Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Binnenland. zijn gekozen 31 republikeinen en 12 conservatieven, allen aftredende leden, terwijl er van de 37 herstemmingen 36 moeten geacht worden te zijn in het belang der republikeinsche partij. Het terrein waarop de conservatieven dit maal streden was zeer gelukkig ge kozen. Hunne candidaten verlangden het weder instellen in de hospitalen van de geestelijke zusters als verpleeg sters. Zij vereenigdsn op zich een totaal van 73052 stemmen, een getal dat zeker niet in staat is, om tot een afdoend resultaat te leiden, maar 't welk toch oene aanzienlijke minderheid moet geacht worden. Bij de herstemming zal dit getal zeker nog stijgen als de conser vatieven zich de moeite geven de open bare meening omtrent den stand der kwestie voldoende in te lichten. Het gerucht liep gisteren te Londen, dat de regeering in de afdeelingen van het Lagerhuis zou afkondigen dat zij bereid was het home-rule ontwerp zoo te wijzigen, dat een deel van het Iersche graafschap Ulster onder het hezit van het Britsche parlament bleef. De Stan daard verklaart dat de Unionisten zich tegen eene dergelijks wijziging zouden verzotten, omdat de minderheid der an dere partijen in Ierland toch aan de genade van het Parlement te Dublin zou blijven overgeleverd. In hunne gisteren te Weenen gehou den vergaderingen hebben de democra ten moties aangenomen om de Belgische democraten en socialisten geluk te wen- schen met de volharding in het streven naar bevrediging hunner staatkundige en maatschappelijk eischen. In Servië's hoofdstad Belgrado blijft men nog steeds verrukt over de moedige daad van „Alexander den kleine", die de regenten en ministers opruimde, zelf de teugels van het bewind in handen nam en een nieuw ministerie benoemde. In de kathedraal werd gisteren een Te Heum gezongen, dat door don Koning werd bijgewoond. De schismatieke metro- politaan-bisschop roemde in zijne kansel rede 's Konings wijsheid, welke de rust en de welvaart des lands verzekeren zal. De Koning werd allerwege toege juicht. Eenige liberalen', die onder de vensters van den afgezetten minister Avakumovics eene betooging hielden werden door het publiek uitgejouwd. Schiedam, 18 April 1803. Een treurig ongeluk had heden mid dag omstreeks halt twee uur in den Westfrankenlandschen laan plaats. On der de daar spelende kleinen bevond zich het 3-jarig zoontje van C. Kruining dat door een of ander toeval in de sloot langs die laan loopende, geraakte. Zeker lag het kind al eenigen tijd in die sloot toen de anderen het bemerkten, althans toen de 15-jaiige Willem Dammeerin slaagde het kind op het droge te bren gen, was het reeds bewusteloos. De spoedig geroepen geneesheer, de arts Elzevier Dom, kon slechts den dood constateeren. Zaterdag omstreeks 11 uur ontstond op een studentenkamer op de groote Markt te Delft een uitslaande brand, welke al heel spoedig een dreigend aan zien had. Door middel van een tweetal spuiten en den slangenwagen der politie was de brand omstreeks 12 uur bedwon gen. De vermoedelijke oorzaak is eene lekkage in de gasleiding. De geheele kamer is uitgebrand. Gisteren middag had er een groote volksoploop plaats nabij het veer t» Katendrecht. J. C. T., bezig met eenen sleutels een wiel los te maken, sloeg eenen arbeider, die T.'s hond streelde, in drift met dien sleutel zoo geweldig op het hoofd, dat de man kort daarna bewusteloos ineenzeeg. T. vluchtte in een werkplaats, doch het verwoede volk rammeide daarna de deur van zijn tijdelijk asyl open en sloeg en verwondde hem deerlijk. T. is later gevankelijk naar het gemeente-1 liuis te