Me». PT "S' BURGERLIJKE STAND, GEMENGD NIEUWS. Cargalijsten. Handelsberichten. De moord te Os. Laatste Berichten Berliin. [R°g8'ei April Mei zetten alle heeren de hoeden af en de dames maken een buiging. H.H. M.M. en gevolg wandelden naar het paleis. De kleine Koningin was zeer in Haar schik Haar hond Swell weer te zien, die ook op alle manieren bewees ver heugd te zijn, nu zijn jonge Meesteres weer hier was. Het geheele dorp bewees zijn inge nomenheid met de terugkomst der "Vorstinnen door algeineenen vlaggentooi. Uit Apeldoorn meldt men In den afgeloopen nacht is bij den heer W. Pruis, handelaar in goud en zilver, een brutale diefstal gepleegd. Door eene uitgesneden ruit zijn circa een honderdtal gouden horloges ont vreemd, benevens een groot aantal gou den ringen. Artikelen van minder waarde heeft men achtergelaten. De diefstal is gepleegd in eene dei- drukste straten van Apeldoorn. Het vermoeden bestaat, dat «en ontslagen bediende, #en Duitscher, in den diefstal de hand heeft gehad. De Prov. Nlr. Ct. meldt Aangaande de arrestatie der drie per sonen uit Os loopen verschillende ge ruchten. Yolgens sommigen zou ze zijn ge schied naar aanleiding van uitlatingen bij eenen twist, volgens anderen zou de gruweldaad van Zondagnacht, de schen nis van het graf des verslagenen, iemand er toe hebben gebracht der justitie in lichtingen te verschaffen. Hoe dit zij, zeker zou wezen, dat men in het thans gevangen zittende viertal den dader en zijne medeplichtigen heeft. Aan de Avondpost meldt men uit 's-Hertogenbosch Nadat de justitie zich gisteren (Maan dag) schier onafgebroken met het ver hoor der voorloopig aangehoudenen uit Os had beziggehouden, is, naar men uit vertrouwbare bron verneemt, door haar voldoende licht in deze zaak ver kregen om de zekere hoop te hebben haar geheel tot klaarheid te brengen. Zijn de geruchten waar, dan is het schandaal, aan het graf van Hoekman gepleegd in den nacht van Zaterdag op Zondag jl., als de oorzaak te be schouwen, waardoor men thans zóó ver is als men is. Men beweert namelijk, dat een inwoner van Os, over dat schandaal verontwaardigd en meer van den moord wetende dan hij tot nog toe fud durven zeggen, Gijsbertus van Gelderen als den moordenaar en G. J. de Bie en A. van Galen als diens mede plichtigen zou hebben aangewezen. Eerstgenoemde, ongeveer 30 jaar oud, is gepensionneerd O.-I. militair, thans broodjager, te Os woonachtig. De Bie, 27 jaar oud, en Van Galen 32, zijn beiden arbeiders en wonen mede te Os. Hij ontgravingen in den tuin van een thans door de Fraters aangekocht huis te Grave ward gisteren een kannetje gevonden waarin een 50-tal zilveren Munten uit den Spaanschen tijd. Ook bet kannetje van glazuren baksel moot omstreeks 2 eeuwen oud zijn. Op de eergisteren te Utrecht gehouden Paardenmarkt, bevonden zich in de stallen aan de lijn, 586 paarden en veulens, paarden werden verkocht voor f50 700 en de veulens voor f 100 tot la~rep P1 w"iren veel buiten- en binnen- handei hooplieden aanwezig, terwijl de v°or h ?efcl' tovendig was en er, vooral bon best J.plltenlantl> flinke prijzen wer- DEN a r, viering 18 APriL De feest" bond, al den w Roomsch Kath- folks aan 1 Hu mg van if?' g°org'an,«eei'd ,naar feest van Z. H. fe.?™iden B.sschops- heden avond aller v£L w* f f w Vcivvachtmg overtrof fen Zoowel het muzikale gedeelte onder leiding van de heeren Bolton en van den Bosch, als de tableaux vivants, die allen een religieus karakter droegen, waren hoogst indrukwekkend. Van de nummers, door het mannenkoor voorge dragen, voldeden uitmuntend het Evan gelische lied van Gounod Jesus van NazarethG i e s e n s Bomine Salvum fac lleginam nostrum. (Heer, behoed onze Koningin) en het zielverheffende Te Brum laudamuste Bominum- confitemur van Joh. J. H. Verbuist. Heerlijk klinken de laatste woorden in te Bo mine.i, speravinon confundar in aeternum. en het overtalrijke publiek was in de rechte stemming om te genieten van het slottafereel, waarvoor de groepen zich inmiddels hadden gereed gemaakt. De verheffende gedachte van dit tableau was de glorie des Verlossers. Voor de schare vertoonde zich Christus, onze Goddelijke Zaligmaker, na Zijn verrijze nis uit den dood en hemelvaart verhe ven aan de rechterhand des Vaders, omgeven van de Majesteit die God alleen toekomt, aanbeden door de koren der Engelen, omringd door hen, die Hem dienden. Zij, die vroeger