Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. dat de autoriteiten zich niet houden aan de overeenkomst, volgens welke alle geschillen moeten worden onder worpen aan een scheidsgerecht. De politie beschermt de overige werklie den nochthans hebben er eenige vrij ernstige gevechten plaats gehad. Zoo de werkstaking voortduurt, zal de ten toonstelling niet op tijd gereed kunnen zijn. Yolgens nadere berichten werd de crisis veroorzaakt in weerwil dat het bestuur der tentoonstelling de eischen der werklieden omtrent loonsverhoo ging had ingewilligd maar het bestuur had geweigerd een tweede oisch in te willigen om enkel leden van den Bond in dienst te nemeD. Naar men uit Londen bericht, ver ergert in Armenie de toestand voortdu rend. Dagelijks hebben er arrestatiën plaats en ongeveer tweeduizend Arme niërs zuchten reeds in de gevangenissen. De rondgeseinde zoogenaamde amnestie van den Sultan beteekent alleen de vrij lating van eenige onschuldig geker- kerden. Schiedam, 11 April 1893. Nadat het vorige jaar de aloude be devaart naar de grafstede der H.Liduina, dank zij het initiatief der katholieke Westlanders, in eere was hersteld, heeft het voorbeeld door de jeugdige parochie van Kwintsheul gegeven, blijkbaar de Katholieken in de onmiddellijke om geving onzer stad tot navolging opge wekt. Heden kwam een processie uit het naburige Vlaardingen de Maagd van Schiedam in het heiligdom waar hare eerbiedwaardige overblijfselen berusten,hare hulde en vereering brengen. Ruim tien ure waren de Vlaarding- sche pelgrims met hunneeerw. geestelij ken in de O. L. Vrouw Visitatie-kerk veree- nigd en schaarden zij zich voor het priester koor. De schoone beeltenis der H. Liduina in een aureool van schitterend licht en het fraai relikwieschrijn te midden van de levende planten en bloemen, noodde hen als 't ware, het offer van hun ge loof en godsvrucht te brengen aan Haar, die zich in Haar wonderbaar leven door Hare heldhaftige deugd had getoond, als een heerlijke roos uit Hollands gaarde en als een schitterend licht dat zoovelen den weg ten eeuwig heil heeft gewezen. Vóór de H. Mis werd dan ook een fraaie kaars, die de pelgrims hadden medegebracht, gewijd en als een offer van hun godsvrucht voor het beeld der H. Patrones van Schiedam ontstoken. Daarna werd het H. Misoffer opge dragen door den weleerw. heer C. H. Bramlage, kapelaan te Vlaardingen met assisen tie van den eerw. heer J.L.Th. Waterreus, mede kapelaan aldaar, en den eerw. heer J. S. van Buchem, kapelaan der O. L. Vrouwe parochie alhier. Doorliet koorgezelschap werd onder de plechtig heid, die ook door vele Katholieken dezer stad werd bijgewoond, eene Gregoriaan- sche Mis uitgevoerd. Toen het H. Offer was volbracht, werd eerst het smeeklied ter eere der H. Liduina gezongen, waarna de wel eerw. heer Bramlage den preekstoel be steeg. De gewijde redenaar betoogde in eene korte rede, dat Vlaardingens Katho lieken te dezer plaatse waren gekomen, om hun geloof te belijden, hunne liefde te betoonen voor de H. Maagd van Schiedam, die door God zoo wonderbaar bevoorrecht was, en om uiting te geven aan hun godsdienstig gevoel. Geroepen als wij allen zijn, om de arke van ons lichaam met alle deugden te versieren, wees hij zijne hoorderen op de II. Liduina als het toonbeeld aller deugden. Hare lief de tot den Lijdenden Verlosser, Hare devo tie voor de H. Eucharistie en de II. Moeder des Heeren, Hare groote naastenliefde ook vooral, moesten hun allen ten voorbeeld en richtsnoer zijn in alle omstandigheden des levens, vooral