ring te verslaan. De grootste macht der opstandelingen heeft zich achter de Allegre teruggetrokken, die de basis vormt der krijgsverrichtingen. Generaal Tellos, bevelhebber van de regeeringstroepen, zou Uruguay zijn bin nengedrongen, ten einde de inwoners te straffen die hulp moeten hebben ver leend aan de opstandelingen. Een con flict tusschen Brazilië en Uruguay schijnt onvermijdelijk. De Braziliaansehe kanon neerboot Alagoas is voor Asuncion aan gekomen en zou terstond met het bom bardement der stad kunnen aanvangen. Binnenland. Schiedam, 31 Maart 1893. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen een verzoek van den heer L. Kamp, om vergunning tot oprichting van een moffeloven in het pand aan de Roosbeek alhier, wijk C no. 140», kadaster sectie B no. 2017. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Donderdag den 13n April aanst., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize worden gegeven, terwijl drie dagen vóór genoemd tijdstip van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Het is der politie gelukt den dief op te sporen, die in den nacht van den 28n op den 29n een aantal stamrozen uit den tuin van den heer A. C. A. Nolet aan de Warande alhier heeft ontvreemd. Het bleek te zijn zekere D. den B., wonende te Vlaardingen, die ze aan J. S. aldaar verkocht had. Vol gens D. den B. hadden zij samen den diefstal afgesproken. De ontvreemde stamrozen zijn in beslag genomen. Bij de behandeling van het referen dum over de voorstellen van de laatste algemeene vergadering verklaarde de afdeeling Schiedam van den „Bond van Ned. Onderwijzers" er zich voor, dat het hoofdbestuur een adres aan de re geering zou zenden, om aan tedringen op verschaffing van voedsel en kleeding aan die schoolgaande kinderen, wier ouders dit verlangen. Aan den Staat van de Groote of Zoutharingvisscherij in het jaar 1892 uitgegeven als bijblad bij de Nederland- sche Vissehtrij Courant ontleenen wij het volgende Door de vier loggers van Schiedam werden resp. aangebracht het volgend aantal tonnen Excelsiorsell. W. Seis in 4 reizen 1317 Harmonie II, sch. Jan Kalisvaart in 5 reizeu 1260 Schiedam sch. Hugo Wapenaar, in 5 reizen 1589 Po»7i«a,sch.Abr.Schouten inöreizen 1484. Daarenboven werd nog door de Excel sior 14 ton en door de Harmonie II 70 ton steurharing aangebracht. HH. MM. de Koninginnen brachten eergisteren een bezoek aan de Diaco nessen-inrichting aan de Laan van Meer- dervoort te 's Hage. Hot gebouw was met groen, de ver pleegsters met oranje getooid. Koningin Wilhelmina gaf geschenken aan de ver pleegde kinderen. In de ziekenzaal werden HH. MM. begroet met het gezangDat 's Heeren zegen op u daal", in de kamer der pleeg zusters met het Koningionelied van Beets. De Regentes overhandigde aan alle zusters bloemruikers. Hare Majesteiten de Koningin en de Re- gentes zullen gedurendeHr. Ds. verblijf in de hoofdstad eene namiddagvoorstel ling in den circus Carré bijwonen. Hare Majesteiten zullen na het be zoek aan de hoofdstad rechtstreeks naar het Loo vertrekken en van daar een der laatste dagen van April, oi in den aanvang van Mei, naar Elims bij Coire, in Zwitserland, waar Hare Majesteiten zes a zeven weken zullen verblijven. Hare Majesteiten zullen den 12n April a. s. op de Kemperheide bij Arn hem de revue bijwonen van het corps rijdende artillerie en des avonds in de manege te Arnhem het caroussel, te geven bij gelegenheid der 100 jarige herdenking van de oprichting van het corps. Door H. M. de Koningin-Regentes is ter beschikking van bestuurderen der maatschappij Arti el Amicitiaede heeren C. L. Dake, A. C. Bleys, H. W. Jan sen, Gerard Muller en Ferd. G. W. 01- dewelt, gesteld een koninklijke gouden medaille, door hen in 1893 uit te reiken aan een jong beeldend kunstenaar. Volgens het Haag sche Dagblad zou de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer in eene door haar ge houden bijeenkomst tot het besluit ge komen zijn. dat een nieuw onderzoek in de afdeelingen van het gewijzigd Ontwerp van wet op de bedrijfsbelasting niet- noodig moest geacht worden. Naar de Tijd verneemt zal door liet bestuur der Vereeniging van R. K. Bijzon dere Hoofdonderwijzers in het Bisdom van IIairlem in de a. s. zomervergadering een plan ter tafel worden gebracht, om de Vereeniging zulk een uitbreiding te geven, dat alle R. K onderwijzers, werk zaam aan R. K. scholen in dit bisdom, lid van de Vereeniging kunnen worden. De oudste opperoffleier van ons leger is de 80 jarige luitenant-generaal P. G. J. Van der Schrieck. Op 6 April a. s. zal