Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4573. xxxeaxx &oo$&txaat 317. De Witte Wolf. 16de Jaarg. Vrijdag 28 April 1893. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. iiiiiimmmniiiiminii iiiiiiininiiiiiiiiiinuiiiii Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 27 April '93. Na de oproerige beweging van den laatsten tijd is er in België een tijdvak van rust ingetreden, dat althans voor de naaste toekomst veel goeds belooft. De betoogingen van den ln Mei zullen niet van zooveel belang zijn als die van vorige jaren. De werkstaking die bij de beraadslagingen over de Grondwets herziening uitgebroken en nog niet ge heel geëindigd is, heeft als veiligheids klep voor de al te heftige grieven der partij gediend. Het is bijna zeker, dat in het grootste deel der werkplaatsen en fabrieken de arbeiders den ln Mei niet ledig zullen loopen, want zij moe ten het gat in hunne inkomsten dooi de jongste gebeurtenissen gemaakt, stop pen. Het vorige jaar werden de betoo gingen van den ln Mei grootelijks be gunstigd door haar samenvallen met den Zondag, wat nu niet het geval is. Alles zal volmaakt kalm afloopen. De werklieden-betoogingen zullen toch reeds een soort stilstand ingaan. De partijen wachten de uitkomsten van de toepas sing der nieuwe kieswet af, en zoo is het op dit oogenblik voor haar gedwon gen rusten. In de kolenstreken zullen de betoogingen in omvang het belang rijkst zijn. Vele samenkomsten zijn op touw gezet. Nog eene reden zal ook ten zeerste de betoogingen schaden het is de afwezigheid van een aantal socia listische aanvoerders, en juist die uit de kolenstreken; zij zijn nl. in verband met de laatste troebelen in hechtenis. In de Kamerzitting, gisteren te Parijs gehouden, deelde Argilies mede naar aanleiding van het eergisteren in den Senaat gevoerde debat af te zien van zijne interpellatie over de invrijheids telling van Turpin. Déroulède drong er Hij den minister op aan, dat deze ge neraal Ladvoeat volledig in het gelijk zou stellen. De minister bevestigde Naar ug-r Fransch van Paul Féval. daarop, dat de eerbaarheid van den generaal boven alle bedenking staat en onaantastbaar is. Dusdoende nam dit voorval een einde. Omtrent de merkwaardige parlements- zitting 11. Yrijdag te Londen gehouden, waarin de Rome-rule bij tweede lezing werd aangenomen, bevatten de Engel - sche bladen levendige schilderingen. Bij den aanvang der zitting kwamen de conservatieve afgevaardigden Ross en lord Frederic Hamilton met een reus achtige rol papier aan een kostbare staaf statig aangetreden als Josua en Kal eb met den druiventros het was natuur lijk een monsterpetitie tegen het Ont werp. Sir Algernon Borthwick kwam zijnerzijds aanslepen met een petitie „door 200,000 personen geteekend." Na een vergeefsche poging van Sir Ellis Ashined Burlett, om eene particuliere aangelegenheid ter sprake te brengen, en na Gladstone's mededeeling dat Maan dag de begrooting zou worden ingediend, werd te kwart over vier door sir Henry James het home-rule debat heropend met een lange, redevoering, die zóo wanhopig vervelend was, dat verreweg de meeste leden de zaal verlieten. Met de volgende sprekers ging het niet veel beter. Eerst toen Arthur Balfour om tien minuten vóór half-elf, als leider de oppositie en laatste bestrijder, het woord nam om alle bezwaren nog eens te re- sumeeren, vulde zich het Huis weder, en zag men ook weldx-a Gladstone te- rugkeeren om de laatste repliek te leveren. De Grand Old Manbij zijn verschijning levendig door de liberalen en Ieren toegejuicht, zag er zeer goed uit, met een bouquetje in het knoops gat en een stralend gezicht. Hij ging rustig zitten luisteren met gesloten oogen en saamgevouwen handen, slechts nu en dan den spreker een opmerking of weerlegging