Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. hij zich den Paus daarvan te verwittigen, die den jeugdigen souvereinen tot in het voorvertrek tegemoet trad. Z. H. droeg op de witte soutane het gouden kruis hem door Wilhelm II bij zijn priester- jubilee geschonken. De Keizer was ge kleed in blauw huzaren costuum, de Keizerin, volgens de etiquette, geheel in het zwart met grijskleurige pelerin en sjerp in de pauselijke kleuren. De ontmoeting kenmerkte zich door groote beleefdheid en hartelijkheid. De Paus geleidde heide bezoekers naar zijn hijzonder vertrek, dat hij den vorigen dag kwistig had doen versieren, waarop alle drie in de daar onder een baldaquin gereed staande fauteuils plaats namen. De H. Yader schonk der Keizerin een in de ateliers van het Yaticaan ver vaardigd mozaik, de St. Pieter voor stellende, waarna de Keizer den Paus een gekleurde photografie gaf, het kei zerlijk gezin voorstellend. Leo dankte hartelijk en zeide haar te zullen plaat sen hij de photografie van Wilhelm I, hem na diens overlijden door keizerin Augusta toegezonden. Nadat het gesprek ruim een kwartier geduurd had, nam de Keizerin, na haar gevolg den Paus voorgesteld te hebben, afscheid om de merkwaardigheden van het Vaticaan en de St.-Pieter te bezichtigen. Gedurende al dien tijd bleef Keizer Wilhelm met den Paus alleen. Nie mand weet natuurlijk wat er gesproken werd, maar blijkbaar heerschte bij het geheele onderhoud de meeste hartelijk heid. Eerst na verloop van drie kwar tier werd het gevolg des Keizers toe gelaten om den Paus te worden voor gesteld. De H. Vader had voor ieder in 't bijzonder eenige welwillende woor den, meer bepaaldelijk voor den gezant Yon Btilow, graaf Ëulenberg en luite nant Von Moltke, aan welke Z. II. vroeg of hij familie was van den groo- ten veldmaarschalk Yon Moltke. In volkomen afwijking van het gebruike lijk ceremonieel deed de Paus den Kei zer uitgeleide door de geheele zaal en een aangrenzend particulier vertrek, tot in de Troonzaal, waar met weder- zijdsche hartelijkheid werd afscheid ge nomen. Toen Wilhelm 's Pausen hand wilde kussen, voorkwam Leo hem, door hem tot driemaal de hand te drukken. De Keizer zag zeer ernstig maar toch kennelijk opgetogen. Daar de kardinaal staatssecretaris Rampolla ongesteld was, kon aan dezen het gewone bezoek niet worden gebracht, en daalde de Keizer naai de St.-Pieter af, waar hij de Kei zerin volgens afspraak in de schatkamer aantrof. Na zelf ook nog eenigen tijd vertoefd te hebben, aanvaardde hij nu met haar den terugtocht naar de Prui sische legatie. Toen de Keizerlijke stoet over het St.-Pietersplein reed, verscheen de H. Yader aan een venster van zijn vertrek, doch de Keizer zag hem niet. Door een deel van het publiek werd hij echter nog vluchtig opgemerkt, zoodat een vurig evviva il Papa zich met de laatste toejuichingen voor den Keizer mengde. De Paus, zich tot zijn omge ving wendend, terstond nadat de Keizer hem in de Troonzaal verlaten had, sprak met zichtbare ontroering Vimpera- tore wn brav uomo. (De Keizer is een flink man). Schiedam, 26 April 1893. Naar wij met veel genoegen verne men, zijn de pakhuizen Padanq eD Sumatra met omliggend terrein, aan de Buiten haven alhier, tot hiertoe het eigendom van de firma P. W. van der Eist Co., aangekocht door de firma Jur- gens te Osch, die ze hoogstwaarschijn lijk tot boterfabriek zal inrichten. Als eene treffende bijzonderheid ver dient nog vermelding, dat ter gelegen heid van het Zilveren feest der Rt. Jo zefscholen op Maandag 8 Mei aanst de plechtige H. Mis in de O. L. Vrouwe- Visitatiekerk zal worden opgedragen door den oudste der oud-leerlingen, die tot het H. Priesterschap ziin toegetreden, den zeereerw. zeergel. heer W. P. H. Jan