Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4560. "pttreau Jioogs tra317. De "Witte Wolf. 16de Jaarg. Donderdag 13 April 1893 ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN Naar ukt Fransch van Paul Féval. o si nemen ten op dit Blad worden dagelijks aangenomen. NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. 12 April '93. Blijkens berichten uit Brussel was de zitting der Kamer van algevaardig den gisteren buitengewoon levendig. Na de opening verklaarde de minister van binnenlandsche zaken, de heer DeBurlet, in naam der Regeering, dat zij het voor stel omtrent de regeling der kiesbevoegd heid naar het womngstelsel handhaaft en zich, subsidiair, vereenigt met de door den heer De Smet-de Nayer voorgestelde voorloopige regeling. Met het voorstel- De Kerckhove kon de regeering niet inedegaan. Harerzijds verklaarde de uiterste linkerzijde te handhaven het voorstelJauson tot invoering van het algemeen stemrecht. De voorzitter las vervolgens alle voorstellen betreffende de kiesrechtregeling ten getale van 11 voor, waarna te midden eener levendige agitatie met de stemming werd begonnen. Het voorstelJanson, algemeen stem recht met don leeftijd van 21 jaar(de bur gerlij ke meerderj arigheid) werd v erworpen met 115 tegen 26 stemmen. Buiten stem ming bleven 3 leden. Achtereenvolgens verwierp de Kamer de verschillende kiesrechtvoorstellen, waarna de zitting tot heden werd verdaagd. Het algemeen gevoelen is, dat men zich ten slotte vereenigen zal op een gemengd stelsel met meervoudig stemrecht. Buiten de Kamer was het gedurende de zitting zeer rumoerig. Verscheidene groepen schaarden zich, de Marseillaise zingende, voor het gebouw. Toen men vernam dat het voorstel van Janson verworpen was, ontstond er eenige op schudding. De politie trok van leer en verdreef do manifesteerenden. Er hadden verscheidene arrestatiën plaats. De be- toogers voor algemeen stemrecht waren voornemens gisteren nacht het volgende manifest aan te plakken Beroep op het volkDe Kamer heeft het algemeen kiesrecht verworpen. Het volk kan dit |H|llllllllllllillitllllllilïïi iimiiillitHlitlliiiiliiHiltHHIWIHll Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 80) Dit eens v -.ststaande, bleef er voor een wer- vflit .vaat ll sloten man nog over om een plan Mnm.,iSt';iea en den strijd slechts dan te k ei'' w«nneer hij volkomen koelbloedig ZOU Kunm blijven. De m -ter van La Tremlay verkeerde echter in ge i-v *"dere omstandigheden. Terwijl hij dooi net bosch reed, was hij beurtelings onder den invloed geweest van de meest overdrevene vrees, zoowel als van de meest dwaze hoop. Nu het, met den dood voor oogen, er op aan kwam om te handelen, was hij reedsoverwon- uen door schriktot alles onbekwaam, en vol komen krachteloos als het ware reeds dood, nog voor het vonnis was ten uitvoer gebracht, evenals die ongelukkigen, die van een hoogte geworpen, naar men beweert reeds dood zijn voor zfj den grond bereiken. besluit niet aannemen. De Algemeene Raad der werkmanspartij, bevestigende zijne vroegere beslissingen, verklaart tot eene algemeene en onverwijlde werk staking over te gaan. Werkelijk is daarmede reeds een begin gemaakt. Naar de Indépendance meldt hebben gisteren-ochtend te Elenu 3000 mijn werkers den arbeid gestaakt en ver wacht men dat deze werkstaking eene groote uitbreiding zal krijgen. Te Brussel zijn bijzondere korpsen der bur gerwacht aangeschreven, om zich bij de eerste oproeping gereed te houden met het oog op de mogelijke gebeuitenissen. Er heeft eene hotsing plaats gehad tusschen de politie en een aantal mani festeerenden, die het bureau van den Palriote wilden binnendringen. Verschei dene personen werden licht gekwetst. De parlementaire groep der voorstan ders van het algemeen stemrecht heeft gisteren in het Volkspaleis te Brussel, eene vergadering gehouden en definitief besloten zich te verklaren vóór het stel sel van het recht op