Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland, Schiedam, 12 April 1893. Wij vestigen, met verwijzing naar achterstaande advertentie, de aandacht onzer lezers op de omstandigheid dat de herhaalde opvoering van het zangspel Edgar en Adelmund op aanst. Zondag niet voor buitengewone leden der Zang- vereeniging St. Gregorius toegankelijk zal zijn, maar zoowel leden als niet-leden zich van een toegangsbewijs zullen moeten voorzien. Zoowel de leden die nog eens van de opvoering van dit sclioone zangspel willen genieten, als andere stadgenooten, die voor het eerst met dit verdienstelijk toonwerk zullen kennis maken, zullen zich zeker gaarne eene kleine uitgave getroosten, die door het te smaken kunst genot ruimschoots zal worden vergoed. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen lo. dat de op den 4den Maart j.l. vastgestelde lijsten der kiesbevoegden tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Pro vinciale Staten en van den Gemeenteraad opgemaakt ingevolge art. 6 der wet van den 4den Juli 1850 Staatsblad no. 37), zooals zij is gewijzigd hij het Vilde additioneele artikel der giondwet, krachtens het bepaalde hij art. 13 dier wet, zijn gesloten en op de ge meentesecretarie ter inzage voor een ieder nedergelegd, en dat een exemplaar dier lijsten is aangeplakt aan het raad huis 2o. dat de lijsten der kiezers van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal der gemeenton Overschie, Schiebroek, Kethel, Vla ar- dingen en Vlaardinger-Am- b a c h talsmede die der Provinciale Staten van de gemeenten Overschie en Kethel, zijnde onderkiesdistricten van het hoofdkiesdistrict Schiedam, mede ter inzage voor de belanghebbenden op de secretarie zullen worden nedergelegd. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven, dat ten raadhuize ter inzage is nedergelegd de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres 3e klasse aan de openbare school met uit gebreid leerplan voor meisjes, waarop geplaatst zijn M. Bijl, te Aalst, A. van der Most, te Brielle, en R. Kluit te Ter- bregge. Zooals wij gisteren aankondigden,kwa men heden de Katholieken van Kethel en Overschie, de H. Maagd Liduina in het heiligdom waar Hare eerbiedwaar dige overblijfselen berusten, hunne hulde en vereering wijden. Ruim half negen ure waren de mid denbeuken der O. L. Vrouw Visitatie- kerk geheel met pelgrims en belang stellende stadgenooten gevuld. Voordat de plechtige H. Mis een aanvang nam, werden de beide processiekaarsen, resp. door Kethel en Overschie te offeren, door vier bruidjes naar het priesterkoor gebracht, waar zij, na door den eerw. celebrant te zijn gewijd, voor het beeld onzer vereerde Stadslieilige werden ont stoken. De kaars door Kethel ge offerd, draagt op het schild het op schrift Sancta Liduinaor a pro nobis. Pa rochie St. Jacob Kethel en Spalanddie van Overschie bevat op het schild van was de vermelding parochie van Over schie. Toen beide parochiën aldus het offer hunner godsvrucht aan de H. Pa trones der Lijdenden hadden gebracht, nam het IIMisoffer een aanvang, waarbij de weleerw. heer Koevoets, pastoor te Kethel, door de eerw. heeren Smeeman en Zuidgeest, kapelaans der O. L. Vrouwe-parochie, werd geassisteerd, terwijl de zeereerw. heer J. P. Mobron pastoor de Overschie, in het priester koor de plechtigheid bijwoonde. Onder de plechtige H. Mis naderden bijna alle pelgrims tot de H. Tafel des Heeren. Terwijl daarna door pastoor Mobron nog eene gelezen H. Mis werd opge dragen, betrad pastoor Koevoets den preekstoel en leidde hij de verdere oefe ningen welke bestonden in eenige ge beden en gezangen der Eeestheilige ter eere. De weleerw. pastoor vond daarbij gelegenheid zijne hoorderen op te wekken tot de beoefening der schoone deugd van geduld in het lijden, waarvan de H. Li duina ons zulk een verheven voorbeeld heeft gegeven. Het geduldig lijden is de koninklijke weg ter zegepraal, die de Maagd van Schiedam met zooveel moed heeft betreden. Na de tweede H. Mis werden de Relikwieën der Heilige door de pelgrims vereerd, waarop zij, na een bezoek aan de Liduina-kapel te heb ben gebracht, de kerk verlieten, om na eenigen tijd verpoozens de terugweg naar hunne woonplaatsen te nemen. Keth«l en Overschie, beiden als omlei den rook van Schiedam, wier geschie denis zoo nauw met die van onze stad is verwant, hebben zeker alle reden de H. Lijderes van Schiedam meer dan anderen te vereeren. Yooral de gemeente Kethel en Spaland, die er grootsch op gaat dat uit haar is voortgekomen de vrome moeder, die