hh.|^eï¥' BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. Zeetijdingen Handelsberichten. liamb. Herlijn. lR°gget April/Mei spraken van huiveren, spreekt de heer De Groot van een praktisch bezwaar. Hij laat tusschen de regels van zijn betoog lezen, dat men inderdaad reden heeft om de 4 bedoelde leeraars te ontzien, omdat men ze gaarne voor de Hoogere Burgerschool zou behouden, en men vreest, ze door eene vermindering van bun salaris kwijt te raken. Van de opmerking van den heer De Groot, dat deze schikking slechts de 4 leeraren in de moderne talen betreft, nemen we goede nota, maar was daarom onze vraag misplaatstZullen aldus de kosten van ons plaatselijk ouderwijs verminderd wordtn Immers, de heer De Groot zelf erkent, dat het der commissie niet te doen is om speciaal op de onderwijskostente bezuinigen. En dit toch was juist het cardinale punt waarvoor ze werd in 't leven geroepen, nl. om te bezuinigen op de kosten van het hooger en middelbaar on derwijs. Zoo heeft de heer De Groot ons dus bevestigd in onze overtuiging, dat het der commissie niet om vermindering der kos ten van ons plaatselijk ouderwijs te doen is, en dat zij geheel iets anders op 't oog beeft, dan hetgeen met de woorden „vermindering der kosten van het gemeentelijk hooger en middelbaar onderwijs" wordt omschreven. Trouwens dit werd reeds in het advies van B. en W. duide lijk genoeg in 't licht gesteld. Run- De man, die Donderdag den Belgi schen oud-minister Woeste onverwacht aanviel en in 't gezicht sloeg, is een socialist, Levèque genaamd. De heer Woeste heeft gister-morgen een schrijven gericht aau het hoofd der politie, waarin hij verzocht zijn aanrander in vrijheid te stellen. In Servië houden de aardbevingen aan. In sommige steden en dorpen is niet onbelangrijke «chade aangericht. Hier en daar ontstonden groote aard- spleten, waaruit water kwam, Duizenden huizen zijn ingestort of staan ontredderd. Geen schepsel waagt zich in enkele streken onder dak te slapen. Volgens The Lancet heerscht de cholera Weder in de districten Astrakan, Eka- terinoslaw en Moskou. In de provincie Podolië kwamen in de 2de helft van Februari 305 gevallen van cholera met 59 sterfgevallen voor. Ook heerscht zij in Schuchtnaja, gebied der Donsche Kozakken. Uit Zanzibar wordt geseind, dat br ieven van den zoon van Tippoo Tih den dood van Emin Pacha bevestigen. Hij sou met al de zijnen in een g«vecht gedood zijn. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 18 April, des namiddags ten kwartier vóór twee uren. Alle leden waren aanwezig. Na vaststelling der notulen werd biededeeling gedaan van de ingekomen jukken, waaronder een voordracht van K en W. ter benoeming van een lid R' de commissie van voorlichting voor ue inkomstenbelasting wijl de heer d- J.G. Nolet voor zijne benoeming heeft gedankt. Op dit voordracht zijn geplaatst d* heeren H. R. M. A. van Gent en A. Beukers; eene missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken betuigende instemming en ingenomen heid met het bij den Eaad ingekomen foorstel tot nieuwe regeling van het havengeld, en verschillende adressen om eutheffing of vermindering van de in- °'ustenbelasting. d°t de behandeling der aan de e gestelde onderwerpen overgaande, eid benoemd tot lid der comm. van ,°01. Khtii.g, bedoeld bij de verord. op M.AUvan r: tewela8tiDg de höel' H' K' Daavno (naetalgemeene stemmen), lino- van ,q.erd Toortgezet de behande lende de pensioetmn'"Ver°rd6ni,ng "f3' van de