Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. te doen verwerpen, is licht te begrijpen. Zaterdag-middag werd in de Albert Hall eene groote betooging tegen home rule gehouden. Zes honderd afgevaardigden waren bepaaldelijk uit Ulster gezonden en even zoovele uit andere deelen van Ierland. Twaalf duizend personen deden aan de samenkomst mede. Er heerschte groote geestdrift. De hertog van Aber- corn zat voor. Talrijk waren de leden van het Hooger- en het Lagerhuis ver tegenwoordigd. De Britsche vlag werd met onstuimige toejuichingen begroet de volksliederen en vaderlandsche ge zangen werden aangeheven. Ten slotte werd eene motie, waarin home-rule veroor deeld werd, met geestdrift aangenomen. De reedersbond alsook het hoofd der reederij Wilson te Huil hebben bedankt voor minister Mundella's uitnoodiging tot het bijwonen zijner voortgezette conferentie in het Lagerhuis a. s. Maan dag, omdat zij haar doelloos achten, sedert de aanvoerders der werkstakers en ambachtsbonden de voorstellen van den Reedersbond verwerpen. In reede- rijkringen wordt sterk geklaagd over 's Ministers bemoeizucht. Men beweert, dat Mundella geheel onder de plak dei- werkmansbonden zit. Intusschen kon digde de Matrozenbond Zaterdag eene volksmeeting aan, teneinde over eene algemeene werkstaking te beraadslagen. Men gelooft algemeen, dat dit werksta kingsplan als onuitvoerbaar opgegeven worden zal, en de werkstaking, zoo zij komt, beperkt blijft tot Londen, Liver pool en een paar andere havens. Ook zouden zekere reederijen, gelijk de Castle- lijn, uitgezonderd worden. Yolgenspar ticuliere berichten uit Huil werdt heden de mislukking der werkstaking tegemoet gezien, vermits de werkstakerskas ge heel ledig is. Volgens berichten uit Berlijn heeft Ahlwardt Zaterdag eindelij k zij n voorstel door de socialisten ondersteund, inge diend tot benoeming eener commissie, welke te onderzoeken heeft, in hoeverre zijne bekende beschuldigingen tegen vroegere en tegenwoordige leden van den Rijksdag en van den Bondsraad door zijne stukken bewezen worden. Ofschoon dit voorstel veronderstelde, dat Ahlwardt de stukken bij den Rijks dag ingeleverd had, is dit niet gebeurd. Integendeel verklaarde hij uitdrukkelijk, dat hij de stukken niet bij zich had, maar ze dadelijk halen zou. Toen Ahl wardt bij het sluiten der zitting nog niet teruggekeerd was, stelde de presi dent Von Levetzow voor Ahlwardt's voorstel, in afwachting dit hij zijne stukken inleveren zoude, Dinsdag aan de orde te stellen. Hiertoe werd be sloten. Nadat daarop de zitting gesloten was, heeft Ahlwardt zijne zoogenaamde akten aan het bureau van den Rijksdag ingeleverd. Hot zijn twee aan elkaar gehechte liassen met verschillende num mers van twee in de zeventiger jaren door Joachim Gehlsen uitgegeven bla den voorts twee bundels losse onge ordende bladen en geschriften, reke ningen, kopieën van brieven en derge- lijken. Alles staat in verband met de betrekkingen der Rumeensche spoorweg maatschappij tot de Disconto-maat schappij. Naar uit Rome van Zaterdag wordt bericht, werd de verjaardag des huwe lijks van koning Humbert en koningin Margaretha door 101 kanonschoten aan gekondigd. De Koning de Koningin, de Prinsen en Prinsessen woonden de H. Mis bij, die in de kapel van het paleis werd opgedragen. In geheel Italië meldt Reuter's telegraaf verder is de zilveren bruiloft van het konink lijk echtpaar met vreugdeschoten be groet.Gemeen teraden hebben proclamaties uitgevaardigd en telegrammen van ge- lukwensching naarhetQuirinaal gezonden Te Rome bewoog