Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4565. bureau ^oogstraat (8 317. De Witte Wolf. 16de Jaarg. Woensdag 19 April 1893. ALGEMEEN OVERZICHT. De onlusten in België. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN Te Brussel. Naa» hzt Feahscs tas Paul Féval. Te Antwerpen. Te Gent. in Namen en Henegouwen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht ran den inhoud dezer courant ia verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 {Stebl.) No. 134, iiuimiiiiiiiiiiiTi 'WHiiiiimiiiiHnumm Van 16 regels Elke gewone regel meer f 0.60 - 0.10 Elke gewone regel meero.m Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 18 April '93. De sociale crisis in België door de behandeling der vooretellen tot grond wetsherziening in 't leven geroepen, is tot een uiterste spanning gekomen en dreigt tot revolutie over te slaan, als heden niet eene oplossing gevonden wordt, die tot eene heilzame ontspan ning in den toestand zal leiden. De gis teren in het Paleis der Natie gehouden vergadering van de leden der rechter zijde in den Senaat en in de Kamer heeft daarop slechts weinig hoop gegeven. Zij heelt tot geen besluit geleid. Er was eene zeer krachtige strooming ten gunste van eene verdaging van elke discussie over de Grondwetsherziening, maar dit werd door de regeering bestreden. De vergadering ging uiteen, nadat was over eengekomen, dat de leden der rechter zijde, die zitting hebben, in de com missie van XXI, in don boezem der com missie geheel vrij zullen zijn in de hou ding door hen tegenover de verschillende voorstellen aan te nemen. In den loop vaa den dag heeft gis teren d« werkstaking te Brussel zich nog uitgebreid, hoofdzakelijk onder dd houtwerkers. In de stad heerschte groote gistiDg. Er heeft zich gisteren-ochtend eene commissie van defensie gevormd uit advocaten om de gecompromitteerde werkstakers te verdedigen. Bij eene ontmoeting welke Janson heeft gehad met den Brusselschen afgevaardigde Van de Velde, verklaarde hij dat hij een audiën tie zou aanvragen bij den Koning teneinde den toestand bloot te leggen en Zijne Majesteit te verzoeken er bij de Regee ring op aan te dringen om het voorstel Nyssens in democratischen zin uit te breiden, door intrekking van het pre- vilegie der eigenaars. De directeurs der dagbladen verga- 85) z\jn WenJ* ^aderlijk, dacht hij, onwetend gere onrust e teleur',,teiling met zgn vree- wezen met UetVwn.engen(le- Dat z0nderlinffe teraan lk p, Cd Lmasker' dat geheel ach" die, welke ik instel!"'- gel^k aa" duister ia zag glóekm" but inde mera..d, maak open voor den «talmC.11' Treml uen stalmeester van Geen antwoord. Alleen hoorde h» ook aan de andere zyde van de hut kloppen, als wilde men hem bedotten, of de slagen nabootsen die hjj op de deur deed neerkomen, Jude liep de hut rond. Bjj het bleeke maan licht zag hjj een klein venster, door sterke blinden gesloten, die door een hand, welke ze aan de binneuzjjde trachtte te vernielen, heen en weer werden geschud. derden gisteren-middag om den toestand te overwegen, die ontstaan is door de werkstaking der letterzetters. Zij be sloten de zetters die het werk staken, te ontslaan. De avond is gisteren kalm voorbijgegaan. Ernstige voorvallen had den er niet plaats. Men zag dogarde civique niet, die in de voornaamste open bare gebouwen, in de scholen of in de politiebureaux gekantonneerd was. De gendarmerie was geconsigneerd. Om streeks 9 uur zijn er 2000 a 3000 so cialisten in de voorstad Elsene op de Place de la Couronne vergaderd geweest; een aantal sprekers hebben daar in de open lucht het woord gevoerd en allen hebben betzelfde thema behandeld, dat de arbeiders in de werkstaking volhar den moeten totdat het algemesn kies recht zal zijn verleend. Na de verga dering verdeelden de deelnemers zich overeenkomstig den raad hunner leiders in groepjes en kwamen zoo naar Brussel. Op een gegeven oogenblik in de llue de Namur stroomden zij wat talrijk te zamen, maar eene compagnie der garde civique deed hen zonder moeite uiteen gaan. De Regeering