Stads- en Gewestelijk Nieuws. NED. R. K. VOLKSBOND, kelijkheid overweegt om den graan uit voer te verbieden. De Columbusfeesten worden in Ame rika met opgewektheid gevierd. In de hoofdstraten van New-York werd gis teren een parade gehouden, waaraan afdeelingen marine soldaten van de ver schillende vreemde eskaders en Ameri kaan sche troepen deelnamen. De vreemde vlootvoogden en officieren werden door den burgemeester H. IST. Gilvoy en de gouverneurs Flower en Russell ontvan gen en zagen de parade uit het raad huis aan. Na afloop van het militaire schouwspel werden de vreemde officieren aan een vork-ontbijt genoodigd. Yolgens berichten uit Chicago zijn de hertog van Yerugua (afstammeling van Columbus) en zijn gevolg aldaar aan gekomen. De hertog werd schitterend ontvangen. De troepen geleidden hem naar het hotel, waar hij het bezoek ontving van den burgemeester en de wethouders, die hem het eereburger schap der stad aanboden met zilveren sleutels, liggende in eene prachtige kist. Ook Cleveland en de leden van het parlement zijn aangekomen en met geest drift ontvangen. Schiedam, 1 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, gezien de besluiten van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland ran den 17den Maart jl., litt. A. nos. 461/1 en 2 (3e Afd.) prov. bladen nos. 19 en 20, betrekkelijk de beschrijving der per- soneele belasting en van hot patent recht voor het dienstjaar 1893 94. Doen te weten 1. Dat de uitreiking van de verklaringen aan de patentplichtigenmet uitzonde ring van die, hierna onder nos. 3 en 4 genoemd, voor het dienstjaar 1893/94 zal aanvangen op Maandag den 8sten Mei aanstaande, en dat de wederinzameling dier verklaringen acht dagen daarna zal geschieden, binnen welken tijd deze verklaringen door de belanghebbenden behoorlijk zullen moeten worden ingevuld 2. Dat de registers der patentplichtigen zullen worden gesloten uiterlijk op den 31sten Mei aanstaande, en later geene verklaringen meer mogen aan genomen worden wordende wijders de belanghebbenden verwezen naar het bepaalde bij artt. 1 en 37 dei- wet van den 21sten Mei 1819 staats blad no. 34), handelende, zoo over de verplichting van hen, welke bij de algemeene beschrijving zijn overgeslagen als over de boeten tegen verzuim van en gebreken in de aangifte zelve te verbeuren 3. Dat de tijd tot het doen dor aangifte door schippers, eigenaars van of. directie-voerenden over vaartuigen, mitsgaders reizende kooplieden, com- missionnairs, fabrikanten, factors, kantoorbedienden, iolandsche kra mers, debitanten van loterij-briefjes en ondernemers van publieke ver makelijkheden aanvangt op den \sten Mei aanstaande en eindigt op den 1 oden derzelfde maandvoor zooveel het beroep niet in den loop des jaars wordt aangevangen, eri met dien verstande, dat de schippers, of directie voerenden over vaartuigen, welke gebruik zouden kunnen maken van het vermogen, hun krachtens 19 en 26 der KVIde tabel toegekend, tot aan den laatsten Mei, met de vertooning van het bewijs van ge dane aangifte zullen kunnen vol staan welke aangifte zal belmoren te geschieden ter secretarie der gemeente van 9 uur des morgens tot 12 uur des middags 4. Dat de uitreiking van de verklarin gen aan de patentplichtigen, vermeld onder nos. 37 tot 40 van tabel XIV der wet, zijnde slijters in wijnen, sterke dranken en likeuren, tappers, kroeghouders, koffiehuishouders enz., zal moeten geschieden onverwijld na het ingaan van het belastingjaarzij ndc voor het jaar 1893/94 op den eersten Mei a. s., terwijl deze na verloop van drie dagen zullen afgehaald worden 5. Dat de beschrijving voor de personeele belasting voor het dienstjaar 1893/94 insgelijks een aanvang zal nemen op Maandag den 8sten Mei aanstaande, terwijl zij, die op den 20sten dier maand geen biljet mochten ontvan gen hebben, verplicht zullen zijn er een ten kantore van den ontvanger der directe belastingen te doen af halen, en