Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Schiedam, 5 Mei 1893. De Raad dezer gemeente zal Dinsdag 9 Mei a. s., des namiddags ten kwar tier vóór twee uur, in openbare zitting vergaderen ter behandeling van de vol gende onderwerpen. Ingekomen stukken. Ontwerp- reglement voor de kolenmeters-wegers, Ontwerp-strafverordeningen, betrek king hebbende op de openbare reinheid en gezondheid. En verdere voorstel len en mededeelingen. Bij Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn ingekomen de volgende verzoeken le van de Directie van den Stoomkorenmolen „De Draak", om vergunning tot uitbreiding van dien molen, staande aan de No irdvest alhier, wijk F no. 359, kadaster sectie A nos. 972 en 998, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van hoogstens 180 ind. paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 62 Ma. ter vervanging van het bestaande stoom werktuig met ketel; 2°. van A. van W oer kom omver gunning tot oprichting van een broodbakker ij in het pand aan den Oostsingel alhier, wijk A no. 169'1, kadas ter sectie I no. 863. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen het toestaan van die ver zoeken zal op Donderdag den 18n Mei aanst., des namiddags ten 2 ure ten Raadhuize worden gegeven. Daartoe uitgenoodigd brachten wij een bezoek aan de Tentoonstelling van Kunstnijverheid (antiek en modern) schilder- en teekenwerk enz., die a. s. Zondag in Musis Sacrum zal wor den geopend en gehouden vanwege het Departement Schiedam der Mij. tot bevordering van Rij verheid. Zoo er hier ter stede ooit eene ten toonstelling in dit genre gehouden is, die voor den vakman een rijk veld ter onderzoeking biedt, dan is het wel deze. Hier toch wordt den smid, den meubelmaker, den bouwkundige, den schilder gelegenheid geboden zijn ken nis t6 verrijken met de uitgezochtste voortbrengselen van verschillende kunst nijverheid. Geheele portefeuilles liggen ter zijner beschikking, die hij geheel op zijn gemak kan doorbladeren, en zelfs schttsen daaruit overnemen. Wat ons verder de expositie te aan schouwen geeft is een gedeelte der rijke verzameling van het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem. Vele voorwer pen zijn daar, vervaardigd door de leerlingen der School voor Kunstnijver heid te Haarlem, en waarlijk, de vak man, die zijne practische kennis toetst aan de hier geëxposeerde voorwerpen zal daardoor zijn kennis aanmerkelijk ver meerderen. Wat de antieke kunst betreft, de rijkste voorwerpen van houtsneekunst, kunstsmeewerk, drijfwerk, enz. zijn geëxposeerd Laten wij een vluchtigen blik wer pen op deze rijke verzameling. Daar zien wij een Oud-Perzisch spiegelblad, dat een meesterstuk van inlegkunst mag worden genoemd, een bakje, oogen- schijnlijk van weinig waarde, maar dat men uit een gansch ander oogpunt be schouwt, als men ziet dat het geheel met gouddraad is ingelegd. Een proeve van de verschillende wijze van houtversiering zal den deskundige van overgroot belang zijn. Daar zien wij ook een roset, genomen uit het klank bord van den predikstoel uit de kerk te Dordrecht, een juweeltje van hout sneekunst. Verder verschillende proeven van oud smeed-ijzerwerk en graveerwerk. Zeldzaam fraai zijn verschillende voor werpen van oud-Perzische, Arabische en Britsch-Indische kunstnijverheid. Men weet waarlijk niet wat meer te bewon deren, de rijkheid van bewerking, tot in de kleinste bijzonderheden doorgezet, of wel het geduld en de volharding waar mede deze fraaie voorwerpen moeten zijn bewerkt. Opmerkelijk is het zeker, en ook dui delijk te zien, dat de bewerking der verschillende metalen rijker wordt, naar mate men meer oostelijk komt, zoo b.v. zijn de voortbrengselen van Britsch- Indische kunst rijker nog bewerkt dan die der Peizische. Om nog enkele bijzon der fraaie voorwerpen te noemen, wijzen wij op een Perzische vaas en een pauw, beide geheel a jour bewerkt, de laatste geheel bezet met blauwe pareltjes, een blad van een Evangelieboek, verschil lende altaarborden, allen met gedreven figuren, bekers, kandelaars, juweelkist jes, enz. Ten slotte werpen wij nog een blik op het geëxposeerde schilderwerk fresco's, friesen, paneelen, stillevens, enz., die een denkbeeld kunnen vormen van het de gelijk onderwijs en de uitstekende lei ding waarvan de leerlingen der School van Kunstnijverheid genieten. Ha dit alles zal het wel overbodig zijn