deze veteraan den dag herdenken, waarop hij 21 jaren geloden bevorderd werd lot generaal-majoor, terwijl het eergisteren (29 Maart) 39 jaren geleden was, dat onze generaal den kapiteins rang verwierf. De woning van den herbergier A. Van der Linden onder Zuid-Beierland is met het grootste deel van den inboedel een prooi der vlammen geworden. Gelukkig voor den eigenaar was alles tegen brand schade verzekerd. De postgemeenschap tusschen Oud- en Nieuw-Beierland zal met 1 April wor den uitgebreid, daar de bewoners van de Zuidzijde onder laatstgenoemde ge meente dan gelegenheid krijgen tot het ontvangen en verzenden van brieven enz., terstond na aankomst uit Rotter dam van de stoomboot „Oude Maas". Men meldt aan de N. R. C7. uit Haarlem: Met de exploitatie van de Wilhelmi- nabron gaat het zeer goed. Die exploi tatie, in November begonnen, breidt zich bij den dag uit. Waar in November 300 flesschen werden verkocht, is dit aantal thans reeds tot 3500 per maand gestegen. Het water wordt thans nog alleen in Nederland verkocht, doch ook met het buitenland zijn onderhandelingen aange knoopt. De Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam heeft gisteren avond besloten Zaterdag 1 April als beursvacantiedag te beschouwen, zoodat de effectenhandel vier achtereenvolgen de dagen (VrijdagMaandag) vacantie zal hebben. Dat mag wel na zooveel stilte. De toestand van vrouw Brink, op wie door haar man een moordaanslag weid gepleegd, is redelijk haar drie kinderen hebben ook bij de buren een onderkomen gevonden en zijn dus voort durend bij hun moeder. De ongemakke lijke wijze waarop vrouw Brink ver pleegd moet worden zooals onze lezers weten, geschiedt dit zittende vertraagt wel eenigsziDS haar herstel. Gisteren-avond omstreeks zeven uur ontstond te Amsterdam door het omval len eener petroleumlamp brand in per ceel 37 in de Eerste Parkstraat, een hui3 van drie verdiepingen. Het geheele huis stond weldra in brand, zoodat aan redden niet te denken viel en brandde geheel uit. Vier Vechtwaterkranen voor en twee aan de achterzijde van het b uis werden in werking gebracht om den brand tot het eene gebouw te beperken, wat gelukte. De brandspuit uit de Tweede Park straat was spoedig aanwezig, doch al de overige verschenen zeer laat, daal de hulp der brandweer op zeven plaat sen tegelijkertijd werd ingeroepen en alle posten waren uitgerukt. Op den Kloveniersburgwal te Amster dam naast het gebouw der maatschappij voorden werk enden stand is een kelder van de Amsterdamsche bottelmaatschappij, waarin bier, wijn en gedistilleerd wordt verkocht. De kelder is onbewoond, maai de huurder heeft er een kantoortje. In den nacht van Maandag op Dins dag hebben onbekenden het hangslot, dat op de buitenmuur hing, verbroken en zich toegang verschaft tot den kelder, waar ze erg hebben huisgehouden. Uit een koffer ontvreemdden zij een groot aantal kleedingstukken, namen ver schillende flesschen mee, maar wat het ergste was, zij sleepten ook de zware brandkast weg, waarin een vrij aan zienlijke waarde aan Antwerpsclu: en Madridsche loten en Russische sporen. Het is bijna onverklaarbaar hoe de dieven dit stoute stuk ongestoord hebben kunnen uitvoeren, want in deze buurt liggen steeds stoombooten waarop dag en nacht gewerkt wordt. Een buurman, die omstreeks vier uur 's nachts ge: aas meent gehoord te hebben, heeft het dan ook aan het laden op de booten toe geschreven. De brandkast was volgens den eige naar, die van het een en ander aan gifte heeft gedaan, omstreeks één meter hoog, bruin geverfd en zoo zwaar, dat drie personen nauwelijks in staat waren haar te vervoeren. Vermoedelijk hebben de brutale inbrekers het zware stuk onmiddellijk op een kar geladen, nadat zij de brandkast, blijkens de kras sen op den steenen vloer en de drempels, met veel moeite op den beganen grond hebben gesleept. Hot hoofdbestuur der vereeniging „Het Nederlandschc Rundveestamboek" stelt aan de op 3 Mei a. s. te Zwolle te houden algemeene vergadering voor, bij adres aan II. M. de Koningin-Re gentes een rijkssubsidie van fl0.000 te verzoeken ter bevordering vandebelan- langen der Nederlandsche rundveefok kers. Op het Protestantsche Kerkhof te Osch werd gister-namiddag het lijk van den wachtmeester der kon. marëchaus- sée ter aarde besteld. Eene gmote schare belangstellenden was tegenwoordig. De kist was versierd met eer, pracktigen krans, gezonden door majoor Prins te 's Hertogenbosch, uit naam van de le divisie. Nadat de stoet, die samengesteld was uit afdeelingen maréchaussee met den kapitein W. de Rooy en