Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Schiedam, 10 April 1893. De Burgemeester van Schiedam, vol doende aan het verlangen der Regee ring, vestigt bij voortduring de aan dacht op het volgende extract uit de missive van den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, ddo 22 Mei 1890: Herhaaldelijk komt het voor, dat Nederlandsche werklieden ,doo r be richten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met ver strekking van reisgeld voor de heen reis naar Duitschland, ten behoeve van industrieele ondernemingen worden ge lokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kun nen worden. Het is daarom geraden, dat die werk lieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, of zelf of door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats, zich tot den Nederlandschen consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden om trent de voortuitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Het Rott. Nwsbl. meldt „Het stoomschip „City of Lincoln van Liverpool, het grootste dat Rotter dam aandeed, ligt thans in lading en zal met ongeveer 11000 last jenever (wij cursiveerenRed. N. Sch. Ct.) naar Afrika verrekken." 't Is goed, dat wij in de maand April zijn een poisson d'avril is nu wel geoor loofd. Of hebben wij eenvoudig met een drukfout te doen 't Was intusschen voor Schiedam wel te wenschen, dat het Rott. Nwsbl. met dit bericht waarheid vertelde. Als er jaarlijks eenige ladingen als deze werden getransporteerd, wie weet kwam Schiedam dan haar malaise niet te boven Voor het aanstaande vakcongres door de atdeelingen van den Ned. R. K Volksbond te Rotterdam te houden, zijn als afgevaardigden voor de afdeeling Schiedam benoemd de heeren J. H. den Boer, P. A. J. Juffermans en J. A. den Blinker. Tot kandidaten voor een bestuurs lid in het Ondersteuningsfonds zijn ge stold de heeren A. Daalmeijer, J. T. Melchers en F. van Harmeien. De heer J. Begas, lid van het hoofd bestuur, is als vijfde bestuurslid toe gevoegd aan de onderafdeeling Metaal bewerkers. Niet Vrijdag 11., zooals de N. R. Cl. mededeelt, maar reeds den 24n Februari 11., heeft de heer H. C. Boogaard, di recteur van het rijkstelegraafkantoor alhier, de 40-jarige vervulling van zijn dienst bij de Rijkstelegraaf herdacht. Te betreuren is het zeker, dat dit ambtsjubilé zoo onopgemerkt is voor bijgegaan. Velen zouden anders den welwillenden chef van onze plaatselijke rijkstelegraaf, die zich in zijne veeljarige werkzaamheid alhier aller achting heeft verworven, van hunne belangstelling hebben doen blijken. In de Provinciale Geldersche en Nij meegse/ie courant lezen wij het volgende bericht, waarbij de naam van een oud stadgenoot, de heer P. Middendorp (Eerw. Broeder Ludovicus), op eer volle wijze is betrokken LI. Zaterdag gaven wij e m kort ver slag van de aan den heer A. M. Voort- huijsen, districts-schoolopziener in het district Tiel, waaronder ook Nijmegen ressorteert, door alle onderwijzers in het district gebrachte hulde, met aanbieding van een albuin etc. Het is ons thans aangenaam te kunnen mededeelen, dat het bij deze hulde niet gebleven is. Ook van andere zijde ontving de heer Voort- huij3en blijken van achting en waar deering. Een daarvan verdient afzonder lijke vermelding, namelijk een hem aaugeboden kostbaar geschenk door de ho of den, onderwrse n onderwijzeressen der religieu8e scholen van het district Tiel, zijnde een kostbaar zilveren vrou wenbeeld dat een schild met opschrift vasthoudt en aan welks voeten de Faam gezeten is (Pièce de milieu). Verder een daarbij gevoegd album, dat een waar kunststuk mag genoemd worden. Het is een meesterstuk van calligraphie, vervaardigd door den heer P. Midden dorp, onderwijzer aan de St. Jozefschool te Nijmegen. Reeds het titelblad met de wapens van Nijmegen en Tiel en de jaartallen 1868 1893 in goud, zilver en kleuren, geeft een denkbeeld van den verderen rijken inhoud. Deze bestaat ten eerste in de volgende woorden verdeeld over 10 bladen: Huldeblijk aan den Wel- Ed. Gr. Heer A.M. van Voorthuij sen, School opziener in het District Tiel, bij gele genheid van zijn zilveren ambtsjubilé door de Hoofden, onderwijzers en onder wijzeressen der Religieuse scholen van het District. Elk blad is even smaak vol als artistiek bewerkt. De verdere bladen bevatten elk den naam der ver schillende scholen. Bij de beschouwing dezer bladen groeit bij elk biad de bewon dering voor het talent van den heer Mid dendorp. Randen, letters, versieringen, alles is even kunstvol en getuigt van de zeldzame geoefendheid en kunde van dezen