Dagblad voor Schiedam en Omstreken. cri. skïï. 16de Jaarg. Dinsdag 11 April 1893. No. 4558. bureau hoogstraat 817. ALGEHEEN 0YERZ1CHT. De Witte Wolf. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN Naar ubt Fransch van Paul Féval. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers H«t auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. f 1.50 - 2.— - 0.05 Van 16 regelst 0.60 Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 10 April '93. De nieuwe bewindsleden, die sedert eenige dagen te Parijs de leiding der zaken in handen hebben genomen, zijn nog steeds het voorwerp van velerlei aanvallen, en niet het minst van be spotting, in de Fransche pers. Geen enkel blad schijnt tevreden over hun optreden en er heerscht volslagen onze kerheid omtrent de zaken, die dit mi nisterie brengen zal. Tusschen de regels door wordt in de beschouwingen der pers menige aanval gericht op den pre sident der Republiek, die, gelijk men hier en daar zegt, dit Kabinet aan de natie heeft opgedrongen en slechts aan personen, maar niet aan beginselen heeft gedacht. Een lang leven schijnt men het ministerieDupuy niet te mogen voorspellen. Naar men uit Parijs bericht, heeft de heer Peytral in den ministerraad ver klaard, dat hij van een onderhoud met de financieele commissie den indruk had gekregen, dat men bijna zeker tot over eenstemming zal geraken, mits de hervor ming der belasting op de dranken uitge steld worde tot de begrooting voor 1894, het voorstel betreffende de Beursoperatiën door een ander, waarin de middenweg gevolgd is, vervanger., en in de belasting op de patenten wijzigingen worden ge bracht. Nauwelijks heeft de 78-jarige prins Bismarck zijn verjaringsgedrukte achter den rug, of hij gaat alweder aan het „politieken"De Voss. Zeiiung had be weerd, dat de officieuse pers van Bis marck millioenen had verslonden. Wat roept nu de Priedrichsruher mede-redac teur der Hamb. Naehr. uit, millioenen.'' Geen enkele Mark! De provinciale en verdere ambtelijke bladen stonden allen onder de leiding des ministers van Bin- nenlandsche Zaken, en het was slechts hij uitzondering dat Bismarck er eens gebruik van maakte, die zich overigens enkel van de Nordcleutsche bediende even als thans Caprivi, maar dat kostte geen cent. Ook bediende zich Bismarck niet(?) van de officieuse pers om een regeerings- gezinde meening te verwekken, maar enkel tot toelichting van de ware be doelingen der Regeering en tot afwering van aanvallen. Het ware te wenschen, zeggen de Hamb. Nachr., dat zulks ook thans nog geschiedde en geen ontwer pen zonder eenige voorbereiding of toe lichting in het Parlement gebracht wer den, met den gelijktijdigen eisch eener onmiddellijke aanneming zonder wijzi ging. Dit laatste doelt opdeLeger- wet, die intertijd door de officieuse pers alleronhandigst was voorbereid en ver dedigd, maar overigens zien de Hamb. Nachr. geheel voorbij, dat tegenwoordig althans de vroegere verdachtmaking van sommige partijen en de persoonlijke be schimpingen, zooals die onder Bismarck schering en inslag waren, gelukkig bij de officieuse pers van Caprivi niet meer voorkomen. De rede, de vorige week door den minister-president Gladstone in het La gerhuis te Londen hij het debat over de lwme-rule gehouden, is nog steeds het onderwerp van tal van commentaren in de Engelsche pers. De Times en Pal/ Mall Gazette verwijten den great old man als uit één mond, dat hij eigenlijk al zeer weinig politieke argumenten aanvoerde en om al de gewichtige be zwaren tegen zijn ontwerp ingebracht, heelt heengepraat. Gladstone's rede voering, zoo leest men in eerstgenoemd blad, bevestigt op treffende wijze het volksgeloof, dat hij om zoo te zeggen in een luchtballon woont, met feiten nooit voeling houdt en de stroomingen van openbaar denken en voelen eenvou dig niet kent. Ongeveer in denzelfden trant laat de Pall Mall Gazette zich uit. „De heer Gladstone (zegt zij) weerlegde in zijn vernuftige rede geen enkel unio nistisch