Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4562. "gSxttrecm ^oogstraat <S 317. De Witte Wolf. 16de Jaarg, Zaterdag 15 April 1893. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN Naa» hst Fbansch van Paul Féval. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 12i. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 14 April '93. De aandacht der geheels beschaafde wereld is thans op België gevestigd. Toegevende aan den drang van politieke tegenstanders, besloten de Regeering en de met haar nauw verbonden katholieke partij orer te gaan tot eene Grondwets herziening, meer bepaaldelijk tot eene ruime uitbreiding van het kiesrecht. Dat zich hierbij moeilgkheden en ge varen zouden opdoen, hebben mannen als de ministers Beernaert en De Burlet voorzeker wel voorzien dat zij zoo ern stige oogenblikken van felle crisis ver wacht hebben als België op hetoogen- blik doorleeft, mag echter met grond betwijfeld worden. De toestand is onze» lezers bekendIn de Kamer is het tot dusver onmogelijk gebleken voor eenig stelsel van kiesrecht de vereischte meer derheid van twee derden der stemmen te verkrijgen. De voorstellen door onder scheidene Kamerleden zoowol van de Rechter- als Linkerzijde gedaan, werden achtereenvolgens afgewezen. Ook het Regeeringsvoorstel met de daarop ge stelde amendementen werd verworpen. En terwijl Regeeringen Kamer begrijpen, dat, nu het eenmaal zoover gekomen is, er althans iet» moet geschieden en schier Wanhopig zoeken naar een formule van kiesrecht, die het vereischte twee derde gedeelte der stemmen kan verwerven; terwijl het gansche land begrijpt, dat met de oplossing dezer kwestie zijne hoogste belangen zijn gemoaid, dringen de kreten eener oproerige volksmenigte door tot de vergaderzaal der afgevaar digden, wordt daar buiten de roode vlag ontplooid, hebben er bloedige botsingen plaats tusschen de politie en de revolu tionairen, en wordt het land bedreigd niet eene algemeene werkstaking als uiterste dwangmiddel van de socialis tische en anarchistische raddraaiers. Den geheelen dag was het gisteren te Brussel zeer onrustig. Een optocht van ongeveer 5000 man doorliep de straten der benedenstad van vele groote koffiehuizen en winkels aan de boule vards werden de ruiten ingegooid. Overal waar de troep naderde, sloten de huizen. Op de Rlaee de la Monnaie ontstond eene hevige botsing met de politie. De agen ten trokken van leer en vielen op de menigte aan. Een agent werd zwaar gewond, zoo ook velen der betoogers. Een groot aantal werd in hechtenis genomen. De schutterij te paard kwam aangegaloppaerd en verstrooide de me nigte. Na eene ondervraging werden de gearresteerde aanvoerders der socialisten weder in vrijheid gesteld. Nog eenige schermutselingen van minder beteekenis hadden in den loop van den avond plaats, waarop de benden der betoogers zich ten 11 ure oplosten en de stad de rust weder inging. De politie en de schutterij bleven nog op de been, maar te kwart over twaalf konden zij inruk ken. Er heersckte toen volmaakte rust. De afgevaardigde tn oud-minister Woeste werd gisteren, terwijl hij zich van de Kamer naar huis begaf, in de Hue Dueale aangevallen door iemand, diehemeenen vuistslag tegen de kin gaf. Woeste hief zijn regenscherm op, maar de aanvaller, de politie ziende, nam de vlucht. Op het punt van door eenen voorbijganger gegrepen te worden, wilde de vluchteling met een revolver schieten. Maar het schot ging niet af. Ten slotte werd hij nog gevat. Ook in de omstreken van Brussel is het zeer onrustig. Het aantal werkstakers heloopt daar onge veer 3000. Eene sterke deputatie gre- visten begaf zich gisteren-middag ten éen uur naar de hoedenfabriek van Vimenet, welke 1400 werklieden telt. De directeur verklaarde zich niet tegen eene staking van het werk te verzetten maar de werklieden wilden nadenken. In het Luiker kolenbekken is geen spoor eener algemeene werkstaking en is alles kalm. In het bekken van Ber- 82) moordenaarf l °p La Tremlay uiet uw 8ewoae ongeduldig ^bewefffn' Vaunoy met een ging laat ons prf ten' m uitsteke.nd *f" zelen als ndvokaten. VViit g.