calligraaf. Het laatste blad bevat het woord Finis en op dat blad zijn nog maals alle kleuren aangebracht die in het album gebruikt zijn. Ook de rood maro- quin lederen band is waardig zooveel schoonste omvatten en doet het atelier van de heeren Lutkie en Cranenburg te 's-Bosch alle eer aan. Hoezeer de heer van Voorthuij sen mei dit kostbaar en zeldzaam geschenk is ingenomen, behoeft geen betoog. Was hem de Zaterdag gebrachte hulde aange naam en vereerend, niet minder zal hem dit bewijs van achting steeds eene dier bare herinnering blijven aan het gevier de feest. Op de internationale hondententoou- stelling van wege de Nederlandsche vereeniging van liefhebbers van fokkers van rashonden „Cynophilia" te Rotter dam gehouden, zijn o. a. bekroond Das honden, Black and Tan, teven, min stens 7 kilo gewicht, Schnabels Ilseinet den in prijs en teven, onder 7 kilo gewicht, Schnabels Waldi met den 1 n prijs, beide van den heer A. J. R. Schnabel alhier. CHAR LOIS. In de boerenstelling van den heer G. Kleinjan, bewoond door den heer G. van der Poel, nabij den Roon- schen tol, onder deze gemeente, brak Vrijdag-avond ruim elf ure, brand uit. Door een misverstand is de brandweer niet ter plaatse verschenen. Schier alles wtrd een prooi der vlammen. MAASLAND. Ouden van dagen kunnen veel beleefd hebben, maar dat ultimo Maart de koe haar zomerkwar- tier reeds betrekt, zal wel tot de zeld zaamheden behooren, Of er dan al zoo veel gras is Dat niet, maar primo het mooie weder, en secundo de schaarschte in hooi; zij hebben onzen buitenman be wogen, jong vee en enkele melkkoeien de wei in te jagen. Dat de nachtvorsten maar ophielden Veertien dagen geleden stond het land groener dan nu. Een sterke dauw, zooals wij de laatste nach ten hadden, doet intusschen goed aan het gras. Met-dat-al hebben we de eerste grasboter al geproefd. De traditioneele schaapjes zijn al aan vrienden en kennissen gebracht, Maarom de echte grasboter te proeven, zullen we nog wel een veertien dagen moeten wachten. Misschien korter; dat zal ervan afhangen, of een malsch regenbuitje zich niet. al te lang laat wachten. Als het eens voor een halven dag geducht uit het Westen begon te regenen, waren boer en tuinman er boven op. Dit zou tevens voor het hooiland ook niet kwaad zijn algemeen toch is men van gevoelen, dat de droogte van April en Mei '92 oorzaak was van de korte sneegras, die er werd gewonnen. WATERINGEN. In deze gemeente komt de betrekking van gemeente-veld wachter vacant, aangezien de tegenwoor dige titularis C. van der Kraan, na ruim 40-jarige ambtsvervulling, met toe kenning van pensioen zal worden ont slagen. (V. D. Ct.) De eieren van den grutto (een vogel, die anderen jaren gewoonlijk eerst in het einde van Mei eiren legt) werden gisteren door een landbouwer onder de gemeente O verschie,in de weidegevonden Aan Om Zuiden wordt van Rotterdam gemeld, dat het in den loop dezer maand aldaar te houden vak-congres niet naar de indeeling der vakken zal worden gevormd. Er zullen zijn drie secties, waarin door leden van alle vakken be sproken worden minimum loon en maxi mum werktijd, verzekering bij ongeluk ken, bij ziekte en ouderdom, vrouwen en kinderarbeid, Zondagsrust, bevoor deeling der inlandsche nijverheid, wering van werkeloosheid, Kamers van Arbeid, enz. Iedere sectie zal door een lid van het Centraal Bestuur van den Volks- bond worden gepresideerd, wien een der Rottcrdamsche gedelegeerden als rap porteur wordt toegevoegd. De trein, dien de II. ij. S. M. van 1 Juni af doet loopen van den Hoek van Holland naar Zuid-Duitschland, zal niet stoppen te Rotterdam D. P., doch alleen te Rotterdam Beurs, Dordrecht en Nijmegen aankomst Rotterdam Beurs 7'31, Dordrecht 7.54, Nijmegen 9.30 van. Van Nijmegen wordt de trein doorgevoerd over Kleef. Do voorsteller van den naam Maas- monde schrijft aan dc N. R. Ct. De bedenking van de Amsterdamsche Courant tegen den door mij voprgeslagen naam (vermeld in uw vorig nommer) komt mij niet geheel ongegrond voor. Dat de Rijnvaart eindigt bij Maasmonde, moet inderdaad zondeling schijnen aan wie niet weet, dat de hoofdarm van den Rijn boven Rotterdam in de Maas valt. Maar ook alleen aan wie dit niet weet; en ik geloof dat de wetenschap van dit feit algemeener is dan de Amsterdamsche Courant zich voorstelt. Werd daarentegen dc naam, waaraan zij de voorkeur geeft, gekozen, dan zou het voor allen, de wetenden zoowel als de onwetenden, een moeilijk op te los sen raadsel zijn, hoe de uitwatering der rivier, die voor Rotterdam en tot aan zee Maas heet, opeens aan den naam van Rijnmonde gekomen