BURGERLIJKE STAND. Post- en Telegrafie. Rechtszaken. GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. De heer dr. W. Burk, vroeger leeraar aan de kon. H. B. S. te Apeldoorn, laatstelijk onder-directeur van 's rijks plantentuin te Buitenzorg, is benoemd tot raad adviseur voor koffie aangelegen heden in Indië. Thans is de volledige overeenstem ming tusschen de Kon in gin-liegen tes, het rijk en het gemeentebestuur van Den Haag verkregen omtrent het dem pen van de sloot aan de Prinsessewal aldaar langs den tuin van het Konink lijk Paleis. Een muur met hekwerk zal de grens scheiding uitmaken tusschen het te dem pen gedeelte en den tuin. Ter rechter zijde van de trambaan zal dus weldra een nieuwe weg voor voetgangers loopen. Naar het Handelsblad meldt zal, zoo er zich geen bijzondere omstandigheden voordoen, door het Neder landsck Werk liedenverbond vermoedelijk omtreeks halt Juni een algemeene bijeenkomst in het belang der uitbreiding van het kies recht worden gehouden te 's-Gravenhage in Diligentiawaarheen alle vereemgin- gen, behalve sociaal-democratische, zul len worden uitgenoodigd afgevaardigden te zenden. Patrimonium en de 11. K. F olks- lond zijn tot medewerking uitgenoodigd. De Voorzitters dier Bonden hebben in een conferentie zich ten gunste daarvan verklaard; vooral ran de zijde van Patrimonium bestaat de kans van me dewerking. Tot commissie van voorbe reiding werden benoemd de heeren B. H. Heldt, Th. De Rot en J. Siebenlist. Door een commissie te Leiden worden pogingen aangewend om gelden bijeen te brengen, ten einde een gebouw aan te koopen in de Wijk, waar het groot ste gedeelte van de fabrieksbevolking woont, met het doel daar eene Zondags school te stichten. Nadat men allerwegen bedenkingen had ingebracht tegen het door de Leid- sche notarissen genomen besluit om het tarief van verkoopingen van roerend goed te laten zooals het was, hebben zij thans besloten om 1 pCt. minder te heffen. Door de dames T. Van Kampen Doesburg, W. Drucker, Th. P. B. Schoolt- Haver, C. M. BeyllonsePeyra, J. F. E. Van DuivenbodeZeiss, A. Rot Blees en D. G. Stokvis is aan ver scheiden als vooruitstrevend bekend staande mannen en vrouwen in den lande een circulaire verzonden, waarin medewerking wordt gevraagd tot het oprichten van een vereeniging, welke zich ten doel stelt om, evenals enkele vereenigingen in Engeland, zich te beijveren voor het kiesrecht der vrouw. Met nadruk wijzen de dames er echter op, dat zij volstrekt niet bedoelen zeiven het plan ten uitvoer te leggen, doch slechts bij vorming van een comité als lid wenschen toe te treden. In de laatste weken hoort men te Breda van allerlei nachtelijke diefstallen. Nu eens wordt hier, dan weder daar ingebroken, en hoewel nog geen zaken van groote waarde ontvreemd worden, is het toch zaak voor de burgerij, dat zij deu gen, vensters, klapramen enz. goedsluite, wunt alles wat de inbrekers voor de hand komt nemen ze, natuurlijk, mee. Ook over de vondst van de 112 stuks tafelzilver, of liever compositie, in de oopschans doen allerlei verhalen de londe. Zoo verhaalt men dat ze uit 'fe Flora te Ginnoken zouden zijn ont- commandt0'Wijl d® wakkere briga(le' chausséa Van be koninklijke maré- een viella|a°htmeester Blokdijk, reeds hebber. Tot ,Vdachten zou genoteerd niets geleid hebb^tie m°6t 6cl'tCr n°g ie lil burg zijn deze week gevallen Goirke. z,elite aohLjnt i'j.t.'r geen kwaadaardiger aard te zijn, daal de meeste lijders herstellen. Een inwoner der gemeente Dinteloord, die onlangs te Breda de begrafenis van zijn aldaar aan pokken overleden zoon heeft bijgewoond, is insgelijks door die ziekte aangetast. Men schrijft ons uit Maastricht Onder de vele oude instellingen die men hier aantreft, behoort ook het huis der XII Apostelen, waarvan heden (3 Mei) de 400jarige stichting wordt herdacht. De stichter, Lambrecht van Middelhoven, bestemde dit huis tot ver pleging van 12 inwoners dezer stad, die minstens 60 jaar oud, niet in hun onder houd kunnen voorzien. Hij verlangde, dat deze stichting nooit eene geestelijke zoude worden, noch onderworpen zou zijn aan eenig geestelijk bestuur. Zij wordt daarom nog heden, volgens den wil van den