toeroepende, ten bewijze dat hij klaar wakker wasOm half- twaalf kwam sir William Harcourt naast hem zitten, en keuvelden zij een 93) zeide ^Ux'"i'Jp Pr mi-'> herinner ik mij, knecht verli,,rtre-,W^0rden van dien ellendigen De moord, naars' 2ïllnTree®eli^ bedreiging. ,nenllen misschien hier ko llet schrik keerde zii z;ch a j haar 1 Uk viel weder op gende, gewaande slapers. vloer lig- En nogmaals trof haar de reuk van bloed. Zjj zijn hier geweestriep zjj uiti8 hu gewond Neen. Hij slaapt. Den hemel zij dank zijn slaap is rustig. Maar wie heeft hem dan kunnen verdedigen Zjj nam het licht en hield dit achtereenvol gens bij de drie lijken. Zjj herkende Lapierre, die zelfs in zijn dood slaap nog zijn gewonen cynischen glimlach op de lippen had behouden. Ook den anderen knecht herkende zij. Het derde gezicht, dat van Jude, was mile. De Vaunoy onbekend. Stilzwijgend beschouwde zij hem een oogenblik, toen boog zij zich voor over en, een zijner handen vattende, drukte zij die met warmte - God hebbe uwe ziel, fluisterde zij dank baar gij, wiens naam mij onbekend is, gij zijt gestorven, hem verdedigende. lederen morgen en iederen avond zal ik God bidden, dat Hij li in Zijn barmhartigheid moge ontvangen. Zij waren met hun drieën, met meer misschien, tegen u alleen. Gij waart een dapper man en een goed, trouw dienaar Zij richtte zich op en kwam bjj Didier terug. Ik wil bij hem blijven, zeide zij. Men zal hem niet durven doodeu in mijn tegenwoor digheid. Intusschen gingen de Wolven voort om het kasteel te doorzoeken sommigen dronken, an deren plunderden. Het geraas bereikte sointjjds de kamer waar Alix zich bevond. Toen het ge raas verminderde, hoorde Alix, zonder er echter verder acht op te slaan, op het plein het zuch ten vau een vrouw. Tusschen die zuchten door meende zij nog maals den naam van Didier te hoorentoen luisterde zij gretig. Hij hoort mjj niet, zeide de stem out- weinig, totdat Balfour klaar was. Tien minuten vóór twaalf stond Gladstone ophij moost wegens oorverdoovend gejuich verscheiden seconden wachten alvorens hij kon beginnen. Hij sprak ruim een uur en bestreed achtereen vol- gene de „stoute beweringen, overdrijvin gen, vervalschingen en willekeurige voorspellingen der conservatieven en unionisten." Hij was van het begin tot het einde goed bij stem, zoodat hij zijn traditioneele likkepot onaangeroerd kon laten en door het geheele Huis duide lijk verstaanbaar was. Hij eindigde als steeds met een schitterende peroratie, welke eene storm van applaus deed los breken. Daarna begon de stemming, en toen Gladstone-zelf naderde om zijn stem uit te brengen, werd hem een nieuwe ovatie gebracht, terwijl de par- nellistische leider Redmond hoven alles uitriep „Ook Parnell mag dezen nacht niet vergeten worden Nog eenige oogen blikken, en Marjoribank verkon digde den uitslag der stemming 347 tegen 304. Een donderend gejuich op de ministerieele, liberale en Iersche banken was het antwoord, en tevens het slot der zitting. Het oproerzaad door de Engelsche conservatieven in Ulster uitgestrooid, begint reeds vruchten af te werpen. Te Belfast zijn ernstige ongeregeldheden ontstaan. De politie moest eergister avond herhaaldelijk charges uitvoeren op de demonstreerende en vechtende menigte en onverwijld heeft men de hulp der troepen ingeroepen. Er zijn reeds vele gewonden. Natuurlijk zullen de adellijke en aanzienlijke onruststo kers nu wel zorgen buiten schot te blijven. De reeders te Huil besloten gisteren van Liverpool nog 500 vrijwilligers te laten overkomen. Naarmate de misluk king der werkstaking te Huil waar schijnlijker wordt, bezigen de werksta kers meer geweld. De politie ontdekte pogingen om de treinen te doen ont sporen, welke extra politie en vrijwil- moedigd als hjj mjj hoorde, zou hij