^in eU/V61 ba," francs «innen? mvijfhonderdduizend Vjjfhonderdmillioen bedriegerijen! rien een ruwe stem, welker eigenaar, 'de kleine Yaumi, door de menigte drong en voor de door den Senaat van het Wolvenhol bezette tafel kwam staan. Yader Toussaint en gjj auderen, vervolg de by, let niet op dien ellendeling. Gij kent hem, en trouwens zonder den meester kunt gij niets beslissen. Bjj dit woord „meester" spitste Vaunoy de oorendat was een nieuwe moeilijkheid waar mede hij geen rekening had kunnen houden. Ontevreden schudde vader Toussaint het hoofd. Vriend Yaumi, zeide hij, de meester is de meester; maar wij zyu toch ook wel iets, en de vijfhonderdduizend francs vindt men niet alle dagen in het bosch. Dat verdient overweging. Maar hij liegt, de schurk, die hij is De Wolven deden een afkeurend gemompel hooren. Die goede lieden hechtten meer dan wy zouden kunnen zeggen aan die vijfhonderd duizend francs. Yaumi, mijn jongen, hernam Toussaint, met te meer zekerheid, naarmate hjj gevoelde niet alleen te staan, laat ons onze zaken af doen de meester zal tevreden zijn. En als hij het .liet is vroeg Yaumi. Niemand sprak een woord. De grijsaard was zichtbaar ontstemd. Hy zal het zijn, hernam hij na een oogen- blik stilte j niemand is meer dan ik genegen den meester te gehoorzamen, maar Maar de kans om hem ongehoorzaam te zijn wilt gij wagen. Luisterik weet, dat de meester zijn bartebloed zou geven om van aangezicht tot aangezicht tegenover dien man te staan. Vaunoy rilde van het hoofd tot de voeten Ik weet, vervolgde hy, dat die man gen zijn 15000 werkstakers. Gisteren nacht werden er baldadigheden gepleegd tegen de kerk en den Katholieken Kring te Quaregnon en te Frameries. In het bekken van het centrum staat in 15 mijnputten de arbeid stilook is in twee fabrieken te Lacroyère en Haine de arbeid gestaakt. Te Gent werken slechts enkele wevers niet. TeVerviers en in de omstreken is de werkstaking echter meer algemeen in 65 inrichtin- g»n staat de arbeid stil. Te Brussel constateerde men gisteren eere belang rijke vermindering van het aantal werk stakers. In het bekken van Charleroi eindelijk beerscht volkomen kalmte en bespeurt men niets van eene werksta king. Volgens bericht uit Bergen heb ben er te Quaregnon kleine botsingen plaats gehad tusschen de werkstakers en de gendarmes, waarvan er verschei den licht gekwetst zijn. Zes werksta kers, die d» hoofddaders waren van den aanval op den steenkolenmijn, werden gearresteerd. Gisteren-middag richtten 3000 werkstakers in de Rue Monsville te Quaregnon een barricade op om de patrouilles van gendarmen het doortrek ken te beletten. Dezen deden herhaal delijk een aanval op de menigte. Een gendarme, die van zijn paard viel, werd door het volk ontwapend en vreeselijk mishandeld. De werkstaking te Hull is nog niet geheel geëindigd. Gisteren moeten er ernstige botsingen hebben plaats gehad tusschen de leden van het dokwerkers- bond en de Londensche vrijwillige werk lieden. Eerstgenoemden veroverden en verbrandden eenig beddegoed van laatst genoemden. In eene gisteren te Lon den gehouden bijeenkomst van den dokwerkersbond, met gedelegeerden van andere vakken, is besloten, de crisis door de werkstaking te Huil ontstaan, aan eene buitengewone te Londen bij een te komen conferentie van alle Brit sche werkmansbonden te onderwerpen Volgens bericht uit Liverpool heeft het en hjj reeds sedert vele jaren een rekening te vereffenen hebben. Ik wil den meester gaan zoeken. Wie weet of gij hem vinden zult Ik zal zien. Wacht