Stads- en Gewestelijk Nieuws, ieren. Op verscheidene andere punten hadden nog hotsingen plaats, waarhij werkstakers gewond werden. De werk staking breidt zich te Gent niet uit. Een aantal patroons hebben aangekon digd, dat in hunne fabrieken de arbeid Woensdag moet hervat worden. Telkens hoort men het nieuwe lied W ij betalen onze huishuur nietzoolang het volk geen stemrecht geniet. Werkelijk hebben dan ook honderden werklieden Zaterdag ochtend geweigerd de huishuren te be talen. Onder de burgerwacht heerscht groote opgewondenheid over de zware en lastige taak welke haar wordt opge legd. De burgemeester heeft het hand haven der orde opgedragen aan het leger onder commando van generaal Streits. Omstreeks 10 ure Zondag-ochtend werden de socialist Anseele en tien af gevaardigden ontvangen door de Gent- sche volksvertegenwoordigers ten huize van het Kamerlid Yan Cleemputte. Zij eischen algemeen kiesrecht, zuiver en eenvoudig en verklaarden de meervou dige stemming te verwerpen als ver pletterend voor de arbeidersklasse. De Kamerleden gaven slechts ontwijkende antwoorden. Ten 11 ure werd er eene meeting in de open lucht gehouden op het St. Pietersplein, aan welke 5000 personen deelnamen. Anseele zette de werklieden aan, de staking nog zes da gen vol te houden. Het gerucht loont, dat 5000 werkstakers morgen (Dins dag) te voet naar Brussel zullen gaan, waar zij de Waalsche mijnwerkers uit de Borinage zullen ontmoeten. Na af loop der meeting trok de stoet met mu ziek aan het hoofd, door de straten alles bleef echter kalm. De stad had een feestelijk aanzien. Duizenden vreem delingen waren overgekomen voor de bloemententoonstelling in het Casino. In den loop van den middag hebben de anti-socialistische werklieden op aan plakbiljetten aangekondigd, dat zij heden (Maandag) het werk wilden her vatten. Hetzelfde werd door sommige patroons gedaan. Dit verwekte opnieuw opgewondenheid. Omstreeks 6 uren be gonnen dan ook nieuwe groepen socia listen door de stad te loopen, roepende brood of dood. De troepen kregen uit Oudenaarde en Brugge versterking. Volgens berichten uit Gent van Zon dag-middag was er eenige ontspanning in den toestand waar te nemen. De tussclienkomst van het leger en het hervatten van het werk in het arsenaal te Gentbrugge verwekten zekere moede loosheid onder de socialisten. Verschil lende benden doorliepen Zaterdag-mid dag de stad, pogende het werk te doen staken in kleine ateliers, vooral in de drukkerijen. Bijna overal mislukte dat echter. Een drietal aanhoudingen had den er plaats voor het lokaal der Flan- dre liberale. In de Nederkoutenstraat hebben eenige werkstakers een lad dei- omvergeworpen, waarop een huisschilder werkte de man werd ernstig gekwetst; een der schuldigen werd aangehouden, liet parket heeft een mandaat tot aan houding uitgevaardigd tegen Beerblok, een der socialistische leiders wegens zijn aanval in de Gantoise. Lansiers patrouil leeren langs de straten en de boulevards. Volgens den Figaro zouden te Parijs twee anarchisten, Duprat en Demasle, volgens het Petit Journal een anarchist, namelijk Duprat en de vrouw roet wie hij leefde, zekere Demasle, eergisteren in hechtenis zijn genomen als verdacht van de poging tot den dynamietaanslag op het perceel no. 11 in de Avenue de VOpérawaar de maatschappelijke zetel is gevestigd van de Societé des mines de Carmaux. De Figaro meent, dat de politie thans de hand heeft op de werkelijke daders. Het Petit Journal is nog wat voorzichtiger, als het vragende: zal het ditmaal gaan als vorige keeren, toen de in hechtenis genomenen spoedig weder moesten losgelaten wordener op laat volgenhet is nog niet mogelijk, deze vraag te beantwoorden. Blijkens nadere berichten uit Servië heeft koning