Charlois gebracht, waar hij ver hoord werd. Binnenbrand met noodlottig gevolg Vrijdag-avond is op het bovenhuis, bewoond door mej. de wed. G. de Willi gen aan de Hoogstraat te Vlaardingen, een kleine binnenbrand ontstaan, waar door de bewoonster zoo hevig schrikte, dat zij eenige oogenblikken daarna plot seling overleed. De. brand werd door een agent van politie met zout gebluscht. Hoewel het vaststaat, dat de exploi tatie van den spoorweg Hoek yan Holland Maassluis met 1 Juni a. s. zal aanvan gen, moet naar De Stoompost verneemt aan den Hoek van Holland nog een water bezorging gemaakt worden tot vulling der ketels. Hiervoor is het noodig, dat een leiding worde gemaakt en een pomp- gebouw. Een en ander zal nog f 30,000 vorderen. In de Staatscourant van heden is opge nomen het kon. besluit van den 13den April 1893, tot vaststelling van het formulier voor de aangifte in de ver mogens-belasting (Stbl. n°. 74), en het kon. besluit van gelijken datum, hou dende bepalingen omtrent de raden van beroep voor de uitspraken op de be zwaarschriften betrekkelijk de vermo gensbelasting (Stbl. n°. 75). Art. 1 van dit laatste besluit be paalt Er zal een raad van beroep zijn gevestigd in elk der na te melden gemeenten, voor de uitspraak op de bezwaarschriften betrekkelijk de aanslagen in de vermogensbelasting opge legd binnen den bjj elke gemeente vermelden kring, o. a. Te Botterdam, voor de aanslagen opgelegd in de kringen der kantoren der successierech ten te Botterdam, Schiedam, Brielle, IJselmon- de en Dirksland. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen 3 Mei vertrekken van Het Loo naar Ludwigsburg, ten einde de konink lijke familie van Wurtemborg te be zoeken. Het vertrek van daar naar Elims is bepaald op 8 Mei. Do le-luitenant graaf Schimmelpen- ninck, ordonnance-officier, wordt voor het bezoek te Ludwigsburg aan het reeds genoemde gevolg toegevoegd, en zal daarna terugkeeren. Binnenkort kan de benoeming van den heer J. P. Havelaar tot hoofddi recteur der posterijen en der telegrafie en van baron Van der Feltz tot hoofd inspecteur der posterijen worden ver wacht (Haart. Cr.) Het door Het Vaderland al» onjuist gesignaleerd bericht omtrent de vesti ging door dr. Eykman vaneenKnripp inrichting in het Kurhaus van Scheve- ningen behoeft in zooverre rectificatie, dat die inrichting wordt gevestigd in het Hotel He Witte Brugtusschen Den Haag en Scheveningen. De heer Jos. de Kuiper, directeur van de Rotterdam sche Kunstclub1 is voor nemens ditmaal weder, evenals ten vori- gen jare, te Scheveningen een expositie van schilderijen te houden. Hg heeft aan B. en W. der Residentie een stuk gronds aan het Gevers-Deynootplein (tegenover het Kurhaus) in huur gevraagd ter groote van 500 centiaren, om daar een gebouw op to richten. De grond zal hem worden verleend tegen f' 1 per centiare. In het volgend jaar zal het congres voor binnenlandsche scheepvaart in Den Haag gehouden worden. De minister van waterstaat is voornemens daarvoor op de Staatsbegrooting een krediet van f'5000 uit te trekken. Het Kon. Insti tuut van Ingenieurs heeft voor dat doel f150 toegestaan. Nu dn de omstreken van Haarlem de hyacinten nagenoeg hebben uitgebloeid, beginuen de tulpen hunne fraaie kleu ren te ontwikkelen. Door de bloemisten wordt algemeen zeer naar een weinig regen verlangd. De bollenveilingen hebben een aanvang genomen, de prijzen zijn iets minder dan het vorige jaar. Te Haarlemmermeer is de stal van den veehouder Yan Yuuren ontsmeten de veeziekte daarmede geheel in den polder geweken. Door de langdurige droogte heerscht op enkele dorpen gebrek aan goed drinkwater. Te .Haarlemmermeer wordt reeds veel kanaalwater gedronken. In eene Zondag namiddag te Half weg gehouden vergadering van socialis ten werd o. a. medegedeeld, dat op Zon dag 30 April voor den normalen ar beidsdag eene meeting zal worden gehouden. De politie verbood het zingen op de straat en het ontplooien der vlaggen. Men meldt uit Amsterdam HH. MM. de Koningin Wilhelmina en de Koningin-Regentes hebben gis teren-voormiddag te 10.5 de hoofdstad verlaten en zijn per Oosterspoor naar Het Loo vertrokken. Op den Dam en langs het Damrak waren weder eene groote menigte nieuwsgierigen bijeen, die de Vorstinnen luide toejuichten, welke uitingen van liefde en gehecht heid met diepe buiging werd beantwoord. Aan het station werd de Vorstinnen uitgeleide geleide gedaan door den bur gemeester en de keeren mr. Wester- woudt en Yan der Vliet. In de koninklijke wachtkamer be tuigde H. M. de Koningin-Regentes H. Ds. ingenomenheid met de hartelijke ontvangst door het overgroote deel dei- hoofdstad der Koningin en Haar bereid, terwijl H. M. van te voren den burge meester f2000 voor de algeiifeene armen deed toekomen. Te Utrecht is een algemeens ver gadering gehouden van aandeelhouders der Nederl. Amerik. Land- en Emi gratie-Maatschappij. Volgens uitgebracht verslag ging het den emigranten in Crook (weldra „Utrecht" te noemen) goed. Een school is er geopend, eene kerkelijke gemeente gesticht, waarvoor straks een gebouw zal verrijzen, loOO acres worden door de maatschappij zelve bewerkt voor suikerbieten. Voor de postzegeltentoonstelling te Utrecht is reeds een groot aantal inzen dingen ontvangen. Tot 22 April worden inzendingen aangenomen. Vooral Neder land en zijne koloniën zullen zeer schoon vertegenwoordigd zijn. Behalve postze gels is ecnig mozaïekwerk ingekomen waaronder zeer aardige werken. De moord te Os. Men schrijft o;is van gisteren Een meuschonteerende daad is in den afgeloopen nacht te Os gepleegd. Het was den onverlaten niet genoeg, een plichtgetrouw ambtenaar, als wacht meester Hoekman was, op afschuwelijke wijze te vermoorden het was hun niet genoeg, van een gelukkige vrouw een weduwe, van een vijftal kinderen halve weezen te maken, zij zouden op nog verachtelijker wijze hun werk bekronen. De moordenaars zouden ook graf- schenners zijn. Zondag-morgen hing aan het hek werk van het protestantsch kerkhof, waar Hoekman een laatste rustplaats vond, de krans, die namens de divisie koninklijke maréchaussee op het graf gelegd was. Die krans was bevuild. Een blik op liet kerkhof was genoeg om de grafschennis te constateeren. De kist, die bedolven was onder circa l1/2 meter zand, lag thans ontbloot. Het deksel was gescheurd, terwijl de heng seis van de kist waren gebroken. Men kreeg den indruk, dat de onmenschen nog geweld] op het lijk hadden willen plegen, doch door een of ander toeval in hun snood voornemen zijn verhinderd geworden. Os is vol ontzetting. Sommigen zijn van meening dat deze daad heeft moeten dienen om de verdenking af te brengen van den gearresteerden A. v. B. De bossche rechtbank intusschen heeft jl. Vrijdag bevel tot gevangenhouding te gen hem verleend. Men meldt ons uit Os „Heden-nacht is bij een plaatsgehad hebbenden twist het een en ander uit gelekt omtrent den gepleegdeD moord, dat de justitie heeft aanleiding gegeven om Van Gelder, Van Galen en De Bie uit het bed op te lichten. „Schriftelijke bewijzen van schuld zijn voorhanden. „In Os is fcest\reugde." (7.) Te Rheden zijn Zaterdag-middag zes huizen en drie schuren door brand ver nield, waaronder de boerderij van den landbouwer J. W. Daanen. De brand is vermoedelijk ontstaan