bezwaar. Het is afsof er voor 77) Toen* Wa> voor kaar ontroering bezweken, een hp»;1 bewustzijn terugkeerde, maakte Intusa. l'ip orta zich van haar meester, aauo-ebruken li-id ™or het middagmaal latende twL j Bêchameil, de keuken ver- Utende kwam de eetzaal binnen; het door De waardige geldman *ag er zedi en toch zich zelf vanzyn waarde bewust, uit. Hij scheen reeds bjj voorbaat te genieten van de algemeene loftuitingen, die hem zouden ten deel vallen voor dit meesterstuk van kookkunst, nog kost baarder om de edele hand, die het had ver vaardigd hjj dacht reeds aan een korte toe spraak in dichtvorm, warrin hij mile. De Vaunoy zou verzoeken baar naam te geven aan het nieuw uitgevonden blanc-manger Helaas! het noodlot is blind, alle dichters hebben het gezegd, en de ontwerpen des menschen zijn broos en vergankelijk. De eerste ling van dit kostbare gerecht zou aan een paar lage knechten ten deel vallen. Toen hij de eetzaal binnentrad, glimlachte Bêchameil allervoorkomendst. Het was echter verloren moeiteer was niemand. Hervé De Vaunoy was niet teruggekeerd Alix was teu prooi aan hevige smarten. Mile Olive waakte bij haar lijdenssponde. Waar Didier was, wist men niet. Toen Bêchameil dit zag, werd hij, gewoon lijk zoo vredig, ernstig boos. Ontroostbaar, niemand te hebben om de waarde van zijn blanc-manger te beoordeelen, vroeg hij zijn rij tuig en vertrok in galop naar Rozenoord. Het blanc-manger bleef op tafel staan ver laten meesterstuk. Eenige minuten later traden de hofmeester Alain en Lapierre toevallig de eetzaal binnen. Hij zal niet terugkomen, zeide Lapierre. Gij zijt een slecht voorspeller, antwoordde de oude Alainhij zal wel terugkomen. De twee knechten zagen het blanc-manger staan. Zij namen eenvoudig plaats. Wij moe- ten aannemen tl at het meesterstuk van Bécha- meil in hun smaak viel, want na enkele oogen- blikken was het spoorloos verdwenen. Hij zal niet terugkomenherhaalde Lapierre, zich als iemand, die goed gegeten heeft, in zijn stoel achterover werpende. hem geen critiek bestond, alsof nooit zelfs een fluisteren van al wat gezegd wordt, tot hem in zijne afzondering doordrong. Hij troont in het felle licht van den politieken opperrang en toch is het als bereikte de openbare meening nimmer zijn oor. Slechts twee punten van zijn bill roerde hij aan de finan cieele bepalingen en het in-and-out. Doch zijne uitingen hierover waren vaag en nevelachtig; om de wezenlijke moeilijk heden draaide hij heen; en zelfs zijne partij-organen bejammeren heden zijne weifeling en onzekerheid. De staat, van zaken te Hull blijft nog steeds vrij bedenkelijk. Vrijdag :ieeft er weder eene lange bijeenkomst tusschen het lid der reederij Wilson en de aanvoerders der werkstaking plaats gehad. Eerstgenoemde bleef stand vastig verklaren, dat de firma liever Huil zoude verlaten dan in dedwinglandij van den dokwerkersbond berusten. Het blijkt dat de reederij van Wilson er in geslaagd is, een paar stoombooten naar Scandinavië af te zenden met beman ning van den reedersbond. Dit vergramde den dokwerkersbond en lokte een bevel, per draad verspreid, uit, tot eene alge meene werkstaking in de dokken, nu niet enkel voor de oorspronkelijk ge boycotte, maar voor alle reederijen. Op eene avondbijeenkomst van dokwerkers herhaalde Ben Tillett zijne bedreiging, om rond te reizen, teneinde gelijktijdige werkstakingen in Londen en andere groote havens uit te lokken, waardoor de reedersbond belet zou worden, arbei ders naar Huil te zenden. Hij had al vele jaren deze schoone gelegenheid voor eene algemeene werkstaking afgewacht. Thans was hij vast besloten, er zooveel mogelijk voordeel uit trekken. Hij zou tevens pogen den mijnwerkersbond tot meedoen over te halen. Daardoor zou de zending van kolen naar Huil afgesneden worden. Ondanks deze snoeverijen ge looft- men niet, dat de werkstakers te Huil het lang zullen uithouden, omdat zij geen geld hebben en er losse arbei ders in overvloed te krijgen zijn. De Times erkent in