BURGERLIJKE STAND. Ingezonden. GEMENGD NIEUWS. Zeetijdingen Handelsberichten. Keulen. Kerknieuws. OVERLEDEN 30 Maart. Hendrik Jan Pols, oud 4 maanden, Broersveld. Herlijn, Rol?Se. April/Mei j Mei/Juni Juni/Juli (Sloft.) Spiritus ApnLMei j Aug./Sept. Rogge dadelijk. Ilainli. 0.53 Yj (15uit«n verantwoordelijkheid vau de ltedactie.) Hoofd- of Noodstraat. Met bevreemding las ik in het verslag der Handelingen van den Gemeenteraad het ver handelde omtrent het ontwerp van strafveror dening, regelende het gebruik en de bescher ming van gemeentegrond en gemeente-eigen dommen, en wel de bepalingen voor particuliere eigendommen enz. aan de Hjoldbtaat buiten de Buitensluis. Het komt mij voor dat de Gemeen teraad geen recht heeft daaromtrent strafver ordeningen te maken, want zoude niet licht te bewjjzeu zjjn dat men van gemeentewege na latig is gebleven, om aldaar voor de algemeene veiligheid te zorgen? DeHoofdenaars, die trouwe wakers voor onze veiligheid bij watersnood, hadden toch wel eene betere behandeling ver diend. Ook komt het woord vloedplanken in de verordening voor, hoewel reeds eenige be woners met succes ijzeren afsluitingen gebrui ken. Dus zulleuzjj verplicht worden daarvoor we der planken te nemen. Ook de bepalingen omtrent potklei en waarschuwingen bjj nacht laten veel te wenschen over, zelfs een noodklok is niet ter plaatse aanwezig. Wat het z. g. brandpad achter de huizen be treft, schijnt men van gemeentewege het recht te willen hebben, daarover bij hoogen water stand te beschikken, doch de eigenaren zijn van het tegendeel overtuigdhun eigendoms recht strekt tot aan de watering. Dan vraag ik hebben alle eigenaren de noodige middelen, om bedoeld pad of weg volgens het verlangen van het gemeentebestuur in orde te brengen? Maar om nu tot een gunstig resultaat te komen geef ik in overweging op eene vrien- scliappelijke wijze met de gezamenlijke eige naren in onderhandeling te treden, en aan de Hoofdenaars buiten de Buitensluis vrijstelling van plaatselijke belasting te verleenen, op welke voorwaarden vroeger eenige privilegiën moeten gegeven zijn. Ook de goede hoedanigheden der Schiedam mers, op eene zoo bevallige wijze door Pieter Opmeer beschreven, geven mij te meer het vertrouwen dat deze kwestie tot algemeen genoegen in den minne zal geregeld worden. Met de plaatsing dezen regelen zult U. M. de R., wel verplichten. Uw. getrouwe lezer, X. dat de Propaganda en Z. Heiligheid veel belang in deze Congregatie stellen. Z. Em. had hen ook op de hoogte ge bracht aangaande den vooruitgang van de Congregatie en dit Missihuis, wat groote vreugde aan Z. Heiligheid en de Propaganda verwekte. Ha dit alles met een liefderijk gelaat, waarlijk als een vader tot zijne kinde ren, besproken te hebben, stond hij van zijn troon op en gaf allen den Pause lijken zegen. Daarna zette Z. Em. zich wederom neder en begon toen met de studenten een meer vertrouwelijk gesprek. Hij ver telde eenige voorvallen van zijn reis, vooral van het jubilé van den bemin den Leo XIII, verder van zijn bezoek hij den keizer van Oostenrijk, die hem zeer vriendelijk ontving, en van zijn bezoek aan het missiehuis te Brixen (Tyrol.) Na eenige muziekstukken, waarover Z.Em. zijn hooge tevredenheid te kennen gaf, bezichtigde hij de versiering en verliet toen, vergezeld van father Aelen, en de twee professoren, father v. d. Deijssel en