GEMENGD NIEUWS. Ned. R.-K. Volskbond, tot ondersteuning van den werkman in tijd van ziekte, heeft opgebracht een som van f1250.50. Op de voordracht van een dijkgraaf voor het hoogheemraadschap van Schie- land zijn geplaatst de heeren rar. P. D. Kleij, mr. J. Gr. Patijn en mr. C. J. A. Bichon van IJselmonde. Heden herdenkt dr. C. W. Vink- lniyzen, lijfarts van wijlen Z. M. den Koning, zijn tachtigsten verjaaidag. De hooggeachte medicus mag zich verheu gen in een gezondheidstoestand, die zijne talrijke vrienden en vereerders de hoop doet koesteren hem nog lang behouden te zien voor de wetenschap die hem lief is, voor de maatschappij waarvan hij een sieraad uitmaakt, voor allen die hem eeren en hoogachten. De commissaris van politie in de lste afdeeling te 's Gravenliage ver zoekt, namens de moeder, opsporing- van een 13 jarig meisje, tamelijk lang. Zij heeft 10 December jl. de ouderlijke woning, Van der üuijnstraat 15 te 's Gra venliage, verlaten en is sedert zwer vende. Zij moet zich veelal in het West- land ophouden. Zij zal in een gesticht worden opgenomen. In het R. K. ziekenhuis te 's Graven liage, waar hij sinds eenigen tijd werd verpleegd, is gisteren nacht te twee uren overleden de zeereerw. pater H.J.A. Ma- rijnen S. J. De overledene was in 1828 geboren en bereikte dus den leeftijd van 64 jaren. In 1860 priester gewijd, was Z.Ew. geruimen tijd kapelaan der H. Theresia- kerk tes-Gra v enhage, waarna liii de eers te pastoor werd der parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Da Costa- straat). Na een kort verblijf te Maas tricht werd hij in 1889 kapelaan der O. L. Vrouwe-kerk (Wijnhaven) te Rot terdam. De bloembollen velden bij Haarlem Btaan thans in vollen bloei. Tusschen Haarlem en Zandpoort spoort men dwars door de hyacinthen. Het werkelijke aantal emigranten dut op 1 April van Amsterdam naar Canada zal vertrekken, bedraagt 68. Wegens de dringende aanvragen van workloozen, zal in Mei een tweede expeditie vertrekken. Deze tweede expe ditie zal eerst din vertrekken, wanneer per telegraaf het bericht hier te lande bij het comité is aangekomen, dat de voortrekkers goed zijn aangekomen. Snel en goedkoop recht. De heer Romeling, arts, heelt eeu verschil met het armbestuur te Katwoude. Hij diende een rekening in voor 99 vi sites aan een armlastig gezin, terwijl het armbestuur beweert, dat hij er maar 50 heeft afgelegd. Om deze zaak te beslechten, hebben nu de wederzijdsche advocaten eerst ge pleit over de vraag, of de gemeente dan wel het burg. armbestuur had moeten zijn gedagvaard. En daarover zal de kantonrechter uitspraak doen over zes weken. Te Osch heoft zich een Commissie ge vormd, die zich belasten zal met het inzamelen van gelden ter ondersteuning van de wuduwe en weezen van den op laatstleden Zondag-avond vermoorden wachtmeester der maréchaussees Hoek man, die gisteren onder veel deelneming werd begraven. Door de politie te Kruisland, gemeente Steenbergen, is gevankelijk naar Breda overgebracht de vrouw van G. A., aldaar, beschuldigd van in haar bakerdienst bij den landbouwer J. T., te Kruisland, ontvreemd te hebben een bankbiljet van honderd gulden, dat door de politie tusschen haar kleederen is gevonden. De Luitenant, Districts-Commandant der Koninklijke Maréehaussée te Sas yan Gent waarschuwt dat men op zijne hoede zij bij het aanknoopeu van handels betrekkingen met Joseplciis van. Mieghem koopman, wonende te Groenendijk, ge meente Hontenisse. Men zeilde hem geen gelden of goederen zonder vooraf inlichtingen te hebben ingewonnen bij den B: igade-Commandant der Maréehaus sée te Hontenisse, Te S te ijl werden Woensdag-avond uit de kerk ontvreemd twee zilveren rozen kransen met zilveren koralen en zil veren sleutel. De politie is van bet ge beurde in kennis gesteld. Te Kerkrade