sen, professor aan het seminarie Hageveld te Voorhout. Verder zullen bij de geheele plech tigheid de oud-leerlingen op de ruimste wijze vertegenwoordigd zijn. Oud-leer lingen zullen den zeereerw. celebrant assisteeren, terwijl verder aanzoovelen hunner als in den geestelijken stand zijn getreden, als zij de plechtige H. Mis komen bijwonen, in het ruime priester koor eene plaats zal worden gegeven. Voorzeker mochten wij een en ander eene treffende bijzonderheid noemen. Kent men toch aan de vruchten den boom, dan pleit deze omstandigheid zeker wel voor de hooge waarde van ons katholiek onderwijs. De heerlijke vruchten zijn de talrijke religieusen, levieten en priesters, die reeds in 's Heeren Wijngaard arbeiden of zicli daartoe voor bereiden, en zij zijn geroeid aan den boom der echt katholieke opvoeding door godsdienstig onderwijs, dien boom, welke in den vruchtbaren akker der Kerk geplant en met den dauw der hemelsche zegening besproeid, rijke viuchten voor Kerk en Maatschappij heeft opgeleverd. Vinden velen in dit zoo luid sprekend feit aanleiding ons katholiek onderwijs steeds hooger te waardeeren. Maar vooral tonnen zij ook door de daad, dat het godsdienstig onderwijs hun ter harte gaat! Het Bestuur der St. Willibrordus- Stichting verzoekt allen die nog prijzen voor de Loterij-Tentoonstelling willen beschikbaar stellen, dezen op Maandag en Dinsdag e. k. in de sociëteit „Har monie" te doen bezorgen. Zij dit verzoek voor allen die tot hiertoe geaarzeld hebben, de laatste aansporing om alsnog het hunne tot het welslagen der Ten- toonstellingsloterj bij te dragen De oud-leerling-priester, die in de toekomst het altaar betreedt, deex-élève- religieus, die in de arme kloostercel voor 's Heeren kruisbeeld knielt, zij zullen niet nalaten oen innig gebed te storten voor de weldoeners van het katho liek onderwijs, dat hun met zoovele anderen, die in het maatschappelijk leven hun weg baanden, de gelegenheid tot het verzekeren van hun tijdelijk en eeuwig geluk heeft geopend. Gisteren-avond werd op de boven zaal van den heer A. van Velzen de eerste vergadering gehouden van de houtbewerkers-vakafdeeling, onder af- deeling van den Ned. R.-K. Volksbond alhier. Ruim een veertigtal personen, leden van den Bond, waren tegenwoordig. De voorzitter van het voorloopig be stuur, de heer J. J. van Hees, opende met een kort gebed de vergadering, dankte het Bestuur van den Bond voor zijne tegenwoordigheid en riep allen ter vergadering opgekomenen een hartelijk welkom toe. In eene korte maar flinke rede schetste hij liet doel dezer afdee- ling en betoogde, dat de verheffing van de arbeidersklasse uit moet gaan van hen die zelf den arb< id beoefenen. Deze vakafdeeling, gesticht onder den zin spreuk „Geloof en Arbeid" en geplaatst onder de bescherming van den II. Jozef, is geheel gevormd naar het denkbedd in de encycliek van Z. H.Leo XIII aam gegeven. Verder besprak de pres. de noodzakelijkheid dezer afdeeling en spoorde hij de leden aan haar ten zeerste te steunpn. Daarop las hij het regle ment voor, dat door de aanwezigen met applaus werd goedgekeurd. De heer C. Willeman, pres. van de Bondsafdeeling, dankte het voorloopig bestuur voor de moeite die het had aan gewend, om deze Vereeniging te stich ten, bepleitte daarna het voordeel der valcafdeeling en besprak in 't kort het nut, dat er voor den werkman in ge legen is. Hij betoogde, dat de werk mansstand wederom in eere zal hersteld worden, als hij wordt ingericht in den geest der oude gilden. Daarna ging men over tot het stellen der candidaten voor het Bestuur. Na gehouden stemming werden gekozen de heeren J. J. van Hees, J. L. Bosch, T. de Graaf, J. van Buijtenen, J. W. van Slobbe en P. van der Tuijn. De hen- Van Hees hield