ambtenaren" de! waclltgelden was daarbij allereerst aa/dTorde do herstemming over het voorstel-Elzevier Dom om de 2 alinea van art 7 1 Knde dat de ambtenaar die 0p ^O- jarigen leeftijd geeo ontslag aanvraagt aÏÏe recht op pensioen verliest, te doen ^vallen. De Raid vereenigde zich met iet gevoelen van den heer Van Erpe- ?Um dat deze zinsnede in het betiok- n artikel niet kon gemist worden. Met 14 tegen 7 stemmen werd het voorstelDom afgewezen. Door de commissie was voorgesteld, om de laatste zinsnede van art.7(bepalen- de dat de Raad op verzoek van den nog ge heel geschikten ambtenaar de toepassing van de beide vorige zinsneden omtrent het ontslag van den 70-jarigen ambtenaar, voor hoogstens 1 jaar kan opschorten) slechts toe te passen op de bestaande ambtenaren en dus te verplaatsen naai de overgangsbepalingen. Verder wilde de commissie, waar er in de betrokken zinsnede sprake is, dat die opschorting op verzoek telkens voor hoogstens een jaar kan worden lier- liaald, daaraan zien toegevoegd, dat die herhaling zich nooit kan uitstrekken tot een hoogeren ouderdom dan 75 jaar. Bedoelde voorstellen werden door den Raad achtereenvolgens aangenomen. Tegen het eerste stemde alleen de heer Visser het tweede werd aangenomen met 14 tegen 7 stemmen, de heeren Visser, Schuurman, Knappert, Dom, Loncq, Brillenburg en Ris, Alvorens tot stemming over art. 7 over te gaan, motiveerde deheerLonci zijn stem. Hij meende dat men zooveel vertrouwen in de betrokken autoriteiten moest stellen, zij een ambtenaar die op 70-jarigen leeftijd niet meer geschikt is, zullen ontslaan. Daarom zou hij niet alleen tegen art. 7, maar tegen de ge- heele verordening stemmen. Art. 7 werd daarop aangenomen met 18 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Knappert, Dom en Loncq. Art. 29 bepaalt, dat den ambtenaren, die bij het in werking treden dezer pensioenrerordening den ouderdom van 70 jaren reeds hebben overschreden, en dus geen gevolg konden geven aan de bepaling in de 2e zinsnede van art. 7, op 1 Januari 1894 ontslag zal wor den verleend. Verder had de commissie, behalve eenige redactie-wijzigingen, nog eene wijziging van meer ingrijpenden aard voor te stellen. Was oorspronkelijk bepaald, dat den ontslagen ambtenaren wachtgeld zou worden verleend, totdat zij pensioen zouden krijgen het geval aannemende, dat dit pensioen minder dan het wachtgeld zou zijn, wilde zij alleen zien vastgesteld, dat het wacht geld verminderd zou worden met het bedrag van het pensioen. Deze princi- pieele wijziging werd met 18 tegen 3 stemmen (de heeren Dom, Loncq en Maas) de overige wijzigingen hij accla matie aangenomen. Alvorens tot de eindstemming over te gaan, verklaarde de heer Tak, dat hij nog aarzelde zijn stem aan het ontwerp te geven, omdat hij niet voldoende ze kerheid had, dat ook de gemeente-werk lieden van deze pensioen-regeling zouden genieten, waar zij, door ondergeschikte ambtenaren aangesteld, soms willekeurig ontslagen worden. Hij wilde, dat alle werklieden in dienst der gemeente hij B. en W. bekend zouden zijn, dan zou er veel van zijn bezwaar zijn opgelost. De heer De Groot wees op de gun stige bepalingen ten opzichte der kleine ambtenaren (werklieden) en de heer Vis ser verklaarde niet te weten waarop de heer Tak doelde. Van willekeurig weg zenden was hem niets bekend, en van de in dienst zijnde werklieden wordt bij de fabricage een lijst gehouden. De heer Hoogendam motiveerde zijn stem tegen de veroidening. Hij was