BURGERLIJKE STAND, Cargalijsten. Handelsberichten. Keulen. Hamb. fende gelaatsuitdrukking en onberispe lijke proportie, als door oordeelkun dige polychromie. Boven het tabernakel verheft zich een slank torentje, waaronder de Zalig maker aan het Kruis benevens Alalia en Joannes worden opgemerkt, terwijl ook aan beide zijden Int altaar door een torentje wordt bekroond. Het geheel is in overeenstemming met* de kerk gebouwd in den stijl, die den overgang vormt van Romaansch op Gothiek, en tot in de kleinste bij zonderheden is op de eigenaardigheden van dien stijl gelet. Het altaar, dat een rijken indruk maakt en door zijn gouden glans prach tig uitkomt tegen het wit der muren, is vervaardigd in de ateliers der firma Te Poel en Stoltefus, waarmede gezegd is, dat het aan alle eischen van kerke lijke kunst- en kunstnijverheid voldoet. Kaar de Javalode verneemt, heeft de koning van Siam den wensch te ken nen gegeven, om onze koloniën met een bezoek te vereeren. De gouv.-gen. moet aan Z. M. echter beleefd hebben in overweging gegeven. om het bezoek uit te stellen tot na het vertrek van aartshertog Frans Ferdinand van Oos tenrijk. Men vermoedt, dat de komst van den Oosterschen vorst heel wat meer drukte zal geven dan die van den jachtlievenden en overigens alle festiviteiten versmadenden Oostenrijk- schen erfprins. De heer J. Heemskerk, landbouwer te Hazerswoude, wil onder de landbou wers een adresbeweging op touw zetten, om van de Regeering te verkrijgen heffing van invoerrechten van vet en van de surrogaten, waarvan de marga rine- of kunstboter gefabriceerd wordt, om zoodoende aan de concurrentie van de kunstboter met natuurboter een einde te maken. Door de ansjovisvisschers zijn te Hoorn 200,000 ansjovis aangebracht. Het be looft dit jaar weder een goede vangst te kunnen worden, wijl het goede soort is wat gevangen wordt. Sedert eenige dagen wordt langs de Heldersche kust zoowel als hij Wierin- gen veel geep gevangen, in 't belang der visschers zelfs te veel. Dagelijks worden duizenden stuks geep aangevoerd, waardoor de prijs, welke andere jaren in het laatst van April gewoonlijk f 4 a f 5 per tal is, zoo schrikbarend terug loopt dat er voor de visschers op deze wijze aan het geeptrekken geen droog brood te verdienen is. Een partij geep, Vrijdag van Wieringen te Nieuwediep aangebracht, werd verkocht voor 30 en 40 cent per tal (200 stuks). In tegenwoordigheid van niemand, zoo wordt uit Gorinchem geschreven, is 1 Mei de Keulsclie vaart (van Vrees wijk tot de Merwede) geopend. Een sloepboot en een schip maakten dade lijk van de gelegenheid gebruik waar schijnlijk om de eerste te zijn. Van de sluizen wapperde de driekleur, maar overigens merkte men in Gorinchem niets van het voltooide werk, dat jaren lang geduurd en millioenan gekost heeft. Maandag-avond omstreeks 10 uur heeft nabij de spoorweghalte Seppe onder Hoeven een brutale poging tot moord plaats gehad. Zekere G. Jonge neelen werd onderweg plotseling aan- heoE'en e" ,ne^ een mes 0Ter ^e" wonden°'la 'm £esnec'en en gestoken. De gevaarUiv 1 J" toegebracht., zijn levens Sacramêi zoo^at hem de laatste li.H. is in ar.