ook te midden der wederwaardigheden, die wij allen in meer dere of mindere mate hebben te verdu ren. Met eene opwekking zich steeds de bescherming van de H. Lijderes van Schiedam waardig te maken en Hare voorspraak in te roepen, besloot spr. zijne korte rede, die ten einde toe met de meeste aandacht werd gevolgd. Na deze predikatie werd nog een lied ter eere der H. Liduina gezongen en Hare Relikwieën door de pelgrims met blijkbare godsvrucht vereerd. Zij ver lieten daarop de kerk om, blijkbaar gesticht door al wat zij in Liduina's heiligdom gezien en gehoord hadden, naar hunne haardsteden terug te lceeren. Zoo heeft dan het katholieke Vlaar dingen zijne hulde aan de H. Bruid van onze stad gewijd. Morgen zullen Haar ook hunne vereering wijden de Katholieken van Kethol en Overschie, die in eene vereenigcle processie naai de rustplaats van Liduina's kostbare overblijfselen zullen optrekken. In de St. Janskerlc aan de Lange Haven alhier, heeft gisteren-avond het Triduum ter voorbereiding voor den plechtigen feestdag der H. Liduina een aanvang genomen. Het fraaie beeld onzer vereerde Stads- heilige prijkte te midden van eene schoone versiering met levend groen en bloemen door waslicht overvloedig bestraald. Gedurende de dagen van het Triduum worden de gebruikelijke oefeningen ge houden, terwijl na de oefeningen en het Lof de liederen der II. Patrones van de Lijdzaamheid ter eere worden gezongen. De heer S. J. Zoetmulder alhier, herdenkt heden zijn zilveren ambts- jubilé als consulair agent vUd het Duitsche rijk vroeger den Nordd. Bond). De bescheidenheid van den geachten jubilaris, die steeds zoo goed voor ande ren feest weet te maken, doet dezen dag bijna onopgemerkt voorbijgaan. Toch kunnen wij er niet in berusten, zijn jubilé geheel onvermeld te laten. De heer Zoetmulder heeft te veel diensten aan den handel, vooral aan het eigen aardig bedrijf onzer stad bewezen, om hem niet een woord van ware liulde en levendige erkenning zijner veelzijdige verdienstvolle werkzaamheid te wijden, op den dag, dat hij herdenkt, hoe zijne diensten in den loop van 25 jaren zelfs den onderdanen eener naburige bevriende natie waren gewijd. Siere het wapenschild met het beeld van Germania's fiere krijgers nog lang den gevel zijner woning en blijve hij zijne ijvervolle werkzaamheid nog vele jaren zoowel den bevrienden nabuur als den eigen stadgenoot wijden Schiedam heeit voorzeker op de Bak kerijtentoonstelling te Gent een uitne mende positie ingenomen. Ook de firma Meijer Co. alhier, werd voor hare inzending Weenergist, merk Tulpgist, met de hoogste onderscheidingeneere diploma en eere-inedailje, bekroond. De vele zorgen door deze firma gewijd aan hare étalage, die met hare fraaie ver siering van kunsttulpen aller aandacht trok, zijn aldus met den gewenschten uitslag bekroond geworden. OVERSCHIE, 10 April. De feest- vergadering van de R. K. Vereeniging Fides et Charitasdie in Februari werd uitgesteld, had gister-avond plaats. De zeereerw. heer J. P. Mobron, opende met een kort woord de verga dering, waarna een tooneelspel werd opgevoerd. Het zangkoor voerde daarna op verdienstelijke wijze de Leo-Caniate uit (woorden van A. N. Mutsaers, mu ziek van W. H. van Besouwen). Ten slotte werd na de pauze nog een kluchtspel opgevoerd, waarna de zeer eerw. lieor Mobron met een kort woord de vergadering sloot. DEN HAAG, 11 April. De werzaam- heden aan de voormalige R. K. kerk in de Da Costastraat, welke tot „eigen gebouw" voor de afdeeling 's-Graven- hage van den Ned. R. K. Volksbond