het met den heer Tak eens, dat bij deze verordening do werklieden het kind van do rekening zouden zijn. Had men een minimum-bedrag als pensioen voor de slechts bezoldigde gemeente-ambte naren voorgesteld, daarmede had hij zich kunnen vereenigen, maar eene alge- meene pensioen-regeling, die der ge meente zeer spoedig een last van f15000 zou opleggen, achtte hij te bezwarend. Hij meende dan ook de verantwoording voor zulk eene regeling niet op zich te kunnen nemen. De heer Do Groot beantwoordde den heer Hoogendam. Volgens prof. Legebeke zou de pensioen-regeling ons hoogstens f 15000 kunnen kosten, en dit bedrag wordt nog verlaagd, daar het maximum bedrag dor pensioenen verminderd is. Acht de heer H. het heter te blijven voortwerken met personen die niet meer voor hun werk geschikt zijn, en ten laatste met hun vol tractement worden gepensioneerd, dat moet hij weten maar spr. meent, dat èn de gemeentedienst èn de gemeentekas daaronder lijdt. Nadat de heer Tak zich door den heer Den Breems had laten overtuigen, dat het nu heter was de verordening af te doen, zooals zij uit den smeltkroes der beraadslaging was to voorschijn go- trsden, en de bewuste zaak der ge meente-werklieden tot later aan te hou den, word de verordening in stemming gebracht en aangenomen met 18 tegen 3 stemmentegen stemdeu de heeren Hoogendam, Dom en Loncq. De heer Den Breems stelde daarop voor dat de Raad zijn dank zou be tuigen aan de leden der commissie, die zich zooveel moeite voor deze zaak hebben gegeven, waarmede men hij acclamatie instemde. Toen daarop de Raad nog besloten had, op het adres der ambtenaren in zake het weduwen- en weezen-pensioen, wegens het bezwaar voor gemeente-finan- ciën afwijzend te beschikken, scheidde hij met een zucht van verlichting van dit langdradig onderwerp, overtuigd dat zijne leden door de vermoeiende behan deling dezer zaak zelf wel eenig recht op pensioen hadden verworven. Het rapport van de commissie in zake de vermindering der kosten van het hooger en middelbaar ouderwijs kwam daarop in behandeling. Een voor stelVan Erpecum, dat de Raad zou hesluiten, de opheffing van het gymna sium niet voor 1 September 1894 wen- schelijk is (door den Voorzitter gevaar lijk geacht) vond geen voldoenden steun, zoodat het geen onderwerp van beraad slaging kon uitmaken. Daarop werd door den Voorzitter het eerste lid van het bekende tweeledig voorstel der commissie in stemming ge bracht, nadat den leden nog eens goed duidelijk was gemaakt, dat zij die het gymnasium wilden behouden, tegen moes ten stemmen. Met 15 tegen 6 stemmen werd daarop dit gedeelte van het voor stel afgewezen. Voor stemden alleen de heeren Visser, De Groot, Den Breems, Maas, Van Erpecum en Prins. Het tweede lid van het betrokken voorstel was daardoor vervallen. Het Gymnasium bleef dus behouden. Het voorstel van B. en W. om in de overbevolking 2e dor openb. kostelooze school te voorzien, door de overplaatsing van een aantal leerlingen in de loka len van den Doele, en de daardoor noodig geworden benoeming van 2 on derwijzers, vond geen instemming bij den heer Den Breems. De voorzitter der plaatsel. school had er zich van over tuigd dat hier eene definitieve regeling noodig was, daar de stroom van kin deren, tengevolge van de nieuwe rege ling van aannemen, nog steeds zou toene men. Hij stelde daarom voor, in de achter de schoolVaandrager gelegen locali- teit, vroeger als kuiperij verhuurd, twee weinig bezette klassen van den heer