Nieuwe Schied. Courant. TWEEDE BLAD ALGEMEEN OVERZICHT. Vervolg Binnenland GEMENGD NIEUWS. VAN DE van ZONDAG 30 APRIL. 29 April '93. Nadat de Duitsche Reiclisanzeiger over 's Keizers bezoek te Rome reeds de be kende mededeelingen had gedaan, kwam zij die, naar uit Berlijn wordt gemeld, gisteren aanvullen met het bericht, dat de vorm waarin de „clericale" bladen de huidevolle woorden door den Keizer tot kardinaal Ledochowsky gericht, weergegeven hebben volkomen verzonnen is. In provinciale bladen wordt mede gedeeld, dat de Keizer zich ongeveer in dezen zin tegenover kardinaal Ledo chowsky heeft uitgelaten, „dat aan zijnen terugkeer naar Duitschland niets in den weg staat. Voor de nog niet ondergane straffen is amnestie verleend en daar mede het vroeger gebeurde afgedaan." Het weekblad Zukunft bevat een arti kel hetwelk zijn oorsprong dankt, naar het Tctgeblatt beweert, aan een onderhoud van Max Harden met prins Bismarck. Het is getiteld„Bismarck en het anti semitisme" en daarin wordt o. a. gezegd, dat de aera-Ahlwardt het gevolg is van de tegenwoordige improductieve politiek. De voorhanden ongebruikte kracht zoekt ontspanning in den anti-semietischen sport. Bismarck zou Ahlwardt ook zon der rechtbank en zonder commissie af gemaakt hebben. Het gehuil tegen de joden is een verregaande lafheid; het doel is alleen de noodkreten van het volk te overschreeuwen. Bismarck heeft nooit om den bijval noch van de anti-semieten, noch van de joden gebedeld, en ook nu nog sluit hij zich bij geen der partijen aan. De volharding waarmede nu eens de joden dan weder de antisemieten als de gevaarlijkste vijanden des rijks worden uitgekreten, terwijl bij menigen met regeeringsmacht bekleeden persoon het gevoel der verant woordelijkheid ontbreekt en Polen, vrij handel, centrum en sociaal-democratie zich tot vroolijke feesten voorbereiden, herinnert Bismarck aan mannen, die de hem omringende roofdieren niet aandur ven, maar nu hunnen moed koelen aan een zwerm muggen! In den Rijksdag deed gisteren bij de behandeling der woekerwet de sociaal democraat Kunert de vermakelijke mede- deeling, dat voor eenige jaren Ahlwardt tot de sociaal democratische partij wilde toetreden, indien de bekende Singer, gelijk men weet, een Israëliet, hem geld wilde leenen wat Singer weigerde. De Rijksdag was gisteren getuige van een woordenduei tusschen den joodschen sociaal-democraat Stadthagen en de anti-semieten Boeckel en Liebermann, die elkaar de gemeenste scheldwoorden uaar het hoofd wierpenIn de Ahl- wardt-commissie verklaarde gisteren het centrums-lid graaf Ballestrem, dat hoewel hij vroeger de resolutie waarin de geldbelegging der gelden van het invalidenfonds ten scherpste werd afge keurd, als te zijn in strijd met de wet, had medegestemd, thans tot eene andere meening was gekomen, daar er bij den verkoop geen verlies is geleden. De minister voor Ierland, John Mor- f1 Aeren in het Lagerhuis te ,r,°n en, öei> ge mededeelingen over de heden ,eJnS: ,!n. te B®Bast. Veie werk- geblevent SS? M W6rk, W<T oo-itatie i °'ge van de heerschende e te F°0t aantal katholieken hebben e< uter ingevolge het drijven hun ner prr ostantsche kameraden, hunne betrek iiing verloren In tusschen zijn vele werklieden weder tot den arbeid teruggekeerd. De minister hoopte, dat de agitatie na eenige dagen bedaard zal zijn. Drie kroegen werden aangevallen en in 20 huizen de ruiten verbrijzeld. Een politie-agent is ernstig gewond en ^5 personen zijn in hechtenis genomen. De regeering vertrouwde, dat de wan ordelijkheden thans als geëindigd be schouwd konden worden. De aanvoerders der werkstakers te Huil blijken oneenig te zijn geweest omtrent een opnieuw uit te schrijven plebisciet over de kwestie of de strijd voortgezet of gestaakt zal worden. Som migen bepleiten een plebisciet, maar Tillett bestreed het in de gisteren ge houden meeting der werkstakers, welke het plebisciet ook afstemde, maar des niettemin heet het bij hoofdelijke stem ming te zullen doorgaan. De Kamer van afgevaardigden te Parijs behandelde gisteren het stelsel der belasting van de alcoholische dranken en wel het eerste artikel, dat door den Senaat uit de begrooting werd gelicht. Salis en Jamais kwamen levendig tegen deze uitlichting op. Peytral zeide, dat het gouvernement voor de uitlichting niet aansprakelijk is. Hij beloofde, dat het nieuwe régime in de begrooting voor 1894 zal worden opgenomen, (tee- kenen van afkeuring') De minister ver zekerde, dat hij met volharding in den Senaat voor het standpunt heeft gestre den, dat de