een hoofdartikel den ernst van den toestand te Huil en beschuldigt daarvan het lid der reederij Wilson, die uit den reedersbond trad om te Huil eenen eigen werkersbond naar de nieuwste begrippen te vormen. Maar toen hij spoedig ondervonden had, dat het bondbestuur even onhandelbaar tegenover hem, den werkmansvriend, als tegenover den reedersbond was, trad hij op de jaarlijksehe vergadering weder tot den reedersbond toe. Volgens berichten uit Dahomey hebben schermutselingen plaats gehad en is het te voorzien, dat de Fransche troepen na het regenseizoen flink zullen moeten optreden. Dodds komt waarschijnlijk in het begin van Mei in Frankrijk terug. De opstand, die de vorige maand in den staat Catamarca, prov. Buenos- Ayres, is uitgebroken, wordt ernstig. Verscheidene gevechten hebben reeds tusschen opstandelingen en staatstroepen plaats gehad aan weerszijden vielen daarbij ettelijke dooden. Krijgsgevan genen worden doodgeschoten. De spoor wegen zijn in handen der opstandelin gen. Bottdstroepen worden te hulp ge zonden om den uationalen eigendom te beschermen. De New-Yorksche Times behelsde in haar laatste nummer telegrammen uit Vancouver volgens welke daar eene be weging tot afscheiding ontstaan is. De voornaamste burgers zouden besloten hebben niet langer met Gander samen te gaan en reeds eene voorloopige re geering benoemd hebben. Aan de New-York Herald wordt uit Rio Gran do Sul per draad beves tigd, dat San Juan door de opstandelingen genomen is. Zij zouden ook fuaraby (V) en Ibicuy (T. aan de Ibicuy? of T. en Itaqui ingenomen hebben. Halcado is van de regeeringstroepen naar de opstan delingen overgeloopen. gij Zal terug komen hield Alain vol, de blikken flesch aan zijn lippen zettende wilt grjj Gaarne. Als hij niet terugkomt zouden wij er niet veel bij verliezen. Die kleine Didier heeft een edelmoedig hart en een altijd geopend hand. Hij zal een goeden prijs voor onze koop waar betalen. Als hij ons niot la&t ophangen. Kom, kom. Er werden drie harde slagen op de buitendeur gegeven. De twee knechten sprongen van hun stoelen op. get is Vaunoyriep de oude hofmeester. Of Didier zeide LapierreEen denk beeld Als het Didier is, willen wij dan spreken? Vaunoy is gierig. Wij versuffen in zijn dienst. Alain aarzelde en dronk. Toen hij gedron ken had, aarzelde hij niet meer. Afgesprokenriep hij vroolijk. Als het Didier is, zullen wij spreken. Als Vaunoy dan toch nog terugkeert, dan komt hij te laat. Maar als het Vaunoy is Dan wordt het voor my onbetwistbaar, dat de duivel hem beschermt, en moge de hemel dan den kapitein Didier beschermen Amen, antwoordde Alain. Men hoorde in de voorkamer loopen. De twee 'kuechten stonden op en richtten hun blikken op de deur. Ik zou willen wedden, dat het Vaunoy is, zeide de hofmeester. Welnu, laat ons wedden Een kroon voor Vaunoy Een kroon voor Didier Op het uur, dat Pelo Bouan aan Jude het verhaal deed hetwelk wij hierboven hebben medegedeeld, daalde een in zijn mantel ge wikkeld man voorzichtig de helling van het Wolvenhol af. Ter sluiks wierp hij onrustige blikken rondom zich hij scheen gevaar te ver moeden. Niettenmin ging hij steeds verder. Toen hij op den bodem van het ravijn was, bij den hollen eik, waarin Nicolas Treml vroeger het ijzereu kistje hegraven had, bleef hfj staan om adem te scheppen. Zouden zij mij niet hebben gezien mom pelde hij, terwijl hij van angst klappertandde. Zijn oogeu waren waarschijnlijk beneveld door de koorts, die al zijn ledematen onder zijn mantel deed rillen anders zou hij geen twytel hebben geopperd, want van alle zfjden begonnen zich hoofden te vertoonen, de laagste takken van het kreupelhout vaneen scheidende. Op het oogenhlik, dat de vreemdeling weder on weg ging, zich richtende naar de plek, waar de hnt van Mathieu Blanc had gestaan, spron gen drie of vier gemaskerde mannen uit het hout, grepen hem aan en wierpen hem in een oogwenk op den grond. Wordt vervolgdj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1