heeft gisteren de ge rechtelijke schouwing plaats gehad van het lijk eens mijnwerkers, die op 14 Maart jl. in de steenkolenmijn aldaar is verongelukt en wiens dood aan de on- voorzii htigheid zijner kameraden wordt toegeschreven. Onlangs werd medegedeeld, dat te Beiion (Dr.) twee blinde meisjes, Jantje en Geesje Wolters, die met haar bijna blinde moeder van 81 jaren ia behoef tige omstandigheden samenwonen, van de Koningin-Regentes een bankbiljet van f4(l ontvingen, met toezegging van verdere hulp voor later. Een onbekende te Nieuwer-Amstel heeft dit voorbeeld van H. M. gevolgd en zond een som van 1'40. Met groote dankbaarheid werden beide geschenken aanvaard. De Rott. Tramwegmaatschappij. Iu liet Notarishuis te Botterdam had eergiste- ren-middag de algemeene vergadering van aan deelhouders der Kotterdainsche Tramwegmaat schappij plaats onder voorzitterschap van den heer Jos. Jitta. Het jaarverslag dat tot een dividend van 73/4 percent concludeert, werd goedgekeurd. Op eene vraag van den heer Van Embden deelde de directeur, de heer Guickart, mede, dat de oorzaak der vermindering van het di vidend met 'i4 percent, vergeleken hij het vorig jaar, ligt in de hoogere onkosten-rekening van het afgeloopen boekjaar. Eene opmerking van den heer Van Embden, dat het een onaangename indruk gemaakt had, dat de openbare liefdadigheid was ingeroepen voor de weduwe van een overleden eonducteur, werd door den voorzitter beantwoord met de mededeeling dat haar eene betrekking als schoonmaakster aan de maatschappij was aan geboden, doch zij die geweigerd had. Op eene aanmerking van denzelfden beer, dat verleden jaar een beambte was veroordeeld wegens diefstal van f 900, terwijl hij slechts f4.80 per week verdiende, antwoordde de heer Guichart met de inlichting dat bewuste per soon werk had verzocht, en dat hem, daar er geen andere vacature was, uit medelijden het loopjongenspostje op het kantoor was gegeven, terwijl de heer Jitta de opmerking maakte, dat de maatschappij geene philantropische in stelling is maar eene maatschappij tot exploi tatie van tramwegen. Aan het jaarverslag over bet boekjaar 1890 ontleenen wij het volgende Het personeel in vasten dienst bij de Maat schappij bestond op 31 December 1892 uit 393 beambten tegen 395 op denzelfden datum van het vorige jaar. In de buitengewone algemeene vergadering van 31 October 1892 werd de overname van den paardentram weg Hoorn - Eukhuizen goed gekeurd Deze en meerdere uitbreidingen maakten het sluiten eener nieuwe geldleeuiug wenschelijk. Op bovengenoemde vergadering werd de uitgifte eener obligatie-leening groot f 100.000—rentende 4 pCt.'s jaars, toegestaan welke leening 4 pari zonder kosten geplaatst werd. Inclusief den aankoop van bovenbedoelden tramweg, den aanleg der lijn Albrechtskade- Scheepstimmermauslaan, aanbouwd van nieuwe remise, stal, werkplaatsen, rijtuigen, hetdepo- neeren van waarborgkapitalen enz. (paarden- rekening buiten gesloten), hebben de uitbrei dingen gevorderd een totaal bedrag van j 126.891.73 Het reservefonds bedroeg op ultimo De cember 1892 f39.988.031/, komt bij over 1892 f5000,— totaal f 44.988.03Voor het pensioenfonds werd van de salarissen inge houden f3111.96; de bijdrage der maatschap pij bedroeg f30,78.05. Gekocht werden 259 polissen. Het uit de contributie over 1892 verzekerde pensioen is f2832.83 of gemiddeld f 10.16 per beambte. Het gemiddeld cijfer der jaarlyksehe pensioenen, gerekend vanaf de op richting van het fonds, 1 Juli 1888, beloopt f39.67. Van de verzekerde jaarlijksche pen sioenen, ingaande op 60-jarigen leeftijd, is het hoogste bedragvoor de betrekking van con ducteur f70.38, van koetsier f62.19 en voor die van machinist f85.85. Voor 51 beambten, niet-leden van het pen sioenfonds, is een bedrag van f 1086.98, waar