Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. rust opnieuw verstoord. De werkstakers vielen het stoomschip liig/ii aan, maar werden door de politie teruggeslagen. Het conflict tusschen Zweden en Noorwegen duurt blijkens berichten uit Christiania nog immer voort. De Noren wenschen eigen consulaten in het bui tenland, maar de regeering te Stock holm verzet zich hiertegen. Het con flict is reeds oud, maar het schijnt thans een nieuw stadium te zijn ingetiedeD. Het Noorsche ministerie heeft Zaterdag zijn ontslag ingediend, omdat de Koning weigerde de voorstellen in zake het consulaatwezen goed te keuren. Schiedam, 25 April 1893. In antwoord op haar schrijven van 13 April 11. mocht de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, gisteren van de administratie der Holl. IJz. Spoorweg maatschappij de mededeeling ontvangen, dat aan haar verzoek om behoud van den beurstrein zal worden voldaan. In de aanstaande zomerdienstregeling blijft de gelegenheid voor inwoners van Botterdam om de Beurs te Schiedam te bezoeken geheel als die in de loo- pende dienstregeling bestaat. Te 11.17 (spoortijd) zal van Rotterdam eeD trein vertrekken om te 11.24 alhier aan te komen. Dat de offervaardige liefde der Schie- damsche Katholieken voor alles wat den luister van Gods Huis kan verhoogen, ondanks de minder gunstige tijdsom standigheden, niet afneemt, hebben wij dezer dagen met genoegen in onze ver schillende kerken kunnen ontwaren. In de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie aan de Nieuwe Haven werd de plaats aan de rechterkolom voor het presbyterium door het verplaatsen van de Relikwieën der H. Liduina ledig ge laten, ingenomen door het schoone beeld van den H. Antonius, dat de lin kerkolom sierde, terwijl aan die linkerkolom een nieuw beeld werd aangebracht. Dit beeld, in de gunstig bekende ateliers van de firma Cuypers Co. te Roermond be werkt, stelt voor den H. Jozef, patroon der H. Kerk. De rijke polychromatie in zachte kleuren zoowel als de eigenaardige oorspronkelijke voorstelling maken dit beeld met baldaquin tot een waar sieraad der kerk. De bijkerk O. L. Vrouw van den H. Ro zenkrans, aan den Singel, werd, dank zij de milddadigheid van een der St. Janspa- rochianen, over hare geheele lengte ver sierd met een fraaien parketvloer uit En- gelsche steen, die door de algemeen be kende firma G. J. Oor te Rotterdam aan gelegd, dit schoone kerkgebouw in nieu wen luister doen schitteren. Ook de St. Jans-parochiekerk aan de Lange Haven zal weldra eene al geheele verfraaiing ondergaaD. Deden dankbare parochianen reeds beginnen de kapel der Piëta in schoone kleuren te beschilderen, weldra zal ook de geheele kerk, uitgenomen het plafond, opnieuw gepolychromeerd worden. Zij het den edelen weldoeners gege ven in 's Hemels overvloedigen zegen eene ruime belooning voor hunne offer vaardige liefde te vinden Foor de examen-commissie te Maas tricht heeft Zaterdag 11. ook met goed gevolg het examen als onderwijzeres (lager onderwijs) afgelegd, onze vroegere stadgenoote de Eeiw. Zuster Liduina (mejVV.Juffermans),religieuse in het pen sionaat der Eerw. Zuster Franciscanes sen te Hsythuisen. Gebruikmakende van een valsclien sleutel, heeft men zich toegang weten te verschaffen tot het kantoor geves tigd in de remise v..n de Rotterdam- sche Tramwegmaatschappij aan de Isaac Hubertstraat te Rotterdam. Door den insluiper zijn op dat kantoor ontvreemd drie blikken conducteurs-trommels, een gezamenlijk bedrag van f50 aan specie en bovendien een