de fraude alsook de ver kiezingsprocessen vermeerderen. De heel de Smet de Nayer viel den spreker hef tig in de rede en werd deswege tot de orde geroepen. De heer Janson, zijne rede voortzettende, herinnerde aan het te Brussel gesloten verdrag en keurd# het in den heer Van der Kindere af, dat deze zich schijnt vereenigd te heb ben met het stelsel van den woning census. De spreker verdedigde vervolgens het algemeen kiesrecht. Het is geen panacee voor de sociale kwalen, maai de toepassing van de leer der rechtvaar digheid overeenkomstig de christelijke beginselen. Hij wederlegde voorts do ar gumenten, die de heer Woeste te baat neemt, om de historie van het algemeen kiesrecht m Frankrijk op te vatten, llij las eene bladzijde voor uit een ge schrift van den heer Woeste uit het jaar 18G9, toen deze aandrong op de invoe ring van algemeen kiesrecht. De tegen woordige voorstanders van algemeen kiesrecht willen niet de revolutiezij hopen door algemeen kiesrecht tot sociale hervormingen te komen. Bij de behandeling van het Panama proces voor het hof van assisen te Parijs bezwoer de advocaat Boulloy den heer Ch. de Lesseps om de volledige waarheid, zonder eenige terughouding, te zeggen, en de namen der 104 parle mentsleden bekend te maken. Help ons, sprak de advocaat, de verraders te ont maskeren, ook in het belang van uwe verdediging. De voorzitter deed een ver klaring voorlezen van Monchicourt die ziek is. Het Hof besloot daarop dat Monchicourt ten zijnen huize zal wor den ondervraagd. Loustalot, de advo caat der civiele partij, hield nu zijn pleidooi en eischte de terugbetaling van zekere sommen in de kas der maat schappij. Constans, daarop door den voor zitter ondervraagd, ter zake van de lijst van 104 namen, zegt dat hij de ver klaringen zal herhalen, door hom voor de commissie van enquête afgelegd. Ik heb gezegd, zoo sprak hij, dat ik geen enkele lijst aan den heer Gamot heb overgebracht; dat ik geen lijst in han den heb gehad, en er dus ook geen kan hebben overgebracht. Ik betreur het, dat de heer Yves Guyot hier niet is, om in zijne tegenwoordigheid te kunnen uit spreken. Lagasse vroeg vervolgens, of Constans kennis had gedragen van po gingen tot omkooping, waarop Constans antwoordde alles wat hij omtrent de Panama-zaak te weten was gekomen, pas vernomen te hebben, nadat hij mi nister was geworden, en na zijn aftre den als zoodanig het zijn plicht te heb ben geacht, dit alles als vergeten te beschouwen. Het getuigenverhoor is nu geëindigd. De Senaat hield gisteren eene zitting die in vele oopzichten eene herhaling was van hetgeen den vorigen dag in de Kamer was voorgevallen. Zij werd be- Naar het Franscii van Paul Féval. sloten met de aanneming van dezellde motie waaraan de Kamer reeds haie goedkeuring had gehecht. Evenals in de Kamer werd zij in tweeën gescheiden, en het eerste deel aangenomen met het opsteken der handen en over het slot gestemd. De minderheid in den Senaat was alleen veel geringer. Slechts 56 senatoren gaven door hunne stem te kennen, dat zij met de verklaringen der regeering geen genoegen namen. Ook hier werd om het eigenlijke punt in kwestie heengepraat, maar met de woorden: „Je le couvreheeft B-ibot alle verantwoor delijkheid op zich genomen en de galant hom/me, zooals hij Soinoury noemde, kan dus wel zeker zijn, hoewel zijn ontslag als directeur van de afdeeling gevan geniswezen is aangenomen, van eerst daags door de benoeming tot eene andere betrekking voor dit ontslag te worden schadeloos gesteld. Waarom de