Vrijwillige Yerkooping Stads- en Gewestelijk Nieuws, van dynastieën rijk merkelijk verzwakt door haar van de meest steunende ele menten te berooven. Eene verzoening tusschen Koning en Paus, die de be houdende elementen uit het geheele schiereiland der Apenijnen om den troon van het Huis Savoye zou scharen, wan neer de Katholieken weder aan de staat kundige verkiezingen gingen deelnemen, zou de inwendige kracht des rijks in hooge mate versterken, en Italië voor Duitschland als bondgenoot in waarde doen stijgen. De bewering, dat de spits van het Drievoudig Verbond tegen Rome is gericht, zou dan geen redeD van be staan meer hebben. Terwijl wij aldus eene veronderstel ling vooropzetten, die zeker niet van grond is ontbloot, herinneren wij ons het heerlijk woord van den priester dichter, toen hij ons op de Protestmee ting te Utrecht in 't licht stelde, dat het herstel van de tijdelijke macht allereerst van den Hemel moet worden verwacht.Z ij die met schrijver dezes het voorrecht had den,van uit deze stad die plechtige verga dering hij te wonen, zullen zeker vol mondig erkennen, dat de groote rede naar in het aangrijpend zielroerend oogenblik, toen hij als het ware een wonder van den Hemel afsmeekte, om de tijdelijke macht te herstellen, der geheele vergadering als uit 't hart had gesproken. Intusschen is het een histo risch feit dat de tijdelijke macht in den loop der eeuwen meermalen is her steld juist door een ingrijpen van die zijde, van welke men het minst zulk een daad had verwacht. Zoo was het o. a. op het Weener Congres in 1815 juist het schismatieke Rusland, dat het meest tot het herstel van 's Pausen wereldlijke macht heeft bijgedragen. Toont zich ook niet in dit feit Gods wonderbare beschikking, als Hij de tij delijke macht doei herstellen door Pro testanten en Schismatieken, die men als de natuurlijke tegenstanders van het Pausschap daartoe het minst in staat zou achten Brengen wij aldus het bezoek dooi den Duitschen Keizer te Rome gebracht, in verhand met de rechtmatige eischen welke de Paus-Koning in vereeniging met de geheele katholieke wereld op het erfgoed van Sint Pieter doet gelden, en doen wij met hem ons krachtig pro test hooren tegen het schandelijk on recht, dat de Italianissimi door een vorstenhijeenkomst in de Eeuwige Stad zouden willen sanctionneeren; van den anderen kant behoort het hier te wor den getuigd, dat het alleen den H.Vader is voorbehouden, de wijze vast te stellen, waarop hier herstel van recht zal plaats hebben. Wij willen slechts den wensch uitspreken, dat er binnen betrekkelijk korten tijd eene verzoening tusschen het Pausdom en het officieele Italië zal tot stand komen, die het geschonden recht in eer zal herstellen en aller belangen in hooge mate zal bevorderen. Schiedam, 29 April 1893. Dat deSt.Willibrordus-Stichting geen middelen onbeproefd laat, om het a. s. feest der St. Jozefscholen zoo luisterrijk mogelijk te vieren, daarvan hoeft het ijyerige Bestuur reeds de meest doorslaan de bewijzen gegeven. Eene gelukkige gedachte mag het zeker genoemd wor den, dat het gemeld Bestuur aan dit lustrum een blijvend aandenken wilde verbinden. En waaruit kon dit aan denken beter bestaan, dan uit eene korte schets van de „25 jaren der St. Jozefscholen." Onder dien titel is dan ook een werkje ter perse, dat zeker met belangstelling door onze ka tholieke stadgenooten zal worden be groet, te meer daar inhoud en afwerking er het hunne toe bijdragen aan het boek je een blijvende waarde te verschaffen. Velen zullen bij het lezen daarvan herinneringen uit hunne gulden lente jaren verlevendigen, terwijl het doel en streven der school, die