Dagblad voor Schiedam en Omstreken. DE ST. JOZEFSSCHOLEN. bureau ^oogstraat 317. 16de Jaarg. Zondag 7 Mei 1893. Eerste Blad. No. 4581 4 4 PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht Tan den inhoud dezer courant ia verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. #1 #5- dankbare jubeltoon stijgt op uit tallooze harten, nu ^'wij het in plechtig feestgetij mogen herdenken, hoe vóór 25 jaren de scholen geopend werden, waaraan honderden onzer stad- genooten met de noodzakelijke wetenschap voor het maatschappelijk leven, het onontbeerlijk onderricht voor het hoogere zieleleven genoten hebben. Vijf-en-twintig jaren gingen voorbij sedert het eerste drietal Broeders van Maria's Onbevlekte Ontvangenis zich in onze stad vertoonde, sedert de eerste leerlingen den drempel ovevschreden van de school, gewijd aan den Grooten W erkman van Nazareth, die de eerste schreden van het heiligste der Kinderen, het Toonbeeld aller kleinen heeft geleid. Wat had het een kracht, een moeite gekost het zoo ver te brengen! Jaren lang reeds mocht het katholieke Schiedam, dank zij de vaderlijke zorgen van den onvergetelijken pastoor V. A. van Ewijk, zich in het bezit van katholieke zustersscholen verheugen, maar de mannelijke jeugd kou van die scholen slechts zóólang gebruik maken als het leeren spelen bleef, zoodra het met het aanleeren der noodzakelijke kundigheden ernst begon te worden, moest zij in de openbare neutrale scholen een onderkomen vinden. Zoolang die openbare scholen het gods dienstig cachet behielden, dat haar ook na de wet van 1857 nog langen tijd eigen bleef, vonden velen minder bezwaar hunne kinderen am die scholen toe te vertrouwen; maar sedert de godsdienst al meer en meer uit het schoolonderricht gebannen werd, en sommige onderwijzers, onder het moderne regime gevormd, vaak van eene eigenaardige opvatting der neutraliteit blijk gaven, deed zich de wenschelijkheid van katholieke jongensscholen in hoogere mate gevoelen. De gedachtenis van den onvergetelijken pastoor P. J. van Leeuwen is met de herdenking van de stichting dier scholen onafscheidelijk verbonden. In den stalenkrans die ons geestesoog om de beeltenis van dien eerbiedwaardigen priester ziet schitteren, vertoont zich het stichtingsteit dier scholen in ongekenden glans. Het zal hem zeker ter eeuwige glorie strekken, dat hij, na kerk en parochie onder bezwarende omstandigheden te hebben gesticht, met eene volharding die zijne stadgenooten verbaasde, de oprichting van een katholieke jongensschool bleef nastreven. Daartoe reisde hij her haalde malen naar Maastricht, en toen hij eindelijk van den Al- gemeenen Overste der Broeders van Maria's Onbevlekte Ontvange nis de toezegging van eenige weinige Broeders-onderwijzers had ont vangen, vond hij in het R. K. Parochiaal Armbestuur een krach- tigen steun en werd weldra de overeenkomst tusschen dat Schie- damschc Armbestuur en do Maastrichtsche Congregatie door den hoogw. Bisschoo bekrachtigd, waarbij den Eerw. Broeders van Maastricht, Schiedam als arbeidsveld werd aangewezen. De bouw van woonhuis en scholen was daarna het werk van een spanne tijds en in de Meimaand van 1868 konden de Maastrichtsche Broe ders in den refter vereenigd, uit den mond van den Eerw. Algem, perste vernemen, dat hij „een paar Broeders naar het Jeneverland ,ad gezonden." Dit is het heuglijk feit, dat wij thans in plechtig teestgetij gaan herdenken. De komst van die weinige Broeders was iedam te" zegen zij opende den ingang tot een nieuw tijdperk, ^aar!n de mannelijke jeugd onder de zorgvolle hoede van de Eerw. 