gelijk bedrag aan couponboekjes inhoudonde. Een aantal overstapkaartjes enz., mede in de trom mels aanwezig hebben voor den dief geen waarde. De politie, met den dief stal in kennis gesteld, deed bij ver schillende lieden in de Isaac Hubert straat huiszoeking, doch zonder resultaat. De uitvoering van het Weihnachts- Oratorium door de afdeeling Rotterdam van den Nederlandschen R. K. Volksbond heeft, na aftrek van alle onkosten, f492.38 72 opgebracht. Men schrijft ons uit Rotterdam: Het brutaal optreden, zoowel hier als elders, van hen die meen en dat het gebod „Gij zult niet stelen" niet voor alle menschen geschreven is, heeft de alhier gevestigde Maatschappij voor as surantie, disconteering en beleening der stad Rotterdam, opgericht in het jaar 1720, het initiatief doen nemen, om verzeke ringen aan te gaan tegen schade of verlies door diefstal met buitenbraak. Tegen betaling van een jaarlijksche premie, evenals voor brandassurantie, kan men zich, indien men in de kom van groote gemeenten woont, assureeren tegen inbraak door dieven. Dit feit bewijst de verdorvenheid onzer tegenwoordige maatschappij eener- zijds, terwijl het anderzijds een finan- cieele nieuwigheid genoemd kan worden. (T.) Maasmonde. In verband met de aanstaande opening- van den spoorweg naar Hoek van Hol land wordt over de betcekenis, die het nieuwe station ('twelk men te Rotter dam gaarne als „Maasmonde" zag doopen) als voorhaven van Neerlands tweede koopstad zal hebben, veel geschreven In correspondenties aan Tijd an Centrum wordt er op gewezen, dat, terwijl de opening van den nieuwen spoorweg van den eenen kant den handel van Rot terdam ten goede zal komen, er aan den anderen kant ook nadeelen, met. name voor Rotterdams gemeento-finan- ciën en voor het werkvolk aan verbon den zijn. De N. R. Ct. kan zich met deze be schouwingen niet vereenigen. Als zij waarheid bevatten, zou er voorzeker reden bestaan, om zich te Rotterdam over de opening van den Hoek van Holland ongerust te maken. Naar wij echter vernemen zegt het Rotter- damsch orgaan zullen de Harwich- booten den Hoek van Holland slechts aandoen tot het in- en ontschepen van passagiers en hunne bagage en het in laden en lossen van ijlgoederen en pak jes. De gemeentekas van Rotterdam zal dus de belangrijke bijdrage tot het havengeld, die de Harwichbooten tot nu toe hebben geleverd niet moeten derven. Zelfs zal, na de opening van den Hoek van Holland, de Great Eas tern e m hooger bedrag aan havengeld te betalen hebben dan vroeger, omdat in verband met den nieuwen dienst, grootere schepen in de vaart gebracht worden. Zal nu de visehhandel van Rotter dam zich naar den Hoek van Holland verleggen, tengevolge van de inlich tingen, die daar ten behoeve van den handel worden geopend Ook daaraan gelooft de N. R. Ct. niet. De afslag van viscli te Amsterdam en te Nieuwe- diep is niet in beteekenis achteruit ge gaan sedert de opening van den visch- afslag te iJmuiden, die toch evenals de toekomstige vischsteiger aan den Hoek van Holland in directe aanslui ting is met het spoorwegnet. Hoewel de exportatie van visch naar het bui tenland te Rotterdam vrij belangrijk is, meent het Rotterdamsche orgaan op goede gronden, dat het meerendeel van die visch te Rotterdam niet aan den afslag komt. De betrek kei ijk geringe omzet aan den afslag te Rotterdam wettigt het vermoeden, dat die markt in hoofdzaak is eene markt voor plaat selijke consumtie. Óok het vervoer van Westlandsche producten zou volgens de voorspelling van den correspondent