Binnenland. de Débatt, erkennende dat de val van het ministerie het in eene groote ver legenheid brengt, laat hierin eene scherpe critiek voorafgaan over de houding der regeering, welke achtereenvolgens alle groepen der Kamer had weten te ont stemmen. Het blad voegt er hij, dat ditmaal het gelijk was aan de zijde van het ministerie. Voor mij is het aan de zijde van den Senaat, maar niet van de regeering. Het ministerie- Ribot heeft zich tegenover de Kamer zwak betoond, door op alle hervormings plannetjes ja en amen te zeggen en op haar verlangen een ontwerp op beurs- operaties in te dienen. Maar eenmaal dit alles gebeurd zijnde, was het daar door de aangewezen verdediger gewor den van al dat knutselwerk. En in plaats daarvan gaat het in den Senaat dezelfde rol spelen als in de Kamer! Het mi- nisterie-Ribot had verleerd er een eigen wil op na te houden, eenen leiddraad, waarnaar het te handelen had. Mjjn telegram over de zitting van gisteren-avond heeft doen zien, dat de Kamer nog aan het demissionaire Ka binet een votum van wantrouwen heeft gezonden, door van de twee voorloo- pige twaalfden, welke gevraagd werden, slechts een enkele toe te staan. Het zal niet verhinderen, dat de Kamer ook een vijfde voorloopig twaalfde zal moeten toestaan. Zoo uiteenloopende bladen als de Debet Is en de Intransigeant zijn in dit opzicht eenstemmig. Op dit oogenblik verkeert Frankrijk dus in den toestand, dat het nog geene begrooting voor '93 heeft, terwijl bovendien aan deze Kamer de verplichting is opgelegd, de begroo ting voor '94 af te handelen, indien het parlement, dat de algemeene verkiezin gen zullen geven, niet met voorloopige twaalfden zal moeten beginnen. Denk daarbij aan de verwarringen, den arg waan, welke de Panama-geschiedenis heeft gewekt en misschien nog wekken zalaan de onvruchtbaarheid in her vormingen van de parlementaire periode, welke in '89 is geopendaan de toene mende agitatie der revolutionaire par tijen en geloof dan, dat het minis terie, dat; geroepen is om Ribot op te volgen, tenzij het de Kamerontbinding als eerste artikel in zijn programma zal schrijven, een langer leven zal heb ben dan noodig is om den weg voor de Oetober-verkiezingen ten minste een weinig vrij te maken. De Londensche Morning Post betoogt in een leading-artikel dat het voor geheel Europa van groot belang is of Frankrijk op kalme en oordeelkundige wijze de nieuwe ministers kiest. Iedereen moet wenschen, dat het land zich zoo spoe dig mogelijk uit den verwarden toestand redt, waarin het tengevolge van een reeks ongelukkige gebeurtenissen is ge raakt. Een eergisteren te Londen verschenen witboek bevat de dépêche van Roseberry aan Cromer van 16 Februari. Zij reca pituleert des jongste gebeurtenissen in Egypte, en zegt dat, zoo Engeland's protest tegen des Khedive's handelwijze vruchteloos gebleven ware, er ernstige gevolgen uit zouden zijn voortgevloeid. Deze werden door het verstandige en tijdige terugtreden van den Khedive voorkomen. Men mocht echter niet positief aannemen, dat alle kans op toe komstige moeiel ijk heden thans uitge sloten is. Er konden zich gebeurtenis- sen voordeen, welke de Regeering zouden noodzaken de wenschelijkheid van nieuwe beraadslagingen met den buzerein en de Europeesche mogendheden in overweging te nemen. Op liet oogenblik ware het nutteloos voorstellen op het tapijt te brengen, welke in het bedoelde geval wenschelijk zouden zijn te doen. Het was echter absoluut zeker, dat Egypte onder geene omstandigheden bevrijd zou zijn van eene Europeesche controle, wtdke zelfs strenger en onaangenamer dan de tegenwoordige zou kunnen