heeft twee lich tingen der militie onder de wapenenen geroepen. Aan de petroleumdokken te Ant werpen had gisteren ochtend eene bot sing plaats tusschen werkstakers, die den arbeid wilden verhinderen en de politie. Er werden revolverschoten ge wisseld en een aantal personen in hech tenis genomen. In verschillende volks vergaderingen werd het algemeen kies recht geëischt en de algemeene werk staking gepredikt. In den namiddag hadden er opnieuw ongeregeldheden aan de dokken plaats. De politie voerde een charge met de sabel uit, tengevolge waarvan vele personen gewond werden. Later werd er door werkstakers, achter stapels hout verscholen, op de politie geschoten, die den aanval beantwoordde en 2 personen verwondde. De stad is Op het oogenblik dat Jude den mond opende om zjju verzoek te herhalen, viel een der blinden in splinters voor zijn voeten. Een jong meisje, flauw door de maan ver licht, klom op het kozijn, sprong naar bene den, en met ten hemel gelieven handen kniel de zjj neer. Heilige Maagd van Mi-Forêt, ik dank h 1 mompelde het jonge meisje met innige gods vrucht. Bescherm hem bescherm hem Indien ik hem red, dan offer ik u een kaars en een kroon, en mijn gouden kruis en alles wat ik heb, lieve Maagd. Zjj maakte het krnisteeken, kuste een kleine medaille, die om haar hals hing, sprong over eind en verdween in het kreupelhout. Zjj had Jude iu het geheel niet gezien. Marie! zeide de goede stalmeester, door deze verschillende, voor hem geheel onbegrij pelijke gebeurtenissen geheel in de war ge bracht. Wien wil zij redden? En wien willen de anderen aanvallen? Da grootste duisternis voert meermalen tot licht. Jude drukte zijn beide handen tegen zijn voorhoofd, als wilde hy er een denkbeeld aan ontlokken, welks belangrijkheid hy instinct- matig gevoelde, doch dat hy niet onder tast baren vorm wist te brengen. Na eenige minuten richtte hy zich plotseling op en liet zyn armen langs zjjn lichaam val len het was licht geworden in zyn hoofd hy begreep. in gisting. Do garde civique is opge roepen. Do petroleum-reservoirs aan het dok worden door troepen bewaakt. In de hoofdstad van Oost-Yla&n- deren is gisteren de nacht rustig voor bijgegaan, 17 nijverheidsinstellingen hadden bescherming gevraagd om giste ren-ochtend het werk voort te zetten of te hervatten. Zij werden dan ook van 4j/2 uur door troepen of door de burgerwacht bewaakt. Om 5 uren tracht ten talrijke benden werkstakers de hervatting van den arbeid te beletten. Doch zij weken voor de krachtdadige houding der overheid en verdeelden zich in groepen naar de velschillende lokalen, waar ten 10 ure bijeenkomsten plaats hadden. Ten 41/. ure verscheen eene proclamatie van den burgemeester aan de bevolking, waarin hij mededeelt, dat hij het beteugelen der wanordelijkheden opdraagt aan het leger, bijgestaan door de burgerwacht en politie en verder de gewone bevelen in tijden van onlusten worden afgekondigd. In den loop van den middag trokken 300 man naar de gemeente Wetteren, waar de kruitfabriek gelegen is. Da overheid, intijds verwit tigd, sneed hun den weg af met een batal jon linietroepen, waarop de werkstakers on verrichterzake n aar Gent terugkeerden Eene socialistische meeting in do zaal van den skating rink door 3000 per sonen, werd afgezet door infanterie, burgerwacht, gendarmes en lansiers te paard. Dit groot militair vertoon maakte blijkbaar indruk. De massa die voor het gebouw geschaard was, hield zich vrij rustig. Ten 8% ure ontstond er geroep en gedrang. Het -«olk werd langs het Paleis van Justitie en de Yeld- straat achteruit gedreven, maar overi gens bleef het rustig, verdere inciden ten hadden er in den loop van den avond niet plaats. In de hoofdstad van Henegouwen is bet gisteren tot eene botsing tusschen Didier! riep hy uit. Zjj sprak van Didier. Pelo Rouan veracht hem. Zy wil hem redden, omdat hy hem wil dooden. En de Wol ven nu, er zal iamaud zyn om hem te ver dedigen En met reuzenschreden snelde hy nu voort iu de richting van het kasteel. Het scheen, of hy al de lenigheid