Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau Jxoogstraat 317. 16ae Jaarg. Zaterdag 6 Mei 1893. No. 4580. ALGEMEEN OVERZICHT- De Witte Wolf. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD wmm PRIJS DER ADVERTENTIÊN: De kansen van de Duitsche Legerwet. Naak hst Fhansch van Paül Féval. NIEUWE S Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. f 1.50 - 2.— - 0.05 IIIIIIIIIIIIIHUIIIIIIII Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 5 Mei '93. Nadat de Duitsche Keizer in zijne residentie Potsdam was teruggekeerd en persoonlijk zijn invloed bij de beslissing der gewichtige Leger vraag deed gelden, wisselden de kansen van het Legeront- wèrp van uur tot uur. Nog werd in dekringen derlvij ksdagsleden geredeneerd over Caprivi's verklaring, dat de Be geering bij eventueele ontbinding van het Parlement zich niet meer door het com- joroww-voorstel-Huene gebonden zou ach ten, toen Caprivi gisteren-raiddag onder groote beweging in den Rijksdag ver klaarde, dat hij de eergisteren afgelegde verklaring in zoover moest wijzigen, dat, mocht het tot ontbinding van den Rijks dag komen, het compromis- voorstel van Von Huene de verkiezingsleuze der re geering zoude zijn. De verklaring aldus door Caprivi afgelegd, is blijkbaar een gevolg van een langdurig onderhoud, dat gisteren tusschen den Keizer en den Kanselier plaats had. Ook onder het groote publiek werd zeer afwiselend over de kansen van het Legerontwerp gesproken. Terwijl het gisteren-middag nog heette, dat de ver werping van het ontwerp «n ontbinding van den Rijksdag vaststonden, werd er in het begin van den avond over de kansen weer gunstiger geoordeeld, naar men beweerde, omdat de door Caprivi afgelegde verklaring, dat de door den heer Hueue voorgestelde schikking voor de Regeering het verkiezingsparool zal zijn, in verscheidene kiesdistricten, welke thans Duitsch-vrijzinnigen afgevaardigd hebben, gunstig voor do regeering zou zijn. Dientengevolge moet onder een deel der Duitsch-vrijzinnige partij de stemming weer neiging tot omdraaien hebben. Ook in den boezem der cen trumpartij wordt opnieuw geagiteerd om althans nog enkele stemmen te winnen, of om althans een groot aantal harer leden, die thans nog weifelen, over te halen zicli bij de stemming te onthou den. Wat er omtrent heftige tooneelen in de Centrumsvergadering van eergis terenavond en een kras optreden van graaf Ballestrem gemeld werd, blijkt ge heel bezijden de waarheid te zijn, daar graaf Ballestrem zelfs niet eens tegen woordig was, en de vergadering dooi den vice-president graaf Conrad-Preysing werd gepresideerd. Gisteren-avond gaven de rijkskanselier en de minister van eeredienst parlementaire soupers, voor welke verscheidene afgevaardigden geooodigd waren, en waarbij ook de Keizer verschijnen zou. Door het per soonlijk optreden van dezen laatste zouden wellicht nog een aantal stemmen gewonnen worden. De Keizer legt ten aanzien van het legerontwerp eene groote belangstelling aan den dag. Dins dag-nacht heeft hij daarover zeer lang met Caprivi gesproken. Alles bijeenge nomen is het zeker, dat het lot van het legerontwerp slechts van enkele stem men afhangt. De stad Keulen prijkte eergisteren in vroolijken vlaggentooi ter gelegenheid van het dubbele jubilee van den kar dinaal-aartsbisschop mgr. Krementz. Twaalf bisschoppen en abten, honderden van priesters en tal van deputaties uit geheel Rijnland, vergezelden gisteren- ochtend in feestelijken optocht den kar dinaal naar den Dom, waar Z. D. Hw. de pontificale Mis celebreerde. Mgr. Korum, bisschop van Trier, hield de feestrede. In den namiddag kwamen deputaties der stad, der provincie, van den Rijnschen adel en tal van steden, hare gelukwenschen aanbieden. Het weder was regenachtig, doch de toevloed van vreemdelingen desniettemin groot. In den Senaat te Brussel werd eer gisteren besloten het wetsontwerp-De Coninck, strekkende tot verscherping