tot een veelvuldig bezoek aan deze hoogst nuttige expositie aan te sporen. Voor werklieden bevat zij een schat van zaken, die hun van hoog belang zijn, terwijl ook voor den leek daar zoo veel schoons te genieten valt, dat de uurtjes, op die tentoonstelling doorge bracht, hem ongetwijfeld veel genot zul len schenken. Het onderzoek van de verlofgangers der militie te land zal te Schiedam ge schieden voor de lichtingen 1887, 1888, 1889, 1890, 1891 en 1892, op Dinsdag 20 Juni aanst., des morgens ten 9y2 ure. Aan het voorgeschreven onderzoek behooren deel te nemen al de voorga- schreven verlofgangers der militie te land, die vóór den lsten April 11. in het genot gesteld zijn van onbepaald verlof, on geacht de lichting waartoe zij behooren. Alleen zijn hiervan uitgezonderd de verlofgangers, die in de maand Juni e. k. in werkelijken dienst moeten komen. Ook de gehuwde verlofgangers moeten ter inspectie opkomen. De Staatscourant bevat de door Ged. Staten van Zuid-Holland vastgestelde lijst der hoogstaangeslagenen in deze provincie, verkiesbaar tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Aan gezien volgens de laatstgehouden tien jarige volkstelling de bevolking dezer provincie 949.641 inwoners bedraagt, zijn er 633 personen op de lijst ge bracht, waaronder de volgende onzer stadger.ooteD met het achter hunne na men gevoegde bedrag, n.l. de heeren G. J. Bertels f 908.41, C. A. Beukers f758.715, J. T. Beukers f777.895, W. A. Beukers f 1039.45s, C. Broeksmit f 1395.62, C. A. van der Burg f 627.68, A. van Buijsen f865.04, A. Daalmeijer f 834.27, A. Dirkzwager 844.905, mr. A. K. J. van der Drift f1166.045, H. R. M. A. van Gent f 1068.69, J. L. Gouka f738.555, G. M. Ham f632.855, J. M. Honnerlage Grete f 862.93s, M. L. Honnerlage Grete f599.415, T. P. Jan sen f 1096.725, M. Kranen f 815.845, P. M. J. A. Lagerweij f 624.55, J. Loo- puyt f973.765, S. A. Maas f865.85, T. C. Melchers f 1124.89, P. J. Meijer J.Dz. f 904.385, A. C. A. Nolet f 663.89, J. J. G. Nolet f 1149.45, J. H. Ris Hz. f1000.745, C. J. P. van der Schalk f911.485, J. M. van der Schalk f2234.93, G. P. Scheffers f639.995, J. T. J. Siemes f606.265. J. Tak 1200.61*, W. F. Tak f847,27) dr. C. J. Vaillant f726.36, J. van der Velden Pz. f 993.44, L. Vrij land f 1235.25, J. T.Wittkampf f1955.66, W. A. J. Wittkampf f 1138.835, C. J. Wouterlood f 64ffi71, J. J. Zoetmulder f793.34. De hoogste aanslag is die vanA.N, J. M. haron van Brienen van de Groote Lindt, te Wassenaar, n.l. t 8397.365, en de laagste die van den heer P. Boeze- meijer, te Rotterdam, f567.25. Vóór den 15n Mei a.s. kunnen be zwaren tegen deze lijst bij Gedeputeerde Staten worden ingediend. In de plaats van den ambtenaar Sonne veldt, die met 1 Mei naar Schie dam is overgeplaatst; is te Roel of-Arends veen als zoodanig benoemd de heer Loeff, van Winterswijk. Naar men aan de V. H. Ct. mede deelt, hoeft de heer mr. 0. J. A. Bichon van IJselmonde zijn ontslag genomen als dijkgraaf van den polder Oost-IJsel- monde, en wel wegens h»t niet aanne men van een voorstel van den dijkgraaf om den Oostdijk te verzwaren. Te Maassluis is het loggerschip „Drie Gezusters" bij het binnenloopon in de haven door den sterken stroom uit den koers geraakt en met zooveel vaart tegen het remmingswerk der haven aan gekomen, dat dit aanmerkelijke schade kreeg en de voorsteven van het schip geheel is vaneengespleten. De schade beloopt ongeveer 1000. Gelukkig werd niemand gekwetst. VLAARDIKGEK. Door de beman ningvan den loggerFlevol,schipper D. van ^anten, zijn zes schipbreukelingen gered van een in de Noordzee in zinkenden toestand verkeerend Duitsch schip en alhier aangebracht. Verleden Maandag had een werkman aan den spoorweg alhier het onge luk met zijn pink tusschen de buffers van rangeerende wagens te geraken, waardoor deze vinger werd afgeklemd. DELFT. Uithoofde van den Hemel vaartsdag zal de gewone weekmarkt in plaats van op a. s. Donderdag 11 Mei op lOn Mei plaats hebben. Jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1892. P.S. Ingevolge besluit der vergadering van het bestuur met de commissie uit de deelheb bers is de uitdeeling over 1892 vastgesteld op f2500,of 5% over het gefourneerde ka pitaal, terwijl f700.is overgebracht op de reservekas, die dus bedraagt f20700.