aldaar, behoorlijk ingevuld, terug te bezorgen vóór den Sisten derzelfde maand strekkende verder tot naricht met betrekking tot de berekening van den aanslag voor de huurwaarde, de deuren en vensters en de haardsteden, dat de bevolking van de kom dezer gemeente bedraagt een aantal van 25088 zielen; 6. Dat, ingevolge art. 29 2 der wet van den 29sten Maart 1833 (staats blad no. 4), tot tegenschatters in deze gemeente zijn benoemd de heeren Augustinus Nolen, Martinus Wouterlood, Johannes Fran cis c u s Rozestraten en Jan Jacob Vormer; 7. Dat bij bezwaarschriften tegen de aanslagen in zake de personeele be lasting en liet patentrecht, ingevolge art. 1 der wet van den 4n April 1870 (staatsblad no. 60) behoort te worden overgelegd een duplicaat van liet aanslagbiljet, tegen betaling van 5 cents verkrijgbaar gesteld. Wordende voorts de ingezetenen aan dachtig- gemaakt op hunne verplichtin gen om in- en wi/wonende dienstboden der eerste, en de in- e-' «^wonende dienst meisjes der vierde klasse, die op 1 Mei 1893 reeds den leeftijd van 15 jaar zullen hebben bereikt, in de belasting aan te geven, alsmede op de wijzigingen welke door de wet van den 9n April 1869 (staatsblad no. 59) in de wetten betref fende de personeele belasting van 1833 en 1843 zijn gebracht. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 8 dor wet van den 2n Juni 1875 (Staatsblad no. 95) geven kennis aan de ingezetenen, dat aan den heer J. Tak en zijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding zijner branderij aan de Westmolenstraat alhier, wijk A no. 165, kadaster sectie C no. 665, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 2 paardenkracht en ketel met een yerwarmingsoppervlak van 2.50 M2. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 (Staatsblad no. 95) geven kennis aan do ingezetenen, dat aan den heer L. Kamp en zijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot. u i t b r e i d i ng zijner kachels ra e- derij met een moffeloven, in het pand aan de Roosbeek alhier, wijk C no. 140a, kadaster sectie B no. 20 7. Na een reeds veertienjarig verblijf in Engeland herdacht onze vroegere stadgenoot en tevens een der oudste oud-leerlingen van de Eerw. Broeders- scholen alhier, de zeureerw. Heer An toon J. Hassing, pastoor te Armley bij Leeds, op jongstleden Vrijdag den 28sten April, zijn 12,/2 jarig Priesterfeest. Moge het den zeereerw. jubilaris gegeven worden nog vele jaren zijne verhevene bediening tot veler heil te kunnen uitoefenen en hem de zilveren priesterkroon eenmaal sieren! Aanst. AYijdag-avond zal hier ter stede vanwege den Ned. R. K. Volks bond in de groote zaal der Officieren-Ver een. eene vergadering worden gehouden tot- liet stichten van eene vakafdeeling voor bet Schiedamsche bedrijf, waartoe zullen kunnen belmoren brandersknechts, gistwerkers, mouters enz. Het voorloo- pig bestuur dezer op te richten afdee- ling bestaat uit de heeren H. Reijgeis- berg, J. T. Melchers en J. Kaluwe. Heden, Maandag 1 Mei bei ft, de zomer dienst langs den Hollandscben spoorweg een aanvang genomen. Do treinen ver trekken nu van Schiedam als volgt: Naar Amsterdam: 5.32, 7.46, 10.49, 2.32. 3.44, 4 31, 6.45 en 8.02. Naar 's-Gravenhage: 8.15, 11.32 en 12.27. Deze treinen staan in verbinding met de treinen die te 9.04 en 1.07 uit 's-Gravenhage naar Amsterdam ver trekken. Naar Leiden 9.28. Deze trein staat in verbinding met de trein, le en Je klasse die te 10 34 uit Leiden naar Amsterdam vertrekt, 1.35, 5.49, 10.11 en 11.14. Naar Rotterdam 6.33, 7.03, 8.13, 9.09, 9.23, 9.46, 10.56, 11.24, 12.22, 12.42, 144. 2.15, 2.50, 4.08. 4.43, 5.47,6.38. 709. 