der strafbepalingen op het duel, in over weging te nemen en het voorstel naar 100) Toen werd het stil. witte'1 ';lan van hoo=e gestalte, in een gelaat a'"!vracht gekleed en wiens bleek overvloedhr' vochtig was, als ware het kamer bin ®et water besproeid, kwam de bed, voor hett1mereikte met éen sprong het grond lag. Didier nog altijd op den üp het gezicht van witte haren tot on en ï"an' wlens .lange ondervond Didier een v?»» ®c1hottders afhlngen' haalde malen streek hu 1^de,ou,troermg- Her" voorhoofd, ala wilde innermgen wakker roepen. viogen De man, die daar onbewegelijk voor hem stond, was zichtbaar aan hevige onrust ten prooi Geruimen tijd dacht Didier na. Het was een moeitevol werk. zweetdroppelen parelden op zijn bleek geworden gelaat. Eindelijk scheen hem eensklaps alles duide lijk te worden. Een vurige blos bedekte zijn gelaat en bijna onwillekeurig opende hij den mond om een naam uit te spreken. Jean Blanc. Verrukt sloeg Pelo Rouan zijn handen in elkaar. Hij herinnert zich mijn naam riep hij uit, met tranen in de oogenmijn waren uaamArme, jonge heerHij herinnert zich mijner! Ja, zeide de kapitein, ik herinner mij uen nog vele andere zaken. Een wereld van herinneringen overstelpt mij. Ik bedroog mij gisteren niet, toen ik de kamer dacht te herkennen, die mij werd aangewezen. Het was vroeger de uwe. OGode zij dank, dat Hij niet heeft toegestaan, dat de oude stam ook den laatsten zijner takken verloor. Den hemel zij dank voor de vreugde, waarvan mijn arm hart overvloeit! Er ontstond een oogenblik stilte. De kapi tein raadpleegde zijn herinneringen. Marie lachte, weende en dankte Onze Lieve Vrouw van Mi-Forêt. Jean Blanc, met de baud zijn jongen meesters in de zijne, genoot, in stilte het geluk, dat zfjn geheele ziel vervulde. Na eenige minuten richtte Jean Blanc zich op. Zijn wenkbrauwen waren licht gefronsd. Z\jn gelaat drukte een ernstig besluit uit. eene commissie te verzenden. Namens de overige radicale afgevaardigden van Brussel verklaarde de beer Feron in eene algemeene vergadering van de Union liberals, dat de Uiteiste Linker zijde voor het meervoudig kiesrecht had gestemd, omdat zij die maatregel als meer democratisch beschouwde dan het zuivere eu eenvoudige algemeen stem recht. Yoor een nieuwe kieswetbervor- ming wilde hij niet werken in de toekomst zal blijken, dat hij zijn plicht tegenover de democratie vervuld had. Vele redenaars zeiden, dat zij aan de trouw van Féron niet twijfelden, maar dat de beweging van het zuivere en eenvoudige algemeen stemrecht volge houden moet worden. Lorand, de hoofd- x-edacteur van de lieforme besti'eed deze zienswijze. De verdere bespi-eking werd daarop twee weken verdaagd. Op een vergadering van de nationaux indé- pendants werd besloten der Regeering, der radicale partij en een deel der Rechterzijde dank te betuigen voor het aannemen van het voorstel-Nyssens. De vergadering verklaarde zich ten gunste van de verplichte stemming en van de vertegenwoordiging der minderheden bij alle verkiezingen. De ministerraad te Parijs heeft zich gisteren bezig gehouden met de begroo ting voor 1894. DeRegeei'ing zal tracli- ten de begrooting samen te stellen op denzelfden grondslag, als dit loopende jaar, waardoor de begrooting zoo spoe dig mogelijk zou kunnen worden aan genomen. De ministers van oorlog en marine zijn uitgenoodigd te onderzoekon, welke bezuinigingen er nog gemaakt kunnen worden de hervorming der be lasting op de dranken zal in liet be- grootingsontwerp worden opgenomen. In' het Lagerhuis te Londen heeft gisteren de heer Buxton verklaard op dit oogenblik niet in de gelegenheid te zijn conclusion mode te deelen, aan genomen in de confei-entie tusschen den heer Loch en president Kruger met En nu, Georges Treml, zeide liij, gü zijt Bretagner en van edelen bloede; gij behoort de geheele erfenis uws vaders terug te er langen adeldom en rijkdom Jean Blauc behoefde geen