Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Zaterdag 1 April 1893 No. 4551, bureau £boo$$iraai 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Witte Wolf, Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN Naar het Fransch van Paul Féval. NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. iiiiniiiiiiii'iinnïïiiiiiiiii JLBALi. Van 1 6 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 31 Maart '93. Wat sedert lang door velen te Parijs werd verwacht, is gebeurd. Het ministerie-Ribot heeft zijn ontslag hij den President ingediend en het Land beleeft dus weder eene ministerieele crisis. De aanleiding tot deze crisis was het conflict tusschen Kamer en Senaat ontstaan wegens de wijzigingen door laatstbedoeld college in de begrooting gebracht. Dientengevolge ontstond een tekort van circa 40 millioen op de begrooting, hetwelk de Kamer had aan te vullen. In de Kamerzitting van gis teren ging de minister Tirard de wijzi gingen na door den Senaat in de be- grootingswet gebracht ten aanzien der patenten en voegde daarbij, dat het ont werp door die wijzigingen, het meest aan dat der Regeering 'is nabij ge komen. Wat de belasting op de opera tien ter beurze betreft, zeide de minister, er zich op te zullen toeleggen, dat het door de Kamer aangenomen voorstel alsnog tot wet worde verheven. De minister verzocht verder de Kamer bij het beraadslagen over de Staatsbegroo- ting steeds de belangen des Lands op den voorgrond te stellen. De Kamer besloot daarna over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling der begroo ting. De eerste artikelen van de begroo ting van ontvangsten werden aange nomen met de cijfers voorgesteld door de commissie. In strijd met het advies van den minister Tirard werd ook het voorstel betreffende de patenten aan genomen. Het invoerrecht op velocipèdes werd gehandhaafd daarentegen werden du rechten op piano's en livreien ge schrapt. De herziening der belasting op dranken door den minister Tirard en Ribot gevraagd, werd met 247 tegen 242 stemmen verworpen. Daarop hebben de gezamenlijke ministers na eene korte beraadslaging, hun ontslag opliet Elysee 71) lean Blanc schoot uiet, antwoordde de hUk aran(' r langzaam, omdat op dat oogeu- ODkwl lieri,mering aan Treinl weer bij hem te wipu eu .hÜ uiet, zelfs niet om zijn vader de laatste kans wilde vernietigen lèêren kennen."" heer fleorge. De \teVvlmPv° RoUan was ruw en hard geweest, terwijl hy verhaalde van de vree- selyke jacht door Jean Blanc in het hosch gehouden. Met moeite haalde by adem en zijn oog flikkerde met een onnatmirlyken glans. Toeu hij van Treml sprak, werd zijn stem ernstig, en hij verloor de wilde opwinding, die t°t un aan zjjn verhaal zooveel hartroerends gegeven had. ingediend en zijn, ondanks hetaandringen van president Carnot, daarbij gebleven. De Kamer, die intusschen besloten had, hare zittingen te verdagen, hield des avonds eene zitting, welke te ruim negen uur geopend werd, om even daar na weder geschorst te worden. Tusschen opening en schorsing viel slechts de mededeeling van Tirard, den eenigen minister die tegenwoordig was, dat de president der republiek het demissio naire kabinet had gemachtigd tot het afdoen der loopende zaken en tot het deponeeren van twee nieuwe voorloopige twaalfden. Yolgens een gerucht in de couloirs konden Bardeau of Develle wel met de opdracht van een nieuw Kabinet te vormen heiast worden. Loisillon en Rieunier zouden dan hunne portefeuilles behouden. Het commissoriaal onderzoek, dat aan de behandeling in openbare zitting van dit wetsvoorstel moest voorafgaan, maakte een schorsing nood zakelijk. Te kwart voor tien bracht Lockroy namens de commissie verslag uit, zich verklarende voor een voorloo- pig 12de met opsteken der handen, waarmede alle stemmingen geschiedden en waarbij de leden in hun after dinner- stemming zich vermaakten om de handen met een klap op de