zijn. Er zijn te New-York berichten inge komen van San Domingo, dat de presi dent die op gespannen voet met de Fransche inwoners leefde, de Fransche bank heeft laten aantasten en zich mees ter heeft gemaakt van 62000 dollars ip goud. Hij trachtte daarmede te vluchten, maar is door de Franschen gevat. Omtrent de nederlaag welke onlangs luitenant Dhanis heeft toegebracht aan de Arabieren aan den Congo onder aan voering van Tippoe Tips zoon Sefoe, worden thans nadere bijzonderheden be richt. De strijdmacht der Arabieren was in tweeën verdeeld de eerste afdeeling van 4000 a 5000 man werd aangevoerd door Sefoe-zelven de tweede 1000 man sterk, stond onder bevel va Munie Moharra, Sultan van Nyangwé. Sefoe's troepen waren reeds de Lomami over, toen luitenant Dhanis, wiens macht versterkt was door hulptroepen van een bevriend Arabisch stamhoofd, tegen hen optrok. Het gevecht begon met een scherp ge weervuur, dat aan beide zijden geruimen tijd werd volgehouden. Een Krupp- kanon, dat luitenant Dhanis bij zich had, werd met veel succes gebruikt. Eindelijk werden twee kleine sterkten door de Arabieren opgericht, bestormd en verbrand, waarna de Arabieren in verwarring op de vlucht sloegen. Yijf honderd der vluchtelingen verdronken bij het oversteken van de Lomami. Er worden duizend man gevangen genomen en 1500 geweren buitgemaakt. Ver scheidene aanvoerders der Arabieren vielen in dezen slag. Luit. Dhanis blijft met 2000 man in het land aan de Lomamiwant er zijn nog meer aan vallen van de Arabieren te vreezen. De berichten uit den Congo staat stellen den toestand zeer rooskleurig voor, doch van den Boven-Congo ko men slechte berichten. Volgens deze werd in Januari 1893 het geheele Lomami-bekken afgesloten de toegang is bezet door 5000 met geweren ge wapende Arabieren en 5000 met pijlen en lansen bewapende inboorlingen. Lui tenant Peeters en andere beambten van den Congo zouden in een hinderlaag gelokt en mot bijlhouwen en lanssteken afgemaakt zijn. Ondanks de gevaren aldaar heerscht er weinig eenstemmig heid onder de blanken. Scuikdam, 1 April 1893. De Raad dezer gemeente zal Dinsdag aanst., des namiddags ten kwartier voor twee ure eene openbare vergadering houden, ter behandeling van de volgende onderwerpen Ingekomen stukken. Benoemen van twee leden in de commissie van voor lichting, bedoeld in art. 19 der Veror dening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen, voor het belastingjaar 1893/94. Idem van een onderwijzer 3e klasse aan de open bare jongensschool (hoofd de heer Tij 1). Rapport der Commissie om den Raad te dienen van advies cn eventueel voor stellen te doen omtrent maatregelen tot vermindering van de kosten van het gemeentelijk Hooger en Middelbaar Onderwijs; met de naar aanleiding van dat rapport ingekomen adviezen. Voortzetting der behandeling van de ont werp-verordening regelende depensioenen en wachtgelden van de ambtenaren der gemeente. Ontwerp-reglement voor de kolenineters-wegers. -- En verdere voorstellen en mededeelingen. Met genoegen vernemen wij, dat het zilveren feest der St. Jozefscholen in de maand Mei aanst. met opgewektheid zal worden gevierd. De zangkoren der katholieke kerken dezer stad hebben bereidwillig hunne medewerking aangeboden, om do feest avonden die te dezer gelegenheid zullen worden gegeven, op te luisteren. Zij zijn daartoe met elkander in overleg getre den en zullen als éen koor, onder leiding van den heer M. L. Honnerlage Crete, eenige schoone zangnummers ten ge- hooie brengen, waarvoor reeds aanst. Dinsdag-avond de eerste repetitie wordt gehouden. Ook de Zangvereeniging „St. Gregorius" zal