velen onzer zoo dierbaar is, daarin in levendige trek ken worden weergegeven. In de eerste dagen der volgende week zal het boekje het licht zien en zeker in duizenden huisgezinnen hier ter stede zoowel ais elders zich een blij vend plaatsje veroveren. Omtrent de geweldige brand welke gisteren-middag het lompen en beenen pakhuis van de firma S. E. Cohen Co aan de Kipstraat te Rotterdam heeft vernield, wordt nader het volgende ge meld De brand ontstond in het schaftuur op de vierde verdieping, waar zich op dat oogenblik niemand bevond, wijl de daar werkende lieden op de lagere ver dieping zaten te eten. Het personeel werkvolk in het pakhuis, ongeveer 12 man sterk, wist tijdig te ontkomen en zag nog dat de brand zich van ver dieping tot verdieping mededeelde, het geen bevorderd werd door een aantal openstaande en onder elkander in elke verdieping aangebrachte luiken. De burgemeester, de hoofd- en afdee- lingscommissaris van politie, een tal rijke politiemacht en een detachement mariniers konden aanvankelijk slechts met moeite de orde handhaven, zóo groot was de drom van nieuwsgierigen, die zich allerwege tot op de trappen van het Raadhuis verdrongen, om iets van het schouwspel te zien. Te ruim 4 uren zakte een muur van het pakhuis in en kwam terecht op het plat van een aan grenzend pand. Tusschen 5 en 672 uren rukten de 11 handbrandspuiten, die water hadden gegeven, achtereen volgens in, de verdere blussching en het nat houden aan de stoomspuiten 1 en 2 overlatend. Deze stoomspuiten hebben tot laat in don avond water moeten geven. Eerst tegen den avond kon men een overzicht verkrijgen van de groote schade door den brand veroorzaakt. Yan het lompenpaKhuis stond nog slechts één muur, de overigen waren geheel of gedeeltelijk ingestort, terwijl door dien uit instorten grootendeels buiten waarts plaats vond, do omliggende per- ceelen schade hebben geleden. Eenige aangrenzende panden zijn dan ook door de bewoners ontruimd. De opstal van het pakhuis is ver zekerd bij de brandverzekering-maat schappij Imperialdoch de goederen zijn, naar men verneemt, niet verzekerd. Voor de groote meeting, die de sociaal democratische partij van plan was, te Rotterdam op dun len Mei te organi- seeren, heeft zij geen lokaal kunnen vinden. Het is waarschijnlijk, dat nu de werklieden Zondag naar Gouda zullen trekken, om de meeting, die daar gehou den wordt, by te wonen. De politie te Delft moest eergisteren een man inrekenen die in volslagen dron kemanswaanzin de Begynhofsteeg in op schudding bracht, waarheen hij door eenige burgers was vervoerd, nadat men hem eerst tweemaal uit het water had gehaald, waarin hij was geraakt. Met 1 Mei (zomerdienst) zullen de halten NootdorpLeidschendam (tus schen Voorburg en ZoetermeerZeg waard) en BleiswijkKruisweg (tus schen ZoetermeerZegwaard en Zeven huizenMoerkapelle op de lijn Gouda Den Haag) voor het publiek verkeer in dienst worden gesteld. Bij den gemeenteraad van Gouda is een adres ingekomen, waarbij door onge veer 200 landbouwers uit Waddings veen, Reeuwijk, Bloemendaal, Zoeter meer, Zegwaard, Hazerswoude, Berg- schenhoek, Hillegersberg, Moordrecht, Boskoop en Zevenhuizen verzocht wordt het aanvangsuur der kaasmarkt op 8 uur te behouden. MAASSLUIS. De quarantaine-barak te Hoek-van-Holland zal worden ver plaatst. Bij eenen omgang door den inspecteur van het geneeskundig staats toezicht voor Zuid-Holland met den burgemeester, viel het oog voorloopig op eene plaats ter hoogte van het Ammers- gat tusschen deze gemeente en Hoek- van Holland. NAALDWIJK, De verkiezing van den heer J. T. Weststein te Honselers- dijk, tot hoofdingeland in het 2e dis drict van Delfland, is wegens voorge komen onregelmatigheden bij de eerste stemming, ongeldig verklaard eveneens is dit het geval met de verkiezing van de heergn W. J. van Sandick te 's-Graven- hage, en J. T. Mooijman en Stompwijk, tot hoofd-ingeland en plaatsvervanger in het le district van het hoogheem raadschap. Binnenland. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 28 April. By de behandeling van een verzoek van een tijdelijk gepensioneerd officier om voortdurend pensioen, drongen de heeren Land en Van Löben Seis aan op een ruimere toepassing der wet, in dien zin, dat een tijdelijk pensioen ook voor het vervolg kan worden toegestaan als de belanghebbende tot armoede dreigt te vervallen. De Minister van Oorlog ontkende de mogelijkheid daartoe niet, maar zeide, dat dit geval voor den hier betrokken officier niet aan wezig was. Aan den heer De Beaufort (Amsterdam), die inlichtingen vroeg over de inkorting van het verlof der kadetten aan de Kon. Militaire Academie te Breda met 1 dag, antwoordde de Minister van Oorlog, dat die straf was op gelegd omdat de gouverneur zijns inziens zeer verstandig aannam, dat het geheele corps had gebromd, toen de mededeeling, dat enkele ca detten geen verlof kregen wegens achterlijkheid in de studiën met gebrom werd vernomen, zon der dat de daders ontdekt werden. De Kamer deed verschillende minder belang rijke ontwerpen af, o. a. werden goedgekeurd de afschaffing van de exceptioneele rechtspraak voor leden van het Vorstenhuis en den Staat en hunne onderwerping aan de gewone juris dictie de overeenkomst waarbij de Zuider spoorwegmaatschappij wordt belast m»t den aanleg van den locaal-spoorweg SittardHer- zogenrath, te exploiteeren door de Staatsspoor wegmaatschappij, waarin de heer Vrolik een groot risico voor den Staat zag, wat de M i- nister van Waterstaat tegensprak, on dersteund door den heer Ha velaar, die aan de lijn een goede toekomst voorspelde. Elk geval zou op zich zelf worden beoordeeld, ant woordde de Min. aan den heer v. d. Velde, die 's Ministers sympathie inriep voor locaal- spoorwegen in andere streken. In de centrale sectie is besloten Dinsdag 16 Mei a.s. in de sectiën te onderzoeken de wij ziging der West-Indische comptabiliteitswet ten, afschaffing der kanselarijleges, wijziging der wet op de rijkspostspaarbank, onteigening ten behoeve der Maasnormaliseering, verhoo gingen der Indische begrooting, enz. 's Voorzitters voornemen is op dien dag voor te stellen den bedrijfsbelasting aan de orde te stellen na afloop van dat sectie-onderzoek. De faillissementswet is met de aangebrachte wijzigingen, aangenomen met 56 tegen 12stemmen. Ook is goedgekeurd, zonder discussie, de con clusie in zake-Kley. De Kamer is daarop gescheiden tot 16 Mei a.s. De Minister van Financiën maakt beker.d, dat hij door tusschenkomst van zijn ambtgenoot voor binnenlandsche zaken heeft ontvangen uit 's-Gravenhage f100, wegens het Rijk toekomende gelden. Onder leiding van den generaal-ma- joor A. Kool zal in Juni eene groote kader-manoeuvre worden gehouden aan de Limburgsche Maas door hoofd- en verdere officieren ran de le en 3e divisie infanterie. Harer Majesteits ramschip Schorpioen stoomde eergisteren van Nieuwediepnaar zee, op het bericht dat zich een aan zienlijke vloot Engelsche trawlers op korten afstand van de kust bevond. B.j de nadering van het oorlogsschip stuur den de visschers echter uit den wal, zoodat geen overtredingen konden wor den geconstateerd. In den afgeloopen vischtijd zijn van Tessel ruim 6000 manden garnalen ver scheept naar België, alsmede naar Huil en Londen, waarheen het grootste ge tal is