father Miclausick, de zaal om in den tuin te gaan wandelen. Des avonds heeft de kardinaal de studenten die dezen zomer vertrekken, aangenomen als first members en hun den rooden singel overhandigd. Z.Em. herinnerde hen aan de verplich tingen op zich genomen en aan de sym bolische beteekenis van het rood usque ad effusionem sanguinisliefde te hebben voor Christus zijn Kerk en den naaste. Heden Vrijdag zal Z. Em. naar Londen vertrekken. jaar oud, heeft zijn ouderen broeder met een hakmes eene diepe wonde toegebracht onder het schouderblad. In Overijsel zijn de groote voorjaars veilingen van akkermaaisbossen aange vangen. De prijzen zijn veel lager dan in vorige jaren en wisselen van f6 tot f 7 per 104 hos op stam. Te Stevens woerd in Limburg, vroeger een vesting, zijn bij de afgraving van een wal gevonden 4 tonnetjes buskruit en 30 kogels. In sommige streken der provincie G-oningen heerscht eene ziekte onder de kippen, waarbij de kop zeer dik en heet wordt. Er komen vliezen over de oogen, waardoor ze zoo goed als blind worden en dus geen voedsel meer tot zich kun nen nemen. Gedurig snakken ze naar lucht en laten een zacht rochelend ge luid hooren. Vele dieren sterven. J. Rieks van Sappemeer, die verwond werd door het schieten der huzaren na de gepleegde mishandeling van den hu zaar op 2 Januari hij de fabriek van den heer Scholten te Sappemeer, is als genezen uit het academisch ziekenhuis te Groningen ontslagen. Hij is gevan kelijk naar Winschoten gebracht, waar hij zich voor den rechter zal moeten verantwoorden. Van de toen ingebrachte patiënten is er nu nog éen in 't zie kenhuis aanwezig. hebben zij posten uitgezet, om andere werklieden van arbeid bij die brouwers af te houden maar dit gelukt niet, want er zijn er reeds verscheidene uit Dortmund, Elberfeld enz. aangekomen en aan het werk gegaan. Aan boord van de Duifsche stoomboot Küln, liggende te Santos, in Brazilië, werden 30 personen door de gele koorts aangetast. Acht man van de equipage stierven. Kardinaal Vaughan, die Dinsdag avond uit Duitschland te Breda aan kwam en den nacht doorbracht ten paleize van mgr. Leyten, arriveerde des middags in gezelschap vwo. father Aelen, den rector van het Missiehuis, die Z.Em. was gaan afhalen, ten half vier te Rozen daal onder het gelui der klokken en een ontzaglijken toeloop van men- schen, die den Kerkvorst luide toejuich ten. In de stad waren vele schoone versieringen waar te nemen. De geestelijken uit de stad (de pa rochie-geestelijken en de eerw. paters Redemptoristen) wachtten in het Mis siehuis Z.Em. op. De studenten ston den in den corridor geschaard. Z.Em. trad binnen, gaf den zegen aan het buitenstaande volk en vervolgens aan de geestelijken en aanstaande missiona rissen. Daarna begaf Z.Em. zich naar de kapel, waar hij eenige oogenblikken voor het II. Sacrament lag neergeknield. Hierna vertrokken de geestelijken en Z Em. trad de feestelijk versierde zaal binnen. Zijn portret (eene zeer groote buste), omgeven van groen en lampions, en een troon waarboven in gulden letters „Cardinalis Vaughan" prijkten al daar evenals een menigte chronicums, waarvan de voornaamste warenCon- DIi'a fVIt ab Ipso soCIetas apostoLo- rVM, sanCtI Ioseph on Inter Car- DInaLes VIX ILLe apparVIt atqVe non MInVs aLIIs fVLget) Verder vlag gen, wimpels, groen en bloemen etc. etc. Na een welkomstlied las een der