Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Dinsdag 25 April 1893. No. 4570. bureau hoogstraat iS 317. Parijsche Kroniek. Feuilleton. De Witte Wolf. ALGEMEEN OVERZICHT. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN Naar hkt Fransch van Paul Féval. NIEUWE SCHIEDANISCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. iuiiiilimu Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. De politiek neemt vacantie en ware de gemeenteraadsverkiezing van Zondag den 16n niet wat beweging in de ge moederen komen breDgen, dan had het geheel het aanzien gekregen, dat wij in plaats van half April in half Augus tus leefden. Die gemeenteraadsverkie zingen geven in een groote stad al de gebreken en uitspattingen van het al gemeen stemrecht, nog beter dan de Kamerverkiezingen te aanschouwen. Van de 80 leden, die den Parijschen gemeen teraad vormen, zijn er hoogstens de helft personen, die door het groote fat soenlijke publiek gekend zijn, de andere helft behoort tot allerhande kleuren van radicalen, socialisten, revolutionairen, possibilisten en nog meer onmogelijke staatkundige secten, en worden door de volkrijkste en buitenkwartieren afge vaardigd. De kiezers worden als scha pen naar de uiterste richtingen gedreven en men behoeft niet verwonderd te staan wanneer zij het schurftigste schaap naar het stadhuis zenden. Dit is reeds se dert jaren zoo hetzelfde en het volk is in zijn toestand niets materieel noch moreel vooruit gegaan. Het tegendeel kan beweerd worden en het is onbe grijpelijk, dat de werklieden niet inzien dat zij geen lotsverbetering door het algemeen stemrecht kunnen verkrijgen. En toch waait de wind van dien kant. België is er geheel door in beroering en Nederland zal er ook niet van bevrijd blijven. Het algemeen stemrecht is de wil der grootste massa, die meerderheid en te gelijk wetgever wordt, doch wier wet ten ons tot in het laagste der demago gie zullen doen dalen. En het is de bedreiging dezer naderende barbaarsch- heid, welke hen zelfs, die de vurigste voorstanders van het algemeen stem recht waren, naar middelen doen om zien, om deze noodlottige oplossing er van, te voorkomen. 90) alleen"1.?1,r"Üs Hebt SÜ Plan m*> kind croR- i u'u? Ik zal het kort' maken: mijn voces 0J" 5 het toeval onttrok het e.an e-raaf van r ,haPhet werd page by den edelliedenCrnT' 'T behoord?1tot dieuS Vtaoint ii v nni Komaan komaan na i 1 1 Weer goed te slaan. Daarna nog niets der ®aréchaussées. Raadt gü Een liCmafVluchtie rpod kleurde het ge laat van Jude die niettemin onbewegelijk bleef liggen en de oogen gesloten hield. Raadt gij n,0^., "iets hernam Lapierre Welnudan zal ik de puntjes op de i zet ten, opdat gij gerust en tevreden naar de andere wereld zult kunnen verhuizen. Dat zal u tegelijkertijd duidelijk maken, waarom wij hier zijn op last van Hervé De Vaunoy nu dat Een groep fatsoenlijke lieden, wel inziende, dat er aan den ParijBchen ge meenteraad niet veel te hervormen valt, zoolang de lagere klassen de hoogere zullen overstemmen, hadden de goede gedachte gehad, als verkiezingspro gramma de weder-invoering der liefde zusters in de hospitalen op to nemen. Dit kon men als een volksbelang bij uitnemendheid beschouwen, waarvoor zelfs vele heftige anti-clericalen gewon nen waren. Men ziet soms een priester in de straten van Parijs door een ge meen bleeke schurk beleedigen, doch eene liefdezuster nooit. Overal waar zij xorat, vergezelt haar eerbied en sym pathie, omdat zij de volmaaktste uit drukking is van die groote deugd „de liefdadigheid." Door die engelen- deugd waren zij de beste ziekenver pleegsters en muntten zij uit in den dienst der hospitalen. Die betrekking prengt niet alleen de materieele hulp mede, doch eischt ook eene zedelijke zorg en steun, waaraan eene Zuster het pest kan beantwoorden. De verpleegde in een ziekenhuis is alleen, en die eenzaamheid is voor hem dikwerf wree- der