hervorming der belasting op de dranken in het budget van 1893 worde opgenomen, maar tevergeefs. Hij verzocht daarom de Kamer aan de af scheiding hare goedkeuring te hechten. Met 187 tegen 132 stemming werd tot die afscheiding besloten. De schepen-parade te New-York, om het slechte weer uitgesteld, is te 1 uur begonnen. De rivier was met eene menigte vaar'uigen van allerlei soort als bedekt. De vreemde oorlogsschepen, versierden in viaggentooi, werden in twee rijen opgesteld de Spaansche karveelen.had den de eei-eplaats. Op het oogenblik dat president Cleveland aan boord van het adviesjacht Dolphin de aanlegplaats vei li t, nam al het scheepsvolk stelling. Bij het voorbij varen der Dolphin groet ten de officieren met den degen en de bemanning met hoezee's, terwijl de muziekkorpsen speelden. Daarna be gaven de gezagvoerders der eskaders zich aan boord der Dolphin om Cleve land hunne opwachting te maken. Op den terugtocht door de stad stiel Cleve land het publiek voor zijne toejuichingen bedankende, het hoofd aan de kap van het rijtuig zoo hevig, dat hij eene bloe dende wonde kreeg. Hij moest »ch naar zijn hotel begeven, waar een pleisitr op de wond werd gelegd. Daarna ver volgde hij zijn rit door de stad en nam den hoed van het hoofd om het publiek te loonen, dat de wond onbeduidend was. Te 11.50 is president Cleveland naar Chicago vertrokken. Een dépêche van Lima aan den New- York Ilerald meldt, dat de aanhangers der candidatuur-Caceres voor het. presi dentschap het bureau van het Itali- aansche dagblad Voce (V Italia aan vielen en vernielden, en den redacteur Conti en anderen ernstig wondden. Een volks hoop deed vervolgens een aanval op het bui eau van La Tunda. Er werd veel vuldig geschoten en onder het volk werden een aantal personen gewond. De menigte werd door cavalerie en politie uiteengejaagd. In een vorig nummer maakten wij melding van de plundering van eenen B ig in de Oudezijds Armsteeg te Am sterdam waarin hij door eene der daar huizende „dames" was gelokt. Zooals men weet, werd hij beroofd van alles wat hij bij zich had eene portemonnaie met f 50, een aandeel in een Russische spoorwegmaatschappij groot 1250 roebel, een deposito-bewijs der Nederl. bank, groot f 14.000 en een gouden remontoir- horloge. Gisterochtend nu werd zijn lijk uit het Y aan de Oostelijke Handelskade, vlak bij de ligplaats van de loodsboot de Scheldedoor de havenpolitie opge haald. Vermoedelijk heeft het niet lan ger dan één nacht in het water gelegen, liet horloge thans een zilveren stond stil op half negen. Behalve dit laatste werden op het lijk gevonden een gouden horlogeketting, eene gouden doekspeld met 4 pareltjes, een munt biljet ad. f10 en f7.30 aan zilvergeld. Zijn ondergoed was gemerkt C. L. Men veronderstelt, dat de ongeluk kige zich do berooving zóó heeft aan getrokken, dat hij een einde aan zijn leven heeft gemaakt, hetwelk nochtans oenigszins in strijd is met nadere in lichtingen, volgons welke de heer L. een zeer vermogend man moet zijn ge weest. (Amst.) Men meldt aan de Telegraaf-. Mr. H. Smeenge, lid der Tweede Kamer, komt zeer in aanmerking voor de vacature van rechter te Zwolle. Mocht mr. S. worden benoemd, dan zou hij, vervallende van het Kamerlidmaat schap, naar men wil, geen mandaat meer voor dat college wenschen te aan vaarden. Precies te 9 uur Gr. tijd kwam te Vlissingen met eenen exprestrein van Florence aan koningin Victoria, verge zeld van prinses Beatrix, prins Henry van Battenberg en gevolg. H. M. ver liet terstond den salonwagen en begaf zich door de overdekte hal en pontons aan boord van de Victoria and Albert bij aankomst van den trein werd niemand op het perron toegelaten. Op de ponton werden voor het jacht aan II. M. voor gesteld de burgemeester der gemeente ea de heer P. L. de Bruijne, vice-con sul van Engeland. H. M. de Koningin- Regentes zond een prachtige bouquet aan H. M. koningin Victoria. Te 10 uur verliet het jacht de haven, bege leid door de Infatigable, Seagull en het Trinity-jacht Irene, met bestemming naar Port Victoria. Behalve de eervolle vermeldingen door ,ia Ministers van oorlog en van justitie wegens het loffelijk optreden van nra- léchaussées en een korperaal der huza ren bij de ernstige rustverstoringen in de gemeenten Zwartsluis en Sappemeer, is nog door den minister van justitie bijzondere tevredenheid betuigd aan J. de Ruiter, rijksveldwachter te Zwart sluis. De heer J. F. Vlekke, directeur der „Gastelsche suikerfabriek" en „St. An- toine" te Gastel, heeft voor de werk lieden dier fabrieken en