daarop een voordracht over het ontstaan der gilden, hun doel en hun verval, waarna de vergadering met een woord van dank aan de leden werd gesloten. Na afloop der vergadering bleef het benoemde bestuur nog een oogenblik bijeen om de functiën te verdeelen. De uitslag hiervan was als volgtJ. J. van Hees, voorzitter, T. de Graaf, on der-voorzitter, J. L. Bosch, secretaris-,- J. van Buitenen, penningmeester, JW. van Slobbe, le commissaris, P. van der Tuijn, 2e commissaris. Het Bestuur der Vereeniging tot be vordering van Zondagsrust, afdeeling Rotterdam, heeft zich gewend tot de hoofden der politie aldaar, met het ver zoek maatregelen te treffen om den poli tie agenten meer Zondagsrust toe te staan. Het verzoek zal bij de aanstaande wijziging der regeling van den politie dienst, door de uitbreiding der stad ge vorderd, in ernstige overweging worden genomen. Voorts werd door het Bestuur beslo ten biljetten te doen verspreiden en aanplakken, waarin wordt aangespoord geen inkoopen op Zondag meer te doen bij banketbakkers, sigarenhandelaars enz. Uit het verslag der vergadering van de Tweede Kamer blijkt, dat gisteren bij de Kamer is ingekomen een ontwerp van wet ter onteigening tot normaliseering van de Nieuwe Maas boven Rotterdam. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsda/j 25 April. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het nieuwe lid voor Harlingen, mr. Th. Heemskerk, tot wiens toelating is besloten en «en wetsont werp ter onteigening tot normaliseering van de Nieuwe Maas boven Botterdam. Het faillissements-debat werd voortgezet bij art. 121. Op verzoek van de voorbereidings commissie, verklaarde de Minister van Justitie, dat de curator verplicht is zijn advies over het aangeboden akkoord ook in een andere dan alleen de verificatie-vergadering te geven. Bij art. 173 opende mr. Levy den strijd over de vraag of de faillissementsregeling de for- rneele iusolventverklaring bij vonnis, gelijk de Beg. voorstelde, zal afschaffen dan wel haar zal behouden, in overeenstemming met den wensch van het publiek. Met het oog op de rechtsgevol gen achtte hij behoud van het vonnis van insol ventie noodzakelijk en kwam hij op tegen het achterbaks houden van den persoon der gefail- leerden, en het toekennen van gevolgen alleen aan het vonnis van faillietverklaring. In allen ge val drong hij er op aan, hij de invoeringswet de gevolgen van de faillietverklaring voor de ge- failleerden zooveel mogelijk te beperken, op dat een vonnis van faillietverklaring iemands bestaan niet reddeloos doet verloren gaan. Mr. Huber ontkende, namens de commissie, dat de invoeringswet, de gevolgen van den gefailleerde zou kunnen regelen en betoogde dat het vonnis van insolventie volkomen nut teloos is en bovendien schadelijk voor de spoe dige afwikkeling van het faillissement. De commissie adviseerde tegen het amendement, waaraan bovendien een recht van hooger be roep tegen insolventverklaring ontbrak en ook de heer Van der Kaay bestreed het om de gevolgen, die de voorsteller er aan verbindt. Na bestrijding door den Minister is het amendement—Levy op art. 173 verworpen met 58 tegen 7 stemmen. Nadat de heer Heemskerk de belofte aflegde en zitting nam, is na de faillissementswet aan de orde gesteld de interpellatie—Pyttersen en andere kleinere ontwerpen en conclusiën. Hare Hajesteit de Koningin-Regen tes heeft, na hot ontvangen van de kennisgeving van de familie van li< t ontslapen van wijlen mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, in leven Grootofficier der Kroon, onmidde llijk van H.Dr. deelneming doen blijken door het zenden van een allerhartelijkst telegram. Uit Den Haag wordt aan een dei- bladen gemold, dat naar alle waarschijn lijkheid de