mjjn stem herkennen. Nogmaals hief die meisjesstem het lied aan van Arthur van Bretagne. Alix snelde naar het venster en luis terde. Mariedat is Marie riep zij eindelijk uit, terwijl haar hart hevig klopteMarie, de verloofde van Didier. Zij opende het venster. Marie riep zij. Het arme meisje had zich op gras laten val len. Snel stond zij op en herkende aan het ver lichte venster de verbleekte trekken van mile De Vaunoy. Hebt gij hem gezien vroeg zij. Hij is hier, antwoordde Alix, op het bed wjjzende. De kamer van Didier was op de eerste ver dieping. Het venster, dat op het plein uitzag, was omringd met wingerden, welker kron kelende takken tot ver boven het venster reikten. Licht als een vogel klom Marie naar boven, terwjjl de wingerden haar tot ladder dienden. Het volgende oogenblik vloog zij Alix om den hals. Waar is hjj riep zij uit. Alix wees haar het bed, waarop Didier in uniform gekleed lag uitgestrekt. Hoezeer leed ikzeide zij, een traan weg- wisschende, die den tijd niet had gehad om ligers overbrachten, alsook eene herha ling der poging om een der dokken in brand te steken. Tegelijkertijd ook ver ijdelde de politie de poging tot het in brand steken van een stoomboot van Goole, welke niet-leden van den dok- werkersverbond bezig waren te lossen. In het hooge noorden blijkt de crisis door het vraagstuk omtrent het consulaatwezen in 't leven geroepen, nog niet tot oplossing te komen. Naar uit Christiania wordt bericht, moet de voorzitter van het StorthingNielsen, die bereids voor eenige dagen de opdracht tot vorming van een kabinet ontving, doch eenigen bedenktijd verzocht, nu de opdracht voor goed hebben afge wezen Terwijl te Rome tusschen den Itali- aanschen minister Brin en den Duit- schen staatssecretaris Marshall over geheime politieke aangelegenheden ge confereerd werd, had te Weenen het zelfde plaats tusschen den Oostenrijk- schen en den Russischen kanselier Kal- nocky en Yon Giers, welke laatste gisteren weer naar St. Petersburg is vertrokken. De Standard meent dat Von Giers ingevolge zijn gezondheidstoestand, zijne werkzaamheden als hoofd van het departement van buitenlandsche zaken, voorloopig nog niet zal kunnen her vatten. In de Kamer van afgevaardigden te Pesth, heeft, volgens een Reuter-bericht, gisteren de minister van binnenlandsche zaken onder toejuichingen een wets voorstel tot instelling van registers van den burgerlijken stand ter tafel gelegd. Met toejuichingen is ook een wetsvoor stel tot inschrijving van Israëlieten op de registers van den burgelijken stand, door den minister van eeredienst inge diend, begroet. Volgens uit goede bron verkregen inlichtingen zoo seint Reuter uit Rome heeft het onderhoud met den Paus geloopen over het socialisme en over onderwerpen Yan algemeenen aard. op te drogen en nu nog schitterde te midden van haar lach, ik was zoo bang te laat te komen. Ik dank u, Alix, ik dank u, lieve freule. Hij slaapt, hij weet niet. dat zijn leven in ge vaar is. En hoe weet gij dat, Marie 1 vroeg mile De Vaunoy, die aan haar vader dacht en bang werd. Hoe ik dat weet, Alix Weet ik dan niet alles, wat hem betreft De blikken van de twee jonge meisjes ont moetten elkander. Alix vroeg Is dan het gevaar, dat hem bedreigde, in het bosch bekend Maar dat gevaar komt uit het bosch, freule. Zij zijn dezen avond van het Wolven- hol vertrokken. Gode zij dank, dat de Wolven deze kamer nog niet hebben ontdekt. Hij moet zoo spoedig mogeljjk gewekt worden. De Wolven herhaalde Mile. De Vaunoy ontzetwillen dan ook de Wolven hem ver moorden Neen, zjj niet, maar een ellendeling, die de deuren van La Tremlay voor hen heeft geopend Mijn vader haat den kapitein, omdat hij Franscbman is en om nog een andere reden. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1