zich een enorme me nigte volks in de nabijheid van het Quirinaal. De Koning heeft de bureaux der Kamer ontvangen en tot de heeren gezegd: „mijn hart springt in mij op, nu ik mij door zooveel liefde en gehecht heid omringd zie. Mijn bondgenoot en vriend keizer Wilhelm en de prinsen, hier gekomen, bewijzen aan Italië hunne achting en genegenheid. De Koning heeft eenige besluiten tot amnestie ge nomen. Zaterdag-avond was de geheele stad verlicht. Aan het gala-diner ten hove namen 220 gasten deel. KoningHum- bert. dronk in het Eransch een toost op de Duitsche souvereinen, op de aan wezigen -en op de hoofden van staten, die hem gelukwenschen zonden. Keizer Wilhelm bedankte in het Duitsch voor het vriendschappelijk onthaal en riep den zegen des hemels op de konink lijke familie af tot heil van Italië en van Rome. Terwijl uit Bergen wordt gemeld, dat. aldaar de terecht gestelde muitende werkstakers tot gevangenisstraffen uit- eeuloopende van 2 en 3 maanden tot vijf jaren veroordeeld zijn, meldt men uit Bernisbaert bij Doornik, dat een duizendtal werkstakers Zaterdag-ochtend verscheidene winkels hebben geplunderd zij wierpen met, steenen naar de politie, van welke verscheidene agenten ernstig werden gewond. Tien personen zijn ge vangen genomen. Schiedam, 24 April 1893, Tot aanvulling van hetgeen wij reeds Zaterdag 11. omtrent de opening der inschrijvingsbiljetten voor degeldleening groot f'68.000 ten laste dezer gemeente meldden, kunnen wij nog mededeelen dat werd toegewezen aan de heeren, Schortinghuis en Stikker te Winschoten f10.000 a 99Y2flO.OOO a 99% en f23.000 a 991 100 en aan den heer A. Oppenheim te 's Gravenhage f 10.000 a 99% en f 15000 a "Vsv Aan de verordening op de pensioenen en wachtgelden van ambtenaren dezer gemeente ontleenen wij liet volgende Onder de regeling zijn begrepen alle personen, die eene bezoldiging van meer dan f50 uit de gemeentekas genieten, met uitzondering van den burgemeester, de wethouders en ambtenaren die aan spraak op rijkspensioen hebben. Het recht op pensioen ontstaat bij het vervullen van den 65-jarigen leef tijd of het bekomen van ziels- of lichaams gebreken, die hen voor den dienst on geschikt maken, en zijn bekomen in en door den dienst, of na eenen diensttijd van 10 jaren. Ontslag wordt verleend bij het ontstaan der ongeschiktheid of het bereiken van den leeftijd van 70 jaar. Her recht op pensioen vervalt bij ont slag ingevolge vonnis, plichtverzuim enz.; alsmede bij het niet aanvragen van ontslag voor den 70-jarigen leeftijd. Van deze laatste bepaling kan vijfma len, telkens voor ljaar, ontheffing wor den verleend. Het pensioen bedraagt voor iederdienst- jaar 1/60 van het traktement (over de laat ste 5 jaar gemiddeld genomen), doch als maximum 1, 2 der bezoldiging en in geen geval meer dan f1200. IV, pCt. der bezoldiging wordt als bijdrage geheven. Vrijgesteld zijn zij, die minder dan f 1000 uit de gemeen tekas genieten, terwijl van de tegen woordige ambtenaren eerst eene bijdrage wordt gevorderd, wanneer hun trak tement IV2 pCt- °f meei' wordt verhoogd. Het wachtgeld wordt verleend voor termijnen van 2, 4, 8 of 15 jaar en tot een bedrag van 50 pCt. der bezoldiging van het le jaar. en daalt zoo, dat het in het laatste jaar 25, 20 of 15 pCt. bedraagt. Als een bewijs dat de liefdadigheid onzer katholieke stadgenooten zich op verschillend gebied openbaart, verdient zeker vermelding wat door haar tot kleeding en ligging der armen wordt verricht. De St. Anna-Vereeniging alhier, in haar liefdevid streven ter verstrekking van kleederen