ver plaatsing van de afdeeling Sureté Générale naar die van gevangeniswezen? Waar om heeft Soinoury den dag na het onder houd drie permissiebiljetten aan Mm. Cottu ter hand doen stellen Er is ook thans geen volledig antwoord op ontvan gen. Het geheim van het langdurig onderhoud tusschen Soinoury en Mm. Cottu zal dus wel nimmer,tenzij misschien later in mémoiresgeheel worden opge heven. Loubet kwam als senator per soonlijk herzeggen, hetgeen Bibot den vorigen dag uit zijn naam aan de Kamer had verklaard, verzekerende dat hij het was, die Soinoury voor de betrekking van directeur der Sureté Génerale had uit gekozen. De oud-minister Constans herhaalde zijne getuigenis, reeds voor het hof van assisen afgelegd, dat hij de fameuse lijst van afgevaardigden die in het Panama schandaal betrokken zouden zijn, nim mer in zijn bezit had gehad, en ze dus ook niet aan den president der Bepu- bliek had kunnen overhandigen en Bi- bot betuigde weder met trillende stem zijne verontwaardiging over al de ver dachtmakingen waaraan de Begeering tengevolge van dit incident had bloot gestaan. De senator ïrarieux deed nog eene poging om door eene kleine wijzi ging in de motie den Senaat wel het vertrouwen in de Begeering te laten uitdrukken, maar niet te laten oordeelen over de waarde der gegeven verklarin gen doch hij had geen succes. Het ministerie-Bibot werd ook door den Se naat nog eens met zijn volle vertrouwen vereerd. En als de pogingen om Bour geois op zijn ontslag te laten terugko men, gelukken, kan het zich weer voor eenigen tijd als vaststaand beschouwen. De interpellatie van Millevoye, vragend naar de gevolgen welke de inmenging in de Panama-geschiedenis zal hebben voor Floquet, Freycinet en Clémenceau, en waarvan de behandeling werd uit gesteld tot na de uitspraak der gezworenen in het omkoopingsproces, kan dan het tijdperk van onzekerheid weer openen. Hoogst officieus wordt te Berlijn ver zekerd, dat er van Buslands zijde nog volstrekt geen antwoord op de Duitsche tegenvoorstellen betreffende een handels verdrag ontvangen is. Bovendien zou er, zelfs ook uit eene mogelijke afwij zing van de door Duitschland gevor derde concessiën, volstrekt nog geen definitief mislukken van het tractaat voortvloeien, doch slechts de wensche- lijkheid om eenen nieuwen grondslag voor de onderhandelingen te zoeken. Het Stortlnng te Christiania heeft een motie aangenomen, door de radicalen voorgesteld, volgens welke de consulaat zaak heslist moet worden, zonder on derhandelingen met Zweden, en de door Michelsen voorgestelde onderhandelingen onaannemelijk werden verklaard. Steen raadde de aanneming der motie, door de gematigden en conservatieven voor gesteld, afterwijl de leider der con servatieven, Stang, deed uitkomen, dat men slechts de keuze heeft tusschen het volgen van de regeering, die on grondwettige middelen van geweld wil 58) Alain maakte zich kleiner en sloot ile oogen evcu&lg vreesachtige kinderen doen voor de plak van den meester. Lapierre daaren tegen zotte zün stoel op de vier pooten, kruiste de boenen en leunde zoo bedaard mogelfjk in zijn stoel. De vrees van den eerste en de uitdagen de houding van den andere, gingen beide on opgemerkt voorbij. Vaunoy lette er niet op. In plaats van met scheldwoorden tegen hen uit te varen, om een oogenblik later tot be- driegelijke vleierij te vervallen, zooals bij dik wijls tegenover deze twee getrouwen handelde, KÜ bedaard op zijn stoel zitten en zag ben nu beurtelings aan op een wijze, die zelfs Lapierre tot