den le-luitenant Avelingh, uit den gemeenteraad en uit den kerkeraad en notabelen van de Ned. herv. gemeente en een groot aantal viienden van den overledene, met do familie op do laatste rustplaats was aan- aangekoinen, sprak kapitein Prins een hoog ernstig woord over de ontzettende misdaad, die gepleegd was en den dood van wachtmeester G. Hoekman tenge volge had. Hij hoopte dat dit afschu welijke feit niet verborgen zou blijven, maar dat ieder zich zou beijveren den dader aan het licht te brengen en aan de gerechtigheid over te leveren. Vervolgens sprak de predikant J. H. Tij 1 een gevoelvol woord, om de ier diensten van den overledene in het licht te stellen en de keurige tegenstelling te doen uitkomen van deze stille iveelc en het Paaschfeest met het ontzettend feit in den nacht van Palmzondag ge pleegd. Nadat een lid der familie be dankt had, keerde ieder terug onder den indruk, een braaf man te hebben ter aarde besteld. Al de in het district Harlingen ge vestigde roomsch-katholieke vereenigin- gen bevelen als candidaat voor de Tweede Kamer aan mr. Th. Heemskerk De onlangs overleden,zoo veer gevierde redenaar en geleerde, pastoor Brouwers, was eenige jaren geleden, door de stu- dentenvereeniging Vrije Studie te Delft, uitgenoodigd tot het houden eener voor dracht. Bereidvaardig was hieraan vol daan. Pastoor Brouwers had tot tekst zijner rede gekozen Vrije Studie. Een uitbundig applaus, waaraan geen eind scheen te zullen komen, was het teeken van „dankbaar en voldaan." Nadat de toejuichingen eindelijk verstomd waren nam de spreker weder het woord. „Mijne heeren," begon hij, „het is een wet van Meden en Perzen, gij allen, ook ik, wij denken op 't oogenblik iets. Maar ik raad uwer gedachten. Ge moet eerlijk zijn en zeggen of ik de uwe uitdruk. Welnu, gij denkt bij u-zelven „Als al die zwartrokken", zoo waren, wij kon den vrede met hen hebben." Krachtige uitroepen: „Ja, ja!" en handgeklap be wezen, dat Neêrlands geestigste causeur de gedachten der aanwezigen had weer gegeven. „En ik zeg u," liet de spre ker er onmiddellijk op volgen, „ze zijn zoo Het getal der pelgrims die zich voor de Nederlandsche bedevaart naar Rome hebben aangemeld is nu reeds zoo groot, dat het aantal deelnemers veilig op minstens 200 kan geschat wordeu. Woensdagnacht is een schildwacht, die op post stond voor een der exercitie batterijen te Gorinchem, door twee per sonen overrompeld. Toen zij na de gebrui kelijke aanmaning om te blijven staan, bleven naderen is door den schildwacht geschoten. Begrijpelijk is dat na het ontvangen van deze waarschuwing de aanvallers het hazenpad kozen. Een persoonlijke veete schijnt hier de drijfveer te zijn. Onmiddellijk is dooi de politie, die het schot had gehoord een onderzoek ingesteld eu zullen de schuldigen voorzeker hunne straf niet ontgaan. In de vergadering te Harlingen, waar mr. Heemskerk, de candidaat der ant- revolutionnairen, zijn beginselen uiteen zette, werd door een drietal aanwezigen debat gevoerd. Een dier opponenten bleek in zake de vaderlandsche politiek een jaar of wat ten achter te zijn. Hij vroeg nota bene van den spreker een verdediging van het samengaan der anti-revolutionnairen metdeRoomschen Dat dit „monsterverbond" onder het vorige Kabinet was uiteengespat, en dat de liberalen juist daaraan voor een ge deelte hun zoogenaamde „wedergeboorte" als meerderheid bij de laatste verkiezing te danken hebben zijn dus feiten, die dezen liberalen opponent blijkbaar nog niet ter oore waren gekomen. Wie die onnoozele hals wel was zal men vragen. Niemand minder dan de liberale can didaat voor Harlingen, de heer Bouman in hoogsteigen persoon Het bestuur van het Verfraaiingsge zelschap te Lochem heeft eenecommis sie benoemd om te trachten bij de in gezetenen de noodige gelden bijeen te krijgen voor den bouw van een nieuwen uitzichtstoren op den berg. De bestaan de is, wegens bouwvalligheid, voor het publiek gesloten moeten worden. Ook de omstreken van Lochem zijn, zooals men weet, rijk aan natuurschoon De burgemeester van Smallingerland heeft toegestaan, door een twintigtal vereenigingen, die aldaar opnieuw in de open lucht op Zondag 30 April a. s. eene meeting denken te houden voor den achtuurs arbeidsdag, een vaandeloptocht door de gebuurte van Drachten wordt gehouden. Uit Friesland en Groningen zijn hiel en daar jongelingen naar Amerika ver trokken, die een dienstplichtig nummer hadden getrokken. Anderen, die vrij geloot meenden te wezen, moeten »u voor hen uittrekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2