dan de kwaal waar bij aan ster ven moet. Wanneer wij lijden, dan hebben wij vrienden en bloedverwanten die ons omringen, en onze smarten wor den door het deel wat zij er in nemen, ten deele gelenigd. De lijder in een hospi taal heeft niemand die met hem lijdt, nie mand luistert naar zijn klachten of troost hem. Yroeger diende de zuster hem tot familie. Zij stelde belang in hem en voegde bij hare verzorging eenige woorden die verheffen en troos ten. Zij verbond ook de wonden dei- ziel en redde de ongelukkige van het verschrikkelijke der verlatenheid. Dit alles schijnt voor de officieele wijsbegeerte niets te beteekenen. Die vriendelijke en oprechte deelneming te genover de ijskoude onverschilligheid en soms ruwheid der thans zoo duur be taalde leeken-verplegers heeft voor hen geen waarde. Juist om die zedelijke hulp werden de zusters verbannen. Men heeft haar weggejaagd, omdat zij onwil lekeurig eenige proselieten maakten. Het was immers zoo natuurlijk, dat vele ongelukkigen, dooi hare liefde op gebeurd, naar de bron dier liefde, den godsdienst terugkeerden, welke zulke toewijding kon doen geboren worden. Waarschijnlijk raadden zij die wanho- penden ook het gebed aan. Hoe konden zij beter hunne smarten verminderen dan door te leeren inwendige kalmte en vrede te verkrijgen. Het materia lisme kan aan den brutalen gezonde passen, het is geen leer voor een zie kenhuis, en de behandeling der zusters was oneindig beter geschikt voor de de lijdende menschheid dan die onver schillige neutraliteit die haar vervan gen heeft. Bij de verkiezing van Zondag jl. heb ben hebben honderdduizend kiezers voor de herstelling der liefdezusters gestemd en twee honderd duizend zijn hunnen haat getrouw gebleven. De overige kie zers, dat wil zeggen bijna de helft van de ingeschrevenen, zijn gaan wandelen, van het algemeen stemrecht maakt, waarvoor zij, als zij het nog niet heb ben, de wereld in vuur en vlam zou den zetten. Met dit alles zal die zoo zonderlinge en misvormde raad de wettige verte genwoordiger van de stad Parijs zijn. Hij zal voortgaan met het schandaal ten aanschouwe te geven van eene re solution n aire Commune, die tegen de geregelde regeering in opstand is, zijne macht en hulpmiddelen ten dienste stel lende aan de ergerlijkste dwaasheden en zoo van Parijs de meest met schulden belaste en de ergst gëexploiteerde stad van Europa maken. Wat zoude men hieruit moeten he sluiten Dat, wanneer een gemeente niet alleen in staat is zich te regeeren, het goed en billijk zoude zijn dat een krach tig en weldoend voogd over haar liet kind dat ik in het bosch vond, heette Georges Treml. Nauwelyk had Lapierre dien naam uitge sproken, of hjj slaakte een kreet van woede en pijn. Een onmetelijke vreugde vervulde het hart van Jude en electriseerde hem zelfs nog in zijn doodstryd. Voor een oogenblik zijn krachten terugkrijgende, toen hjj den aan gebeden naam van den kleinzoon zijn meesters hoorde, had Jude den ex-koorddanser met ijze ren vuist fpjj de keel gegrepen en hield hem nu onder zich. Helphelp Jacques, steunde Lapierre. Jacques snelde toe, maar niet vlug genoeg. Jude had zjjn degen gegrepen en dezen Lapierre in de borst gestooten. Zich toen aan de stijlen van het bed vast houdende, wachtte hij den aanval van den laatsten knecht af. Zelfs in zijn laatste uur was Jude Leker nog een geduchte tegenpartij. Reeds bij den eersten schok werd de knecht ern stig gekwetst; hy wierp zyn wapen weg en vluchtte. Jude sleepte zich voort tot by de op den grond staande lantaarn, die flauw schijnend, dit tooneel van verwoesting verlichtte. Hij nam haar, draaide de pit hooger op en zich met behulp van zyn beide handen voortslepende, be reikte hij het bed, waarop Didier, nog nltyd onder den invloed van den narcotischen drank, in loodzwaren slaap verzonken lag. werd aangesteld, die in haar plaats en tot het welzijn van allen de zaken