Stads- en Gewestelijk Nieuws. en besloten, de beslissing der jongste conferentie ran werkliedenvereenigingen te Londen tegen de algemeene werk staking te handhaven. Yele stakers heb ben dientengevolge den arbeid hervat. Intusschen blijft de toestand in de Lon- densche dokken gespannen, en in die te Huil onveranderd. De statistiek der handelsbeweging in April vertoont voor Huil eene belangrijke inkrimping. Het getal der kunstvaarders is van 245 terug gegaan tot 100dat der uit liet buiten land aangekomen stoomschepen is37V2 pet. gedaaldde uitklaringen vermin derden eveneens belangrijk, terwijl de hoeveelheid steenkolen, in April jï. uit gevoerd, slechts 2547 tons beliep, tegen 23,881 tons in dezelfde maand van 1892. Haar uit Yokohama aan de Times ge,- meld wordt, komen daar veleCanadasche visschers aan. Men vreest, dat zij in botsing zullen komen met de Russische en Japansche overheden wegens het uit oefenen van de robbenvangst in verboden wateren. De Britsche consul maakte eene waarschuwing openbaar. Haar uit Rio de Janeiro aan den New-York Herald gemeld wordt, is het tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen in den staat Rio Grande do Sul tot een gevecht gekomen in de nabijheid van San Louis. Beide partijen hadden ongeveer 400 dooden. De uitslag bleef onbeslist. Ook in andere staten vreest men opstand. Schiedam, 3 Mei 1893. Met bijzonder genoegen zullen zeker velen met ons kennis hebben genomen van het Raadsbesluit, waarbij het ver zoek van de firma Ant. Jurgens te Osch, om afstand van grond voor het stichten van een boterfabriek werd toegestaan. Het verheugt ons, dat onze vroedschap zich in dezen niet heeft laten leiden door een zekeren speculatiegeest, die naar het onderste uit de kan streeft om daarna te ervaren, dat men het lid op den neus krijgt. Zelfs al ware de ge boden prijs iets te laag, zal ieder erken nen, dat hoogere belangen hier don doorslag moesten geven. Yan harte wenschen wij, dat het op wekkend voorbeeld door de firma Jurgens gegeven, bij tal van andere n ij veren na volging zal vinden, en dat onze vroede- mannen bij eventueele nieuwe aanvragen even wijs zullen handelen, als zij in dezen hebben gedaan. Langs dien weg toch is voor onze goede stad nieuwen bloei en welvaart te verkrijgen die, vree zen wij, onze oude industrie alleen, niet meer geven kan. Als men in het binnen- en buitenland eens goed wist, welke prachtige ter reinen te Schiedam aan de Maas en Havens en Kaden zijn| gelegen, zou de vervulling van bovenbedoelden wensch zeker niet uitblijven. Hoe meer publici teit daaraan wordt gegeven, des te meer zal men het zoozeer gewenschte doel bevorderen. In de vergadering van den Gemeen teraad op gisteren waren behalve dc reeds vermelde of die stukken, wier inkomen uit de behandeling dor betrok ken onderwerpen bleek, ingekomen de volgende stukken Bemerkingen van het Raadslid, den heer TE. Elzevier Dom, op de door de commissie voor de plaatselijke belastin gen ingediende ontwerp-verordeningen op de heffing en invordering van haven geld, met de daarbij behoorende me morie van toelichting en ontwerp ge wijzigde verordeningen. Op voorstel van Burg. en Weth. werd besloten dezen ter visie te leggen en ze gedrukt aan de leden rond te deden. Voorstel van het Raadslid, den heer M. C. M. de Groot, om Burg. en Weth. op te dragen te trachten eene verhooging van liet rijkssubsidie voor de Hoogere Bur gerschool te verkrijgen, tevens het ver zoek bevattende om het verlof tot, het richten van twee vragen tot B. en W. Ie omtrent de regeling van de Burger Avondschool, 2e omtrent de kostelooze toelating op de Hoogere