mij. Dat is onmogelijk! riep Vaunoy nit, alles op éen kaart zettende als ik niet binnen twee uren terug ben op La Tremlay, dan is de kans verkeken. Twee uren zullen voldoende zijn, zeide Yaumi. De grijsaards beraadslagen met elkander. Men moet aannemen, dat het gezag van hem, dien men den meester noemde, en die niemand anders was dan de Witte Wolf, zeer groot was, want in weerwil van hun vurige begeerte om de vijf honderdduizend francs te verdienen, kwamen de meeste Wolven Yaumi te hulp. Er valt niets tegen te zeggen! mompel de men van alle kantende meester moet ge waarschuwd worden Gaat dan, zeide Toussaint tot Yaumi maar wanneer gij binnen twee uren niet terug zijt, dan zullen wij ons eerste denkbeeld volgen. Yaumi bewoog zich met. Eerst moet ik alles weten wat die man wil, zeide hij. Daarin hebt gij gelijk, antwoordde Tous saint spreek, Hervé De Vaunoy. De vijfhonderdduizend francs waarvan matrozenbond de voornaamste reeders aangezegd, dat de leden van den bond Maandag met die van het stokershond het werk zullen staken, tenzij de ree- derijen er toe willen overgaan, niet meer de Bondsgages te doen. Er schijnt derhalve ook aan de dokken te Liver pool eene groote werkstaking ophanden. Wederom loopen er te Londen ge ruchten dat de moeilijkbeden voor het Kabinet voortspruitende uit de home-rule toenemen .V erscbeidene Gladstoniaanscbe leden van het Lagerhuis zouden dien aangaande niet langer vertrouwbaar zijn. Ook zou een voornaam lid van het Kabinet voornemens zijn uit te treden. De dagbladen melden, dat een der Londensche liberale bladen tegen het Home-rule-ontwerp stemmen zal. De houding van andere liberalen is vol gens de Standard twijfelachtig. Ver moedelijk zullen esnigen voorstellen, noord-oostelijk Ulster aan het gebied van het Iersche parlement te onttrekken. De beide Kamers te Stockholm, de eerste met algemeene stemmen, de Tweede met 184 tegen 38 stemmen, hebben zich gisteren verklaard tegen het verlangen der Noorweegsche regeering naar eigen consulaten zij hebben tegelijk er nadruk op gelegd, dat de Rijksdag over deze vraag heeft mede te spreken. In den Rijksdag te Berlijn deelde Ahlwardt gisteren aan den voorzitter mede, dat hij heden, voordat men zou overgaan tot de orde van den dag, de vroeger beloofde documenten aan den Rijksdag zou overleggen. Deze stukken zouden dan, evenals de vorige maal, ten fine van onderzoek worden toever trouwd aan het Senioren/convent. Volgons berichten uit Parijs hield de ministerraad aldaar zich gisteren bezig met de begrooting voor 1894 die aan nieuwe uitgaven 150 millioen francs eischt. Het zal onmogelijk zijn door be zuinigingen er evenwicht in te brengen. De minister van financiën onderzoekt of men niet er van moet afzien om in hier sprake is, zeide de meester van La Trem lay, vormen de opbrengst der belasting in het bisdom Dol, en moeten door den Koninklijken intendant naar Parijs gezonden worden. Die vijfhonderdduizend francs zullen gedurende een geheelen nacht op het kasteel zijn. Dat zal wel voldoende wezen. Dat denk ik wel 1 riep Toussaint nit. Dat denk ik welherhaalde de Wolven. Wat den man betreft, dien ik wil dooden, hij is zoowel uw als mijn vijandhet is de nieuwe kapitein der maréchaussées. Al ware hij erger dan dat, Hervé De Vaunoy, zeide Toussaint ernstig, reken niet op onze hulp. De Wolven zijn geen moor denaars. De Wolven znllen de kas aanvallende Wolven zullen de vijfhonderdduizend francs nemen, al het voordeel zal voor de Wolven zijn. Het overige zal ik zelf doen. De oude Toussaint schudde het hoofd op een wijze, die geen twijfel overliet. Dat zou kunnen, zeide hijwerkelijk zoo zou het gaan. Welnu, Yaumi, weet gij nu genoeg Ik ga, antwoordde deze. Hij maskerde zich en verdween in de duis ternis. [Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1