Alexander de staatsgreep volbracht ter gelegenheid van een diner, waaraan de ministers en regenten ge- noodigd waren. De Koning ging na het dineer met de regenten in een zijver trek. Daar zeide hij hun; gij hebt het vertrouwen misbruikt dat mijn vader in u stelde, toen hij afstand deed gij hebt het gezonde constitutioneele leven van Servië in gevaar gebracht. Daarom neem ik, ondanks mijne minderjarigheid, de teugels der regeering van heden af zelf in iianden. De oude sluwe Ristitch antwoordde daarop voorzichtigMaje steit, bedenkt u wel de beteekenis en de gevolgen van dezen stap. De tweede regent, generaal Belimarkovitch, stoof echter op, zeggende: „Wat, u spreekt van het schenden der Grondwet, en gij wilt zelf juist de grootste schending begaan Maar wij hebben nog wapens om ons te verdedigen De generaal greep daarbij naar den degen. De jonge Koning riep echter den adjudant Cris- titch toe: „doe uwen plicht, waarop deze met geladen revolver op Belimarko vitch toesprong, dreigende hem neer te schieten, zoo hij niet week. Toen de gene raal dit deed, riep de majoor, „verzet uniet tegen de bevelen dos Kon ings! "Tegel ij leer tijd openden zich dedeuren .De daar achter geplaatste wachten traden binnen en namen de beide regenten gevangen. Hetzelfde was reeds in de zij vertrekken geschiedt met de verblufte ministers. Het blijkt ook nu, dat een aantal per sonen te Belgrado met het plan van den staatsgreep bekend waren. Koning Milan seinde uit Parijs aan den nieuwbonoeui- den minister Dokitch, die nog Maandag 11. bij hem vertoefde: mijn gelukwensch met de volbrachte daad. Was het re gentschap langer blij veebestaan, de maat van hot ongeluk des lands ware vol gewor den! Zoowel Milan als Nathalie worden eerstdaags te Belgrado verwacht. Terwijl men te Weenen bonne mine a mawtais jeu maakt; betuigt men te Petersburg zijne instemming met de volbrachte staatsgreep. Het Journal de St. Petersbourg noemt haar een flinke daad, die een einde heeft gemaakt aan den gevaar lijkon toestand waarin Servië verkeerde. Schiedam, 17 April 1893. Wij vernemen, dat de firma H. C. Jansen, Zaterdag 11. ter gelegenheid van de bekroning harer Weener gist op de Internationale Bakkerij-tentoonstelling te Gent, behalve het gewone weekgeld, 20% van het loon als een feestgave aan hare werklieden heeft uitgekeerd. Op de Internationale Bakkerij-ten toonstelling te Gunt is onzen stadgenoot, den heer F. J. Smit, die als Jury-lid buiten mededinging bleef, een speciaal diploma toegekend voor zijn Kneipp- brood en Beschuit Was de eerste opvoering van het zang spel Fdgar en Adelmund door de „Zang- vereeniging St. Gregovius" over het algemeen verdienstelijk, de tweede op voering, die gister-avond in het gebouw der Officieren-Vereeniging voor eene over volle zaal plaats had, mag uitstekend heeten. Het scheen alsof allen, koris ten zoowel als solisten, besloten waren, bij deze opvoering de puntjes op de i's te zetten. Het voorspel doet ons reeds in gedachten de verschillende scènes van dit fraaie werk achtereenvolgens aan schouwen, nu eens jubelend en jui chend, dan treurend en klagend, om zich ten slotte op te lossen in tonen, die stemmen tot verhevene gevoe lens en in breede accoorden den lof zingen van Hem, Die het heelal be- heerscht. De flinke wijze, waarop het daarop volgend koor werd ingezet, gaf al dadelijk een goeden indruk, die den geheelon avond gelukkig behouden bleef. Het zou ons te ver voeren, wilden wij den tekst op den voet volgen, liever doen wij eens een greep in de meest aan trekkelijk tafreeltjes, waaraan dit werk zoo rijk is. Het eerst noemen wij het oogenblik dat de oude harpenaar met zijn zoon voor den vorst zijn gebracht. Hun lied, dat het steenen hart dei- ruwe Noren tracht