Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. van eene dergelijke poging niets bekend is. De Eclair richtte zich daarna ook tot den gewezen chef van het departe ment van oorlog, Lagrange de Langre, die de opdracht zou hebben gegeven, maar deze heer vertoeft in Orne, om de zittingen van de Algemeene Raden, die gisteren geopend zijn, bij te wonen, der halve kon zijne meening over de beschul diging niet worden ingewonnen. Welke waarde Turpin's beschuldigingen hebben, zal dus nog moeten blijken. Raar men zegt, zal de minister van oorlog, admi raal Loisilion, daaromtrent een onder zoek doen instellen. Naar men uit Rome bericht, vermeldt de Tribuna onder voorbehoud een gerucht, volgens hetwelk bij de gerechtelijke instructie tegen den directeur der Banca Romana tal van wissels ontdekt zijn, die, hoewel gedisconteerd met het geld der bank, niet geboekt waren en be waard werden in een bijzondere porte feuille, die alleen onder berusting was van den directeur. Het totaal dier wis sels zou meer dan een millioen bedragen. Een depeche van Panama aan de New-York Herald meldt, dat in Peru ernstige ongeregeldheden plaats hadden. Een gewapende hoop volks van Cutervo en Chota viel den gouverneur in zijn paleis aan en belegerde hem feitelijk gedurende 23 uren. Eindelijk werd de menigte door de troepen uit elkaar ge slagen, waarbij de aanvoerder Rivera en 3 opstandelingen gedood en 20 hun ner gewond werden. Schiedam, 13 April 1893. De Burgemeester van Schiedam, ge zien de circulaire van den heer Commis saris der Koningin dezer provincie van den 23n Maart 11., A no. 649 (4e afd.) prov. bladno. 21 brengt ter kennis van de ingezetenen, dat ter secretarie der gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn blanco aanvragen ter bekoming van jacht-en vischakten voor het aanstaande seizoen 1893/94, en dat zij, die bij den aanvang van het nieuwe seizoen in het bezit van hunne akten wenschen te zijn, die aanvragen, behoorlijk ingevuld, tijdig, zooveel moge lijk vóór den 15n April aanst., ter secre tarie moeten terugbezorgen. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebracht: een nieuwe ledige portemonnaie, een oud grijsjongensjasje, een blauw fluweelen kraag, een muilkorf, een vuil wit schort, een R.-k. kerkboekje, een zakje tabak, een bont schort, een kinderlaarsje, een jongensjasje, de koker van een rijtuig lantaarn, een glazen bakje en dito melkkan, een kinderschoentje met sokje en slobkous, een notaboekje, een paar nieuwe zwarte kousen, een sleutel, een koperen sleutel en een groote sleutel aan een plankje. Met genoegen vernemen wij, dat onze oud-stadgenoot, de weleerw. heer J.Th. J. Filbry, pastoor te Oud-Beierland, in de plaats van wijlen pastoor Brouwers, is benoemd tot pastoor te Bovenkerk, gem. Nieuwer-Amstel. Zij die met c ns het voorrecht hadden den begaatden oud-kapelaan derO.L.Vrouwe- parochie meer van nabij te kennen, wenschen voorzeker, dat het hem gege ven zij, in die bloeiende gemeente, zeer vele jaren tot heil zijner parochianen werkzaam te zijn. Heden-ochtend viel een koe nabij de Beursbrug plotseling dood, na reeds elders te zijn neergevallen. Het beest kwam met zijn geleider van de markt te Delft en behoorde aan den slager Scholte alhier. Eerst toen de veearts ter plaatse was verschenen, mocht het cadaver worden vervoerd. Door de politie te Delft i3 proces verbaal opgemaakt tegen een 17-jarig klerk, C. S., die er zijn werk van maakte sigarenhandelaars en koffiehuis houders op listige wijze op te lichten. Kocht hij sigaren of bier, dan betaalde hij steeds met eenen gulden, en was er dan bij het geld dat hij terugkreeg een kwartje, dan wist hij dit zeer behendig te verwisselen voor een vertinden cent, dien hij dan aan den winkelier ver toonde met de vraag of deze nog meer van dat geld had. Steeds kreeg hij dan een ander kwartje er voor in de plaats, tot eindelijk zijne oplichterij werd ont dekt. Hij was wel zoo verstandig, om eenen neiingdoende slechts éèn keer beet te nemen. Volgens het verslag in de N. Rott. Crt. van eene door de anti-revolutionairen Maandag-avond gehouden vergadering werd Ds. de Jonge door den heer W. E. Talc van Schiedam uitgenoodigd op na der te bepalen datum met hem in eene openbare vergadering te Wateringen te debatteeren over de stellinghet be ginsel en de handelingen der anti-revo lutionairen zijn in strijd met Gods woord welke uitnoodiging door den heer de Jouge voorwaardelijk werd aan genomen. VLAARDINGEN. Gisteren-avond te 6V2 ure werd de Vlaardingsche Tort- neel-Vereeniging „Varia" door