-osV ,z'-in toegediend. De dader te z ja, daa'r je^e.SaCilijnt f van den dader' l 6 vroe£ere bernmde °u gaan trouwen. Bij de eergisteren te i. a aanbesteding van het^t^an' e n watertoren met hoogrej^ waren 23 inschrijvingsbiljetten j ko! men. Minste inschrijver is de heer C. Ter Horst te Zwolle, voor"49,400, aan wien het werk is gegund. Door verkeerden wisselsfand ontspoor de gisteren middag te Lage Zwaluwe een goederentrein. Er hadden geene per soonlijke ongelukken bij plaats, en ook is de stoffelijke schade niet groot. De reizigers uit 's-Bosch moesten overstap pen; de treinen uit Breda en Rozendaal konden over verkeerd spoor juist pas- seeren. Daar de machine zelve uit liet spoor was, zal de opruiming niet zoo heel vlug gaan. Men hoopte echter gisteren avond gereed te zijn. Een 80-tal arbeiders van de stroostof- papierfabriek te Ommelanderwijk (gem. Veendam) zijn bedankt. Binnen eenige dagen zullen er nog meer ontslagen worden. De fabriek zal naar alle waar schijnlijkheid tijdelijk stilstaan. Op het oogenblik is er geen stroo meer te krij gen de groote voorraad is vóór veer tien dagen verbrand. Terwijl de socialisten met muziek, ruiters en vaandels zich in optocht naar Hengeloo begaven om hunne betooging te houden voor den achturigen arbeids dag, spoedde zich Zondag-ochtend een dichte menigte katholieke arbeiders naar het station, om den twee pelgrims-afge vaardigden naar Rome nog een hartelijk vaarwel toe te roepen. Het contrast kon moeielijk grooter zijn De vreugde en geestdrift waren groot en uitten zich in luide hoera's voor den Paus der Werk lieden, de R. K. arbeidersbeweging en de beide pelgrims. Van de vereenigingen te Utrecht, Zwolle, Deventer, Almeloo, Hengeloo en Borne en de afdeelingen van den R.K. Twentschen Fabriekarbeidersbond waren in de laatste dagen nog warme adhaesie betuigingen ingekomen, zoodat deze mannen niet enkel voor Enschedé, maar voor al de genoemde vereenigingen als vertegenwoordigers mogen optreden en namens en voor allen den apostolischen zegen zullen vragen. Aan de justitie te Roermond is, in zake den moord te Echterbosch, mede- deeling gedaan dat een persoon, over eenkomende met het signalement van den moordenaar, nog Dinsdag on de plaats, waar Anna H. gevonden is, zou geweest zijn. Ook is er nog een strop ter plaatse gevonden, met bloed bevlekt. Opnieuw is naar een en ander een onderzoek ingesteld. De hoed, aan de Maas gevonden, is herkend door de famillie van den moor denaar, doch daar hij reeds Maandag gevonden is, kan het zijn, dat die hoed daar neergelegd is om de justitie op het dwaalspoor te brengen. Men schrijft uit Maastricht: Evenals de dag is ook de avond hier betrekkelijk rustig voorbijgegaan. Wel was er tusschen 8 en 9 uur 's avonds veel volk op de been om de socialis tische betooging te zien, doch tot rust verstoring kwam het niet. Trouwens justitie en politie hadden de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. Zoo o. a. was de brigade maréchaussée met man schappen der omliggende brigades ver sterkt en waren de militairen in de kazernes geconsigneerd. De burgemees ter, de officier van justitie, de majoor en de kapitein der marechaussées waren ter plaatse, waar de wandeltocht der socialen zou beginnen, tegenwoordig. Zooals echter is gezegd, liep alles kalm en bedaard af. Ook in het lokaal, waai de meeting werd gehouden, is de rust niet verstoord geworden. De Nederl. Pelgrimstocht naar Rome. Men schrijft uit Milaan, Maandag avond 1 Mei, aan het Centrum Ik heb vandaag al wel tienmaal be proefd u van een en ander