verzonden. Aan de visschers werd gemiddeld f3 per mand betaald. AD VE R T E N TI EN. De Familie C. A. BEUKERS betuigt hiermede haren hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling op 27 dezer ondervonden. Schiedam, 29 April 1893. Bij akte, op heden voor den te Schiedam resideerenden Notaris W. J. A. Roldanus verledén, zijn de onderge- teekenden CORNELIA GEERTRUIDA VAN THIEL, weduwe van den Heer ADRIANUS JOHANNES VAN DB VEN, de bedrijven van distillateur en koopman uitoefenende, en JOHANNES ADRIANUS VAN DE VEN, particu lier, beiden wonende te Schiedam) overeengekomen om de zaken door de eerstondergeteekende alhier ter stede onder de firma van „A. J. VAN DE VEN" gedieven, voor gemeenschappelijke reke ning, bij wijze van vennootschap, voort te zei ten. De vennootschap, welke zal aanvangen den 1 Mei e. k. is aange gaan voor een onbepaalden tijd, met dien verstande dat ieder van de ven- nooten het recht heeft haar telkens op dun 1 Januari van eunig jaar te doen eindigen, mits van zijn voornemen daar toe minstens drie raamden te voren aan den medevennoot schriftelijk ken nis gevende, blijft gevestigd te Schie dam en ten doel hebben de uitoefening ^<an het bedrijf van distillateur en van den daaraan verwanten handel met al hetgeen daartoe verder be hoort, onder de voormelde firma van „A. J. VAN DE VEN" tot de teekening waarvan beide ven- nooten gerechtigd zijn, doch alleen in zaken de vennootschap rechtstreeks betreffende, zonder die echter immer te mogen bezigen tot het aangaan en tee kenen van beleeningen, borgtochten, obligatiën, acceptation iu blanco of het opnemen en negotiëeren van gelden, al ware zulks ten behoeve der vennoot schap en evenmin tot het verkoopen of met hypotheek-verbinden van de on roerende goederen, tot de vennootschap behoorende, tot welk een en ander om voor de vennootschap verbindend en van kracht te zyn, altijd debjzondere handteekening van beide vennooten ver- eischt zal worden. Wed. A. J. YAN DE YEN. J. A. VAN DE VEN. Schiedam, den 27 April 1893. Openbare van: I. Een BRANDERIJ met Koelbak, Open Plaats en Ervezijnde de Branderij voor zien van twee Ruw- en éen Distilleer ketel, tien Beslagbakken, drie ijzeren Koelkuipen, en van alle overige Werk tuigen en Gereedschappen tot eene welin gerichte Branderij behoorendestaande in den zoogenaamden Weg tegenover hel Dijkjeuitkomende aan de Hoofdstraat te Schiedam, wijk G, no. 96, groot groot 262 cent. II. Een WINKEL- en WOONHUIS met Bovenwoning, Open Plaatsje en Erve, aan de Hoofdstraat te Schiedam, wijk G, no. 97, groot 80 cent. III. Een PAKHUIS en Erve, aan de Hoofdstraat te Schiedam, naast per ceel II, wijk G, no. 28, groot 59 cent. IV. Een PAND, verdeeld in een Be neden- en Bovenwoning, (waarvan in het benedengedeelte een Metselaarswinkel) Open Plaats en Erve, aan de straat tegen over de Sint-Anna-Zusterstraat of het Slootjete Schiedam, wijk D, no 201, groot 88 cent. V. Een WONING en Erve, in een gang aan de westzijde van het Broersoeld te Schiedam, wijk C, no 626, groot 20 cent. VI. Een WONING en Erve, in een gang uitkomende aan de zuidzijde van de Haam te Schiedam, wijk F, no 202, groot 14 cent. Bij v e i 1 i n g op Vrijdag 5 Mei 1893, des voorm. ten II ure, en afslag op den volgenden dag, des avonds ten acht ure, beide in het VFAlKOOPIOKAAl aan de Korte Haven te Schiedam! zijnde de goederen te bezichtigen op Woensdag en Donderdag vóór de veiling, van des voorm. 9 tot des nam. 4 uur, op vertoon van een bewijs van toegang, door den Notaris II. W. M. ROELANl'S te Schiedam afgegeven, te wiens kantore nadere inlichting te bekomen is-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2