het hare tot opluis tering van de feesten bijdragen. Een tweetal feestavonden zal de kin deren en hunne ouders in staat stollen het feest mede te vieren. Daartoe zal de onovertroffen Okhuysen zijne mede werking verleenen. De tijd der aanstaande feestviering nadert voorzeker met rassche schreden. Nog slechts een maand scheidt ons van het tijdstip der opening van de loterij tentoonstelling, die het glanspunt der feestviering moet worden en de groot- sche zaak der St. WillebrordusStichting krachtig steunen. Zij het hierboven medegedeelde eene nieuwe aansporing voor allen die er slechts eenigszins bij betrokken zijn om hetgeen totnogtoe onafgedaan bleef, krachtig ter hand te nemen. De loterij-tentoonstelling voor het katholiek onderwijs moet niet zijn als de wereldtentoonstellingen van onze Europeesche hoofdsteden, die eigenlijk slechts geheel gereed zijn tegen den tijd dat zij gesloten worden. Zij moet kant en klaar; ze moet geheel gereed zijn als ze geopend wordt. Dan slechts maakt zij het rechte effect en zal zij onze eer tegenover ingezetenen en vreemdelingen ophouden. Welnu, dames en heeren, gij die nog een prac htwerkje onderhanden hebt of er een dacht op te zetten die nog aar zelt oen fraai stuk voor de tentoonstel ling te schenken, nu met de zaak spoed gemaakt; het is meer dan tijd. Weldra is het Mei dan moet onze tintoonstel ling gereed zijn ze moet schitteren in haar veelkleurig gewaadze moet een rijke bron van inkomsten worden voor het katholiek onderwijs, dat ons allen dierbaar is. Stoft do vreemdeling op hetgeen hij verricht, wij moeten hem kunnen toe voegen kom hij ons en gij zult zien wat het katholiek Schiedam, met den moed en de kracht des geloofs zelfs in dagen van tegenspoed vermag. Vooruit dus de handen uit de mouwen en hot oog op God De Zangvereeniging „St. Gregorius", die ons reeds zooveel schoons op het gebied der steeds meer in den smaak vallende zangspelen heeft doen genie ten, zal ons dezer dagen door de opvoe ring van een nieuw oorspronkelijk zang spel een genotvollen avond bereiden. Van verschillende zijden hoorden wij reeds veel goeds over het Zangspel „Edgar en Adelmund", dat den l!n April aanst. door „St. Gregorius" zal worden opgevoerd. Do schoone le gende, die in deze operette wordt v»r- tolKt, zal zeker door de buitengewone opvoering van een koor van circa 100 zangers met begeleiding vaneen strijkor kest van 25 executanten, geheel tot haar recht komen. Do fraaie costumes, van den heer W. N. Mulder te Utrecht, en de ijverige studie die de leden der Vereeniging zoowel van poses als dictie en zang maken, beloven, dat de ge heele uitvoering ons weder een van die onvergetelijke avonden zal doen beleven, welke „St. Gregorius" ons reeds meer malen heeft bereid. De bestuursleden der Zangvereeniging hebben gemeend, ditmaal den toegang zoowel voor nict-ledon als buitengewone leden te moeten open stellen. Daar door zal ieder de gelegenheid hebben met dit verdienstelijk toonwerk van een algemeen bekend en geëerd stadgenoot kennis te maken. Wij vertrouwen, dat van deze gelegenheid een ruim gebruik zal worden gemaakt, en het Schiedam- sche publiek zal toonen, de pogingen van „St. Gregorius" om hare stadge- nooton iets nieuws en oorspronkelijks aan te bieden, op den rechten prijs te stellen. Hare Majesteit de Koningin-Regenfes werd gister-ochtend bij de godsdienst oefening in de Groote Kerk lichtelijk onwel, zoodat II. M. vóór het einde van den dienst de kerk verliet. II. M. reed lieden ook verder niet uit. Koningin Wilhelmina maakte gisteren haar gewonen rijtoer. Door H. M. koningin Wilhelmina zijn een groote