per brief kaart kennis te geven, maar kon het maar niet verder brengen dan een halve kaart, t Was een reizen en trekken van belang. Geen andere verpoozing dan haastig wat te gebruiken. In tusschen heerscht er onder de pelgrems eene uit stekende stemming, alhoewel er een paar kleine hindernissen voorkwamen. Tus schen Antwerpen en Brussel dreigde een der wagenassen in brand te loopen. De sterke rook, die met geweld onder dien wagen uitkwam, maakte machinist en conducteur daarop attent. Er was een 20 minuten noodig, om dat ongeval to verhelpen. Omdat er te Brussel geen tijd zou zijn, om volgens het voorgeschreven plan aan liet station een souper te nemen, werd dab te Schaerbeek in vliegende haast in de waggons toegedeeld brood jes met vleesch en een halve flesch goe den wijn. Door den grooten spoed zijn wel enkele toeristen over 't hoofd ge zien, maar men had toch genoeg en deelde broederlijk. Onder Metz kregen we in den hollen nacht door het breken van een remket ting, wel een schokje waardoor enkele toeristen onverwachts tegen elkaar stoot ten, maar overigens niet het minste let sel bekwamen. De herstelling van den ketting gaf weer een groot kwartier oponthoud. In Bazel, waar het diner gebruikt is, hebben een heer en dame waarschijnlijk wat al te lang gepeuzeld, ze zijn althans niet met hun extra-trein medegegaan. Men hoopt ze te Milaan weer in het gezelschap te krijgen. Eene andere dame had bij het haastig instappen in een verkeerden coupé plaats genomen, zoo dat haar echtgenoot ook al vreesde, dat zij achtergebleven was. Na een rond vraag in den trein kwam de dame on der levendig gejuich weer terecht. Niettegenstaande het comité al het mogelijke gedaan heeft en voortdurend doet, wil het wel eens gebeuren, dat alles niet precies klokslag marcheert. Dat is trouwens bij zulk een samen gestelde, lange reis niet te verwachten we kwamen twee uur later te Milaan aan, dan het comité had voorgesteld. Onder den prachtigsten zonneglans zijn we het bekende schoone Zwitserland per spoor en boot doorgestoomd. De pel grims waren een en al bewondering. Wat een opwekkende en opgewekte bedrijvigheid, als de 285 dames en hee- ren hier en daar in een half uur tijds onder gezellige kout een uitstekend ont bijt of diner verorberden, en het comité nog tijd wist te vinden, het noodige te regelen. Na het avondmaal te Milaan gingen vele pelgrims nog een half uur de schoone en levendige stad bij haar schitterend avondlicht beschouwen. Geen spoor van Meiwoelingen wordt men er gewaar. GEBOREN 2 Mei. Gerritje, dochter van A. van der Most en H. van Bart, Nieuwe West Frankelandsche laan. Aaltje, dochter van K. van Geest en A. Buitelaar, Nieuwe West Frankeland sche laan. - 3. Gesina MariaHenrica, dochter van G. H. Westhuis en H. A. 0. Schuurmans, Noordvest. Hendricus, Nicolaas Dingeman, zoon van E. van Stijn en G. E. C. van Oorschot, Zijl straat. Adriana Johanna Fiorina, dochter van J. Stahlie en B. Borkus, Markt. OVERLEDEN 3 Mei. Cornelia Maria Liduina Lourens, oud 1 maand, 's-Gravelandsche polder. Zeilschip Irbia, kapt. C. Ottmann, van Windau, 5700 hectoliter Gerst. Laatste Berichten. llare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes zijn gisteren-avond in goeden welstand te Ludwigsburg aan gekomen. Aan het station der Wur- temburgsche residentie werden de Ne- derlandschej Vorstinnen