lessenaars te laten neerkomen, werd het voorstel der com missie aangenomen, waarna Tirard zich naar den Senaat begaf om dit college liet Kamerbesluit te laten bekrachtigen. In afwachting van dit votum werd de Kamerzitting opnieuw geschorst. De crisis wordt beschouwd van geen langen duur te zullen zijn, haar verklaring vindende in de ontstemming der Kamer tegen den Senaat en tegen Ribot, die reeds op de nominatie stond om te wor den omgeworpen. Er kwam bij, dat de zwakke houding van Tirard in den Senaat de stoutheid van dit college heeft begunstigd en dus van radicale zijde moest gestraft worden. Terwijl de Fransche regeering aldus in het eigen land reeds zooveel te doen Als het in het belang van onzen jon geheer was, dat Jean Hervé De Vaunoy spaarde, dan is hij niet te lakenmaar ik begryp nietr hoe die driedubbele verrader ooit het geslacht der Treml's zal kunnen helpen, zeide Jude. Wanneer Hervé De Yaunoy door een vaste hand den tromp van een geladen pistool op de horst wordt gezet en hij weten zal, dat zijn handlangers te ver weg zijn om hem by te staan, dan zal hij spreken. Jude wreef zich nadenkend met de hand over het voorhoofd. Daar is wel iets waars in, zeide hij, maar weet Vannoy er meer van dan wij Misschienin allen gevalle, het uur na dert, waarin iemand hem daaromtrent geheel in den vorm zal ondervragen. Jean Blanc deed, zooals ik gezegd heb hij spaarde den moor denaar zyns vadersmaar deze goede ge dachte, die dankbaarheid hooger stelde dan wraak, was slechts voorbijgaande de asch van de verbrande hut was nog te warm, dan dat het gevoel van wraak niet weldra weder de overhand zou verkrijgen. Jean Blanc verweet zich al spoedig zijn vader te hebben vergeten ter wille van den zoon eens vreemdelinge. Eens vreemdelingsherhaalde Jude ge ërgerd de zoon van zijn meester, bedoelt gij. Jean Blanc had nooit een meester, ant woordde Pelo Rouan hooghartigzelfs niet heeft, aarzelde zij niet zich moeielijk- heden naar buiten te berokkenen, door het uitzetten van Duitsche journalisten. VolgeDs berichten uit Berlijn heeft die uitzetting daar in de regeeringskringen veel kwaad bloed gezet. De Norddeut- scke Allgemeine Zeitung behandelt in een blijkbaar door het ministerie van buiten- landsclie zaken geïnspireerd hoofdartikel de verbanningen uit Parijs van twee rustige Duitsche correspondenten, You Wedel en Brandes. In de eerste plaats zet de Norddeutsche uiteen wat voor hatelijke en ongerijmde dingen de Fran sche pers en de Agence Havas systematisch tegen Duitschland hebben uitgekraamd. Totnutoeisde Fransche regeering althans sedert 1871 er in geslaagd door hare correcte houding te verhinderen, dat het van zulk een „woest twiststoken" tot daden kwam. In den laatsten tijd echter schenen de Fransche staatslieden geenen weerstand meer te kunnen bieden aan de verleiding om zich door geheel on rechtvaardige en vijandelijke daden tegen üuitschers populair te maken hij de Fransche menigte. Die twee Duitsche correspondenten werden eenvoudig ver bannen in weerwil van de aangetoonde ongegrondheid der tegen hen ingebrachte beschuldigingen; zij werden verbannen om de opgewekte volkshartstochten van de Panama gebeurtenissen en andere bin- nenlandsche moeilijkheden af te leiden. Zulk een politiek van r.fleiding door opstoking van den volkshaat levert echter een permanent oorlogsgevaar op en herinnert aan de stelselmatige ver bittering van het nationaal gevoel, welke in het jaar 1870 tot den roep d Berlin heeft gevoerd. - Sedert Bismarck's optreden is zulk een krasse toon niet tegen Frankrijk aangeslagen. Terwpl overigens alle bladen eenstemmig zijn in de veroordeeling van de laatste voor vallen te Parijs, speurt Eugen Richter's Freisinnige Zeitung in bovenbedoeld drei gend artikel der Nordd. Allg. Ztg. tegen Frankrijk eenen ongepasten officieusen in den tyd, dat hij krankzinnig was. Hetgeen hij gedaan had, berouwde hem dus