te vermurwen, vermag slechts der barbaren haat jegens de Christenen nog meer aan te wakkeren. Mochten die tonen den Noren niet be hagen, ons drongen zij door de ziel, vooral wanneer de oude Harald met zijn wakkeren zoon in „hun schoonste lied" het woord van hunnen God ver konden. Treffend klinkt daar het refrein Noren, wilt aan 't heil gelooven, Wat Gods een'ge Zoon u biedt, Niets gaat Jezus' leer te boven, Bat dat is ons schoonste lied. Dit fraaie duet werd zóo gezongen, dat het blijkbaar alle aanwezigen trof. De fraaie,klankvolle stem van den ouden har penaar paarde zich bij zonder gel ukkigaan het melodieus geluid van den jeugdigen zanger, en een luid applaus, na het zingen van dit duet, werd slechts met moeite weerhouden. Ook Odulf zong zijn drinklied uitstekend. Sprak het lied van den Bard van liefde en vrede, uit dat van den woester. Noor klonk slechts hartstocht voor roof en moord. De muziek van dit lied is zeer karak teristiek en kwam door de juiste vertol king goed tot haar recht. De Prins was blijkbaar veel meer a son aise dan bij de eerste opvoering. Al mocht hij een kort moment nog minder zuiver zijn, wij vergeven hem dit gaarne, daar hij over 't algemeen voorbeeldig heeft gezongen, en met zijn nu zoo reine sopraanstem, veel heeft bij gedragen tot het succes van den avond. Het tweede bedrijf, dat wij door-velen liet schoonste hoorden prijzen,opent weder met con aangrijpend tafereel. Wat va derlijke bezorgdheid spreekt er uit het lied van den vader, wat reine kinder liefde uit dat van den knaap. Hun af scheidslied klinkt treffend zeer schoon is ook het orkest, op het oogenblik dat de knaap de hut is binnengetreden. Daarna volgt het jachtkoor, dat een dei- best geslaagde deelen van het toonwerk mag heeten. De muziek is evenals de bonte jachtstoet vol gloed e:i leren. De Aria voor den Prins, die in het daar opvolgende tooncel volgt, is ook een schoon gedeelte, en werd goed gezongen, zoo ook het duet van de beide knapen. Klinkt hier de muziek zoo liefelijk, waar zij de vriendschap der beide kna pen vertolkt, woest en heftig klinkt zij weer daarna, wanneer de Noren hun gewonden Prins aanschouwen en den snooden moordenaar hun wraak zweren. Ook de finale van dit tweede bedrijf valt zeer te roemen. Te midden van het daverend applaus dat bij de eindscène van het tweede bedrijf de zangers-acteurs begroette, be trad de heer Steffelaar het podium. In welgekozen woorden richtte hij zich tot den heer Den Draak, die als Harald nog knielde bij den doodelijk gewonden prins. Hij dankte hein voor den moed en de volharding, waarmede de Zangvereeni- ging „St Gregorius" dit werk van een nog geheel onbekenden componist had aangepakt en uitgevoerd, en verzekerde hem, dat nog lang na deze uitvoering eene aangename herinnering aan deze gelukkige dagen hom zou bijblijven. Als een bewijs van blijvende erkente lijkheid en hulde vereerde hij „St. Gre gorius" in haren volijverigen president een fraaien, met rozen versierden krans dragende op een rood moiree lint met gouden franje, in gouden letters de in scriptie: „Aar. den President-directeur der Zangvereeniging St. Gregorius, door C. M. Steffelaar." De heer Den Draak gaf de eer die hem op zoo treffen- den wijze werd gebracht, terug aan hem die ze volgens spr. allereerst verdiende, nl. aan den vorigen spreker, die door zijne schoone compositie en juiste leiding van hot orkest zoozeer tot het succes der uitvoeringen had bijge dragen. Zie ik er, - zoo ongeveer sprak de president van „St. Gregorius" in mijn Noorsch costuum wel wat barsch uit, straks als ik die Nporsche vermom ming zal hebben afgelegd, zal ik u den vriendschappelijken dank betuigen niet van den Noormaar van den Braak. Ba- verend applausd) Na d« pauze