luisterrijk ont vangen. Te barer begroeting waren daar aanwezig Hunne Majesteiten de Koning en deKoningin van Wurtemberg en hun ne dochter, prinses Pauline, benevens de Vorst en de Vorstin van Bentheim, met- talrijk gevolg. Eene groote en feeste lijk gestemde menigte bewoog zich in de straten der stad. Velen droegen oranje-cocardes en strikjes op de borst.. De Nederlandsche Vorstinnen namen met Haar gevolg intrek in bet konink lijk slot. De Koninklijke Wurtemburg- sche familie bewoont de villa JFurientvaKl. Zondag aanstaande des ochtends half elf zal op plechtige wijze de kerkelijke aanneming van de vijftien-jarige prinses Pauline van Wurtemberg, nicht van onze Koningin-Regentes, worden gevierd in de Garnizoenskerk. (V. E. Ct.) BEURS TE SCHIEDAM, 4 Mei Moutwijn f9--. Verhandeld f 87/89. Stemming: zeer vast Spobi.ing. Yereeniging f0.60. 3 Mei Berlijn.(Rogge, Mei/Juni Juni/Juli Sept.jOct. (M.) Spiritus Mei/Juni 1 Aug./ Sept. Rogge dadelijk. per Juni Meell2Merk.l.md. 12 Juni Rogge, loop. md. Juni j Spirit. Mei/Juni Juli/Aug. 1893. 139.— 145^50 36.70 37.70 15.75 14.85 46.10 46.60 14.40 14.40 25.25 24.50 2 Mei 0.511 4 Mei 139. 145.50 36.70 37.70 15.75 14.85 46.60 46.75 14.40 14.50 24.125 25.25 3 Mei. 0.52 NKw-York. Maïs Amsterdam. 3 Mei. Rogge op lev. vaster; per Mei f138, 137, 138; per Oct. f135; 134; Aangezegd 125, totaal deze maand 475 last. 4 Mei. Rogge op lev. iets hooger per Mei f137, 138, 139, 140, 139 per Oct. f134, 135. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 3 Mei 1.68 M. 4 Mei 1.66 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per telegraaf. Londen kort f 1211 j/2 Disc. 3 pOt. Parijs - 48.10 21/2 Antwerp. - 47.921/i 2V WEEKMARKT TE DELFT 4 Mei. Op do markt van heden waran dt» prijzen als volgtvatte koaien le kwal. f190 A 235, dito 2da kwal. f130 a 162 kalfkoeien le kwal. f 170 a 220 dito 2e kwal. f 120 a 154vaarkoaien, le f 140 a 180, dito 2de kwal. f 76 a 125; vette kalveren le. kwal. f70 a 84, dito 2de kwal. f 46 a 55 vette schapen le. kwal f 14 a 26, dito 2de kwal.a lamschapen le kwal. f 25 a 34, 2de kwal; f- a vette lammeren f a wei- lammeren f 3 a 10; magere varkens f 27, a 47; biggen f8 a 15 nuchtere kal veren f 3 a 13; paarden f 45 a 90;stieren f 40 a 100 ossen fa rund vleesch 54, 60 a 67c., vet kalfsvleesch 85, 95, al05 c., schapevleesch 40, 60 a o., alles per kilo. Ter graanmarkt van heden gedaan Zeeuwsche en Overmaasscha tarwe, f5,25 a 7,,Westlandsche roode ris dito f 6,25a f 6,75, nieuwe Zeeuwsche en O ver- maassche tarwe f af Zeeuw sche en Overmaassche rogge fa f ,--- nieuwe dito f 4,50 a f5,25, wintergeist f3,75 a f4,25, zoraergerst f3,75ai4,25. chevalier dito f 5,a 5,75, zware haver f 4,a f 4,50, lichte dito f3.25 a 3,75, groene «rwten f8,a 9,masting 16,2" a f7,paarde- boonen 5.25 a f6,25, duiveuboonen f 6.25 a 7.25, bruine boonen f 7.a 8,50, witte boonen f 6,a 7,50,koolzaad f 8.75 a 9.75, buicenl. hennepzaad f7.50 a 8. kanariezaad f 14.a f 16. Met uitzondering van koolzaad en haver, welke ongeveer 2.5 c. hooger waren, konden overige artikelen slechts vorige prijzen bedingen, en was de om zet gering. De prijzen der boter waren heden le kwaliteit f58, goede f44, mindere 136 per i/k vat van 40 icilo. Aanvoer pot. 776/8 en 113/16 vaten, wegende te zamen 16650 kilogram. 12

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3