Kieswet na het Pinksterreces door de Tweede Kamer in behandeling zal worden genomen. Er zou een meer derheid voor de wet zijn wanneer het kiesrecht eerst wordt toegekend op 25- iarigen leeftijd, en het verblijf van den aspirant-kiezer in de gemeente, waai hij woont, minstens twee jaar achtereen heeft geduurd. De Java Cl. publiceert thans de ge heele scheepvaartregeling in Atjeh. Daar bij worden met inbegrip van Groot Atjeh, behalve Olehleh, alleen de havens van Telok Semawé en Poeloe Raja voor den algemeenen handel opengesteld. De overige havens zijn alleen toegankelijk voor de kustvaart. Omtrent den doodslag, Zaterdag nacht te 's-Gravenhage bedreven, is nog het volgende mede te deelen De verslagene is op den schedel ge troffen met eene houten rol, gebruikt voor loodotnwikkeling. De slag werd toegebracht toen de aangevallene met een der beide aanvallers aan het wor stellen was. Het is gebleken, dat dc twee ver dachten door hun slachtoffer waren uit gedaagd na een eersten twist en dat de dader niet beschonken waren. De verdachten zijn gisteren naar het Huis van bewaring overgebracht. Het lijk is gisteren door geneeskundi gen geschouwd. De nummers op de brievenbussen, aangevende dat do lichting geschied is, zullen te 's-Gravenhage met licht gevende verf beschilderd worden, waar door ze ook des avonds goed leesbaar zullen zijn. De uren der lichtingen mogen, merkt het Fad. op, dan ook wel „lichtgevend" geschilderd worden. De veehouder H. te Woerden, kocht jl. Zaterdag op do Veemarkt te Utrecht voor flöO, een zwartbonte koe, die hij dadelijk met een liggende H op den rechter voorbout merkte en daarna hij zijn ander vee aan de lijn plaatste, waarna met den verkooper in een nabij gelegen koffiehuis werd afgerekend. Toen H. daarna echter weder bij zijn vee kwam, bleek de laatst, gekochte koe te zijn verdwenen, terwijl alle po gingen, sedert in het werk gesteld oin liet beest op te sporen, met geen gun- stigen uitslag werden bekroond. Een tweede koe, die als vermist b'j de politie was opgegeven, werd na afloop van de markt achter een schutting terug gevonden, waar zij blijkbaar was neder gezet om later te worden weggehaald, hetgeen thans ook wel geschiedde, maar door de politie, hetgeen zeer zeker de bedoeling van den dief wel niet zal geweest zijn. Met October a. s. zal te Leiden aan de Haven een aanvang worden gemaakt met de werkzaamheden in verband met do vaartverbetering tusschen Rijn en Rchie (betere gemeenschap te water tusschen Haven en Oude Vestgracht). De Ilollandscho IJzeren Spoorweg Maatschappij liet eergisteren een water- trein rijden van Amsterdam naar Maas sluis, ten einde het personeel langs dc lijn en aan de stations van zuiver drink water te voorzien. To IJmuiden zal oen gebouw verrijzen waarin de loodsen, die daar tijdelijk vertoeven, hun intrek kunnen nemen. De pogingen, daartoe door de vereeni ging „Recht door Zee" aangewend, zijn thans met gunstigen uitslag bekroond. Een jaarlijksche subsidie van f 600 zal door het rijk worden verleend. Er worden naar de Pr. (Iron. Ct. meldt - pogingen aangewend om m don loop van dezen zomer een groote vergadering te beleggen van onderwij zers in Groningen, ten doel hebbende, met het oog op de a.s. wetswijziging, noodig voor de invoering van leerplicht, bij den minister aan te dringen op een hetere salarieering van de onderwijzers (hoofden en niot-hoofden). Na afloop eener vergadering te Deu- tichem, waar Domela Nieuwenhuis Zon dag-avond als spreker optrad, was het zeer woelig in de stad. Nieuwenhuis werd door eene groote, vaderlandscbe liederen zingende menigte naar het sta tion geleid, waar eene ernstige botsing ontstond tusschen DeuTichemscho e>n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2