Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Woensdag 26 April 1893. No. 4571. bureau J>oog£traat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De "Witte Wolf. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN Naar hst Fransch van Paul Féval. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden t' 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 25 April '93. Vorstelijk bezoek op het Vaticaan. Het Duitsche keizerspaar heeft Zon dag-middag het sedert lang aangekon digde bezoek op het Yaticaan gebracht. Keizer en Keizerin hadden Zondag-och tend om elf uur met groot gevolg in de kapel van het Duitsche gezantschap bij het Quirinaal de Luthersche gods dienstoefening bijgewoond, waartoe ook Waren genoodigd de voornaamste leden van de Duitsche kolonie te Rome. Om één uur, korten tijd na zijn terugkeer op het Quirinaal, reed de Keizer alleen, met klein gevolg, naar den Pruisischen gezant bij het Vaticaan, waar een dé jeuner van 16 couverts plaats had, dat werd bijgewoond door eenige kerkelijke autoriteiten en enkele leden uit 's Kei zers gevolg. Om half drie kwam de Keizerin en werden haar de Pauselijke hoogwaardigheidsbekleders voorgesteld. Kadat de prelaten naar het Vaticaan waren vertrokken, reed het keizerlijk Paar omstreeks drie ure in een eigen rijtuig, met vier zwarte paarden a la Haumont hespannen, van het amhassade- hötel, naar 's Pausen paleis het gevolg bam plaats in huurrijtuigen. Van de ambassade tot aan het Vaticaan was e®ne dubbele rij Italiaansclie troepen opgesteld, tusschen welke de keizerlijke stoet doorreed. Op het Vaticaan was de ontvangst ongeveer gelijk aan die in 1888. De gendarmes, de Zwitsersche en Palatijn- sche garde waren in groot tenue. Twee e°uipagiriën van laatstgenoemde garde bewezen met vliegende vaandels en baande trom de militaire eer. Aan den roet van de groote trap werden de Kei- ?er en de Keizerin ontvangen door prins Kuspoli en markies SerlupiCrescenzi, oie hen naar de vertrekken des Pausen roerden, nadat in de Clementine-zaal, "aar een compagnie der Zwitsersche 91) stryd 1 handln^Suaïd s.lreed z'jn laatsten vast te honden 'aan Sofa ,''0 no°dig om zich minnnt gin- voorbij, eednr» v,an het bed Een marteling «1 oratond, welke wJ „eJ! n h," ®ln ten te beschrijven. Toen gleden a langzaam van het bed af. J handeu - Word wakker! word waUker, hy. Luister, luister naar mjj, heer. Inden hollen eik in het Wolveuhol bevinden zich een perkament en goud. Dat alles ia van u Georges Treml, van u, ik, ik beu een sleoht dienaar, ik sterf, terwijl ik voor u zou moeten leven. Vergeef mijvergeef mijTreml Treml. Treml. Zjjn knieën kniktenhjj viel op den grond, voor de laatste maal den verafgoden naam zyns meesters uitsprekende. garde de wapens presenteerde, een plech tige ontvangst had plaats gehad dooi de kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders. In de verschillende zalen welke doorschreden werden, stonden de troe pen des Pausen geschaard. Zoodra de deur der zaal, waar de ontmoeting zou plaats vinden, werd geopend, trad de Paus zijne bezoekers tegemoet, alleen vergezeld door zijn geheim-kamerheer. Nadat liij den Keizer en de Keizerin de hand had gedrukt, geleidde hij hen naai de gele zaal, waar een kort onderhoud plaats had. Twintig minuten later on geveer vertrok de Keizerin, om met graaf Vespignani een bezoek te brengen aan de Sixtijnsche kapel en de musea van het Vaticaan. Het verdere onder houd tusschen den Keizer en den Paus heeft een zeer vertrouwelijk en harte lijk karakier gedragen. Maar al wat de bladen daaromtrent melden, is on gegrond. Er is ten dien aanzien eene strikte geheimhouding in acht genomen. Een der voornaamste gebeurtenissen bij het bezoek van den Keizer te Rome voorgekomen was liet incident dit ter gelegenheid van liet bezoek van liet Vaticaan plaats had. Keizer Wilhelm schonk aan kardinaal Ledochowsky een fraaien tabaksdoos met 's Keizers portret versierd en nam afscheid van den kardinaal met de woorden„Niet waar, al het gebeurde is vergeten?