jaiigwjjlige uit leggingen te doen aan zijn jongen meester, die reeds het grootste gedeelte van zijn ge schiedenis kende, zooals hij die gehoord had uit den mond van den armen Jnde, en die niet vermoedde, dat er eenig verband kon bestaan tusschen hem, Didier, en Georges Treml, den vertegenwoordiger eener rijke en machtige familie. De omstandigheden vormen de menschep, zegt men. Dit spreekwoord is in zekeren zin waar, en schijnt ons een lofspraak op de mensch- lieid toe. Wie zal willen beweren, dat een zoon van edelen huize, door eerlooze handelingen van alles beroofd, en de natuurlijke beschermer van een geheele bevolking, niet anders moet handelen dan de krijgsman wiens eenige aard- sche zorg moet zijn dapper te vechten Georges Treml wordende, voelde Didier in zijn hart een hem tot nu toe onbekenden ernst ontstaan. Hij begreep wat zijn naam en de nagedachtenis zijner voorvaderen van hem vorderden. Ik ga naar La Tremlay, zeide, hijik wil M. De Vaunoy spreken. Alvorens afscheid te nemen van Jean Blano, drukte de kapitein hem de hand. betrekking tot Swaziland maar de grondslagen voor eene toekomstige rege ling zijn vastgesteld en er is alle reden om te gelooven, dat er eene definitieve schikking tot stand zal komen welke heide partijen bevredigt. Geen rege ling, welke de inboorlingen van Swazi land bindt, zal worden gemaakt zonder hunne toestemming, en Engeland zal aan eene dergelijke regeling zijne goed keuring niet hechten zonder de volle zekerheid te hebben, dat de rechten des Swazi's gehandhaafd en beschermd worden. Welke overeenkomst er ook met de Transvaal worde getroffen, de onafhankelijkheid van Tongoland zal gewaarborgd blijven, en op den voor grond zal steeds blijven staan, dat de positie der Delagoa-baai dezelfde moet blijven als zij tlians is. Naar uit New-York wordt bericht, treedt heden de wet tot uitsluiting der Chineezen in de Vereenigde Staten in werking. Volgens deze wet moeten alle ingezetenen van eene plaats worden ambtelijk ingeschreven op straffe van gevangenisstraf. Tot dusver laten zich van de 100.000 Chineezen in de Ver eenigde Staten slechts weinigen zich inschrijven. De Chineesche regeering betwist de geldigheid der wet en heeft de zaak voor de opperste rechtbank te Washington gebracht. Bij de opening van hot congres te Rio de Janeiro heeft de president der Braziliaansche republiek aankondiging gedaan van spoedige uitvoering van groote werken, toeneming der immigra tie, uitbreiding der sporen en der ge meenschapsmiddelen te water Hij voegde er hij, dat financiën verbeteren en zeide in de handhaving des vredes vertrou wen te stellen. Een telegram uit Havanna brengt de tijding, dat de opstandelingen op Cuba, de gebroeder Santorius onder hen begrepen, in den omtrek van Holgnin zich overgegeven hebben. Het geslacht der Treml's moet inderdaad een edel geslacht zijn, zeide hij, en ik hen er trotsch op, dat zijn bloed in mijn aderen vloeit. Het kan geen onbeduidende familie zijn, die zulke dienaren heeft. Jeau Blanc, mijn vriend, ik dank u. Jude heeft beter gedaan dan ik, ant woordde de albino zedig; Jude is voor u ge storven, de brave man. Hij verdiende dat, mijnheer Georgeshij had u zoo lief! Arme Jude mompelde Didier, hfj bezat een trouw, zuiver hart. Hjj was Bretagner! viel Jeau Blanc hem in de rede. Maar, heer, gij zult moeten vergeten, dat gij de Fransche uniform hebt gedragen. Het gebeente uws grootvaders ver bleekt ginds en zou tegen u opstaan, indien uw degen ten dienste van den Koning van Frankrijk bleef! De kapitein antwoordde niet. Hij nam zijn hoed en maakte zich gereed om te ver trekken. Op den drempel stond Mariezij leunde tegen den muurhaar glimlach was verdwenen. Treurige gedachten vervulden haar geest. Zij had zich zelve de vraag gesteld, wat de dochter van den kolenbrander kon zijn voor den erfgenaam der Treml's. Wordt vervolgd.;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1