gouden medaille en door II. M. de Koningin-Regentes zijn twee zilveren medailles 'beschikbaar gosteld voor het grooto tumfeest; met'wedstrij den, uitgeschreven door het Nederlantlsch Gymnastiekverbond op 5, 6 en 7 Aug. e. k. te 's-Gravenhage. H. M. de Koningin heeft door tus- schenkomst van den Burgemeester van Dalfsen, een gift van f 20 gezonden aan de wed. S. te Hessum, wier man in April 1892 was overleden, haar nalatende vier kinderen en een ouden vader. In No vember van dat jaar werd haar een vijfde kind geboren, waaraan zij den naam Wilhelmina gaf. Namens H. M. de Koningin-Regentes heeft de Minister van Koloniën aan het Koninklijk Koloniaal Militair Invali denhuis op Bronbeek ten geschenke go- geven lo. de overblijfselen van het ge deeltelijk vernieuwde vaandel van het 13e bataljon infanterie van het Indisch leger, en 2o. het vaandel met foudraal van het ontbonden legioen van Pange- ran Adipati trio „Pakoe Alam" met de daarbij behoorende oorkonden. Namens den Minister hebben Gedepu teerden der verschillende provinciën de gemeenteraden aangeschreven om drie af schriften van de kiezerslijsten. B. en W. van Winterswijk hebben nuaanGedep. verzocht, dat de kosten daarvan door het Rijk vergoed zouden worden. De Gemeentestemdit mededeelende, voegt daaraan toe Dit komt ons ge grond voor, en het ware te wenschen, dat het voorbeeld bij andere gemeente besturen navolging vond. Er worden door het Rijk nu reeds zooveel onver golden diensteD van de gemeenten ge vorderd, dat het niet meer dan billijk zou zijn, haar althans met de kosten van die afschriften niet te belasten. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben de gemeente-besturen uitgenoo- digd de besturen der openbare en ge mengde instellingen van weldadigheid aan te schrijven, zicli in het vervolg te onthouden van omzetting van aan hun beheer toevertrouwde kapitalen, wat be treft het verkoopen van inschrijvingen in een der grootboeken N. W. S., ton einde de opbrengst dier inschrijvingen ter leen te geven onder hypothecair ver band van vaste goederen. De Maatsch. tot Expl. v. Staats spoorwegen heeft bepaald, dat van hou ders van groepenkaarten, die niet de vereischte handteekeuing van den ge- abouneerde dragen, maar overigens aan alle voorwaarden van geldigheid voldoen, alléén de verschuldigde vrachtprijs, doch geene verhooging geheven mag wordon. In de militaire ziekeninrichtingen in garnizoenen, gelegen aan de voornaam ste kruispunten van spoorwegeizullen voortaan verbandkis ten goplaatst worden. Het zich daarin bevindend materieel dient, om gebruikt te worden bij spoorweg ongelukken, doch mag ook gebruikt worden bij alle ongevallen, waarbij het nuttig kan zijn. Het signalement van den persoon dio ten kantore van de heeren Hoffman Zonen aan de Wijnstraat no. 135 diefstal met geweldpleging pleegde, is bekend. Het luidt een man als bedelaar gekleed, vermoedelijk vrij groot en eenigszins gebogen, de pet diep in de oogen dragende, met eene tasch met schrijfbehoeften bij zich. De man is nog niet gevonden. Men meldt aan het Dll. uit Hoek van Holland: Met het prachtige voorjaarsweder ko men dagelijks velen uit het Westland hier de belangrijke spoorwegwerken be zichtigen der lijn, waarvan de opening in verband met den nieuwen stoomvaart dienst op Londen door Westland's be woners reikhalzend wordt tegemoet gezien. Bij eenigszins gunstig weder verwacht men op de beide Paaschda- gen een zeer druk bezoek. De levendige scheepvaart op den Rot- terdamschen Waterweg trekt nu reeds menig residentiebewoner naar Hoek van Holland,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2