Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Donderdag 23 Maart 1893 No. 4544. bureau ^oogstraat <S 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Witte Wolf. wm>z Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 12*. f 1.50 - 2.— - 0.05 1 11 PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Zij die zich tegen 1 April aanst. op de Nieuwe Schiedamsche Cou rant abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog te verschij nen nummers gratis. 22 Maart '93. Heden wordt het stoffelijk overschot van Jules Ferry uit het palais du Luxem bourg te Parijs, waar de Senaat zijne zittingen houdt, met ofïicieelen luister naar het spoorwegstation en verder naar St. Dié (Ferry's geboorteplaats, zeven uur ten oosten van Epinal in het de partement der Vogeezen) vervoerd, waar de eigenlijke begrafenis op Staatskosten zal geschieden. De Rechterzijde van den Senaat heeft besloten, aan de civiele plechtigheid geen deel te nemen, omdat alle godsdienstig karakter daaraan vreemd blijft. Van officieele zijde zal Ferry juist om zijn beruchte onderwijs wet geëerd worden, door het sluiten van alle openbare scholen op den dag van morgen. De Kamerpresident Casi- mir Perier zal eene redevoering houden. Ferry zelf had hij testament van Dec. 1891 bepaald, dat hij te St. Dié moest begraven worden naast zijn vader en zijn zuster, „waar" zegt hij, „men de blauwe berglijn der Vogeezen voor zich heeft en waar mijn trouw hart de wee klacht der overwonnelingen (Elzas-Lo- tharingen) steeds zal kunnen hooren Onder de vele telegrammen, door de wed. Ferry ontvangen, was er ook een van den bekenden Spaanschen republi kein Castelar, die aldus seinde „Frank rijk heeft een zijner verstandigste vader landers verloren, gij een voorbeeldig echtgenoot, ik een oprecht vriend. God zal in een betere wereld hem vergelding schenken voor de ongerechtigheden, die hem hier heneden wedervoeren. „En vergiffenis voor de ongerechtigheden door Ferry-zelf bedreven", had Castelar er wel bij mogen voegen Voor het hof van assisen te Parijs ter zake van Panama hebben eergisteren de advocaten hun pleidooien voortgezet voor Béral, Dugué de la Fauconnerie en GobronOok gisteren kon men daar van verdere rechtsgeleerde welspre kendheid profiteeren, waarbij de geleerde heeren in het vuur hunner improvisatie naast heel veel schitterends en roerends ook wel eens, per ongeluk, door mislukte beeldspraak iets grappigs zeiden. Zoo bijv. de beroemde advocaat Barboux, die uitriep „opent mijne heeren, opent de ooren van uw hartof advocaat Duboit, die verzekerde, dat de financiers uit al hun poriën geld zweeten (wat trouwens niet eens zoo erg is, als wat Quesnay de Beaurepaire indertijd over kwam, toen hij den moordenaar Pel „een slangnoemde „die de hand naar zijn slachtoffer uitstrekt") Kortom, ook bij iet verschrikkelijkste proces vindt de Parijzenaar altijd nog gelegenheid zich te amuseeren. Intusschen is de afloop van het beruchte Panama-proces voor de betrokkenen minder amusant. Reke ning houdende met verzachtende om standigheden heeft het Hof DeLesseps tot een jaar, Blondin tot twee jaar ge vangenis, Baïhaut tot ontzetting uit zijne Durgerschapsrechten, vijf jaar gevan genis en 750,000 fr. boete veroordeeld. Baïhaut, Blondin en De Lesseps zijn bovendien krachtens conclusie der civiele partijen veroordeeld tot eene vergoeding van intrest door den Staat te bepalen en tot uitkeering van 375.000 fr. aan Monchicourt, den liquidator der Panama maatschappij. De zes overige beschul digden Fontane, Sans-Leroy, Beral, Dugué de la Fauconnerie, Gobron en Antonin Proust, zijn vrijgesproken. In den Duitschen Rijkdag heeft gis teren de bekende anti semiet Ahlwardt door eene opzienweklcende mededeeling groote opschudding verwekt. Bij den Naar iirt Fransch van Paul Féval. 