Liduina het leven schonk, mag er met recht aanspraak op maken, de eerste te worden geacht onder haar, die de H. Patrones der Lijd zaamheid hulde komen bewijzen. Op de internationale hondententoon stelling, welke van wege de Nederlandsche vereeniging van liefhebbers en fokkers van rashonden „Cynophilia" van 7 tot 9 dezer te Rotterdam werd gehouden, is ook bekroond in de afdeeling Schot- sche herdershonden (langharig) collies, teven, met den ln prijs en eereprijs, Daisy, van den heer J. G. Doorman alhier, welke hond ook in do nationale klasse met den ln prijs werd bekroond. Blijkens ofScieele mededeeling van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij zal den ln Juni a. s. het res- teerend gedeelte der lijn SchiedamHoek van Holland, namelijk MaassluisHoek van Holland, in exploitatie worden genomen. Zooals bekend, werd den 15n Augus tus 1891 het gedeelte SchiedamMaas sluis voor het verkeer geopend, welke lijn een lengte had van 12.121 KM. De nieuwe lijn is lang 11.874 KM., zoodat de geheele lijn een lengte heeft van 23.995 KM. De linie heeft slechts éen spoor en is als normaalspoorweg gebouwd. Het eindstation Hoek van Holland (haven station) is, evenals de beide aan de lijn gelegen stations Vlaardingen en Maas sluis, voor het personen-, goederen- en veeverkeer ingericht. VLAARDINGEN, 12 April. Tot lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland is in dit disrrict bij herstemming geko zen de heer P. F. L. Waldeck met 1332 stemmen. Op den heer A. W. Schippers waren 1210 stemmen uitgebracht. Bij de gisteren te Utrecht gehou den wedstrijd van tooneelvereenigingen heeft de tooneelvereeniging „Varia" alhier, den tweeden prijs behaald. liet bijeen te brengen fonds samen gesteld' als volgtprof. Pekelharing, voorzitter, de heeren Wibaut, Van Zin deren Bakker en Rauwerda, leden, en de heer P. L. Tak, secretaris. H. M. de Koningin-Regentes bracht in 1890 een bezoek aan de Arnhemsche schilderijententoonstelling met H. M. koningin Wilhelmina. Een officieel be zoek werd door de Koningin-Regentes nog niet aan Gelderlands hoofdstad ge bracht. Bij geruchte verneemt men dat HH. MM. voornemens zijn in Juli een officieel bezoek aan die gemeente te brengen. De schermvereeniging „Nederland" te Delft zal dezen zomer een nationaal en internationaal concours uitschrijven. De uitslag van den nieuwelingswed strijd op de baan van de Kegelclub De Phoenix te Haarlem, op 9 April gehouden, is als volgtle prijs Nooit gedacht2e prijs Jonge krachten, 3e prijs De Maas en 4e prijs Oranje Kegelclub. Uit Haarlem meldt men ons De kegelclub Anti-Poedel van Schie dam is door de loting die hier Zaterdag middag heeft plaats gehad, aangewezen om op 30 April in den internationalen kegelwedstrijd mede te dingen. De wedstrijden hebben plaats 16, 23 en 30 April. De strijd op 16 dezer be looft zeer belangwekkend te wezen. Dan toch dingen mede Regiment, Door oefening sterkllard gaat ie en Recht naar het doelwaarvan vooral de beide laatsten elkander steeds den prijs be twisten. Door de club Hard gaat ie van Haarlem is voor het korps, dat het minste aantal poedels werpt een prachtige zilveren medaille uitgeloofd. Gedurende den tocht van HH. MM. van het station te Amsterdam naar het Paleis viel het volgende incident voor. Zoodra het Vorstelijk rijtuig de bureaux van Recht voor Allen voorbijreed, werd even de roode vlag geheschen, doch spoe dig weder ingehaald. Een paar socialisten, die poogden om couranten en op rood papier gedrukte schimpdichten in het rijtuig van HH.MM. te werpen, werden door de politie uit het gedrang gebracht en gearresteerd. Vele dezer papieren en couranten wer den onder de menigte rondgeworpen. Nadat in de beide laatsto dagen de toren te Purmerland nog belangrijk was verzakt, is gisteren-namiddag door den burgemeester van Ilpendam (tot welke gemeente Purmerland behoort), dit schoone monument uit vroeger eeuwen publiek tot afbraak verkocht. De heer J. Ie Boer, van Oostzaan, is voor f'20 kooper geworden. Natuurlijk is die som zoo laag met het oog op liet gevaarlijke van het werk. In het bestek was door het gemeentebestuur bepaald, dat het werkvolk moest worden ver zekerd tegen ongelukken. Omtrent den Leeuwarder onderwijzer, die om zijn socialisme met ontslag zou bedreigd zijn, verneemt het Vaderland nader, dat hij aanvankelijk door Burg. en Wetli. ter verantwoording was geroepen, dat hij lid zou zijn van den sociaal-demo- mocratischen bond. Toen hij echter ver klaarde wel de socialistische gevoelens te ziin toegedaan, maar