erflater, beheerd door zijne bloed verwanten, waartoe ook behoort de oud-minister jhr. Ruys van Beeren- broek. (X. P. Ct.) Naar men verneemt, bestaat bij den Katholieken Volksbond te Arnhem het plan tot het stichten van een eigen gebouw. Reeds moet men in onderhan deling getreden zijn met den eigenaar van een groot gebouw in het midden van de stad. De aardappelen worden te Steenber gen met den dag goedkooper. Voor 70 cents per mud voor beste jammen kan men gereedelijk slagen. Vele landbouwers hebben nog honderden mudden in kui len zitten en kunnen geen afnemers vinden. Uit Franekerzijn, doortusschenkomst der Kamer van Arbeid aldaar, eenige jonge lieden vertrokken naar Maassluis, ten einde op de haringvloot geplaatst te worden. De bevolking van Friesland gaat ach teruit. Op 1 Januari 1893 telde de pro vincie 175,380 mannelijke en 168,916 vrouwelijke, totaal 336,296] inwoners, tegen 176,311 mannelijke en 169,131 vrouwelijke, totaal 336,422, op 1 Ja nuari 1892. De bevolking nam dus toe met 69 mannelijke, doch verminderde met 215 vrouwelijke, zoodat een totale vermindering van 146 inwoners gecon- constateerd moet worden. De directeur van het postkantoor te Rotterdam vestigt de aandacht der be langhebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar New-York (via Amsterdam), door middel van het stoomschip Dubbeldam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 7 dezer, des voor middags te 4.35 uren spoortijd (4.55 uren stadstijd). De wijze van verzending behoort duidelijk óp het adres ver meld te worden. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot di recteur van het postkantoor te Makkum de heer G. C Franken, eerste klerk van het postkantoor alhier en tot di recteur van het telegraafkantoor te Ylaardingen de heer Hoekwater, thans te Tilburg. Voor de arrondissements-rechtbank te Rotterdam stonden deze week terecht A. B. brandersknecht te Schiedam, wegens straatschenderij. Toen de agent van politie A. Goudswaard hem des wege wilde arresteeren, verzette hij zich daarentegen en sloeg hij Goudswaard zoodanig op het hoofd, dat diens helm op den grond rolde. Eisch 10 dagen ge vangenis. Het gerechtshof te Arnhem heeft, met vernietiging van het vonnis der arrond. rechtbank te Tiel, de vordering tot heffing van krijtende of varkenstiend aan den vorst van Benthem, lieer der heerlijk heid Batenburg, toegewezen. Na droogte. Zie! o zie! De droppels vallen! HoorHet ruischt in 't droge gras ZieDe bloemen drinken allen Hoor! Hoe spuit het op den plas! Welkom, lang verwachte regen Stort u op de velden uit, Drenk de bosschen met uw zegen, Laaf het dorstig heidtkruid. Breng verfrisschend, tintiend leven, Prikkel met uw kus de blaan, Wekt het zangkoor in de dreven, Laat de nachtegalen slaan Dat alom Natuur nü blinke In haar volle lentepracht En alom het danklied klinke Voor den zegen, dien gij bracht! (V. v. d. D.) T. K. Eene interessante nieuwigheid op het gebied van personenvervoer zal eerst daags in België ingevoerd worden. Naast de tot dusverre gebruikelijke spoorweg kaarten zullen er nu namelijk ook uitge geven worden, welke het recht geven, om alle treinen in geheel België ge durende 8 en 14 dagen te gebruiken. Zulk een abonnement zal voor 7 dagen lste klasse 30, 2de klasse 22.50 en 3de klasse 15 franc kosten. Voor 14 dagen zullen overeenkomstige prijzen vastgesteld worden. De Duitsche rijkskanselier heeft de regeeringen der Duitsche staten mede gedeeld, dat de cholera, volgens bij de Duitsche regeering ingekomen ambts berichten, zich in Frankrijk ten noor den en ten zuiden van Lorient voort durend uitbreidt. Dientengevolge wordt aangedrongen op scherp sanitair toe zicht op de schepen, komende uit de havens aan de Fransche noord- en west kust, tusschen Lorient en Havre en tusschen Lorient en St. Nazaire, wan neer die schepen in Duitsche havens binnenloopen. Keizer Wilhelm te Rome. Onder de vele geestige verzinsels en anecdoten, die naar aanleiding van keizer Wilhelms bezoek aan Rome do ronde doen, is de volgende niet on aardig Toen koning Humbert op zekeren avond, na afloop van de een of andere feestelijkheid, nog laat met zijn gast zat te praten in het Quirinaal, kwam