van Re Tijd langzamerhand van Rotterdam worden afgeleid en via den Hoek van Holland zijnen weg nemen. De verschillende plaunen die ontworpen zijn om de ge meenschap van het Westland met den Hoek van Holland te verbeteren, geven eenige waarschijnlijkheid aan deze voor spelling. Hoewel de ondervinding in deze do beste leermeesteres zal zijn, meent de N. R. Ct. dat er te Rotter dam voor de afleiding van het West landsche verkeer weinig vrees behoeft te bestaan. Londen is wel een zeer groote, doch bij verre na niet de beste markt in Engeland voor de Westland sche producten. „Naar Londen wordt in den regel dan geconsigneerd, indien de behoeften van Noord-Engelsohe markten zijn bevredigd. Het komt ons voor, dat men in het Westland zal voor! gaan de producten te vervoeren naar Rot terdam, alwaar men de gelegenheid heeft tot verscheping naar de belang rijkste havens in Engeland, en d it men, evenals vroeger, het laatste moment zal afwachten, om definitief te bepalen, naar welke markt de goederen zullen ver zonden worden." Dat de cargadoors der Harwichbooten arbeiders uit 's-Gravenhage zouden heb ben aangenomen om zich te Rotterdam vertrouwd te maken met de werkzaam heden aan de booten is even ongegrond als het bericht dat de stoomschepen der Great Eastern na 1 Juni zouden op houden naar Rotterdam door te varen, en er bestaat dus. geen grond voor de vrees, dat het getal werkloozen daar door zal worden vermeerderd. Naar Reuter uit Rome bericht, heeft de koning van Italië aan den vice-ad- miraal P. ten Bosch, die onze regeering vertegenwoordigde bij de zilveren brui loft van het Italiaansche koningspaar, het grootkruis van de orde van Mauri tius en Lazarus verleend. De hoofdcommissaris van politie in Den Haag waarschuwt tegen twee hee- ren, die, ook in Rotterdam, in hotels geld zullen pogen te vragen, zoogenaamd voor reclame in Baedeker's Reisboeken. In den nacht van Zaterdag op Zon dag had op 't Zieken te's-Gravenhage weder eens een bloedig drama plaats. Van L. uit Amsterdam was met zijn vrouw op bezoek bij zijn schoonouders den tapper J. en zijn huisvrouw. Om streeks middernacht bij elkander zitten de, hoorden zij buiten dreigen dat de ruiten zouden ingeslagen worden. Van L. gaat daarop naar buiten. Hij treft daar twee polderjongens aan. Na een woordenwisseling volgt er een gevecht. Van uit het huis worden einden hout aangebracht tot zelfverdediging van Van L. Een der polderjongens worde een eind hout meester en geeft daarmede Van L., die met den anderen polder jongen op den grond lag te worstelen, een slag op 't hoofd. Van L. blijft zwaar verwond en bewusteloos op de straat liggen. De inmiddels vorsclienen politie nam de polderjongens in arrest en vervoerde Van L. naar 't Ziekenhuis, waar hij Zondag overleed. De polder jongens zijn overgebracht, naar de gevan genis. Het lijk van v. L. werd in het Ziekenhuis geschouwd. (D.) Teneinde de Zondagsrust zooveel mo gelijk te bevorderen, hebben 10 banket bakkers te Leiden besloten gedurende de zomermaanden (van Mei tot en met September) des Zondags hunne winkels van 's namiddags twee uren af te sluiten. De tentoonstelling van Landbouw, Veeteelt en Nijverheid to Amsterdam is thans definitief vastgesteld op 2 Augustus, den verjaardag van If. M. de Koningin-Regentes. Het bestuur der „Vereenigiug van verveners der lage venen in Friesland" heeft zich bij adres tot II. M. do Ko ningin-Regentes gewend, waarin, om den bes taanden treurigea toestand op te heffen, de noodzakelijkheid wordt betoogd van 1Eene zoo mild mogelijke toepas sing in vrijgevigen zin, of waar noo- dig wijziging der bestaande wetten op de verveningen. 