— „Zoo- als men weet was kardinaal Ledochowsky een der eerste slachtoffers van den Kulturkampf. Als aartsbisschop van Posen en Gnesen (Pruisisch Polen) heeft hij twee jaren in de gevangenis te Ostrowo gezucht, waarna hij in 1874 door liet ko ninklijk gerechtshof zoogenaamd van zijn ambt werd ontzet. De Kardinaal begaf zich daarop naar Rome, waar hij sedert vele jaren bij de Congregatiën werkzaam is. Opmerkelijk is het dat de vroegere aartsbisschop van Keu len, kardinaal Melchers, niet hij het déjeuner in de Pruisische ambassade is genoodigd. De Italianissimi zijn Een doodsche stilte heerschte gedurende eenige minuten in de kamer. De lantaarn, die op het bed was blijven staan, wierp haar treurig schijnsel op dit tooneel van ver- woestiug. Eensklaps hoorde men lang en luide geeuwen. Een der op den grond liggenden bewoog zich en rekte zijn leden uit, zooals men doet ua een vasten slaap. Dit was niemand anders dan de hofmeester Alain, die geen andere wonde had ontvangen, dan een groot gat in zijn jas. Bij den aanval van Jude was de oude dronkaard gevallen, en half door schrik, half door dronkenschap, was hij niet weer opgestaan. Doch zooals men weet, een dronken mensch zal in slaap vallen op tien schreden van den mond van een kanon, en Alain was dan ook in slaap gevallen. Ontwakende, was zijn eerste zorg zijn blik ken flesch een bewijs van genegenheid te geven. Hij herinnerde zich niets. Na een flinke teug te hebben genomen, stond hij wankelende op hjj was meer dronken dan ooit. Waarom ben ik niet in mijn bed? vroeg hij zich af. Een blik, dien hij iu het rond wierp, kwam zijn geheugen te hulp. .~j. Ga! ha! zeide hij, het gevecht is ge ëindigd. Ziedaar mijn ouden vriend Jude in ontstemd, dat de Keizer na zijn bezoek ten Vaticane zich rechtstreeks naar de Duitsche legatie heeft hegeven en niet naar het Quirinaal, zooals in 1888 is geschied. De Keizerin heeft onmiddellijk na haar terugkeer van het Vaticaan aan de grootvorstin Wladimir van Rus land een bezoek gebracht. De Vossische Zeïtung zegt naar aan leiding van de onderscheiding aan kar dinaal Ledochowsky ten deel gevallen niet onaardig: „Dat de ultramontaan baron Von Frankenstein na zijn dood, officieel genoemd is een man van echt nationalen zin; dat Windthorstformeel als een vader zijns vaderlands geprezen is, en dat kardinaal Ledochowsky kon worden vereerd met eene kostbare doos waarop des Keizers beeld prijkt het is alles een sprekend bewijs, hoe de tijden veranderd zijn. Maar de verande ring is niet aan den kant der uitra- montaansche partij. Ledecliowsky is geen haarbreed afgeweken van zijne vroegere opvattingen. Reden te meer, voor iedere oppositie partij, om zoo lang en zoo flink mogelijk vol te houden, hoe hardnek kiger zij dit doet, des te meer kans is er dat hare opvattingen in de regee- ringskringen spoedig erkenning vinden." Gisteren woonden de souvereinen te Rome eene wapenschouwing hij en wer den op hunnen tocht daarheen levendig toegejuicht. De Duitsche Keizer droeg de Italiaansclie ridderorden, de Koning van Italië de Duitsche. Gevolgd door 9 regimenten keerden zij naar het Quirinaal terug. Eene onafzienbare menigte was op de heen en aan de souvereinen werden talrijke ovaties ge bracht. Na afloop der revue hebben de Koning en de Keizer aan den minister van oorlog hunne hooge tevredenheid te kennen gegeven over de houding dei- troepen, en den minister opgedragen hiervan mededeeling aan het leger te doen. De Keizer heeft verschillende ridderorden uitgedeeld. De Keizer en de Keizerin vertrokken te 21/2 ure om een den toestand waarin ik hem wilde hebben. En die jeugdige deugniet Geortre TremlHij slaapt als