op deze wereld streden en nog stiijder,. Paus Urbanus II als leider des kruis- vaders de Edelen en Lijfeigenen welke mede ten strijde togen Paus Leo XIII als Hoofd der werklieden, die zijn ge dachte en die der Encycliek „Rerum novarum" volgen, omringd door man nen als de Kardinalen Lavigerie en Manning. Alle volkeren en stammen der aarde aanbidden Hem, den eenigen waren God, Die alleen den uitslag weet van den strijd, welken het Katholicisme voert tegen het voortwoekerende socia lisme. De talrijke deelnemers aan dit groot- sche tafereel werkten voortreffelijk mede tot een verheffenden indruk. Niet minder schoon waren de religieuse compositiën, die vóór en na de pauze ten tooneele werden gevoerd, namelijk „De eerste Paus", waarin voortreffelijk gesymbo liseerd werd de bij belsche grondslag van het Katholiek geloof aan het Primaat- en het onfeilbaar leeraarsambt van Petrus en zijn opvolgers. Een machtigen indruk maakte de groep „op naar Jeruzalem, God wil hetDe toeschouwers werden ver plaatst naar de 11e eeuw, in de dagen der prediking van Petrus de Amiens, toen Paus Urbanus II de geheele Chris tenheid aanspoorde op te gaan om de plaatsen, door het leven, lijden en ster ven van Gods Zoon geheiligd, te ont rukken aan de handen der ongeloo vigen. Geestelijkheid, ridders en lijfeigenen ontvlammen in heilige geestdrift en trek ken op Hem te dienen, die ons aller zaligheid door Zijn dood heeft gekocht. Deze groep deed een verrassende uit werking door de historische costumes, het fraaie arrangement, de juiste be lichting en vooral door de sclioone standen der hoofdpersonen en meer on dergeschikte figuren op het tweede en het derde plan. Een schoone hulde aan het eminente Hoofd der Katholieke Christenheid, werd gebracht in het tableau „de Paus dei- werklieden" naar aanleiding van de encycliek „Rerum novarum". De groep stelde den Paus voor, ter wijl hij aan den bisschop van het dio cees, Z. D. Hoogw. Mgr. Bottemanne, zijn apostolisch woord mededeelt. Een woord van bijzondere hulde mag gebracht worden aan den heer J. Ver- linijen, van Amsterdam, die deze ta bleaux arrangeerde. Zelden werd hier tor stede op religieus-artistiek gebied zooveel schoons en verheffends te zien gegeven. De begeleiding door het orgel, be speeld door den organist J. G. van Meel, bracht ook veel bij tot de stem ming, waarin deze tafereelen genoten werden Vóór de pauze werd door dr. Schaep- man de feestrede gehouden. De gevierde spreker richtte in de al lereerste plaats eenige woorden in het Fransch tot den nuntius, die het feest met zijn tegenwoordigheid vereerde. Spr. huldigde daarin den Paus-koning, wien hij de overwinning toewenschte. Spr. moest daarop een taal gaan spreken, die den nuntius minder vertrouwd was, want de gevoelens van hulde aan den Paus kun nen slechts op waardige wijze in de moe dertaal vertolkt worden. Tot het ontwerp van den dag overgaande,schetste hij in de eerste plaats wie Paus Deo XIII was, hij toonde hem in allen glans als den edelste mensch en het heerlijkst karak ter en dit alles verhoogd door de groote genade van het Priesterschap en de Bisschopswijding. Dien Paus plaatste hij in de omlijsting van zijn tijd. Hij stelde de 19de eeuw voor met mannen alsRenan.Zij vonden het antwoord op menige vraag, die tot nu toe ontsluierd bleef maar zij wisten met te zeggen vanwaar en waarover. Tegenover hen stelde spr. Thomas van Aquine en Francieus van Assise, om met ei n hulde aan Leo XIII als den Paus der werklieden en melaatschen te eindigen. De heer Ruys van Beerenbroek maakte zich tot tolk der luide toejuichingen en dankte namens de commissie den spre ker, den internuntius, wien hij verzocht den Paus de gevoelens der vergadering over te brengen en van alle aanwezigen. De arbeider G. Broeders te Dongen, die onlangs een potje met gouden rijders en zilveren dukaten opdelfde, heeft deze te gelde gemaakt voor 1287. De munten waren alle uit de 16e en 17e eeuw. Als een verblijdend verschijnsel kan van Bolnes gemeld worden, dat van gisteren af des ochtends weer om 5 uur begonnen is te werken oo de scheeps werf. 