Burgerschool I van kinderen van on- of minvermogende ouders. Dit voorstel, door de heeren Den Breems en Prins ondersteund, zou nog in dezelfde vergadering behandeld worden, maar moest om het vergevor derd uur tot eene volgende bijeenkomst worden uitgesteld. Verder werd nog tot eene volgende vergadering ter visie gelegd, een ingekomen adres van den heer A. W. Schippers te Vlaardingen, daarbij als executeur- testamentair over de nalatenschap van wijlen mej. de Wed. L. De Groot, afschrijving verzoekende van dat gedeelte van haren aanslag in de plaatselijke inkomsten-belasting, dienstjaar 1892/93, hetwelk na den dood van genoemde overledene van het dienstjaar nog over was. Omtrent een aantal adressen om ontheffing of ver mindering van aanslag in de pi. dir. bel. naar het inkomen werd de gewone beschikking genomen. Met de afwijzende beschikking om trent de adressen tot afschaffing van de Kermis was ook bedoeld het ver zoek om op den Zondag vooron na de Ker mis niets toe te laten wat met de Kermis in verband staat, zoodat door dit Raads besluit de Kermis onveranderd wordt behouden. De „Vereeniging tegen Bedelarij," die zich op lofwaardige wijze van hare moeielijke taak kwijt, heeft weder een onzer bekende Schiedamsche typen van de straat verwijderd. „Koos de Mier" (Jacobs C. Woensdregt) is eergisteren naar Wagenborgen overgebracht en al daar in het „Huis van barmhartigheid" opgenomen. Wij willen hopen dat nu ook spoe dig „Gekke Giel" en „de Schuddebol" een plaats zullen krijgen, dan zullen ook die straatfiguren niet meer aanlei ding geven tot de ergerlijke tooneeltjes, waarin onze straatjeugd gewoonlijk de hoofdrol speelt. Omtrent „Baron Wout" en „Mouse- line Kee" vernamén wij onlangs, dat zij liet in hun nieuw verblijf te Grave vrij goed maken; de laatste klaagde alleen, dat zij geen suiker in de koffie kreeg, die zij dus vroeger wel gewoon scheen in haar kopje „troost" te gebruiken. Haar men ons meldt, zal de Heder- landsche Werklieden vereeniging te Brus sel ook op het aanstaande Vakcongres te Rotterdam vertegenwoordigd zijn. Zeer waarschijnlijk zal de onvermoeide President, de zeereerw. he< r Yan Winkel, die nog onlangs te Amsterdam met veel bijval de sociale kwestie heeft behan deld, ook op het congres het woord voeren, in plaats van den beroemden architect Cuijpers, die, gelijk wij reeds mededeelden, wegens een langdurige buitenlandsche reis zal verhinderd zijn, (2>.) De firma S. E. Cohen is voor het pand, dat van haar aan de Kipstraat afbrandde, verzekerd voorf 47,000, waar onder begrepen f 32000, voor den inboedel. Leofeest te Delft. II. Slot De tweede avond der feestviering van Delfts Katholieken, ter eere van 's Pausen gouden bisschops-jubilé, werd met niet minder opgewektheid gevierd dan de eerste. De bovenzaal der Lees- vereeniging was meer dan gevuld, en precies ten 8 uur weerklonken de sta tige accoorden der „Hulde aan Z. II. Leo XIII," van W. H. van Besouwen door de feestzaal. Hadat de laatste klan ken van dit prachtig toonwerk waren weggestorven, en de zang aldus in mach tige accoorden den lof van het Lumen in Codo had bezongen, betrad de feest redenaar van dezen avond, de hoogeerw. pastoor mgr M. J. A. Lans, den katheder, eveneens om Leo's lof te verkonden. Daar behoort moed toe, ongeveer aldus begon spr., om in eene vergadering als deze, op te treden als feestredenaar om den glorie van den roemrijk regeeren- Paus Leo XIII te bezingen. Immers is de stof daartoe onuitputtelijk, en bieden Leo's groote daden, de majesteit van zijn persoon een zoo rijken voorraad stof, dat het moeilijk valt daaruit een greep te doen. Maar