Vaandrager te vereenigeD, waarop de beide klasse met de overtollige leerlin gen zouden kunnen gevuld worden en de benoeming van 2 onderwijzers, wellicht ook die van een hoofd (voor den Doele) zou worden vermeden. De Voorzitter bepleitte de door hem voorgestelde tijdelijke regeling, wijl het lokaal achter de school—Vaandrager, in ieder geval moest verbouwd worden, en dan later zelfs nog te klein zou blijken. B. en W. werden ten laatste gemachtigd deze zaak, lettende op de wenschen der pl. school, ten beste te schikken. Op voorstel van B en W. besloot de Raad in bet beschrijvingsbiljet der pl. dir. bel. naar het inkomen de wij ziging te brengen door den hoer Maas voorgesteld. Een aantal personen werd verminde- ving van hunnen aanslag in de pl. dir. hel. naar het inkomen toegestaan. In de verordening tot bescherming van gemeentegrond en gemeente-eigeD- dommen werden de wijzigingen gebracht, door de comm. voorde straf erordeningen naar aanleiding der 'opmerkingen van Ged. Staten daarin voorgesteld, en de verordening in dato heden vastge steld. Nadat de Raad nog de ontwerp regeling voor de wegers van visch, hoofdzakelijk met het oog op de stoom trawler Vigilant voorgesteld, met eenige kleine wijzigingen had aangenomen, werd de vergadering gesloten. GEBOREN 15 April.Leentje,dochter van J. van der Beek en J. Eons, Buiten havenweg. 17. Catharina Christina, dochter van J. W. Navis en J. H. van Os, Hoofdstraat. Hermina Christina, dochter van J. Vetli en J. M. E. Meijer, Oostsingel. OVERLEDEN16 April. Annigje van Dijk, oud 9 maanden, Hoofdstraat. 17. Eranciscus Spreksel, oud 61 jaar, Lange Achterweg. Hendricus Cornells Markx, oud 9 maanden, Hagastraat. Donau, 15 April ladende, s.s. Viceroy voor Schiedam en Rotterdam. Frederikstad, 15 April vertrokken. Quintuskapt. P. Boeijing, naar Schiedam. Schiedam, 17 April aangekomen, s.s. Cityof Worcesterkapt. W. C. Fortune, van Braila en Galatz. BKURS TE SCHIEDAM, 18 April 1893. Moutwijn f 93/4. Verhandeld: f 91/8l/i. Stemming: Onveranderd. Spoeling. Vereeniging f 0.70. Mei/Juni I„ Juni/Juli Spiritus^ApriLMei Meell2Merk.l.md. „12 April Rogge, loop. md. Mei Spirit. April/Mei Juni/Juli 17 April 133.75 137AÜ 34.70 35.70 15.75 14.10 45.50 46.25 13.80 13.80 22.75 23.25 18April 135.50 139.50 34.50 36.— 15.75 14.10 45.60 46.40 13.80 13.80 22.87s 23.50 New-York. Maïs 15 April 0.51 V, 17 April. 0.51 -48.10 Antwer,.. - 47.921/3 Amsterdam. 17 April. Rogge op levering prijsh.; per Mei f130; per Oct. f127. 18 April. Rogge op lev. vast; per Mei f 129,130 per Oct.; f 127,128,129. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 17 April 1.85 M. 18 April 1.82 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.10 Disc. 21/2 pOt. a1/, 2 K VEEMARKT TE ROTTERDAM. 18 April Op de veemarkt waren heden aange voerd: 36 paarden, veulens, 1 ezel, 650 vette runderen, 1497magere dito, 190 vette en graskal veren,523nuchtere kal veren, schapen of lammeren, var kens, 303 biggen, bokken. De prijzen waren als volgtvette runde ren 1ste qual. 72 a c., 2dequal. 66 c., 3de qual. 56 a e., kalveren 1ste qual. 110e., 2de qual. 87 V,a 921/2 cent p. kilo. Melkkoeien/160 k 250, kalfkoeien /180 ^^260, stieren 90 200, graskalveren a pinken50 a 90, vaarzen/120 a 150, alles mager vee paarden f45 a 95. Op de botermarkt werden aangevoerd 115 8 en 120/16 ton, en 852 stukken a 1/, kilo; prijs le kwal./50, 2e kwal. /44, 3e kwal. f38, per XU kilo 50 a 70 c.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3