's Avonds om 7 uur wordt „afge- luid." Eenige weken lang werd er door sommige werklui slechts 6 of 51/2 uur per dag gewerkt door het weinige werk. Xu is er gelukkig weer werk bijgekomen. Te Spaarndam verborg de smid L. B. dezer dagen in een gat in den kelder 7 bankbiljetten elk van f 1000. Hij maakte het gat zorgvuldig dicht en strooide er zand over heen. Maar jawel, een paar dagen later was de heele schat verdwenen. Men verdacht een smids knecht uit een naburige gemeente die, gelukkig voor den Spaarndammer smid, de 7 bankbiljetten van f1000 nog in zijn bezit had. Hoe drommel kwam nu de dief te weten, waar de schat begra ven lag. Dit raadsel mag nu de straf rechter tot oplossing brengen. Pas zijn de land wei kzaamheden be gonnen, of tal van vreemde, meestal Belgische arbeiders, loopen de boerde rijen in IJ- en Haarlemmermeerpolders af en bieden hunne diensten aan tegen 40 a 50 cent per dag. De meesten vinden werk zijn de werkzaamheden drukker, dan vindt men op sommige boerderijen soms 40 a 60 dergelijke arbeiders, die gemeenschappelijk in een schuur verblijfhouden en den ganschen dag op de velden werken. Een onmid dellijk gevolg isvermindering der ge wone loonen en spoedige afloop van het landwerk. Het zoontje van zekeren J. K. te Oude Pekela, kwam huilend bij zijn vader op het land, omdat grootmoeder hem bestraft had. De Vuder was hier over zoo verstoord, dat hij met de veen- schoffel, waarmee hij aan 't werk was naar zijne schoonouders liep en na eene woordenwisseling sloeg hij met dat werk tuig zijn 64-jarige schoonmoeder, vrouw R. dermate op het hoofd, dat zij bewus teloos neerviel en het bloed haar uit het hoofd liep. De hulp van dr. De Groot werd ingeroepen en de brigadier der maréchaussee maakte proces-verbaal op en nam de schoffel in beslag. Nadat j.l. Dindsdag te Almelo een drietal huizen in de asch werd gelegd, waarvoor een persoonop wien zware vermoedens aanwezig waren aan brand stichting, gearresteerd is, zijn gisteren wederom een vijftal woningen geheel afgebrand, waarvan de oorzaak weder onbekend is. De weervoorspellers mogen met altijd volkomen gelijk krijgen en hunne voor zeggingen niet altijd precies uitkomen, zegt de Zutph. Ctde adepten van dr. Falb hebben weder alle reden tevreden te zijn. De dag van eergisteren zou de kritiekste zijn van geheel 1893 en inder daad, na een droogte van vier weken, zijn toen drie druppels regen waarge nomen. Bij de herstemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Harlingen zijn uitge bracht 2730 stemmen. Gekozen is de heer mr. Th. Heemskerk antirmet 1366 stemmen. De heer Bouman (lib.) had er 1310. DEN HAAG, 10 April. De Kamer van koophandel heeft met 7 tegen 2 stemmen besloten, vooral met het oog op het belang voor Scheveningen, ten on dersteunen het verzoek der Westlandsche stoomtramwegmaatschappij aan de ge meente, om een subsidie van f 20.000 voor de verlenging barer lijn tot den Hoek van Holland, wijl deze verbinding te Scheveningen verre boven den spoor weg via Schiedam wordt verkozen. BRUSSEL, 19 April. De door de Kamer genomen beslissing en het be sluit van het bestuur der arbeiders partij, om de werkstaking te doen ein digen, hebben eene belangrijke ontspan ning in den toestand teweeggebracht. Te Brussel, te Antwerpen en op tal van andere plaatsen is de arbeid weder bijna volledig hervat. GEBOREN 18 April. Andries Jozef, zoon van C. de Bruin en M. Driezen, Nieuwe West Frankelandsche laan. OVERLEDEN 18 April. Antonius Corstianus Kruining, oud 3 jaar en 8 maanden, Nieuwe West Fiankelandsche laan. GEHUWD 19 April. J. Oosterman en C. Stokhof. St. City of Worcesterkapt. W. C. Fortune, van Braila en Galatz, met 28,232 Hectoliter Gerst. BEURS TE SCHIEDAM, 19 April 1893. Moutwijn f93/4. Verhandeld: f 99'/8. Stemming: Onveranderd. Spoeling. Vereeniging f 0.70. j Mei/Juni Juni/Juli (Sl0tk.) Spiritus April Mei y( Aug, Sept. I Meel 12 Merk. l.md. I 12 April j Rogge, loop. md. f Mei (Spirit. April/Mei Ham!). Juni/Juli 18April 135.50 139A0 34.50 36.- 15.75 14.10 45.60 I 46.40 19 April 135.— 138A0 34.70 36.20 15.75 14.10 45.75 46.40 13.80 13.80 13.80 13.80 22.87si 23.— 23.50 23.50 New-York. Maïs 17 April 18 April. 0.51 i 0.601/, Amsterdam. 18 April. Rogge op lev. vast; per Mei f 129, 130 per Oct. f 127, 128,129. 19 April. Rogge op lev. weinig veran derd; najaar eer trager; per Mei f130; per Oct. f129, 128, 127. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 18 April 1.82 M 19 April 1.78 M. Wisselkoersen le Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort 112.10 Disc. 21/2 pCt. Parijs - 48.12V2 r Antwer.i. - 47.921/2 01/ u hi ,i 01'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3