de Har monie Vereeniging „Concordia", bij hare aankomst alhier mee de stoomboot VluardingenJ opgewacht en met muziek begroet wegens het behalen van den tweeden prijs bij den Tooneelwedstrijd, die uitgeschreven was door de Rederij kerskamer „de Genestet" te Utrecht bij gelegenheid der feestviering van haar 30-jarig bestaan, op 11 April. ROTTERDAM. In een in het hotel Coomansonder voorzitting van den heer B. Vlielander Hein gehonden vergade ring van betrokkenen bij den grooten Rijksweg van Katendrecht naar Nu- mansdorp is besloten eenparige stappen te doen om door voorziening van Rijks wege in goede bediening van het veer te Goidschalksoord recht te. doen we dervaren aan een contract, in 1839 ten behoeven van gemelde route, vallende in de groote communicatie volgens Kei zerlijk decreet van 1811, bij notarieele akte tot stand gebracht. Men besloot eenparig een in de vergadering vastge steld adres in te dienen aan Z. Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. DELFT. Verleden week is aan de Gistfabriek van den heer v. Marken voor het personeel een schaftlokaal opengesteld. Het lokaal ziet er zeer gezellig uitaan het nette buffet is bier en koffie verkrijgbaar, terwijl in een afzonderlijk daar oor ingerichte ruimte een soort stoomlcachel is aan gebracht, waarop het eten kan worden gewarmd. Een breed balkon aan de zijde der spoorbaan zal met warme zon nedagen den bezoekers een aangename rustplaats aanbieden en hen eenigen tijd van de buitenlucht doen genieten. DEN HAAG. In de buitengewone algemeene vergadering van aandeel houders der maatschappij Zeebad Scheve- ningen deelde de waarmede president, de heer baron van Hardenbroek van Bergambacht mede, dat de president, de lieer Mr. H. Ameshoff gevolg heeft gegeven aan zijn voornemen om wegens gevorderden leeftijd ontslag te nemen als president-commissaris, en bracht hij hem een woord van warme hulde voor hetgeen hij sedert de oprichting der maatschappij tot bevordering barer be langen heeft gedaan. Tot directeur-gene raal in de plaats van wijlen den heer M. Reiss, wiens verscheiden pres. een groot verlies voor de maatschappij noemde, werd met algemeene stemmen, op voordracht van het bestuur, benoemd de heer B. Goldbeck, consul van Enge land to Frankfurt a/M. Tengevolge van onverwacht gerezen bezwaren heeft het Centraal Bestuur van den Ned. R.-K. Volksbond besloten het Katholiek Vakcongres te Rotterdam dat op 24 en 25 dezer was vastgesteld te verdagen tot Maandag 15 en Dins dag 16 Mei e. k. In verband daarmede zal de vergadering van den Centralen I Raad ook plaats hebben op Zondag 14 Mei. (Msb.) Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben vernietigd de besluiten van Dijk graaf en hoogheemraden van Deffland, waarbij goedkeuring is onthouden aan de begrootingen van den Sluispolder en van den Foppenpolder voor 1892, en die' begrootingen alsnog goedgekeurd. Ten opzichte van hat verzoek van Willem Bijl, te Kethel en Spaland, om wijziging van den legger der wegen en voetpaden dier gemeente, hebben Gede puteerde Staten van Zuid-Holland ver klaard, dat er geen termen zijn om daar aan te voldoen. Dat er ter wille o. van de weilan den naar regen werd verlangd,'zal ieder wel begrijpen. Maar hoe groot de behoefte aan vee voeder thans in Grasmaand is, kan men eenigszins afmeten naar liet feit, dat op een verpachting van wei land op Rozenburg een boer uit een Westlandsch dorp verschoen met zijn vee bij zich. Hij had 't maar vast mee gebracht met het besluit om het land tot eiken prijs te pachten. En dit, terwijl de venprijzen ong'c- kend laag zijn in het afgeloopen jaar werd door den commissaris van politie te Maassluis proces-verbaal opgemaakt tegen drie Engelsc-he zeevisschers, die de vleet van drie visschersvaartuigen die tc Maas sluis tehuis behoorden, hadden be schadigd. Een dier zaken is dezer dagen te Ya mouth behandeld, met het gevolg dat de schipper veroordeeld en de reeder te Maassluis schadeloos gesteld is. Do beide andere Engelsche reeders hebben (zeker overtuigd van de straf baarheid hunner schippers) de schade loosstelling bij minnelijke schikking betaald. Naar de Fabrieksbode mededeelt, is de heer L. C. Van Markten te Delft sedert eenigen tijd lijdende. Gelukkig is, volgens de verklaring van den dokter,de toes tand niet gevaarlijk. De heer dr. P H. Eijkman te Zaan dijk heeft zich verbonden aan het Kur- laus te Scheveningen en zal aldaar de nieuwe geneeswijze voor zenuwlijders van pastoor Kneipp, waarmede hij zich vertrouwd heeft gemaakt, in toepassing brengen. Het algemeen