wordt ingericht, vorderen goed. De kerk is geheel bestemd voor ver gaderzaal, welke, dank zij de galerijen, die worden aangebracht, ongeveer 1400 personen zal kunnen bevatten. Aau de straatzijde is de zaal voorzien van breede nooddeuren. Ter plaats, waar eerst het altaar stond, wordt het po dium opgericht, dat tevens voor tooneel zal kunnen worden gebruikt. De voor malige sacristie is bestemd voor kleed- en vergaderkamers. Onmiddellijk grenzende aan de groote zaal, waarvan het koor kan worden afgeschoten voor het houden van kleine bijeenkomsten en van de repetition dei- zangers, wordt in den tuin een conver satielokaal gebonwd, ter lengte van 15 en ter breedte van 10 M. De boven verdieping van dat gebouw zal worden dienstbaar gemaakt aan het geven van teekenonderwijs aan de kinderen der leden enz. Bij het gebouw behoort aan de voor zijde een flink woonhuis. Hiervan is de bovenwoning bestemd voor den con cierge, het benedengedeelte voorbiblio teek en bestuurskamers, liet gebouw zal zooveel mogelijk aan de eischen des tijds beantwoorden. De geheele verbouwing geschiedt on der het belangeloos toezicht van twee deskundigen, leden van den Bond, die zich daarvoor bereidwillig beschikbaar hebben gesteld. LOOSDUINEN. E«n duinbrand heeft eergisteren onder deze gemeente vrij groote schade aangericht. Een groot aantal nieuw geoliede netten van de firma Van der Toorn te Scheveningen zijn daarbij verbrand. De schade wordt begroot op ongeveer f 2000. De vrouw uit Ouwersohie, J. d. K., huisvrouw van E. B., thans te Delft, die wegens mishandeling van een stief dochtertje door de Rotterdamsche recht bank was veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf, had bij H. M. de Ko ningin-Regentes een verzoek om gratie ingediend. Daarop is thans afwijzend beschikt, en gisteren-voormiddag werd zij door de Delftsche politie aangehou den en naar 's-Gravenhage overgebracht. Men meldt ons uit Gharlois: Het mag niet onvermeld blij ven, dat, bij den brand van Wij dag op Zaterdag nacht, de hulpvaardigheid der buren voor de uit hun brandend huis gevluchte mcnschen, zich zoo gunstig heeft doen kennen. Deze hadden moeite, zich en hunne kinderen te redden tijd om zich to kleeden hadden zij niet bijna naakt ontvloden zij de woning. Bij den eenen buurman werden man, vrouw en kin deren opgenomen, een ander nam de paarden op zijn stal, een derde de koeien. De een bracht eene jas voor den man, de ander een rok voor de vrouwweel een ander kleedsren voor de kinderen. „Maar", zei do buurman, bij wien de rampspoedigen opgenomen waren, „hebt go nu al uwe kinderen wel De ver schrikte ouders hadden ze nog niet ge teld. Ze telden er acht, er moesten er negen zijn. Eén was dus nog in het brandende huis. Haastig snelt de buur man de deur uit, vliegt naar de slaap plaats van het kind daar ligt het, slapende, terwijl de vlammen reeds zijn bedje begonnen aan te tasten. Buurman heeft het goluk het kind aan de ouders te brengen, ongedeerd in weerwil van het vuur. De redder heet Hendricus van t Hof. (A. li. Ct Met 6 tegen 1 stem heeft de ge meenteraad van Brielle goedgevonden met Gedeputeerde Staten een contract aan te gaan voor 12 jaar, om in de bediening van hot veer Rozenburg Maassluis, tegen eene jaarlijksehe sub sidie van hoogstens f5000 door middel van een stoomboot te voorzien. De Minister van Oorlog heeft bij zijn bevordering tot kolonel van den gene- ralen staf het voornemen to kennen gegeven, na aftreding niet meer in het leger terug te keeren. Ten einde de R.