meer dan éene stem, alsmede met ingenomenheid te zullen begroeten en onderzoeken alle voorstel len, strekkende om bedoeld recht te ver binden aan den eigendom en aan de capaciteit. In den omtrek van het Kamer gebouw was eene groote menigte samen gestroomd. Van 1 uur af bestormde men de tribunes. Er was veel politie op de been, maar de socialisten vertoonden zich zoo goed als niet. De Algemeene Bond der Werkmanspar tij, in volle getalle vergaderd, heeft eene algemeene en onverwijlde werkstaking gedecreteerd. Van de burgerwacht werd een bataljon jagers opgeroepen om de orde te handhaven. Eene bende van on geveer duizend socialisten trok tie rend door Brussels straten. Botsingen hebben tot dusver daarbij niet plaats gehad. In de Borinage is de werkstaking in alle kolenmijnen uitgebroken, behalve in die van Erameries en Dour. Simon sloeg de armen om hem heen en Li- vaudré maakte den strik gereed. Vaunoy be woog zich niet; de strik werd om den hals gedaan, zonder dat hij tegenstand hood. Alleen toen de strop hem de keel kwetste, keek hij als waanzinnig rond en slaakte hij een gesmoorde kreet. Haal op riep Livaudré. De voeten van den ongelukkige Vaunoy raakten den grond niet meer. Zooals men ziet, waren de voorgevoelens van Lapierre niet geheel ongegrond. Maar op het oogenblik dat de gelaatskleur van den patient van paars tot zwart overging, verscheen er een vjjfde persoon op het tooneei. Ook deze was een Wolf. Kom dan toch! kleine Yaumi, zeiden ziju kameraden kom eens zien naar den laatsten grijns van een van je kennissen. De kleine Yaumi, dien wij nog kortgeleden in de hut van Pelo Rouan hebben ontmoet, was een man van zes voet lengte, en breed naar evenredigheid. Hij wierp een blik op Vaunoy en herkende hem in weerwil van zijn afschuwelijk verwrongen gelaat. Uilskuikensmompelde hijzij zonden hem dooden zonder mij te waarschuwen. En met éen slag van zijn groot jachtmes sneed hij het tonw door. Vaunoy viel als een blok hout neer en rolde over het gras. Gij deedt daar iets moois, zeide de kleine Yaumi. Wat zou de moester wel hebben gezegd De werkstaking der dokwerkers te Huil nadert haar einde. De niet-leden van den Bond, wier aantal meer dan toereikend is, arbeiden onder bescher ming van politie en militairen, zoodat het lossen en laden der schepen geen vertraging meer ondervindt. Zooals altijd heerscht in de berich ten over den toestand der werkstaking van beide kanten de gewone overdrij ving. De aanvoerders der werkstakers verzekeren, dat Londen gereed staat de werkstakers van Huil bij te springen, terwijl de tegenpartij even stellig be weert, dat de groote werkstaking te Huil haar einde nadert. Dit laatste beweren zal wel het meest strooken met de waarheid. Huil blijft tot dusver geheel geheel geïsoleerd staan, ondanks alle beweringen van het tegendeel, en de reedersbond schijnt den toestand al daar vrijwel meester. De reederij van Wilson, overtuigd van te zullen zegepralen, weigert dan ook verder alle onderhandelingen zij ziet het einde der werkstaking tegemoet, daar de weerstaudskas ledig is, zoodat de werkstakers reeds honger beginnen te lijden en het dokwerkershond blijkt onmachtig om een aanzienlijke som ter ondersteuning te zenden. Reeds hebben twee honderd leden van het dokwerkersbond te Hull weder plaatsing gevraagd. In de dokken te Huil ging gisteren het werk ongestoord zijnen gang drie stoombooten vertrokken. In eene vergadering van werkgevers te Hull is besloten den reedersbond te steunen en niet voort te gaan met het zoeken naar een vergelijk. Ten opzichte van Hartlepool heet het, dat er wel is waar orders ontvangen zijn om drie aangekomen booten der Wilson- reederij, waaronder de gecharterde stoomboot Professor Buys uit Ylissingen te boycottendoch die orders blijken on uitgevoerd te zijn gebleven, daar het reedersverhond maatregelen nam om degenen, die het werk mochten staken, onmiddellijk door anderen te