64') Tusschen Jude en de deur was de donkere gestalte vau een man, evenals hij, op een bank gezeten. De twee ronde, lichtende punten, die Jude reeds in de duisternis gezien had, waren nu tusschen hem en het daglichthet waren de oogen van een man. Zijt gij de kolenbrander Rouan 1 vroeg Jude. Ik ben werkelijk degene, dien men zoo noemt, kameraad en ik heet u nogmaals wel kom in mijn woningik wachtte u. Kent gfj mij dan Misschien wel. Ik weet niet of ik u ken, want ik kan uw gelaat niet zien. Zwijgend stond Pelo op, nam Jude by de hand en geleidde hem naar de deur. Daar stelde hij zijn van kolenstof zwart gelaat aan het volle daglicht bloot. Ik ken u niet, zeide Jude na hem lang aandachtig te hebben bekeken. Pelo Itoaan ging weder naar zijn plaats Jude volgde hem. Gij hebt gelijk, zeide de kolenbrander langzaam, gij kent mjj niet. Deze hut is ge bouwd lang na het vertrek van Nicolas Treml, Maar gij zijt, denk ik, niet van het kasteel hierheen gekomen om mij over u-zelve ot over mij te spreken. Dat is zoo. Ik ben hierheen gekomen om Gjj hebt goed gedaan, viel Pelo Rouan hem in de rede, en gij handelt altijd goed, Jude Leker, omdat gij een eerlijk, oprecht hart in uw horst draagt. Wat de reden van uw bezoek betreft, het is niet noodig mij die mede te deelen, ik ken haar. Kent gjj die, vroeg Jude verrast. Ja. Gij komt bij mij onderzoek doen naar een ongelukkigen idioot, dien men Jean Blanc ncemde. Zou hij dood zijn riep Jude uit. Neen. En gij wilt weten waar hij is, om van hem het lot van den erfgenaam der Treml's te kennen. Dat is waardat is waarmompelde Jude, die, niet heel vlug van begrip ten zeer ste geschokt werd door al deze geheimzinnig heid. Gij, die het eenige doel mijns levens post voor het rijksinvalidenhuis in de begrooting van oorlog, bestreed de staats secretaris Maltzahn de. insinuatie van Ahlwardt, dat de rijksdotatie aan dit fonds door onderhandelingen, welke met beursmagnaten achter de coulissen plaats vonden, verduisterd werd. Ahlwardt hield daarentegen zijne bewering vol, dat bij de grondvesting van dit fonds zekere invloedrijke personen met een aantal groote Beursjoden achter de cou lissen een financieel spel gedreven heb ben, door hetwelk het Duitsche rijk be nadeeld werd. Hij verklaarde met offi cieele stukken te kunnen bewijzen, dat dergelijke onderhandelingen hebben plaats gehad, en bood zelfs aan een document voor te leggen, hetwelk door den gewezen afgevaardigde dr. Miquel, thans minister van financiën, ondertee kend is. In zijne verdere redevoering trachtte -Vlilwardt te betoogen, dat die voorgewende geheime onderhandelingen deels ten doel hadden het voordeel der betrokken financiers, anderdeels ook plaats hadden, omdat de liberale oppo sitie niet wilde dat de regeering door opeenhooping van groot kapitaal onder hare handen in geval van een parle mentair conflict of een nieuwen oorlog onafhankelijk van de Volksvertegen woordiging zou worden. De verwoede anti-semiet heeft beloofd de noodige bewijsstukken voor zijne gewichtige verklaringen heden op de tafel van het Huis te zullen nederleggen. In de, gezondheidsconferentie te Dres den heeft de Nederlandsche gevolmach tigde, de heer Ruyssenaers, in eene breed voerige rede, in warme bewoordingen hulde gebracht aan Oostenrijk-Hongarije welke mogendheid het initiatief tot deze conferentie heeft genomen, waarvoor aan hare regeering geheel Europa den diepsten dank verschuldigd is. In op dracht zijner regeering verklaarde hij zich voor de gezamenlijk door Oosten rijk en Duitschland aangegeven punten van het program. Daarop verklaarden de gevolmachtigden van Italië, Rusland en Engeland, insgelijks met het program in te stemmen. De berichten uit Sofia betreffende de oorziekte van prins Ferdinand luiden tegenstrijdig. Volgens het eene telegram vertoeft professor Politzer voortdurend ten paleize en begint men zich in de Bulgaarsche regeeringskringen