hee- ren theologanten van 't Missiehuis zijn generaal-o verste een Engelsch adres voor, waarin gewezen werd op de vreugde, die de studenten bezielt hg his being ap pointed Cardinal, en op den vooruitgang Van het Missiehuis sinds Mgr. Vaug hn's laatste bezoek (vóór 2 jaar, toen Mi nog Bisschop van Salford was.) Z.Em. nam het woord en sprak zijn vreugde uit zich te midden zijner ge heide kinderen te zienhij bedankte recht hartelijk voor de door hem zóó niet verwachte ontvangst, voor de uitin gen van gehechtheid aan hem bewezen. Hij had voor allen niet alleen, maar ook voor ieder ii het bijzonder, den Pauselijken zegen gevraagd. Hij sprak over de congregatie van St. Joseph, die hein zoo na aan het hart lag, en zeide Woensdagnamiddag had een knecht van den stalhouder De Wolff een paard aan de haud op den Spoorsingel te Delft, toen het paard den kolder in den kop kreeg en losrukte. Het ijzeren hek voor het huis van den heer Leeuwen berg werd door het dier erg beschadigd en toen een eind spoorhek vernield. Het diei rende over de spoorbaan en over een daarbij liggende schuit en kwam toen in den Spoorsingel terecht, alwaar het een eind verder met moeite werd uitgehaald. Dinsdag heeft te Ossendrecht een vreeselijk ongeval plaats gehad, dat een ieder met ontzetting heeft vervuld. Drie werklieden van de firma C. Yan Veld hoven en Carpentier, steenhakkers te dier plaatse, waren bezig mot het af breken van de kruin van den steenoven, waarvan het metselwerk moest hersteld worden, toen eensklaps de oven instortte on een der werklieden, met name P. J. Kil, onder de steenen en het puin werd bedolven. De andere twee bekwa men slechts lichte kneuzingen, doch eerstgenoemde moet onmiddellijk dood zijn geweest. Eerst na twee uren zwaren arbeid met verscheiden personen is het vreeselijk verminkte lijk onder den puin hoop kunnen worden uitgehaald. De ongelukkige, een braaf en oppassend werkman, laat een weduwe en kinderen achter, wier smart, zooals wel te denken valt, met geen pen is te beschrijven. Wij lezen in de Amersfoortsche Cou rant van 27 Maart „Als curiosum brengen wij het feit in herinnering, dat heden juist 2") jaar geleden de zoogenaamde Zweedsche luci fers te Amersfoort hun intreden deden. In een advertentie voorkomende in ge noemd blad van 27 Maart 1868, wordt de „nieuwigheid" voor 't eerst aanbe volen, vooral omdat, zoo luidt de ad vertentie, „deze onschadelijke lucifers, verkrijgbaar a 25 cent per pakje van 10 doozen, zonder zwavel en den min sten stank of dwalm te geven, huiten- gewoon schoon branden en goedblijven in vochtige huizen". „Thans kan men bier de phosphor- lucifers nauwelijks meer vinden, terwijl de prijs der zoogenaamde Zweedsche reeds tot 5 cent per pakje is gedaald Te Melick ontstond tusschen de ge broeders S. twist. De jongste, slechts 17 De markies De Leuville heeft de verontwaardiging van de Engelsche vrienden van Eerdinand de Lesseps over de veroordeeling van den schepper van het Kanaal van Suez, vertolkt in ge spierde dichtregelen, die tot motto voe ren, wat Daily Papers onlangs schreef „Graaf Eerdinand de Lesseps, na maanden lang zedelijk gepijnigd te zijn, gaf op 't laatst lucht aan zijn over kropt gemoed, toen hij op 87-jarigen leeftijd tot gevangenisstraf werd ver oordeeld, en verklaarde dat hij naar Engeland zou gaan, waar de Koningin tei.minste zijn werk zou erkennen." Het