en hij wilde de jacht opnieuw beginnen, doch Yaunoy had het hosch reeds verlaten, en galoppeerde nu door de groote oprijlaan naar het kasteel. Het was te laat. Ik zou waarlijk niet kunnen zeggen, of dat beter was of niet, mompelde Jude. Het zal altijd tyd zijn om opnieuw te beginnen. Het is niet moeilijk om in het bosch iemand voor den tromp van zyn geweer te hebben, en de hemel weet, of Jean Blanc na dien tijd reeds menigmaal Vaunoy te mid den van zyn dienaren had kunnen dooden. De moeilijkheid bestaat daarin, om hem levend in handen te krijgen, om, wanneer hy dan zonder verdediging en alleen is, tot hem te kunnen zeggen„Spreek of sterfJean Blanc zal trachten dit te doen. En ik zal hem daarbij helpen zeide Jude met nadruk. Pelo Ronan greep zijn hand en schudde die krachtig. En de dienst van kapitein Didier? vroeg hij. Na den dienst van Treml: dat is tusschen den kapitein en mij afgesproken. Pas op I zeide Pelo Ronan gestreng pas op, het geheim van een Bretagner toe te vertrouwen aan een Franschman. Hij is goed en edel; ik sta borg voor hem. schaakzet tot ondersteuning der Duitsche militaire wetsvoorstellen. In dien geest, schoon minder grof, laat zich ook het katholieke hoofdorgaan, de Germania uit. Iu de regeeringskringen te Weenen hoopt men, dat aartshertog Reinier, dia de zilveren bruiloft van koning Hum- hert en koningin Margaretha komt medevieren, door den Paus zal ontvan gen worden. Te Rome meent men daar entegen, dat de II. Yader zich zal hou den aan de eenmaal vastgestelde be paling welke aan katholieke vorsten, die het Quirinaal bezoeken, den drem pel van het Vaticaan verbiedt en dat hij dus den aartshertog geen audiëntie zal verleenen. - Aartshertog Reinier, den 11 Januari 1827 te Milaan gebo ren en sedert 1852 met prinses Maria Carolina gehuwd, is de jongste nog levende zoon van wijlen den Onderko ning van het Lombardisch-Venetiaansch koninkrijk, die gehuwd was met Maria Elisabeth Francisca, prinses van Sa- voye-Carignan, en dus van moederszijde met het Huis van Savoye verwant. Het Lagerhuis te Londen heeft met 163 tegen 75 stemmen eene motie aan genomen, waarbij Gladstone in over eenstemming met de Regeering ver klaarde, dat na het Paaschrecès de Dinsdagen en Woensdagen aan regee- ringszaken, met voorrang van de home- rule-lillzullen gewijd worden. De Times verneemt uit Philadelphia, dat 150 Hamburgsche landverhuizers te Halifax aangekomen en bij Detroit (Michigan) de grenzen der Vereenigde Staten willende overschrijden, door de overheden aangehouden zijn bij gebreke van een ontsmettingsbewijs. De New-York Herald heeft een telegram ontvangen uit Valparaiso, dat over de toestanden in Rio Grande do Sul tegen strijdige berichten geeft. De correspon dent der llerald te Artigas zegt, dat de revolutionairen ten getale van 20,000, slechts een betere bewapening zouden noodig hebben om de troepen der regee- Hij is goed en edel op de wijze der Franschen, antwoordde de kolenbrander bitter. Maar nog eens, de strijd, die bestaat tusschen dien man en mij, gaat hem niet aan. Ik ga verder: toen Jean Blanc bij het Wolvenhol terugkwam, vergat hij Treml en al het overige, om zich in zijn smart te verdiepen. Twee dagen lang deed hij niets anders dan hoepels snijden, en de oude Mathieu had een Christelijk graf. Toen die plicht vervuld was, wilde Jean Blanc niet terugkeeren naar de hut, welker puinhoopen znlke treurige her inneringen in hem opwekten. Hij ging het geheele bosch door en zocht daar een schuil plaats, aan gene zyde van Saint-Aubiu-du- Cormier. Altijd was hij alleen in het bosch, altijd treurig, en zwaarder dan ooit rustte Gods hand op hem, want zijn krankzinnig heid had wreede sporen achtergelaten. Jean Blanc was onderhevig aan die vreeselijke ziekte, die de menigte afschrikt en zelfs het medelyden afkeerig maakt: hy leed aan val lende ziekte. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1