'oeders-Onderwijzers van Maastricht, in waarheid opgeleid werd A tot alle christelijke en maatschappelijke deugden. Zij bracht de nieuwe aera waarin de katholieke jongelingschap van Schiedam niet alleen verzadigd werd met de kennis der menschelijke weten schappen noodig voor het burgerlijk en maatschappelijk leven, maar ook gevoed en versterkt met de hoogere wetenschappen van den godsdienst, die hun den weg ten hemel, ter eeuwige bestemming moest wijzen. Wat moet er niet zijn omgegaan in het hart van geeste lijken en geloovigen, toen op dien gedenkwaardigen dag voor het begin van den heerlijken Meimaand van 1868 de plechtige inzege ning van het woonhuis en de scholen der Eerw. Broeders plaats had Vele Katholieken dezer stad zullen het zich nog herinneren, hoe pastoor Van Leeuwen z. g. onder de plechtige Hoogdienst, die door wijlen deken Bongaerts in de O. L. Vrouw Visitatie- kerk; werd 'opgedragen, zijne parochianen en stadgenooten geluk wenschte met het bezit der nieuwe school. In gevoelvolle bewoor dingen drukte hij openlijk zijn dank uit voor do edele offervaar digheid waarmede allen geholpen hadden om dit groote werk tot stand te brengen. Gewis hebben zij die het voorrecht hadden bij de plechtige inzegening tegenwoordig te zijn, in hun geheugen bewaard het profetisch woord dat door den hoogeerw. heer Bon gaerts bij de plechtige inzegening der nieuwe scholen tot de aan wezige geestelijkheid der beide parochiën en de belangstellende geloovigen werd gericht„De Katholieken van Schiedam, alom bekend door hunne vrijgevigheid, hebben weder een schoon, nut tig en heilzaam werk tot stand gebracht, en ofschoon er reeds veel goeds door hen is verricht geworden, zal er nog veel door hen gedaan worden. Ja, Mijne Heeren, met donzelfden ijver waai- mede gij dit sckoone werk voor eenige maanden begonnen zijt, zult gij voor zijne uitbreiding en bloei voortgaan en het uwe milddadigheid niet ontzeggen." Dit schoone woord is op de meest voldoende wijze bewaarheid geworden. De Katholieken van Schiedam hebben het werk door hen zoo roemvol begonnen, niet onvoltooid gelaten. De scholen hebben zich steeds uitgebreid. Het getal Broeders en leerlingen is steeds toegenomun. Maar baarde die uitbreiding het volijverig schoolbestuur soms bange zorgen, hun vertrouwen op de milddadigheid van Schiedams Kalholieken werd niet beschaamd. Steeds konden zij aan de talrijke aanvragen tot opname, vooral der arme kinderen, voldoen. Het voegt ons niet, hier zelfs maar een kort overzicht te geven van hetgeen in de annalen der St. Jozefsseholen gedurende den loop van 25 jaren is opgeteekend. De voor- en onspoed-, het lief en leed in zoo tal van jaren ondervonden, ze zijn uitnemend geschetst in het aantrekkelijk werkje, dat nog lang na de Mei feesten van '93 de gedachtenis aan het jóilveien leest dei St. Jo zefsseholen zal bewaren on in menige particuliere boekerij eene eereplaats zal innemen. Maar wat wij wel kunnen en mogen ver melden, zijn de zegenrijke resultaten, die het degelijk onderwijs der Eerw. Broeders voor tal hunner oud-leerlingen heeft opgele verd. Hoe velen hunner, die thans in gewichtige, maatschappe lijke betrekkingen zijn geplaatst, of zich nog voor het vervullen van eervolle ambten in de burgerlijke samenleving voorbereiden, danken hun tijdelijke welvaart, de eervolle plaats die zij in de maatschappij innemen, aan het degelijk onderwijs der Eerw. Broe- m NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT iiiMmiiiiiiiinfi'ii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1