leidde. Zoo deed in der tijd het kei zerrijk en de kunsten en wetenschappen, handel en nijverheid, het crediet en den arbeid, in een woord alles wat de wel vaart en roem der inwoners en de pracht eener wereldstad kunnen verhoogen, bloeiden en werden beschermd. En thans regeert een mengsel van revolutionai ren welke in de Parijsche samenleving geen plaats inneemt en wiens politiek en maatschappelijk ideaal, zoo het ooit geheel verwezenlijkt werd, aan eene nieuwen inval der barbaren zoude gelijk staan. En toch is deze buitensporige raad het recht, en een andere zoude alleen door misbruik van recht te ver krijgen zijn. Gelukkig dat de tijdeD veranderen en de menschen met hen. Parijs, 8/21 April 1893. Fimélius. Met oneindig veel moeite gelukte het den braven stalmeester, die alle hem nog over blijvende kracht verzamelde, zich op te richteu. Met éene hand op de matras steunende, hield hij met de andere hand de lantaarn by het gezicht van Didier. De kapitein lag op den rug; in dezelfde houding waarin de knechten van Vaunoy hem hadden neergelegd hy had zich nog niet be wogen. Het volle licht viel op zijn regelmatige stoute gelaatstrekken. Jude was stervende, toch werd hij schier waanzinnig van vreugde. Eeu oogenblik be schouwde hy den slapenden Didier. Blijde ver rukking stond op zyn eenvoudig en eerlijk gelaat te lezen, terwijl twee heete tranen langs zyn gebruinde wangen liepen. Hij is hetmompelde hy eindelijk, God redde en zegene hem Dat is wel het voor hoofd der Treml's! en ik herinner het mij nu, die gesloten oogen zijn wel de stoutmoedige, goede oogen van een Bretagner O hij is eeu dapper soldaat, die laatste zoon der Treml's! Eeu waardige tak van den ouden boom. Hadde ik hem vroeger herkend Hij greep de hand van Didier en hoog zich voorover, daar hij baar niet ver ge noeg kon oplichten om ze aan zijn lippen te brengen, Onze heer myn zoonvervolgde hy met zulk een vurigen hartstocht, dat de laatste druppelen van zijn eerlijk bloed zijn wangen 24 April '93. The Topic of the Bay in Groot Brit- tannië en Ierland is, dat de Ilome-llule, wet 1.1. Yrijdag door het Lagerhuis te Londen is aangenomen. In de zitting van Donderdag was het ontwerp nog warm verdedigd door den Ierschen afge vaardigde Sexton, die zich vooral richtte tegen Chamberlain's financieele misre kening, als zou de home-rule jaarlijks aan Engeland twee millioen pond ster ling kosten. Integendeel, zeide Sexton, Engeland zal er nog vierhonderd duizend pond hij verdienen en mag dus eigenlijk zoo'n buitenkansje reeds uit koopmans- politiek niet laten loopenDe Iersche contributie, bij dit ontwerp opgelegd, bedraagt 3.430,000 p. st., terwijl tot dus ver slechts 2.000,000 p. st. netto door Engeland uit Ierland getrokken wordt. Dat de oppositie, nu de Wet door het Lagerhuis is aangenomen, al het moge lijke doet om haar door het Hooger huis kleurden, word wakker, opdat ik u groete met den edelen naam uwer vaderenword wakker zoon van Treml, uw leven zal voortaan schoon en roemrijk zijn Hy zweegzijn blikken drukten eenklaps schrik uit. Myn Godmijn Godriep liy met ge smoorde stem, hij slaapt en ik ga sterven Ik ga sterven, en ik neem zijn geheim mede in het grafalles, wat God hem terug gaf. Ontmoedigd keek Jude thans op zijn jongen meester neer. Het leven verliet hem, hij ge voelde het, en het was voor hem een kwelling als het ware tekort te schieten in zijn plicht tegenover den laatsten Treml, hem te verlaten in dit gewichtig oogenblik, waarin éen enkel woord hem rijkdom en adeldom zou terug ge geven hebben. Ik wil niet sterven, hernam hy met moeite; dat zou verraad zijn Ik moet leven om hem te dienen, en lief te hebben. Onze Lieve Vrouw van Mi-Forêt, heilige Moeder van Christus, heb medelijden. Dat hij ontwake of dat ik leve Heilige Maagd! ik sterf. Dit is de eerste keer dat ik hang ben Wordt vervolgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1