een kind. Kom ik zal het werk voltooien. Met den dolk in de hand, liep hij met moeite naar het bed, niet zonder onder weg een woordje te spreken met zijn flesch, om zich moed te geven. Keeds dadelijk struikelde hij over Lapierre. Kijk, bromde hjj, die slaapt ookLa pierre kom mi) helpen, mijn jongen Lapierre antwoordde echter niet. Alain bnkte over hem heen en bracht de brandewijnflesch aan zijn mond. Wilt ge? vroeg hy volgens gewoonte. De brandewijn verspreidde zich over den grond. Alain richtte zich op. Hij zal niet meer drinkenzeide hij plechtig. Op het oogenblik dat hij bij het bed kwam, bleef hij op eens staan, om te luisteren naar een zachte, treurige stem, die onder het ven ster een couplet zong van het lied van Arthur van Bretagne. Een mooie tijd om te zingen, mompel de hij. De stem hield op met zingen en riep zacht op wanhopigeu toon Didier? Didier! Hierriep de hofmeester lachende. Kom, een ander couplet, nog een eouplet. Als om te gehoorzamen aan dit spottende bezoek te brengen aan de villa's Adriana en Es te. Het Italiaansche koninklijk paar kon hen niet vergezellen, omdat zij deel moesten nemen aan de Garden Party bij den Engelschen ambassadeur. Bij eene groote hetooging van werk lieden-vereenigingen, Zondag in het Vic toria-park te Londen gehouden, werd eene resolutie aangenomen strekkende om de werkstakenden te Huil te on dersteunen. Hoewel op deze meeting de gewone grootspraak vernomen werd om trent de algemeene werkstaking waar mede de volksmenners voordurend drei gen, zonder verder te komen, staat het vast, dat een geheim conclaaf uit de werkmansbonden, Zaterdag-avond in Oost-Londen gehouden, na acht uren lange beraadslagingen, waarhij de volks menners alles moeten gedaan hebben, om de vergaderden tot eene algemeene werkstaking over te halen, dit ten stelligste afwees, met aanzienlijke meer derheid van stemmen. Naar aanleiding van de jongste volks bewegingen heeft de heer Asquith in het Lagerhuis verklaard, dat de verant woordelijkheid voor dergelijke betreu renswaardige gebeurtenissen komt ten laste van degenen, die een taal bezigen, geschikt om het volk tot daden van geweld op te hitsen. De politie zal alle mogelijke maatregelen nemen om eene herhaling der bedroevende voor vallen te voorkomen. Intusschen komt er ernstig nieuws uit Huil. Door het waarschijnlijk mis lukken der werkstaking wanhopig ge worden hebben de werkstakers zich aan verregaande baldadigheden overgegeven. In den nacht van Zaterdag op Zondag raakten zij aanhoudend met de politie slaags, waarbij aan beide zijden gewon den vielen. Zaterdag-middag staken de werkstakers een gioot houtmagazijn in brand henevens een hotel. De schade wordt op 250.000 pond geschat. De politie en de oorlogmatrozen bestreden de vlammenzee. Des avonds werd de bevel, hief de zachte meisjesstem het couplet aan, waarin verhaald wordt van het verdriet van de hertogin Constanoe van Bretagne, zoe kende naar haar zoon. Daarna riep dezelfde stem weer Didier o Didier waar zijt gjj Door zijn dronkenschap tot den staat van kindschheid teruggebracht, naderde Alain het venster om te zien wie er zong, toen op het zelfde oogenblik de denr werd geopend en een helder licht in de kamer viel. Alain keerde zich om. Hij zag Alix de Vaunoy; bleek, met starende blikken, en een toorts in de hand, bjj de deur staan. Ook zij sprak met gesmoorde stem den naam nit, die buiten het venster werd ge noemd Didier Didier Alix [de Vannoy kwam de kamer in. Zjj was zeer veranderd, haar gelaat droeg nog de sporen van een vreeselijk lijden. Haar oogeu hadden dien somberen strakken blik, die nablijft na een brandende koorts. Op het oogenblik dat de meester van La Tremlay aan zijn vier lakeien het afgesproken teeken had gegeven, lag Alix op haar ziekbed in onrnstigen slaap. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1