7.57, 9.09, 9.50, 10.31 en 11.39. Naar Heider: 7.46, 10.49, 3.44 e; 6.45. Van Schiedam naar Vlaai-dingen, Maassluis en Hoek van Holland (de laatste vangt aan 1 Juni 1893) 5.38* 7.37* 9.31, 10.04, 10.55,11.27*, 1.46*, 3.16, 4.44*, 6.44, 8.04, 9.10*, 1<«.!2 en 11.40 deze laatste alleen dssZondags). De met een geteekonde treinen loo- pen naar den Hoek-van-Holland. De tijd van vertrek der treinen is aangegeven in den tijd van Greenwich, dat is: 12 uren Greenwichtijd is 12 uur 20 minuten Amsterdamsche of ge wone tijd. De 10e vergadering van de nieuwe afdoeling Zuid-Holland van de Maat schappij tot bevordering der veeartsenij kunde in Nederland zal gebonden worden op Woensdag 3 Mei a. s., 's morgens te elf uren, in het Zuid-Hollandsch koffiehuis te 's Gravenhage. De heer A. J. van Velzen, plaats vervangend districtsveearts te Schiedam, zal in die vergadering eene voordracht houden. Door de afdoeling van den sociaal- democratischen bond te Maastricht is tegen heden (1 Mei) te aclit uren 's avonds een wandeltocht door de stad aange kondigd, waartoe de arbeiders met hunne vrouwen en kinderen uitgenoodigd wor den. Na dien tocht zal eene groote meeting in liet lokaal De Volkstribuun worden gehouden, waarin A. M. Reens, van Amsterdam, en W. II. Vliegen, van Maastricht, als sprekers zuilen optreden. In do laatste dagen is door eene v rij groote politiemacht toezicht gehouden in de Boompjes te Rotterdam nabij het stoomschip Seagull, Vrijdag gekomen uit Huil. De bootwerkers, met dit stoom schip van hier vertrokken, om te Huil bij de lossing en lading behulpzaam te zijn, werden na de aankomst alhier door bootwerkers, meest leden van De Union, bedreigd met mishandeling. Dit deed hen de hulp der politie inroepen, door wier krachtdadig optreden ongeregeld heden werden voorkomen. Men schrijft aan De Tijd uit Rotterdam Zooals reeds in de vorige week ge meld is, kunnen de socialisten geen ge bouw krijgen voor bun Mei-meeting. Ook het Verkooplokaal, waarin zij vroe ger meermalen openbare vergaderingen hebben gehouden, is hun geweigerd. De togenwoordigo pachter wil het niet meer voor socialistische vergaderingen ver huren. Ofschoon hij ondervinding wetende dat bet aan een doovemans deur klopte, heeft het bestuur der afd. Rotterdam van den Sociaal-Democratischen Bond zich pur adres gewend tot het Gemeente bestuur, om liet Beursgebouw te mogen gebruiken voor de to houden meeting onder bedreiging, dat bijaldien liet ver zoek werd geweigerd, de socialisten oen vergadering in de open lucht zullen houden op het terrein van de Nieuwe Markt. Onnoodig is het, te melden dat het Gemeentebestuur zich door deze be dreiging niet liet afschrikken. Evenals bij vorige gelegenheden is ook ditmaal bet verzoek afgewezen, om een open baar gebouw af te staan voor een so cialistische betooging. Afd. Schiedam. De vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. E. K. Volksbond, werd op liet ge wone uur geopend door den vice-president, den heer A. A. Marrevee, waarna het Bondslied werd gezongen. De geestelijke adviseur, de weleerw. heer J. S. van Buchem, nam alsnn het woord. In de eerste plaats bracht spr. een woord van warmen dank en erkentelijkheid voor hetschoone cadeau dat hem onlangs door het Bestuur, uit naam van alle Bondsleden, was aangeboden. Weinig had spr. nog in zijn leven ontvangen, dat hem dierbaarder was dan dit geschenk. Niet om het schoone en degelijke daarvan, niet om de aangename uurtjes van rust, die spr. daarin (men herinnert zich dat het geschenk uit een fraaien fauteuil bestond) zou doorbren gen, maar omdat het is bijeengebracht uit de penningen van den werkman, penningen, aan welke, om met dr. Schaepman te spreken,„het glorieuse zweeft van den arbeid"het pen ningske van den arme, waaraan Gods Zoon Zijne wijding heeft gegeven. Dit geschenk, aldu» vervolgde spr., zegt mij, dat ik in zekeren zin tot de uwen behoor, en daarvoor beu ik uiterst dankbaar. Moge uwe trouw en gene genheid even duurzaam zijn, als het geschenk dat gjj mij aanboodt. In trouw en vertrouwen toch moeten wij samen werken om het doel vaii onzen Bond te bereiken. Daar zullen tij den komen, waarop ik een beroep zal moeten doen op dien trouw en dat vertrouwen. Dan zal ik toonen de gave, mij door God geschon