van den anderen kant is dit glorieus feest, zóo hoog, zóo treffend voor het katholiek hart, maar vooral voor het katholiek pries- terhart, dat het een voorrecht mag hee- ten van des Pausen glorie te spreken. Yervolgens schetste spr. in breede trekken het program van Rome's be lagers. „Een vrij Italië," was de leus der machthebbenden dezer aarde, en den Paus het „Vaticaan met een tuin." Alles werd in het werk gesteld om dit plan verwezenlijkt te zien. Satan vond overal zijne trawanten om tot dit plan mede te werken het geld van Engeland, de verraderlijke politiek van Keizer Hapo- leon III. Wat vermochten de zwakke weermiddelen die de Paus tegenover deze aardsche machten stellen kon Wat vermocht de hulp van Oostenrijksche soldaten, wat de zelfopoffering derzou- aven.waaronder Heerlands edelste zonen Immers niets. En zoo was dan einde lijk dat program afgespeeld, Rome viel den vijand in handen. Pius IX stond daar machteloos, verslagen, alleen Zijn vorstenmantel in flardeu gescheurd, zijn scepter op den grond geworpen, of beter nog, evenals Gods Zoon had men hem voor scepter een riet-staf in de hand gegeven, voor zijn koninklijk purper een spotkleed, voor zijn koningskroon een krans van doornen in de plaats gesteld. Hu, zoo juichten zijne vijanden, nu zou zijn invloed wel gefnuikt zijn, en de val van zijn koningschap zal al spoedig door den val van zijn priester schap worden gevolgd. Hu was Italië van dat gehate juk bevrijd, nu zou Italië gelukkiger, beter, grooter worden. Onder deze omstandigheden nog, over kwam der katholieke wereld een smar telijk verlies. Den 7en Februari 1878 klonk de ti-eurmare over de katholieke wereld Pius IX is gestorven, gestorven, verstoken van zijn koninklijke macht, gestorven als govangene. Een ademloos wee volgde op dien jammerkreet. Wat nu? Men wist het niet, men was ver slagen. Maar daar weerklonk het woord, dat meer dan koninklijke macht ver raadde: ï'u es Petrus! En op het oogen- blik, dat alles reddeloos scheen verloren, en de wereld in vertwijfeling uitriep: Heer behoed ons, wij vergaanop dat oogenblik weerklonk die hemelscho stem: „Wat vreest gij kleinmoedigcn De Paus is herleefd in Leo XIII. Heen, de geestelijke macht van den H. Stoel is niet overwonnen, zijn stralenglans niet verdoofd. Sinds dat tijdstip zijn nu niet meer dan 15 jaren verloopen. Mateloos zwak was Christus' stedehouder, toen Hij den Apostolischen zetel beklom. Hij be schikte niet over den betooverenden invloed, dien Pius' naam alleen reeds deed ontstaan. Pius IX had door zijne goedheid, zijne aantrekkelijke persoon aller harten tot zich getrokken----- nu nog de geesten naar Rome, en de zede lijke macht der wereld zou in Rome haar zetel hebben. En dit heeft Leo XIII gewrocht. Ha die 15 jaren, nu de Paus zijn jubelfeest viert, wordt overal de roem van Leo XIII verkondigd, en een stroom van geloovigen trekt naar Rome, maar ook ongeloovigen, ja zelfs vorsten zenden hunne gezanten om hunne offer gaven aan 's Pausen voeten neer te leggen, om hunne hulde te bieden aan den verheven Priester niet aan den Vorst. Hog dezer dagen zien wij Duitsch- lands machtigen Keizer opgaan naai den zwakken Leo, hoewel 's Keizers Credo machtig veel verschilt van het Credo der Katholieke Kerk. Maar Duitsch- lands Keizer voelt zich gedrongen den zwakken grijsaard op te zoeken, en meer dan een uur zich met hem te onderhouden, omdat de macht van den grooten Duitschen Keizer moet wor den gesteund door de zedelijke macht des Pausen. En dit alles geschiedt in het „Vati caan met een tuin!" dat straks te klein zal zijn om de feestgaven van de gan- sche katholieke