vervangen. Een particulier telegram uit Lissabon te Londen ontvangen meldt, volgens Reuter, dat een persoon een revolver schot heeft gelost op den Koning, die echter niet getroffen is. De dader is gearresteerd. Nader wordt hieromtrent uit Lissabon geseind Het gerucht, vol gens hetwelk iemand met een revolver op den Koning zou hebben geschoten, is onjuist. De waarheid is, dat een jongmensch, Salomon Levy Azancot geheeten, het rijtuig van den Koning, terwijl deze een wandelrit door Lissa bon deed, genaderd is, den Koning toe geschreeuwd heeft, en hem met eenen stok gedreigd. Het jongmensch, dat krankzinnig is en naar een gesticht zal worden overgebracht, verbeeldde zich 's Konings zwager te zijn. Maandag-avond heeft eene samen komst van het bestuur der tentoon stelling van Chicago en de aanvoerders der werklieden plaats gehad. De direc teur der tentoonsfeellingswerken bracht in herinnering, dat volgens de overeen komst, hij den aanvang van den arbeid gesloten, werklieden, leden van vereeni- gingen on niet-leden van vereenigingen, zonder onderscheid te zamen zouden werken. De aanvoerders der werklieden, dit moetende erkennen, legden zich bij den toestand neder en verklaarden de werkstaking voor geëindigd. Het bestuur der tentoonstelling heelt verklaard, dat de openingsdag bepaald blijft op primo Mei, ook al is de tentoonstelling dan nog niet gereed tengevolge van de werk staking. Weet gij dan niet, dat er iets bijzonders be staat tusschen hem en dien schurk, voor wien de strop een te zachte dood zou ziju. Is de meester in de mijn De hemel mag weten waar de meester is, antwoordde Livaudré norschwat dien ouden deugniet aangaat, hij kan er zich op beroemen het °netjes te zijn ontsnapt. Maar hy is nog niet aan zijn einde, en wij zullen zien of onze ouden hem toch niet den strop om den hals zullen laten doen- Onze ouden gehoorzamen den meester, even als gij en ik, mijn waarde, zeide Yaumi; zij zullen doen wat de meester wil. Vaunoy was intusschen tot bewustzijn terug gekeerd. Sta op riep Simon, hem een schop gevende. Vaunoy gehoorzaamde zonder veel moeite. Door een zeer begrijpelijke reactie, had hij, nu dit eerste gevaar als door een wonder was voorbijgegaan, een weinigje moed gekregen. Belet uwe lieden mij te mishandelen, zeide liij met vrij vaste stem tot Yaumi; dat stuk touw heeft u bijna een half millioen francs doen verliezen. Yaumi bleef bedaard; niet aldus de vier Wolven. Een half millioen herhaalden zij verbaasd. Vaunoy herademde. De slag bad getroffen. Brengt mij hij uw hoofden, zeide hij op een toon van gezag. Nu zullen zij hem laten ontsnappen, mom- pelde de kleine Yaumi. Het was mjj een kroon waard, als de meester hier was Simon blinddoekte Vaunoy met een gerniten zakdoek, en dadelijk drongen de vier Wolven hem naar de westelijke helling, op welker bovenrand de puinhoopen van de windmolens lagen. Weldra voelde Vaunoy hoe een frissche, koude luchtstroom hem in het gezicht waaide tegelijkertijd verdweeii eensklaps het schemer achtig licht, dat in weerwil van den blinddoek zijn oogen trof. Nu eens ging hij een bfjna loodrechte trap af, dan weder tilden zijn begeleiders hem op, droegen hem eenige schreden verder en plaat sten hem weer op den grond. Dat duurde ongeveer tien minuten. Daarna hoorde Vaun y een verward geluid van fluiste rende stemmen, en de lucht van tabak en brandewijn neep hem bijna de keel dicht. Men rukte zijn blinddoek af. Hij was bij de Wolven. Het roode schijnsel van een half dozijn toortsen, die rondom hem brandden, verblindde eerst zijn aan de duisternis gewende oogen. De oorverdoovende kreten, door een duizend tal pas bovochtigde keelen, hij zijn verschijning geslaakt, deden hem opnieuw het hoofd ver liezen. En hiertoe bestond redenvan alle zijden hoorde hij zich op de meest krachtda dige en duidelijke wijze met den dood bedreigen. (Wordt vervolgd.j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1