gedicht van markies de Leuville getiteld the Scapegoat (de „Zondenbok") deed de ronde in de Engelsche en de Amerikaansche pers, na door Dalziel's telegraaf agentschap woord voor woorc naar New-York te zijn geseind. Mevrouw de gravin Yan Lesseps heeft nn, uit erkentelijkheid voor deze hulde van Engelsche zijde aan haar echtgenoot gebracht, een afdruk van het gedicht met de commentaren v verschillende persorganen en het por tret van De Lesseps, in grooten getale in Engeland doen verspreiden met een opdracht „to all kind English ladies" De Duitsche Keizer heeft de Oxford sche ploeg met haar overwinning geluk gewenscht in een telegram aan Max Muller, die professor te Oxford is Het luidt: „Drie hoezees en nog een voor Oxforc en dan Floreat EtonaEen prachtige race met een verbazend record. De ouc Oxfordsche stijl, door Eton goed toege past, heeft zich nog eens de beste stijl getoond." Eton is een der colleges van de uni versiteit te Oxford. Te Mainz hebben de bierbrouwers den arbeid gestaakt en hunne eischen geformuleerd in een strooibiljet. Zij eischen o. a. 40 penn. loon per uur hij een werkdag van 10 uren, des Zondags niet meer dan 2 uren, voorts dagelijks 6 liter bier. Een socialistische werk liedenvergadering heeft ondersteuning toegezegd. Over acht brouwerijen heb ben zij het boycott uitgesproken en de inwoners in de omliggende plaatsen trachten zij de bierhinshouders over te halen, uit die brouwerij geen hier te nomen. Aan de toegangen tot deze brouwerijen en aan het spoorwegstation GEBOREN29 Maart. Antonius Alphonsus, zoon van J. H. Engels en J. 0. Witberg, Singel. 30. Catharina, dochter van P. Soeters en C. Hoppe, Ons Genoegen. Hubertus, zoon van J. Landheer en K. C. Jongen burger, Hoogstraat. - - Cornelis Geiardus, zoon van J. Hagman en A. Romberg, Noord- vest. Bernardus Carolus Joseph, zoon van J. H. Ounnewegh en J. P. Wever, Buitenhavenweg. Helena Adriana Maria, dochter van A. P. Jansen en M. O. Hendriks, Singel. Petrus Jo zef Antonius, zoon van P, H. Alberts en C. M. W. Wasman, Nieuwe Haven. ONDERTROUWD: 30 Mrt A.Wuis- man en H. van der Hoeven. E. Rem merswaal en T. J. Lourens. - J. H. P. Albers en N. C. van Ackeren. C. A.F. Wirsel en O. van Steenoven. A. P. de Veld en S. J. W. Kleijpool. J. A. van der Sanden en M. van Buijtenen. Schiedam, 31 Maart aangekomen, ss. llusslandkapc. C. Ahrens, van Libau. Gedurende de maand Maart arriveer den alhier 2 stoomschepen en 1 zeilschip, tegen verleden jaar 1 stoomschip en 1 zeilschip. BEURS TE SCHIEDAM, 31 Maart 1893 Moutwijn f9V4. Verhandeld: fB7/8. Stemming: onveranderd. Spoeling. Vereeniging f 1.50. per Maart Meell2Merk.i.md. „12 April Rogge, loop. md. April Spirit. Maart April/Mei 29 Mrt. 132.— 135Y5 34.70 36.20 16.75 13.90 45.75 46.25 13.75 13.75 23,- 23.— 30 Mrt. 131.75 135.75 34.60 36.20 16.75 45Y4 46.25 13.75 13.75 22.875 22.875 29 Maart 30 Maart. 0.53V, New-Vork. Maïs Amsterdam. 29 Maart. Rogge op lev. iets lager per Maart f126 gesloten; per Mei.f128, 127, 126, 127; per Oct. f125. Aange zegd 50 totaal doze maand 14.900 last. 30 Maart. Rogge op levering vast f Mei f127, 128; Oct. f125. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 29 Maart 2.40 M. 30 Maart 2.33 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.10 Disc. Parijs - 48.10 Antwer..-. - 47.921/2 2Va pCt. 2% 2»'.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3