nadenken stemde. Binnen een uur, zeide hij langzaam en op elk woord drukkende moet een onzer te paard zijn. Als ik het maar niet ben, antwoordde Lapierre, dan heb ik daar niets op tegen. Zwijgzeide de eigenaar van La Trem- lay zonder stemverheffingik herhs.al het, binnen een uur moet een onzer van hier. Het moet. Ik zou dwang kunnen gebruiken, ik ben de meester maar die zou kunnen schip breuk lijden, óf op uw gevoelloosheid, Alain, öf wel op uw stufhoofdigheid, Lapierre de tijd is te kostbaar om dien te verspillen met u te willen dwingen. Daarom wil ik liever uw gehoorzaamheid koopen. Wie van heiden wil duizend francs verdienen De matte, uitgedoofde oogen van den hof meester werden een oogenblik als door een bliksemstraal verlicht. Angstig volgde Vaunoy de uitwerking van zijn "voorstel. Een oogenblik dacht bij dat de grijsaard door het aanbod als verblind was, maar hij had niet op Lapierre gerekend. Duizend francs, zeide deze. De dooden keeren niet terug om hun loon te ontvangen, en u hebt mooi praten mijnheer. Duizend francsAls ik nog erfgenamen had Alain nam zjjn mummieaclitige houding weer aan. Twee duizend francs! riep Vaunoy uit; ik geef twee duizend francs, dadelijk, op staanden voet te betalen, aan wien mij ge hoorzaamt. Lapierre trok zijn schouders eens op en Alain, zich geheel naar hem regelende, schudde ont kennend met het hoofd. Het voorhoofd van Vaunoy werd bedekt met groote zweetdroppels. Maar mijn Godhoeveel vraagt gij dan toch wel? riep Vaunoy wanhopig uit. Ik zeg u dat het moetWaarheen ik mij ook wend, overal en altijd treedt die man mij in den weg. Eenmaal van hem ontslagen, verdwijnt ook elke hindernis zoolang hij echter niet dood is, zal hij steeds als een levende bedreiging tegenover mij staan: Als het zwaard van Damocles, merkte Lapierre op. Het is de zuivere waarheid. Zijn tegenwoordigheid, vervolgde Vaunoy, zich opwindende, hindert mij niet alleen in mijn voornemens ten opzichte van mijn doch ter, zij bedreigt ook mijn fortuin, mijn naam, mijn leven. 't Is Volkomen waar, zeide Lapierre. En gij weigert mij uwe hulp in hetzelf de oogenblik, waarin ik hem met éen slag zou kunnen verpletterenZeg, moet ik de som verdubbelen, drie-, viermaal z<m groot maken Achtduizend francs, berekende de oude Alain. Achtduizend francs, mijn beste, oude, getrouwe dienaar! riep Vaunoy uit; tien duizend, als gij wilt, en mijn eeuwige dank baarheid en En een brandstapel ergens in het bosch, viel Lapierre hem in de rede. Het is ver leidelijk. Vaunoy kneep hem woedend in zijn arm. Spreek althans alleen voor u zeiven, zeide hij zacht, en tracht niet invloed uit te oefenen op hem. Ik wil zelfs uw stilzwijgen be talen. Goed, antwoordde Lapierre. Hoeveel geeft gij mij? Tweehonderd francs. De oude koorddanser werd stom, doch het was te laat. De slag had getroffen. Een oogen blik verblind door dat aanbod van tienduizend francs, deinsde de oude hofmeester voor de gedachte aan den dood terug. Vaunoy mocht doen wat hij wildeAlain beantwoordde alles met een hardnekkig stilzwijgen. Gij weigert dus beiden? riep eindelijk Vaunoy opstaande uit. Wat mij betreft, ik weiger, zeide Lapierre stoutweg. Alain antwoordde niet. 't Is goed! zeide Vaunoy. Ik moest dit verwachten. In het meest beslissende oogenblik ontglipt ons dikwijls het wapen. Dan begint de strijd van man tegen man Alain, vervolg de hij op bevelenden toon, maak mijn reis kleederen en mijn pistolen gereed. Lapierre, laat mijn paard zadelen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1