ernstig bezorgd te maken, ofschoon de dokters geen direct gevaar zien. Volgens het andere bevond prof. Billroth, die uit Weenen was overgekomen om met dr. Politzer den prins aan eene operatie te onder werpen,deze overbodig en beschouwt Politzer ook de eigenlijke kwaal als geweken, ofschoon de pijn in den nek en het achterhoofd nog voortduurt. Dat in elk geval Ferdinands bruid op eon spoedig herstel rekent, blijkt vol gens de Romeinsche Tribuna uit de toe bereidselen, welke op de villa van den hertog van Parma te Pietrasanta voor de reeds in April verwachte bruiloft van zijn dochter en den vorst van Bul- garijë worden gemaakt. De aartsbisschop van Lucca zal het huwelijk inzegenen. Bij de discussie over de benoeming eener commissie van vijf leden tot onder zoek van eene lijst der niet betalende effecten, werden in de Italiaansche Kamer te Rome verscheidene moties ingediend. Giolitti verklaarde, dat hij niet kon toestemmen in de publicatie eener lijst van noodlijdende effecten, aangezien dit te zeer zou ingrijpen in particuliere belangen. Hij weigerde eveneens zijne medewerking tot alles wat de hande lingen van de rechterlijke overheid zou kunnen belemmeren, door aan eenig ge zag het recht toe te kennen tot het onderzoeken der akten van het proces. In het Lagerhuis te Londen zeide gis teren de heer Grey, dat Italië erkend heeft Oeganda binnen de sfeer van het Britsihe gezag ligt. Het gouvernement wenscht in Oeganda volkomen verdraag zaamheid en gelijkheid te vestigen. Met betrekking tot de grensscheiding aan kent, wie zyt £?ij, in naam van God, antwoord mywie zijt gij Ik ben de kolenbrander Rouan, ant woordde Pelo eenvoudigeen arme, die gedurende zijn leven bitter is beproefd geworden, een ongelukkige, die eenige wel daden te vergoeden en vele beleedigiugen te wreken lieeft. En weet gjj iets van onzen kleinen keer Georges Pelo's stem werd treuriger naarmate by sprak. Ik weet niets, antwoordde hy, mets dan betgeen gy zelf reeds weet. Gave de hemel, dat bet kasteel van La Tremlay het hem toevertrouwde goed even trouw bewaard had, als de eik van bet Wolvenbol. Deze laatste woorden deden Jude van zyn bank opspringen. Ware de duisternis minder groot geweest, dan had men kunnen zien, boe Jude ïu niet meer dan een seconde twee of drie maal van kleur veranderde. De eik van het Wolvenbol! zeide hy. De holte in den eik van het Wolvenbol, herhaalde Pelo Rouan. Jude greep met zyn krachtige vuist den arm van den kolenbrander, en drukte dezen krampachtig. Wie gij ook zijn moogt, gii weet te veel! zeide hy zacht en dreigend. De arm van Pelo Rouan was zeer zwak voor iemand van zijn gestalte. Jude overtrof hem klaarblijkelijk zoover in lichaamskracht, dat het scheen, dat hij zyn gastheer met éen beweging op den grond wilde werpen. Toch bewaarde deze een rustige houding en bleef zwijgen. Wie heeft u dat gezegd vervolgde Jude met bevende stem. Bij mijn zaligheid, het is tijd dat gij uw ziel Gode aanbeveelt, want gij kent het geheim van Treml, en ik ben de bewaarder van dat geheim. En zonder Rouan's arm los te laten, greep Jude naar zijn degen. Maar terwyl de stalmeester zijn degen uit de scheede trok, draaide Pelo Rouan zijn arm tussclien die sterke vingers heen en weer de spieren van dien arm spanden zich en werden als van staal. Jude wilde nog harder drukken, doch zyn hand was reeds ledig. Met een enkelen sprong was Pelo aan de andere zyde van het vertrek. Jude bemerkte alleen nog den rooden gloed van die in de duis ternis schitterende oogen. Hij snelde naar dien kanthet geluid van het spannen van den haan van een pistool hield hem niet tegen doch hij stootte met zyn voet tegen een der voetbankjes en viel lang uit op den grond. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT IIHlIflilllllil'IIIMIHIIHIII

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1