werd het derde bedrijf geopend met den treurzang van den Koning over deü dood van zijn zoon. De smart van den vader die zijn eenigen zoon moest verliezen, werd zoowel in zang als in spel uitstekend vertolkt. De Koning was ditmaal bijzonder goed. Hoe stemt alles in dit tooneel tot droefheid, die ook zoo ten volle in de muziek wordt weergegeven en hoe treffend is in dit oogenblik weder de houding [der beide Christenen. Zoowel de zang der koren als die van den Koning deed dit bedrijf uitnemend tot zijn recht komen. Zeer schoon schetst ons hier de zang den twijfel der Noren, die zich huns ondanks voelen [aange trokken tot den waardigen oude en zijn heldhaftigen zoon en ten slotte op het voorbeeld van hun gebieder de knieën buigen voor den God der Christenen. Treffend schoon is ook weder het geheel, wanneer de beide Christenen dankend hun zang ten hemel zenden om Hem alleen de eere te geven, en als ten slotte aller zang zich oplost in de hymne Dankend, lovend; God zij de eer! Toen het donderend applaus, dat na dit treffend slot van het heerlijk zang spel de zangers beloonde, eenigszins was verstomd, nam de heer Den Draak, nog in Norencostuum te midden dei- acteurs, het woord. In hartelijke be woordingen bracht hij eeist dank aan den door ongesteldheid afwezigen dich ter van den tekst, den heer Willem van Vliet te Rotterdam, wiens schoone woorden en verzen den heer Steffelaar voorzeker geïnspireerd hadden tot zijne verdienstvolle compositie. De heer don Draak sprak den wensch uit, dat de heer Van Vliet, van zijne ziekte her steld, zich nog jaren lang aan de schoone letteren zou wijden. Verder bedankte de Pres. van „St. Gregorius",-den leden van het orkest, en in 't bijzonder den pianist, den heer A. de Vogel Jr., voor tiunne ijverige medewerking en het aan wezige publiek voor de ,.an „St. Gre gorius" betoonde genegenheid en sym pathie. Ten slotte dankte hij alle zangers, zoowel kleine als groote, die bij deze uitvoering hebben medegewerkt. Daarna bracht nog de heer Van Erpecum, van de Symphonie-Vereeniging, in eenige welgekozen woorden den heer Steffelaar dank voor hetgeen hij hier tot aller genoegen had verricht. Onze instemming met dit dank- en huldebetoon betuigend, willen wij hierbij ook onze innige voldoening uitspreken over het schoone werk dat de „Zang vereeniging St. Gregorius" tot aller voldoening ten uitvoer heeft gebracht. De heer M. van den Vlies alhier, is benoemd tot lid der commissie, belast met het afnemen van het examen in boekhouden, vanwege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam, welke examens in 's laatst van Mei a. s. aldaar zullen gehouden worden. De toestand van den Vrijdag-avond bij de firma Kattenburg Co. te Rotter dam door eene spiegelruit geworpen boot- werkeris bevredigend. De beide personen, hiervan verdacht, zijn nu bij de politie bekend een hunner heeft eveneens eene diepe snede in een been, welke hij bij het vallen door de ruit opliep. Volgens Be Nederlander zijn de drie ontslagen kuipersgezellen uit Maassluis thans werkzaam te Vlaardingen. Naar hetzelfds blad verneemt, be staat bij werkgevers en patroons te Maassluis het voornemen, naast de „Maassluische Kuipersgezellen-vereeni- ging" eene andere werkliedenveroeni- ging op te richten. VLAARDINGE S, 17 April. Zoo men verneemt, wordt het tegenwoordige te legraafbureau verlaten, en zal vereo- nigd worden met het postkantoor, dat voor dit doel eene aanmerkelijke ver grooting zal ondergaan. De twee kan toren zullen evenwel niet onder één beheer staan, daar elk oen directeur zal hebben. De post van directeur van he telegraafbureau is op het oogenbli vacant. Het aan die betrekking ver bonden salaris is f2200.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2