wereld te bevatten. En hoe is de figuur des Pausen in die 15 jaren zoo groot gewor den Hiet door talrijke legerscharen weid de Paus wereld veroveraar, zooals een Alexander de Groote, eenHapoleonl. De Paus is wereldveroveraar gewor den, opgesloten in het Vaticaan, in da gevangenis die hij niet kan verlaten, „öf wel als koning, öf als eerlooze." Met levendige trekken schetste spr. vervolgens het beeld van dien grooten wereldveroveraar. Hij heeft overwonnen, de wereld ligt aan zijne voeten. Welk een triomf van de zedelijke macht des Pausen. Welk een triomftocht vormt die ontzaglijke rij van pelgrims, van de machtigsten dezer aarde, die optrekken naar Rome, om den zwakken grijsaard hun eerbiedige hulde te brenge.n Spr. vergeleek dien triomftocht met andere b. v. den intocht der Duif,sellers te Parijs, den intocht van Victor Emmanuel te Hapels, met Garibaldi aan zijn zijde in een rijtuig gezeten. Het Vaticaan met een tuin Welk oen zedelijke kracht gaat er uit van dit stipje der wereld, waartegen nochthans die gansche wereld eerbiedig opziet. Welk een vreugde bezielt ons Katho lieken, over deze leiding van Gods Voor zienigheid Het nageslacht zal slechts deze roem rijke getuigenis, kunnen afleggen Toen de wereld geen andere wetten eerbie digde dan die van het stof, het stof verheerlijkte als laatste doel van den raensch, in éen woord de mensc'i het stof -Heen huldigde, toen is gebleken dat alle stoffelijke krachten onbestand waren tegen de zedelijke kracht van het Pausdom. Alleen zijn zedelijke macht heeft het koningschap verworven over de Katholieke Kerk niet alleen, maar ook over de onkatholieke wereld Was de schoone rede van den ge vierden spr.meermalen door applaus onderbroken, nu hij den katheder verliet barstte er een storm van bijvalsbetuigingen los, die nog niet verstomd was toen het koor alreeds de eerste tonen van de Paus- Cantate van Verhulst deed hooren. Uitstekend werd ook dit nummer door het koor ten gehoore gebracht. Aangrijpend schoon wordt de strijd tusschen duisternis en licht in dit toon werk weergegeven. Hoe grootsch klin ken die toonen waarin het licht lang zamerhand do duisternis overwint en blijde jubelt het kwartet daarna De nacht is verdwenen, De morgen verwon, Langs hemel en aarde Heerscht stralend de zon Alleluja Maar na dien jubeltoon stijgt een danklied ten hemel, een gebed, dat in het diepst des harten zijn oorsprong vindt, en majestueus klinken de breede, machtige klanken van den baryton- solist „Wat zijt gij groot, gij Koning van den tijd, enz. Maar wij vreezen de ruimte, voor dit verslag, bestemd te overschrijden, zoo wij al het schoone van dii n verheven zang wilden schetsen. Laten wij dus besluiten met een blik op de fraaie groepen, waarmede de can tate „De Kerk der Nederlanden en het Pausschap" werd opgeluisterd. Ook hier slechts woorden van lof voor de uitstekende opvatting en de welbestu deerde standen. De Christus-figuur vooral werd zeer schoon weergegeven. De schoonste der groepen was o. i. de opwekking van Jaïrus'dochtertje, waarin de verschillende figuren door de sober heid van het geheel en door den don keren fond uitstekend tot haar recht kwamen. De cantate werd door het koor ook verdienstelijk gezongen; mej. Ahsmann zong de sopraan-solo zeer goed. Zoo heeft het geheel dus een indruk te weeg gebracht, zooals dit bij do verheven gebeurtenis, die daarmede werd herdacht, past, en Delfts Katho lieken hebben getoond hunne beste krachten beschikbaar te stellen, wan neer het geldt de glorie van den groo ten Paus, van onzen grooten Leo XIII, te verkonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2