en beddegoed aan de armen, gesteund door de contribuee- rende leden der Vereeniging, heeft in het, algeloopen jaar niet minder dan 429 kleedingstukken en 83 stuks beddegoed onder de katholieke armen dezer stad uitgedeeld Voor de examen-commissie te Maas tricht hebben Zaterdag 11. met goed gevolg het examen als onderwijzeres (akte, lager onderwijs) afgelegd onze stadgenooten mej. A. C. W. Hickendorff en mej. J. Lucas, beide leerlingen van het instituut der Eerw. Zusters Domi nicanessen te Reuver (Limburg). Te Rotterdam is de eerste steen ge legd voor een Volksbadhuis in de Van Spaanstraat voor rekening van het Nutsdepartement aldaar. De wensche- lijkheid daarvan was uitgesproken dooi de afdeeling Rotterdam der Nederland- sche maatschappij tot bevordering dei- geneeskunst. Het gezamenlijk bedrag der giften voor de drie ontslagen kuipersgezellen van Maassluis, bedraagt f287.22,/2. VLAARDINGEN. De Raad dezer gemeente had in zijne zitting van Vrij dag-avond slechts weinig zaken van aanbelang te behandelen; vastgesteld werd een ontwerp-besluit betreffende de openbare aanbesteding var. den straat Maasdijk tusschen hier en Maassluis insgelijks 2 ontwerp-besluiten tot wijzi ging der gemeente-begrooting dienst 1892. Op het verzoek om een houten loods te mogen plaatsen lang 4.40, breed 3.60 meter werd afwijzend beschikt, omdat het in een dichtbebouwde ge deelte der gemeente is. Hierbij deed zich het eigenaardig geval voor, dat de eigenaar de toestemming reeds vooruit- geloopen was; de loods stond er reeds en zil nu moeten worden afgebroken. Een ontwerp-besluit benevens ontwerp verordening tot heffing van bruggeld werd zonder eenige wijziging goedge keurd tot 1 Juli 1893. Goedgekeurd werd ook de overeenkomst door Burg. en Weth. gesloten omtrent de dempingen rioleering van de beersloot en andere sloten met hetbestuur van den Aalkeet- polder. 24 April. Eene instelling van enkele eeuwen oud staat misschien op het punt te verdwijnen, ten minste voor dit jaar is de voortzetting er van opge heven. Het is n.l. de haringjagerij. In eene verleden week gehouden vergade ring van reeders kwam de menedeeling in, dat de maatschappij voor zeevis- scherij te Maassluis zich niet wil ver binden aan eene gemeenschap tot haring jagerij en daar de voornaamste firma's alhier geen jagerij wenschen, als alle reeders in en buiten Vlaardir-gen zich niet contracteeren, is de haringjagerij in 1893 vervallen. Het oude traditioneele sein op den toren, en het geroep van de jeugd: „een sein op" als d jager in aantocht was, zal dus dit jaar weg blij ven. Bij de aanbesteding voordedemping- van ue Biersloot zijn 28 biljetten inge komen. Hoogste inschrijver J. de Jong te Sleeuwijk voor f27.000; laagste in schrijvers B. v. d. Hoeven, J. C. Maas- sen en E. Dorsman te Vlaardingen, voor f15.924, aan wie het werk gegund is. Na drie maanden moeten de werk zaamheden afgeloopen zijn. Dr. Sehaepman is Vrijdag voor den tijd van één maand op reis gegaan naar het buitenland. Hij begeeft zich naar Italië en zal ook Rome bezoeken. Naar wij met genoegen vernemen, neemt de heer J. P. Th. van Nunen, die nog steeds in het llupltal Walton te Leiden, waar hij eene operatie heeft ondergaan, verblijft, voortdurend in beter schap toe. W-) Zonder te wachten op de volledige herziening van het Algemeen Reglement voor het vervoer op de spoorwegen, welke zal voortvloeien uit de Berner spoorweg-overeenkomst, zal dat Regle ment nog eerst een partieele wijziging ondergaan ter verzekering van Zondags rust, voor zooveel het aannemen, ver