van door de Maatschappij de helft is bijgedra gen, op de Spaarbank geplaatst, zijnde ge middeld per hoofd 21.31. Gerekend vanaf 1 Juli 1888 is het gemiddeld cyfer per beambte f91.47. De nieuwe lijn Aelbrechtskade (Delfshaven) Scheeptimmermanslaan (Botterdam) werd op 18 December in exploitatie gebracht. Op de veiling van den in staat van faillis sement verkeerende naaml. venn. Paardentram HoornEnkhuizen werd de geheele bezitting dier maatschappij aangekocht. Met inbegrip van alle onkosten, bedraagt de koopprijs f48998.35, waarbij nog gevoegd moeten wor den de waarborgsommen tot een bedrag van f 15291.24. De directeur meent reden te heb ben te vertrouwen, dat dit nieuwe onderdeel der onderneming een behoorlijke rente zal af werpen. De kosten van uitbreiding hebben bedragen f 68.474.305 die van onderhoud f 13.994.79. De exploitatie van de stoomtram Botter damSchiedam onderging eene aanmerkelijke wijziging. Behalve dat op 1 Mei hetregister- tarief en dat der abonnementen is verlaagd, werd den 20 Nov. de 20 minutendienst in gevoerd. De resultaten dier wijzigingen zijn niet on bevredigend. Uit de staten blijkt, dat de maanden Mei, Juli en December minder, doch de maanden Juni, Augustus, September, Octo ber en November meer opbrachten dan de zelfde maanden in het vorig jaar. Uit het vergelijk blijkt verder, dat de ont vangst geweest is als volgt1891 oud tarief van Januari tot April 199977 reizigsrs en f 28812.74'/s, nieuw tarief van Mei tot Decem ber 417668 reizigers en f 59472.12, totaal 617645 reizigers en f 88284.86'/j. 1892 oud tarief187071 reizigers en f26202.78 nieuw tarief: 578145 reizigers en f 59865.75, totaal 765216 reizigers en f 86068.53. De eerste maanden (oud tarief) toonen een verlies van 12906 reizigers en t'2609.96:', de overige maanden (nieuw tarief tegenover oud tarief) eene vermeerdering van 160477 reizi gers en van f393.63 aan opbrengst. De ontvangsten op de stoomtram waren reizigers ver voer -f86068.53; abonnementen f4345.83, schoolkaarten f 1551.75; goederen vervoer f 1942.80, totaal f93908.91. De totale ontvangst beloopt f 666.413.78, de uitgaven bedragen f496.250.70, het saldo winst is alzoo f 170.163.08. Overeenkomstig art. 24 der statuten werd het dividend vastgesteld op 7 1 °'c en de a^" schrijvingen op f 69492.60, zoodat de verdee ling der winst wordt als volgtgebruikt ter afschrijving f69492.60; dividend 7L, °o ovel' f 1000.000, f77.500; reservefonds f 5000; tan tièmes f17.500; Onverdeeld saldo, over te brengen op anno 1893, f 670.48; totaal f170.163.08. In verband met den bekenden dief stal in hef, zeemanshuis te Rotterdam zijn thans drie personen aangehouden van wie bleek, dat zij den nacht nadat de diefstal gepleegd was, naar Antwer pen zijn vertrokken, daar het. geld heb ben ingewisseld en nieuwe kleeding hebben gekocht. Ook is bij onderzoek gebleken, dat een der aangehoudenen vroeger loopjongen in liet Zeemanshuis was en dus mot den plaatselijken toe stand van dat gebouw volkomen op de hoogte. Aangehouden is een 1 Tjarige kellner, die in gezelschap van een anderen in een roeibootje aan het varen was in de Muidergracbt te Amsterdam nabij de Kweekschool voor Machinisten, alwaar zijn makker een pistoolschot loste op een der leerlingen dier school, die daar door aan een der beenon verwond werd, waarna de dader uit het bootje gestapt en op den loop gegaan is. De verwonde is in het Israëlitische Ziekenhuis ver- honden en daarna naar de school terug gekeerd. Woensdag-morgen is een nog niet her ken le knaap van ongeveer tienjarigen leeftijd in vier stukken gereden door een rangeertrein aan de Kattenburger- gracht, te Amsterdam, liet lijk is ge bracht naar de goederenloods van de staatsspoor aldaar. Een wielrijder is te Yelp, op zijn ve locipede rijdende, in de Rozendaalsche