hunne gezinnen oen ziekenfonds opgericht. De wekelijk- sche contributie bedraagt voor eenen werkman 1 °/0 van het weekloon, voor eene vrouw 5 cent per week en voor een kind beneden 18 jaar 2 cent. Elke zieke werkman zal gedurende 26 weken zijn volle weekloon genieten. Alle werklie den met hunne gezinnen zijn tot het fonds toegetreden. Volgens bericht van den geneeskun digen inspecteur zijn in de afgeloopen week in Noord-Brabant nieuwe gevallen van pokken of gewijzigde pokken voor gekomen te Breda 7, Tilburg 4, Diesen 3, Rukfen 2, Ginneken 1 en teEtten 1. Bij eene vechtpartij welke eergisteren namiddag in de Boschlaan te Rotter dam tusschen steenendragers en draag sters plaats had, werd de hulp der politie ingeroepen. De vechtenden keer den zich daarop tegen de agenten, zoo dat deze genoodzaakt waren de sabels te trekken om de woedende menigte van zich af te houden. Slechts met moeite gelukte het hun eenen der bel hamels te arresteeren en aan een po litieposthuis in bewaring te stellen. Wegens het gepleegde verzet wordt eene strafrechtelijke vervolging inge steld. Wielrijders mogen in het Vondelpark te Amsterdam voortaan slechts vóór 9 uur 's morgens rijden. Het wilde rijden van enkelen dier lieden, waardoor reeds menig ongeluk ontstond, noopte het be stuur dezen maatregel te nemen. Een man, die aan de Laan Copes-van Cattenburgh te 's-Gravenhage aan het verhuizen was, had bij het eten van zijne boterham zijn gebit ingeslikt. Het werd met veel moeite door een genees heer verwijderd. Te Stadskanaal had eergisteravond een droevig ongeluk plaats. De Ooster- moersche omnibus reed tegen de paar dentram aan, die juist voorbijreed. Het gevolg hiervan was, dat de conducteur Hendrik Van Boven van de omnibus afviel en onder de tram geraakte. Een been werd verbrijzeld, een arm erg ge kneusd en gebroken en aan het hoofd kreeg hij een groote gapende wonde. Bewusteloos werd hij weggedragen en denzelfden avond naar het hospitaal te Groningen vervoerd. Volgens R. v. A. zal de heer Domela Nieuwehuis thans vervolgd worden wegens eene voordracht over militaire dienstweigering gehouden in Augustus van het vorige jaar te 's-Gravenhage en te Gouda. Op het erf van den heer A., te Does burg, is volgens de Zutph. Ct. een zeld zaam natuurwonder te aanschouwen. Daar bevindt zich een heg van hage- doorn, die zonder oculatie van jaar tot jaar meer en meer in een appelboom verandert en zure appelen voortbrengt ter grootte van een pootaardappel. Ook nu weer prijkt het vreemdsoortig gewas met tal van appelbloesems, en er zijn takken, die, behalve dat zij appelblad en bloesems dragen, ook nog doornen en doornblad vertoonen. In de artillerie-kazerne te Etterbeek heeft Vrijdag jl. in het laboratorium een vreeselijke ontploffing plaats gehad, terwijl daarin een luitenant, een sergeant, een korporaal en een mindere aan het werk waren. De eerste twee, wier uni formen aan flarden gescheurd waren, hadden vreeselijke wonden op de borst en in het gelaat, de korporaal een groot gat boven het oog, terwijl van den mindere de linkerhand bij den pols was weggeslagen. De gewonden werden ten spoedigste naar het militaire hos pitaal gebracht, terwijl geen van hen, naar de geneesheeren verklaarden, in dadelijk levensgevaar verkeerde. Werd dezer dagen op de Bredasche markt een mud aardappelen voor 4 eieren verkocht, op den Teiheydschen weg nabij die stad betaalde men deze week eenen scharenslijper voor het slijpen eener schaar eveneens met een mud aardappelen. Te Hontenisse onstond door een onbe kende oorzaak brand in de landbouw- schuur van den heer L. Fassaert. In een oogwenk stond zij in lichterlaaie, terwijl ook de aangrenzende gebouwen een prooi der vlammen werden en 24 koeien omkwamen. Een en ander was, doch zeer laag, tegen brandschade ver- zekerd. Regent het hier niet, in sommige andere landen des te meer. Uit Spanje komen zelfs verontrustende berichten blijkens welke hevige regens de wate ren zouden hebben doen zwellen. Op sommige plaatsen is groote schade aan gericht. In Italië daarentegen is hot zóó droog als nooit te voren. De oogst staat er slecht bij en als het zoo door gaat, vreozen de landbouwers voor het ergste. In eene vergadering van besturen dei- werklieden vereenigingen te Marseille is besloten, de werklieden van Marseille uit te noodigen tot het houden van eene betooging op 1 Mei. Door verschillende werklieden veree nigingen is besloten, den len Mei eene betooging te houdenmaar er geen feest dag van te maken. t'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5