--. De uitdeeling ad f25.per aandeel wordt uitbetaald ten kantore der maatschappij, op het door aandeelhouders geteekende dividend bewijs no. 17. De Tweede Kamer der Staten-Gene raal is ter openbare vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag den 16en Mei, te 33/4 uren. De Voorzitter stelt zicli voor, over eenkomstig zijn reeds medegedeelde voornemen, aan de Kamer in overweging te geven op Woensdag, 17 Mei, des namiddags te 11/2 ure, een aanvang te maken met de behandeling van het wetsontwerp tot heffing eener belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten. Te elf uren zullen dien dag de afdee- lingen vergaderen, tot onderzoek der vol gende wetsontwerpen beheer en ver antwoording der geldmiddelen van Suri name en Curagao en wijziging der Regee- rings-reglementen voor die koloniën wijziging van de West-Indische Regee- ringsregjementen verhooging der Indi sche begrooting over 1893, .voor den aanleg var. een spoorweg van Malang naar Blitarverhooging der Indische begrooting voor 1893 kredieten ten laste der Indische begrooting voor 1893 verhooging van Hoofdstuk I der Begroo ting van uitgaven van Ned. Indie voor 1893afschaffing van het registratie recht op aanstellingen en akten van beëediging van ambtenaren wijziging der wet van 9 Mei 1890 betrekkelijk de kanselarij-leges bepalingen op de fabrieks- en handelsmerken wijziging en verhooging van Hoofdstuk III der Staatsbegrooting voor 1893 wijziging en aanvulling der wet van 25 Mei 1880 tot instelling eener Rijkspost spaarbank onteigening van een spoor weg ter verbinding van spoorwegstations te Rotterdam en onteigening voor de normaliseering der Nieuwe Maas boven Rotterdam. Op nader aan te kondigen plaatsen, dagen en uren zullen de inspecteurs der registratie en domeinen zitting houden tot het geven van inlichtingen aan allen, die met-de vermogensbelastingen temaken hebben. Naar de V. Haarl. Ct. vernsemt, zal Zijn Doorl. Hoogw. Mgr. P. M. Snic kers, Aartsbisschop van Utrecht a. s. Zondag vergezeld door de zeeree rw. heeren v. d. Wetering, pastoor te Hil versum, en dr. A. C. Schaepman, secre taris van Z. D. Hoogw., zich naar Rome begeren, ten einde de Nederlandsehe pelgrims aan Z. H. den Paus voor te stellen. Kaar aanleiding van verzoeken van onderofficieren, bestemd voor het leger in Oost-Indië, om gehuwd naar die ko lonie te mogen vertrekken, is door den minister van koloniën, op nader ont vangen advies van de militaire autori teiten aldaar, ter kennis gebracht, dat de uitzending naar Indië van gehuwde onderofficieren, die bestemd zijn om in de gelederen te dienen, door het leger bestuur aldaar niet wenschelijk wordt geacht. In de joagste vergadering van het Hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, werd naar de Volksvriend bericht de deelneming aan het in Augustus te houden IVe Internationaal Congres, inzonderheid van den kant dei- leden dezer Vereeniging, als bijzon der wenschelijk aanbevolen. Zij laat namelijk nog veel te wenschen over, en dit zou naar buitsn en tegenover de bewijzen van sympathie van andere zijden, waarin deze onderneming zich verheugen mag, de Nederlandsehe Ver eeniging niet in een gunstig licht doen uitkomen. Er werd besloten voor dit doel alsnog zooveel mogelijk wakker te schudden. Het Eerelid des Hoofdbe- stuurs, tevens voorzitter van het con gres, mr. J. Heemskerk Az., drong hierop met nadruk aan. Naar het Dagblad verneemt, zal J. Ol den hof, van de boerderij van H. M. de Koningin in het park Het Loo, op pen sioen werden gesteld en worden ver vangen door den landbouwer wiens vrouw indertijd de min was van H. M. de Koningin. Deze vrouw ontvangt daar voor nog steeds de meest ondubbelzinni ge bewijzen van waardeering. Door den „kolonel" van het Leger des Heils W. Elwin Oliphant wordt in de Oorlogskreet medegedeeld, dat „de Gene raal" besloten heeft, dat alle officieren en soldaten van het Leger des Heils eenen dag van gehed en vasten zullen doorbrengen en dat die dag in Neder land zal gehouden worden op Vrijdag, 12 Mei a. s. IX. j. Assurantie. De Verzekering-Maatschappij Schiedam werk te dit jaar met succès. Balans der maatschap pij op 31 December 1891 P 03 03 jji cd oS «D o -rJ h 01 i <v H (fl Q ai 09 O O .a O <7V 1 1 1 1 1 co ïo L®J 1 1 1 vH ▼H 00)6 O O iO 00 CM O CO O OiOOO) CD OCOri CO D— tH (M »o O tH iOO)tHO» co uD COHiMH CD lO «4H 1 1 i i i i «W ^Ph 0 '-2 0 U o-g 3 ja s g 2 Mo O WHf fi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2