Laan, voorover met de borst in de scherpe punten- van een ijzeren hek ge vallen. Een paar voorbijgangers slaag den erin hem voorzichtig uit zijn pijn lijke toestand te beleen, waarna hij naar het Algemeen Ziekenhuis is overge bracht. Ter weekmarkt to Snoek waren Dins dag reeds ongeveer500 kievitseieren aan gevoerd. Zij werden verhandeld tegen 40 cents per stuk. Eergisteren nacht is de boerderij van C. Sprangers, nabij den Uitersten Stui ver onder de gemeente Tilburg, afge brand. De geheele inboedel werd mede vernield, terwijl twee koeien en een kalf in de vlammen omkwamen. Alleen de huizing was tegen brandschade ver zekerd Waarschijnlijk door het spelen met lucifers der kinderen, ontstond Donder dag-morgen brand bij den landbouwer J. Brummel, te Vaassen bij Apeldoorn. Het huis met twee schuren, koorn- en houtmijt waven door de droogte in min der dan een uur tijd een prooi der vlam men. Alles was verzekerd, doch zeer laag, zoodat de eigenaar zeer gevoelige schade lijdt. De 16-jarige zoon van mevr. de wede. D. L, te Groningen is eergister-avond op zeer noodlottige wijze om het leven gekomen. Bezig zijnde in zijn kamer iets op te hangen, plaatste hij twee stoelen op elkaar. Bij het kantelen er van, viel de jongeling met een der sla pen op do kant van een ledekant, waarvan het ijzer in zijn hoofd drong. De ongelukkige werd levenloos door de huisgenooten gevonden. In den nacht van 9 op 10 Eebr. jl. werd de Fransche visscherschuit Jeanne Marie door een boot der Stoomvaart maatschappij Zeeland in den grond ge boord. De echtgenoote van den Russi- schen Gezant te Londen, den heer De Staal, die zich op de boot op reis naar Rusland bevond, heeft aan de nabe staanden der 4 slachtoffers, die, ondanks all« pogingen, niet gered konden wor den, een gift gezonden van 500 fis. Mgr. d'Hulst, rector der katholieke Universiteit te Parijs en lid der Fran sche Kamer, lijdt aan influenza. Verle den Zondag reeds moest daarom de Vas- tenpredikatie in de Notre Dame, in zijn plaats, gehouden worden door pater ülli- vier, van de Orde der Predikheeivn. Een wielrijdersblad van Parijs, noo- digt al de wielrijders dier stad uit Zondag-morgen tusschen 6 en 12 ure door eene der poorten van Parijs te rijden, ten einde zich te laten optellen. Aan elke poort zullen personen staan, die al de voorbijtrekkenden zullen aantee- keuen. Allen zullen uitgenoodigd wor den 10 centiemen te geven, ter oprich- ling van gedenkteeken aan Michaud, vader en zoon, uitvinders van den pe danten dusin zekeren zin van het modern l ij wiel. Een kleine daling werd Woensdag op de Berlijusclie Beurs veroorzaakt door liet artikel der Nordd. Mig. Zeittmg, waarvan in het politiek overzicht gis teren werd gesproken. Men vraagt hoe het mogelijk is dat dit artikel hetwelk eerst Donderdag-oeh tend verscheen,reeds Woensdag aan zekere heeren op de Berlijnsche Beurs bekend was, die er natuurlijk hunne speculaties naar inricht ten. En toch is het een feit geweest. De Gerntania verlangt, dat de regee- ring een onderzoek doet en verzekert, dat het. niet de eerste maal is, dat de Beurs lucht kreeg van zulke oliieieuse artikelen welke van invloed zijn op de lcoersbevveging. Het grootste blok steenkool, dat nog ooit uitgehouwen werd, ging Dinsdag te Liverpool scheep, bestemd voor de tentoonstelling te Chicago. Het is af komstig uit de Abrammijn te Wigan en weegt ruim twaalf ton. Negen maanden was men bezig om het uit te houwen. Tevens werden eenige groote blokken klipzout uit Cheshire verscheept. Zij zijn tot figuren gebeiteld, voorstellende een koe met melkster, Lot's huisvrouw» en do vrijheidsgodin. Naar aanleiding van Dowe's uitvin ding van het kogelvrij pantserlaken, verhaalt men het volgende Op zekeren dag kwam een vreemde-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6