de keizer eensklaps op het denk beeld - het was 's nachts één uur om het garnizoen van Rome te laten alarmeeren. Koning Humbert deed ver geefs zijn best om zijn bondgenoot aan het verstand te brengen, dat men te Rome niet gesteld was op zulke Prui sische aardigheden. Zijn argumenten hielpen echter niet, en ten einde raad, wendde de koning zich in het Itali- aaDSch tot de koningin om hem uit de verlegenheid te helpen. De koningin had er dadelijk iets op gevonden. „Heeft uwe majesteit er wel aan gedacht, dat de kazerne der ber- saglieri naast het Vaticaan is, en dat de Paus door het nachtelijk alarm zeer zou schrikken Dit wilde de keizer natuurlijk niet, en hij liet dus zijn denk beeld varen. GEBOREN 2 Mei. Gerritje, dochter van A. van der Most en H. van Bart, Nieuwe West Frankelandsche laan. - - Aaltje, dochter van C. van Geest en A. Buitelaar, Nieuwe West Frankeland sche laan. 3. Gesina Maria Henrica, dochter van G. II. Westhuis en 11. A. 0. Schuurmans, Noordvest. Henricus Nicolaas Dingeman, zoon van E. van Stijn en G. E. C. van Oorschot, Zijl straat. -- Adriana Johanna Fiorina, dochter van J. Stahlie en B. Borkus, Markt. Jacob, zoon van W. den Held en C. Blok, Doelhofje. Johanna, dochter van B. van Woerkom en 0. C. II. Schwagermann, Singel. - 4. Hendrica dochter van H. Gommel en A. de Vogel, Grofbaan. Wilhelmina dochter, ran P. Smoor en E. C. Stegman, Raam. ONDERTROUWD; 4. Mei. J. J. Graven en W, Westerink. J. Ko ïing en P. Hofmeester. P. van der Ent en P. A. Stofferinus. - M. Folst en J. M. Zijdemans. L. Leendert en M. W. van der Klink. H. van dei- Mark en E. Mak P. van der Kraan en O, Eijgendaal. J. Moonen enF.Singel. G. II. Schilfer en C. van Meel. Laatste Berichten. In de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad werd door het Openbaar Ministerie conclusie genomen in zake de vordering van de naamlooze vennoot schap stearine-kaarsenfabriek Apollote Schiedam, tegen den burgemeester dier gemeente tot terugbetaling van plaat selijke directe belasting, welke onver schuldigd betaald zou zijn, omdat vol gens art. 245 der gemeentewet geen fictieve personen als naamlooze ven nootschappen in de plaatselijke di recte belastiugen mogen worden aan geslagen. Adv.-gen. Van Maanen achtte het incidenteel cassatieberoep van den verweerder ongegrond, doch het princi paal beroep gegrond en concludeerde daarom tot vernietiging van het arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage en dat de Hooge Raad, doende wat het hof had behooren te doen, de oorspronke lijke vordering alsnog zal toewijzen. Uitspraak 7 Juni. Heden-namiddag even voor éen uur brak op de vliering der branderij van de heeren P. Boezemeijer Co. aan de Voorhaven te Delftshaven, een felle brand uit. Men denkt dat de brand is ontstaan dooi het vallen van een vonk in eene roetaanlading. Aanvankelijk liet de brand zich vrij ernstig aanzien, maar door het flink optreden der brand weer, was het vuur te twee uur onge veer gebluscht. De branderij was tegen brandschade verzekerd. Door een der naar Rotterdam terugkeerende spuiten werden aan den Nieuwen Binnenweg twee jongens overreden en ernstig ge kwetst. BEURS TE SCHIEDAM, 5 Mei 1893. Moutwijn* f9--. Verhandeld: f83/4 7/8. Stemming: onveranderd Spoeling. Vereeniging f0.80. 4 Mei 5 Mei Rogge, Mui Juni 139.143. Juni/Juli Sept.jOct. 145.50 149.25 Spiritus Mei Juni 36.70 37. Aug./Sept. 37.70 38. Rogge dadelijk. 15.75 15.75 per Juni 14.85 14.85 Meell2Merk.l.md46.60 47.30 12 Juni 46.75 47.80 Parijs. Rogge, loop. md. 14.40 14.75 Juni 14.50, 15.— Spirit. Mei/Juni 24.125j 24.— Hainl). Juli/Aug. 25.25] 25.25 3 Mei 4 Mei. New-York. Maïs 0.52 0.521/8 4 Mei. Rogge op lev. iets hooger per Mei f137, 138, 139, 140,139 per Oct. f134, 135. 5 Mei. Rogge op lev. willig; per Mei vóór 1 uur f138, 139, 140, 141, 140; later fill, 142; per Oct. f137, 138, 139, 140, 139. Totaal aangezegd 475 last. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 4 Mei 1.66 M. 5 Mei 1.66 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per telegraaf. Londen kort f 12.1lV2 Disc. 3 pCt. Parijs - 48.10 21/2 Antwerp. -47.921/s 21/» AuSTEli DAM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3