in de woning van den arbeider J. Vlaswinkel, tengevolge van het stoken van een vuurtje in de nabijheid der woning door eenige zijner kinderen, tijdens hij met zijne vrouw op het veld werkzaam was. Tien huisge zinnen zaten plotseling zonder woning. Van hunne inboedels werd weinig of niets gered. Een kind van 3 maanden werd met moeite gered. De huizen waren alle verzekerd, de inboedels van allen behalve van de weduwe J. do Heer en J. ten Boekhorst. (BtiUa rtraaWoordBlykliaid ran de Redaebic.) Aan de Redactie van de Nieuwe Sc hied. Courant. Uw hoofdartikel van gisteren geeft aan het slot zulk een scheeve voorstelling van de Gym- nasinm-kwesti», dat het plicht is daartegen op te komen. Een praktisch bezwaar tegen de opheffing ligt hierin, dat de leeraars in Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch, die ook aan de Hoogere Burgerschool zijn, hun bezoldiging tot ongeveer de helft zouden zien verminderen en dat voor die verminderde bezoldiging eenvou dig geen leeraars zouden te verkrijgen zijn. Maar uu bestaat sedert jaren het plan een avondcursus in die talen te stichten ten be hoeve van kleine neringdoenden, handelsbe dienden enz. Welnu, laat men dit onderwijs geven door die 4 leeraars tot ongeveer een gelijk aantal uren als zjj op het Gymnasium les geven en met behoud hunner tegenwoor dige Gymnasiale bezoldiging, dan is de oplos sing van bovengenoemd bezwaar gevonden. Wat doet nu uw artikel? „Men huivert tot „de opheffing van het G. over te gaan, als „daardoor de belangen moeten geschaad wor- „den van een zekere klasse van personen, dia „men reden heeft te ontzien." (zegge de leer aars.) Uit het zinsverband blijkt, dat onder die „men" ook de commissie behoortimmers, juist deze heeft die „schikking" gevonden. Eu dat, terwijl de commissie die opheffing met kracht van argumenten verdedigt en voor stelt En hetgeen zij voorstelt ten aanzien van de genoemde 4 leeraars, èn om een nut tige instelling te stichten èn om gelijktijdig een praktisch bezwaar tegen de opheffing van het G. weg te nemen, wordt in uw artikel heel geleidelijk uitgebreid tot alle 11 leeraars1 Zoodoende kreeg reden van bestaan uw vraag „Zullen aldus de kosten van ons plaatselijk „onderwijs verminderd worden Een vraag, die overigens toch wel wat heel onnoozel is, waar ouwederlegbaar door de commissie wordt uitgerekend, dat op de door haar verdedigde wijze i 13.500.minder voor het onderwijs zal worden uitgegeven. Ter loops de opmerking, dat het de com missie niet te doen is om speciaal op de onder- unjskosten te bezuinigen, maar eenvoudig om een weinig gebruikte kostbare inrichting niet langer te bestendigen. Zeer zeker zou zij, gelijk uit haar geschriften blijkt, niet aarzelen voor industrieel, handels- en ambachtsonder- wijs nieuwe uitgaven te voteeren, omdat zij daarvan rijke vruchten verwacht voor de ont wikkeling en de welvaart van bjjna alle ge meentenaren. Maar hoe te kwalifieeeren de scheeve voor stelling dezer kwestie door u, die juist geroe pen zijt het publiek voor ta lichten Met beleefd verzoek het bovenstaande als ingezonden te plaatsen in uw eerstvolgend nummer, en u reeds bjj voorbaat dankzeggend, blijf ik> Uw. Dw. M. C. M. de GaooT. Schiedam, 17 April 1893. In antwoord op het betoog van den heer De Groot, diene het volgendeDe door hem gewraakte zinsnede „Men huivert tot de op heffing van het Gymnasium over te gaan als daardoor de belangen moeten geschaad wor den van een zekere klasse van personen, die men reden heeft te ontzien," zien wjj door dat betoog ten volle bevestigd. Immers, waar wij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2