was. Te 's Gravenzande is onlangs een par ticulier begonnen best rundvleesch 50 pCt. goedkooper van de hand te zetten dan de andere slagers. De andere sla gers hebben den vleeschprijs nu met 25 pCt. afgeslagen. In een vergadering der Visscherij- Verceniging te Scheveningen is de vraag of het wenschelijk zou zijn, de hoepels van haringtonnen door ijzeren banden te vervangen (waartegen door de hee ren Varke visser en Dc Mos bezwaren werden ingebracht) aangehouden, om eerst het oordeel te vragen der afdee- lingen Vlaardingen, Maassluis, Kat wijk enz. Het steeds kleiner worden der ruimte tot berging van de vloot werd mede besproken, maar eveneens tot een vol gend vergadering aangehouden. Ten slotte deelde de voorzitter, do heer A. lioogenraad mede, dat een voor stel zal worden gedaan om geen schip pers te benoemen, die niet kunnen net- ten-boeten. Do tentoonstelling van afgesneden tulpen, die vanwege de afdeeling West- land zou worden gehouden te 's-Graven- hage van 5 tot 8 Mei a. s., is wegens den vroegeren bloei der bolgewassen vervroegd en vastgesteld op 21 tot 24 April. Uit Indië is hier te lande bericht ontvangen, dat de le luitenant der in fanterie Coenraad van der Schroeft' ge sneuveld is in het gevecht met de At- jehers bij dc Tamiangrivier, ton Noor den van Medan. Volgens het Vaderland zijn bij het gevecht aan de Tamiang tegen de Atje- hers van de Nederlandsche marine 2 korporaals der mariniers en 2 mariniers gesneu/eld, een luit. ter zee le kl., D. A. Mensert, en 6 minderen zwaar ge wond, 2 luitenants ter zee 2e kl., J. F. B. van Dijk en J. H. Leeman, en 9 min deren licht gewond. Voorts is gesneuveld de luit. der inf. C. van der Schroeff, post-commandant van Seroeway. De generaal-majoor A. J. F. Egter van Wisselcerke, commandant der bere den artillerie, op pensioen gesteld (f2700) en zulks met dankbetuiging voor de goede diensten, door hem gedurende zijne veeljarige militaire loopbaan aan der lande bewezen. Door de Kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem is een adres ge richt tot de Tweede Kamer der Stal en- Generaal, in zake het wetsontweip op de belasting op bedrijts- en andeie inkomsten. De Kamer verdedigt daarin de stelling, dat de personeele belasting, uitgebreid tot eene algemeene verterings belasting, met de vermogensbelasting en de successiebelasting een afgerond geheel vormt, en dat daarnaast geene plaats is voor eene belasting van het inkomen, uit arbeid verkregen. Daaren tegen erkent zij do rechtmatigheid van het patentrecht als recognitie voor de uitoefening van hot bedrijf. Zij vraagt ten slotte, dat de Tweede Kamer het daarheen zal leiden, dat thans de, om werking van het personeel in eene algemecne verteringsbelasting ter hand genomen, en onze verouderde patentwet in eene naar de tegenwoordige behoeften ingerichte omgewerkt worJe, en dat in verband daarmede de verdere behande ling der bedrijfsbelasting, die dan over bodig zoude zijn, blijve rusten. Naar wij vernemen, staat de uitvoering van het plan tot oprichting van een mo nument op 't graf van pastoor Brouwers thans door de toezegging van talrijke en ruime bijdragen vast. De deelneming blijft nog tol 15 April geopend, waar na aan hen, die bijdragen hebben, ver dere berichten zullen worden gezonden. De weleerw. pater L. Wilde viert den 13en April zijn 50-jarig pristerfeest. De jubilaris, die thans sedert een 20- tal jaren in Mexico vorblijf houdt, was, zooals men weet, een groot zouaven- vriend en heeft in Rome aan het korps Nederlandsche zouaven vele diensten bewezen. Na de overgave des stad ver bleef pater Wilde nog eenigen tijd to Amsterdam. Het schijnt, dat het jaar 1893 een fruitjaar zal worden bij uitnemendheid. Ten minste in Maas en Waal zullen bijna alle soorten vruchtbooinen rijke bloesems dragen. De abrikozen, wier bloesemknoppen reeds voor het grootste gedeelte geopend zijn, schijnen met een wit laken overdekt. Door den minister van justitie is aan het kerkbestuur der R.-K. parochie van St. Martini te Arnhem te kennen ge geven, dat H. M. geen termen heeft gevonden om aan voornoemd bestuur machtiging te vcrleenen tot aanvaar ding van de daaraan door wijlen W. Wel- sing besproken making, ad. pl. m. f 20.000. Te Arnhem heeft ten huize van de moeder van Methöfer een huiszoeking plaats gehad door de justitie (naar do Anarch, meedeelt) en toen heeft men een handwagen vol geschriften in beslag genomen. Het waren Duitsche geschriften, die binnengesmokkeld moesten worden in Duitschland en waarin de Duitsche keizer beschimpt wordt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2