voeren en afleveren van goederen betreft. Te Amsterdam is voor eenigen tijd een proef genomen met een nieuw model brievenbus, welker inwendige constructie van die der oude voorname lijk in dit opzicht verschilt, dat d" brieven niet meer in gesloten tromme woiden opgevangen, maai bij openin van hot zijdeurtje door een opensprii gende klep automatisch in den voor 0 opening geplaatsten beugelzak worden geworpen. Het nieuwe model zal, daar liet zeer voldoet, overal in genoemde stad worden ingevoerd. Te IJmuidenis Vrijdag-middag bin nengekomen de vischsloep „Pernis No. 7" schipper H. Van Vliet, die het vol gende rapporteert Zondag-namiddag 16 April te 4.30 op 55° 30' NB., bij onstuimig weer en hooge zee, zagen wij een scbeepsboot drijven, welke naderbij komend bleek te zijn een boot van voren en achter scherp, vol water, waarin vier of vijf lijken lagen vastgebonden met zwem gordels 0111. De boot was gemerkt ,.S. S. Noranside". Het slechte weer liet niet toe eigen boot uit te zetten om nader onderzoek i te stellen; wij kwamen er dus zoo dicht mogelijk bij met ons schip, zoodat de naam op de sloep gelezen kon worden en de lijken gezien. Vrijdag heelt de commissaris der Ko ningin in Noord-llolland den vallenden toren te Purmerland bezocht. Even vóór Z.Exc. per rijtuig aankwam, was de toren door het vallen van een groot stuk afgehouwen steen plotseling veer tig centimeter meer geheld. Nog slechts een halve meter, dan zal het gevaarte zijn evenwicht verliezen en ter aarde storten. Het gevaar is zeer groot, en toch gaat men met sloopen steeds voort wat door de dikte der muren langzaam vordert. Aan de voorzijde is boven de deur een scheur ontstaan, zoodat men vermoedt dat het gevaarte met den val in twee deelen zal scheuren. Jl. Vrijdag had te Leeuwarden een vergadering plaats door het Tweede- Kamerlid, den heer Tydens, en den heer S. Oppenheimer, van Winschoten, be legd met het oog op de wederopenstel- ling van Duitsehland voor den invoer van vee, althans uit do drie Noordelijke Provinciën. Na eenigo besprekingen werd besloten, een comité van drie leden, de genoemde twee heeren en de heer A. H. C. Koning, notaris te Einsterwolde, die de vergadering wegens ongesteld heid van den heer Tydens had geleid, te machtigen, de noodige stappen te doen, om tot een voor onzen veehandel en onze landbouwers gewenscht resultaat te geraken. Het eeuwfeest der rijdende artillerie is onder begunstiging van prachtig weder Zaterdag 11. met de meeste opgewekt heid gevierd. Om half twaalf verschenen de Ko ninginnen in rijtuigen met gevolg. De Koninginnen reden terstond voorbij de troepen, gevolgd door een drom van offi cieren, hetgeen een schitterend schouw spel opleverde. Namens de oud-onderofficieren werden door den oud-wachtmeester Dumoulin bouquetten aangeboden. Daarna hadden eenige manoeuvres plaats, ook in het vuur. Te 12 uur had er een défilé plaats, eerst in draf, toen in galop, en ten slotte eene frontman oeuvre. Kapitein Des Tombe voerde dit defile aan, kapitein Viruly com mandeerde de eerste batterij kapitein A'an Es de tweede. De manoeuvre slaagde uitstekend. Te 1 uur begaven de Koninginnen zich in de tent. Hier werden, nadat de ko lonel commandant De Pesters de Ko ninginnen had toegesproken, de officie ren aan H. M. voorgesteld, als ook de gep. kol. Hooft. Te half een was alles afgeloopen. Kolonel De Pesters is benoemd tot officierde kapiteins Des Tombe en Vi ruly, en de le luit. Van Hoogstraten tot ridder der Oranje-Nassau-orde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2