ken, een open hart te bezitten voor waar heid en recht. Want het is waar, daar heer- schen toestanden, die om verbetering schreien. Welnu, die toestanden zullen verbeteren, maar dan ook reken ik op uwe trouw en uw ver trouwen. Zoo het donderend applaus, dat volgde op de begeesterende, kernachtige woorden van den eerw. adviseur, als tolk mag worden beschouwd van den trouw en het vertrouwen, hem door zijne Bondshroeders in alle omstandigheden toegezegd, dan voorzeker zal het aan eendracht onder de broederen, ook in benarde omstandig heden, niet falen. Vervolgens deelde de heer Marrevee mede, dat weder 14 nieuwe leden zich by den Bond dadden aangesloten, zoodat zijne wensch was vervuld, dat het ledental weldra 1000 mocht bedragen. Dit getal is thans reeds overschre- hen. Maar daar is nog meer plaats aan boord. Onze monsterrol kan nog wel met een 1000- tal flinke koppen worden vermeerderd, en dit kan geschieden wanneer ieder lid zijne ken nissen, vrienden of bloedverwanten aanspoort, om ook zich te scharen onder den banier van den Bond. Ter eere der nieuwe leden werd het Instal- atielied gezongen, waarna het Harmoniekorps eenige nummers op verdienstelijke wijze ten gehoore bracht. De president, de heer C. Willeman, nam alsuu plaats op den katheder, en hield eene boeiende lezing over „Het Socialisme en de Kerk." Het zou ods te ver voeren den geach- ten spr. op den voet te volgen in zjjn schoone, wèlbestudeerde rede. Na in breede trekken het streven en het werken van het socialisme te hebben uiteengezet, na duidelijk te hebben aangetoond, dat, zoo het doel der socialisten werd bereikt, de wereld éen verschrikkelijke chaos worden zou, riep spr. voor zich het beeld der Heilige R. K. Kerk. De reine, gezonde levensopvatting dezer Kerk stelde spr. tegen over de ziekelijke, weeke, ja geest eu lichaam doodende levensopvatting van het socialisme. De geschiedenis heeft ons ten allen tpe be wezen, dat de Kerk heil en genezing brengt daar waar de nood het grootst is, dat zij even als een liefdevolle moeder hare kranke kiu- dere het meeat ter hulpe komt, dat zij mede- medelydt met hare kinderen die lijden. Waar het socialisme oproer, haat, nijd en ontevredenheid met vurige letters in het bloed- roode vaan grift, waar het alle godsdienst over boord werpt, spot met een leven na dit leven, en slechts aanspoort tot aardsche genietingen, daar predikt onze moeder, de H. Kerk, vrede, broederliefde en tevredenheid, daar biedt zfj den arme den troost van eene hemelsche be- belooning voor den strijd hier op aarde, leert zij hem zich te onderwerpen aan het gezag door God gesteld, spiegelt zij hem voor de deugd te beoefenen en niet alleen vreugd te scheppen in stoffelijk, aardsche genietingen. „Aan de vruchten kent men den boom." Ver volgens trad spr. in eene vergelijking van de vruchten die het socialisme geeft en die welke de H. Kerk ons biedt, oin ten slotte, met het beeld van onzen roemrijk regeerenden paus Leo XIII voor oogen zijne hoorderen aan te sporen te volharden in den strijd voor het goede en zich te schikken naar de wjjze lessen van Hem, die genoemd wordt het „Licht aan den Hemel Toen het luid applaus eenigermate was ver stomd, nam de eerw. adviseur liet woord om den geachten president uit naam van allen te bedanken voor zjjne schoone, leerrijke rede, en wenschte hy deu president nog vele jaren toe om zijne krachten te besteden tot heil van den werkman, tot glorie van de H. Kerk. Na den strijd zal de zege ons zijn, want volgen» het woord van deu H. Augustinus „is het alleen de waarheid die overwint, maar de overwin ning van de waarheid is de liefde." Na nog enkele medeileeliugen van huishou- delijken aard, werd het Lied ter eere van den R. K. Volksbond gezongen, waar mede de vergadering als gewoonlijk werd be" sloten. De opgewekte stemming, die, als gewoon lijk ook in deze vergadering heerschte, wer«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2