van zyn jeugd had teruggekregenhy liep rechtuit, dwars door het dichtste kreupelhout, evenals het door de honden achtervolgd wild zwijn. Op dit oogenblik gevoelde hy voor het eerst, hoe groot reeds de genegenheid was, welke hy voor den kapitein, zyn nieuwen meester, had opgevat. Dat eerlijke trouwe karakter had iemand noodig om te beminnen en de herinnering aan Treml was niet vol doende om aan de eeuwige behoefte van ge hoorzaauiheid en toewijding te voldoen, die by Jude den grondslag van zyn geheele wezen vormden. Toen hy het hek van het park van La Tremlay bereikte, was Jude nog ongeruster dan toen hy vertrok, want zyn instinct als kind des wouds, deed hem de tegenwoordigheid van een hinderlaag raden. Hy gevoelde, dat het kasteel door geheim zinnige vijanden omringd was. Niettemin bleef alles stil, en Jude wist niet, of hij al dan niet het schelkoord in beweging zon brengen. Of hij door de deur van het hek, dan wel de werkstakers en de burgerwacht ge komen. Nadat de garde civique tot twee malen op de werkstakers had moeten chargeeren, waarbij verscheidenen ge wond werden, werden op 2 verschillend© punten de manschappen aangevallen en met steenen geworpen, tengevolge waar van een aantal hunner gewond werden. De garde civique gaf daarop vuur, met het gevolg dat 5 personen gedood en een aantal gewond werden. Er volgden verscheidene arrestatiën. Onmiddellijk na het vuren der garde civique droegen de werkstakers hunne dooden en ge wonden vreg. Het aantal gewonde manschappen der garde civique bedraagt 14, van wie 3 in het hospitaal zijn op genomen, waarheen ook de dooden en gewonden der werkstakers gebracht werden. Het parket beeft de gewonden terstond ondervraagd, van wie twee doodelijk getroffen zijn. In het bekken van Charleroi staak ten gisteren 2000 mijnwerkers. Bij de 30.000 metaalwerkers en glasblazers bleven echter aan het werk. TeGram- mont bad Zondag-avond in het eafé Hol landais een hevige vechtpartij plaats tusschen werkstakers en gendarmen, die dit lokaal binnendrongen. Twee gen darmes en een groot aantal manifes- teerenden werden gekwetst,velen ernstig. Yan de 507.495 ingeschreven kie zers hebben er gisteren te Parijs slechts 355.286 voor de gemeenteraadsverkie zingen gestemd, eene verhouding welke de Hébals doet zeggen „In België is men aan het vechten om het algemeen kiesrecht te hebben in Frankrijk heeft men het, maar maakt men er geen ge bruik van." Het genoemde blad is uit zijn humeur, daar het in de wegge bleven kiezers voor het meerendeel conservatieven ziet en hunne deelne ming allicht tot een meer gewenschten uitslag had kunnen leiden. Nu is het resultaat, dat de toestand nagenoeg onveranderd blijft. Bij eerste stemming door de poort, die toegang gaf tot hot voor plein van het kasteel, uaar binnen ging, het gevaar om herkend te worden bleef hetzelfde doch Jade behoorde zich zelve niet toe, en zijn ijver voor den kapitein kon hem niet zoo geheel en zoo spoedig doen vergeten dat hy gezworen had zyn leven voor Treml te laten. Terwijl hy nog aarzelde wat te doen, zag hij gelukkig tusschen de hoornen het licht van een lantaarn, en weldra onderscheidde hy de gestalte van vrouw Goton, die met haar pijp in den mond en een grooten bos sleutels in de hand zich volgens gewoonte kwam over tuigen of al de deuren gesloten waren. Goton en Jude waren te goede vrienden, dan dat de lezer nog eenige onrust behoeve te hebben omtrent den ouden stalmeester. Wij zullen de huishoudster hem met de noodige geheimzinnigheid laten binnensmok kelen, en ons nu aansluiten by het gezelschap in de eetzaal van Hervè De Vaunoy. Het souper was overheerlijk. Béchameil, die, otschoon de omstandigheden hem den vorigen dag hadden tegengewerkt, een goeden nacht had doorgebracht en buitendie* blijde was persoonlijk zyn vijfhonderdduizend francs te kunnen bewaken, bewees de noodige eer aan een tweede uitgave van zyn beroemd blanc- manger, welke uitgave hy had herzien en ver beterd. {Wordt vervolgd.;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1