reglement voor het ver voer op de spoorwegen van 9 Januari 1876 zal aan eene wijziging worden onderworpon. Bij het departement van waterstaat is deze herziening reeds in bewerking. De kwestie van de perron kaartjes zal daarbij tevens worden ge regeld. De aardappelenhandelaars te Amster dam die kort geleden de proef namen om hunne aardappelen in vaten gekuipt, naar New-York te zenden, zijn tegen hunne verwachting, zeer teleurgesteld. Hun commissionnair aldaar, heeft, be richt dat hij slechts 70 cent voor de 76 kilo kon besommen. Het dividend over het boekjaar 1892 van de Maassluische Waterleiding-maat schappij is vastgesteld op 10 gulden per aandeel van 1000 gulden. Faillissement Door de commissie van voorbereiding voor het wetsontwerp op't faillissement en de surséance van betaling zijn ver schillende amendementen voorgesteld. Een daarvan strekt om aan elk schuld- eischcr, met uitzondering van hem die de faillietverklaring heeft verzocht, en elk belanghebbende een recht van verzet te verleenen tegen de failliet verklaring, gedurende acht dagen na den dag der uitspraak met recht van hooger beroep bij afwijzing van het verzet door de Rechtbank. Een tweede amendement strekt om den gefailleerde, die goederen bezit het buitenland of inschulden op in he i buitenland gevestigde personen te ver plichten, indien de curator zulks noodig acht, dezen bij authentieke akte over te dragen, de uitoefening van alle zijne rechten op voormelde goederen of tegen voormelde personen. Een ander amendement heeft de be doeling eene nieuwe elfde afdeeling van zeven artikelen in te lasschen lot be houd van het stelsel van rehabilitatie. Voorts heeft een amendement ten doel te bepalen dat de surséance eindigt met den dood van den schuldenaar. De Koninginnen te Amsterdam. De audiëntie ten Paleize van mili tairen boven den rang van tweeden luitenant van het leg'eren de vloot, van civiele autoriteiten, Kamerleden, leden der rechterlijke macht, van wetenschap pelijke collegiën, commissarissen in de provinciën, Burgemeesters, besturen van een groot aantal collegië en vereenigin- gingen, leden van Kamers van Koop handel enz. enz., werd door ongeveer 1000 personen bezocht. Aangevangen te 10 uren, eindigde de audiëntie te drie uren met een pauze van half een tot half twee. Daarna reden de Vorstinnen in open galarijtuig met, vier paarden bespannen uit. RH. MM. bezichtigden nu de nieuwe kazerne der brandweer op de De Ruyter- kade. De Vorstinnen werden door bontman tels tegen den scherpen Noordenwind beveiligd. H.M. Koningin Wilhelmina was in het blauw gekleed. Het gebouw was met vlaggedoek ea groen versierd, alsmede met gipsen af beeldsels der Koninginnen en de em blemen der brandweer. Het dochtertje van den sectie-com mandant, den heer Proost, bood den Vorstinnen fraaie bouquetten aan. Met veel belangstelling liet dc Ko ningin-Regentes zich omtrent de ver schillende oefeningen inlichten door den kommandant Hoogeboom, waarbij HM. Hdr. leedwezen betuigde over de vele moeiten der brandweer eD den minder gunstigen afloop bij een paar branden in den afgeloopen winter. Langs de Handelskade en Prins Hen drikkade ging het naar het Paleis terug. (J). Bij de aankomst der Koninginnen te Amsterdam had een tragisch incident plaats. Zooals gewoonlijk werd bij aan komst de koninklijke standaard aan den stok op den koepel van het Paleis ge- heschen, doch tengevolge eener vergis sing het blauw boven en het rood onder. Dit verwekte bij de menigte, die op den Dam geschaard was, groote veront waardiging. Spoedig was echter de fout hersteld. Te ongeveer half twee uren kon men van uit liet Paleis op den den Dam op verschillende onder het publiek hon derden couranten door de lucht zien zweven en op de menigte neerdalen. Het waren nummers van Reuht voor Allen die door jongens in blauwe kielen, ver moedelijk drukkers en zettars van ge noemd blad, waren weggeworpen en die daardoor een volksoploop veroorzaak ton. Een viertal personen werd in voorloo- pige bewaring gebracht. Onder hen was ook de bekende Kramer. Eenige 3e-klasse-passagiers, die mot trein 27 van de llollandsche IJzeren Spmij. gisteren-namiddag te 1 u. 34 m. te 's-Gravenhage aankwamen, meldden den stationschef', dat in de nabijheid van de Viukbrug op het rijtuig, waarin zij reisden, zou zijn geschoten. Van eenen patroon of kogel was echter niets te vinden, wel was in het portier- ruitje een klein rond gaatje. De chef stelde onmiddellijk zijnen amtgenoot te Leiden van een en ander

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2