2.' Zoo mogelijk een hoog invoerrecht op de in het buitenland gefabriceerde, en steeds vrij ingevoerd wordende bri quettes. Van Leeuwarden vertrekt in deze droge dagen eiken morgen een extra- trein van de Staatsspoorwegmaatschappij met water van de Leeuwarder water leiding naar Harlingen, teneinde het aan die lijn wonende spoorwegpersoneel van drinkwater te voorzien. In de parochiekerk te Ottersum heeft een zeldzame plechtigheid plaals gehad. Aan een Israëlietisclie dame nl. werd de doop toegediend, onmiddellijk gevolgd door de inzegening van het huwelijk eD de Eerste H. Communie. Sedert de invoer in België voor het Nederlandsch vee weder is geopend, bestaat in de omstreken van Zundert, hij Breda, een handel, zooals io jaren niet gezien is. Er zijn dagen, waarop 15 en meer wagons met vee doorstoomen, alle bestemd voor België. Dagelijks wordt het onderzoek in zake den moord en de grafschennis te Osch voortgezet; veeltijds duurt dit tot laat in den avond. Hoewel ook andere autoriteiten zich eraan laten gelegen liggen, wordt dit onderzoek meer be paald geleid door mr. baron A'an Lams- weerde, rechter-commissaris hij de recht bank te 's-Hertogenbosck. Zaterdag-middag had de gieting plaats van het standbeeld voor Jan Fictorsz. Coen in de metaalgieterij der tinna 0. J. Marijnen te Breda, de eenige in on3 land waar tegenwoordig standbeelden ge goten worden. De groote plechtigheid, want zoo mag liet genoemd worden, werd bijge woond door tal van autoriteiten en par ticuliere belangstellenden, zoomede door twee afgevaardigden der Coencoinmissie, de heeren A. C. Wertheim en dr. Aghina. Het reuzenwerk werd onder leiding van den directeur Jaeobson met bewon derenswaardig beleid uitgevoerd en toen eindelijk de enorme inetalenmassa zie dend en bruisend in den vorm gegoten was en kleurenrijke vlammen omhoog stegen, en het werk voorloopig als ge lukt mocht beschouwd worden, toen werd dit door den opperste der werk lieden met een hoera verkondigd, waarop alle aanwezigen luide dat hoera beant woordden. Voor rekening der Rotterdamsche exportslachterij worden te Rozendaal, Wouw en Oudenbosch de vette varkens bij de boeren opgekocht. Bij een gewicht van 50 kg. wordt 40, van 100 kg. 42 en van 150 kg. 43 a 46 ets. per kg. lovend gewicht betaald. Voor vette ossen besteedt men 33 a 36 ets. De Gynmastiek-vereeniging „Sparta" to Goes heeft het plan gevormd rn Juni a.s. em turn-feest in de open lucht te houden. Andere gymnastiek-vereenigingen tot deelneming en muziekgezelschappen van daar en elders ter opluistering zullen worden uitgenodigd. jaarverslag van de Kamsi' van Koophandel en Fabrieken over 1892. II. Branderijen en Moutwijnhand el. Wel zijn onder de eersten de Weenergistfabriekeu dit jaar weder in aantal toegenomen, waar door ontegenzeggelijk de exploitatie der Sto kerij iets gunstiger is geworden, doch andere omstandigheden wogen daar wèl tegen op. Het gedististilleerd, met name de Moutwijn, kon zich niet boven den prijs vau f9.50 per Hec toliter verheffen, ja daalde weldra lot f8. om met zeldzame volharding zich op de notee ring van f8.50 te handhaven. Zware concur rentie, zoowel met het Buitenland als met binnenlandsche spiritusfabrieken, bleef met loodzware hand op onze Moutwijnmarkt druk ken. De omstandigheid, dat de prijs der Koggei vooral in 't begin des jaars, aaumerkelijk hoo-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2