-K. militaiien in de gelegenheid te stellen hun Paaschplich- ten te vervullen, is door den kolonel plaatselijken commandant te 's-Graven- hago bepaald, dat aan hen vrij van dienst zal worden verleend van Don derdag 13 April des middags 4 uren tot den volgenden dag 10 uren. Naar men mededeelt, is, in verband met de aanvulling der vacature van hoofddirecteur der posterijen, ter ver vanging van wijlen den heer Hofstede, een reorganisatie van de afdeeling pos terijen en telegraphic aan het departe ment van Waterstaat, Handel en Nijver heid in overweging genomen. Door eenige ingezetenen van Leeu warden is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, hou dende verzoek, eene wet in het leven te roepen, waarbij de arbeidstijd in het bakkersvak ook voor volwassen manne lijke werklieden worde beperkt tot hoogstens 12 uur, desnoods met eene verhooging van 2 k 3 uur voor den Zaterdag. Tevens wordt verzocht, do Zondagsrust hij die werklieden in te voeren door wettelijke bepalingen. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Beverwijk zal den lieer Boreel verzoeken, dat hij nog lid van de Tweede Kamer blijve tot de eerst volgende algemeene verkiezing. Men besloot daartoe, omdat de heer Boreel zich een beslist voorstander van de nieuwe kieswet heeft verklaard. Stand De heer J. Jurissen, boomkwoeker te Naarden, moet, volgens het llbl., door onze regeering zijn aangezocht zich als haar vertegenwoordiger naar de tentoon stelling te Chicago te begeven. Do hofmaarschalk van H. M. de Ko ningin, baron Taets van Amorongen van Natewisch, vertrok gistermiddag te 2 uur naar Amsterdam, ia verband met de aankomst aldaar van Hare Maje steiten op heden. Gister-ochtend is per Holl. spoor naar Amsterdam vervoerd het stalpersoneel met rijtuigen en paar den, dat dienst zal doen bij het ver blijf der Koninginnen in do hoofdstad. Naar aanleiding van eene uitnoodi- giug, door Floraliu tot hare lezers ge richt om eene nationale bloem voor Nederland te kiezen, bij voorkeur eene die tegen 31 Augustus, den verjaardag van koningin Wilhelmina, in vollen bloei prijkt en don naam daarvan aan haar adres op te geven, merkt de Haarl. Ct. op, dat men de zaak ook zou kun nen otnkeeren en II. M. de Koningin eerbiedig uitnoodigeu hare lievelings bloem te noemen, die dan door het Nederlandschs volk als nationale bloera kon worden aangenomen. Prinses Elisabeth van WaldeckenPyr- mont, jongste zuster van koningin Emma, woidt 17 of 18 dezer voor eenige dagen op het Loo verwacht. Aartshertog Frans Ferdinand (de oud ste zoon van aartshertog Karei Bode wijk, den broeder van keizer Frans Jozef en derhalve vermoedelijke troon opvolger in Oostenrijk) werd op zijn reis om do wereld gisteren te Batavia verwacht. De aartshertog zal zijn intrek nemen ten paleize van den gouverneur- generaal te Buitenzorg. Men schrijft aan liet Fad. uit de Mo- lukken, dat de resident van Ternate en de controleur van Batjan door den gouverneur generaal por telegram naar Batavia zijn ontboden, zeer waarschijn lijk naar aanleiding van de groote on- ordelijkheden, welke, volgens aanklacht bij de justitie, te Macassar, van 1888 tot en met '91 op de eilanden Kasiroeta en Mandioli zouden hebben plaats ge had, zonder dat het bestuur van Ternate, waaronder de eilanden bohooren, daarvan ooit iets geweten heeft. Gister middag ontstond door het om vallen van een petroleumtoestel een vrij hevige binnenbrand in een bovenhuis aan de Van der Duyustraat te 's-Gra venhage. De vlammen grepen de klecren van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2