niet tot den bond te behooren, is aan de. bedreiging met ontslag geen gevolg gegeven. Thans is hem echter door den districts-school- opziener aangezegd, dat hij tot ontslag zal worden voorgedragen, omdat hij als secretaris der Volkspartij een oproe ping heeft onderteukend tot een verga dering, die is belegd om een afkeurend oordeel uit te spreken over de bekende circulaire der schoolopzieners en over da Eriesche vonnissen. Te Veendam brak eergisteren om streeks één uur brand uit in de groote hoopen van in pakken geperst stroo bij de „Veendammer stroostof'papierfa- briek." In een oogenblik tijd waren de negen hoopen stroo. een grootkapitaal vertegenwoordigende, alle brandende, zoodat aan blussehen niet viel te denken. De wind was nog al gunstig, de fabriek had daardoor volstrekt geen gevaar. Do brand moet in de loods zijn ontstaan. Te Beerta zijn bij aanplakbiljetten arbeiders gevraagd voor het graven van een kanaal bij Norderham in Olden burg. Het loon zal minstens 3 mark per dag bedragen en waarschijnlijk stij gen tot 4 mark. Zij zouden er onge veer een jaar werk kunnen vinden. Hoewel met eenigen schroom, daar vroe ger bij het graven van een kanaal bij Meppen de werkelijkheid niet overeen stemde met de beloften, zijn thans uit Nieuvveschans ruim 20 arbeiders der waarts vertrokken, die, zoo van hen goede berichten komen, door vele ande ren gevolgd zullen worden. Dit jaar zullen brigades maréchaus- sée uitgezet worden te Leeuwarden, Heerenveen, Dokkum, Buitenpost en Veenwouden. De luitenant-kolonel M. Diekhof, commandant der 3e divisie, hesft reeds de verschillende plaatsen bezocht, om onderzoek in te stellen naar geschikte gebouwen voor kazernes en stalling vooi de paarden. De Alg. Ned. Kegelbond zal buiten zijn tweedaagsch concours, te Utrecht in Augustus, waaraan verbonden zal zijn een wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, in Juni een korpswedstrijd doen houden te Leerdam. Te Budel hebben do werklieden dor zinkfabritk, naar men van Zaterdag mededeelt, het werk gestaakt. Hoe wel geen onlusten plaats hebben, trek ken de arbeiders in groepen door de gemeente. De roode zakdoek doet daarbij dienst. In de twee infanterie-kazernes te Breda zijn oenige militairen door pokken aan getast. De lijders worden verpleegd in de onlangs gebouwde barak voor be smettelijke ziekte op hetexercitie-terrein. De stroozakken zijn verbrand en do kamers ontsmet. Ook op Goedereede en Overflakkee wordt sterk naar regen verlangd. ïn den zwaren kleigrond kunnen er de zaden niet eens tot ontkieming komen. Te Leeuwarden werden Vrijdag onge veer 12,000 kievitseieren aangevoerd i de prijs wisselde af van 17 tot 20 cent per stuk, Velen in Friesland maken in dezen tijd met het zoeken, of liever hot vin den, van kievitseiren een aardig daggeld i geoefende zoekers vinden soms 20 - J op één dag. De Minister van Binnen la ndsche za ken heeft voor de tweede maai zijne goedkeuring onthouden aan de even redige schoolgeldheffing, door den ge meenteraad van Dinksperloo op 29 Augustus jl. vastgesteld. Door den Bondsraad van den Neder- landschen Coöperatieven Bond is ter zake der bedrijfsbelasting een nader adres aan de Tweede Kamer ingediend, hoofdzakelijk strekkende ten betooge der onjuistheid van hetgeen door den minister bij de Memorie van Antwoord is aangevoerd in de strijdvraag, of coöperatieve vereenigingen winst maken en uitdeelen, dan wel opzettelijk te veel betaald geld opsparen en aan de rechthebbenden teruggeven. In een eergisteren gehouden verga dering van het comité, dat de bekende oproeping heeft gedaan, 0111 te protes teeren tegen de vonnissen in zake op ruiing, is het bestuur tot beheering van Men meldt uit Ifarlingen. De sociaal-democraten hebben hier eene coöperatieve bakkerij opgericht, die dooi twee bazen wordt bestuurd en verder met verscheidene knechts werkt. Niet alleen in de stad maar vooral ook op de omgelegen dorpen wordt de waar gesleten. De werkzaamheden geschieden bij nacht, en daar deze bakkerij goed- kooper het brood levert dan de bak kers, die voor eigen risico werken, wordt de concurrentie sterk gevoeld. Het Katholieke blad Ons Noorden be spreekt den uitslag van de stemming te Ifarlingen en noemt het beschamend, dat de Katholieken niet beter zijn op gekomen en daardoor de herstemming hebben noodig gemaakt. Ons Noorden spoort hen aan bij de herstemming trou wer hun stem uit te brengen op den wettigen candidaat der katholieke kies- vereenigingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2