GEMENGD NIEUWS. Het antwoord der Regeering op het Kamerverslag betreffende de regeling van het kiesrecht zal waarschijnlijk tegen Pinksteren worden ingezonden. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofddistrict Gouda zal plaats hebben op Dinsdag 30 Mei e. k. en d« herstemming, zoo noodig op Dinsdag 13 Juni e. k. Door het bedanken van jhr. Boreel van Hogelanden voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer zou, naar men verneemt, van liberale zijde ernstig in aanmerking komen de heer C. K. Boer, burgemeester van Assendelft. Bij een bezoek aan de markt teVil- lette zeide de Fransche minister van landbouw, dat de tegenwoordige om standigheden niet toelaten het verbod van den invoer van runderen over de Belgische grens te herroepen, en wel met het oog op den gezondheidstoestand van het uit België en Holland komend vee. Uit Genua wordt aan het Centrum omtrent de reis der Nederlandsche pel grims naar Rome het volgende geschreven: 't Is haast onmogelijk de pelgrims op het papier hij te houden. Op het spoor gaat het niet, aan de halte is geen tijd en omdat men op de plaatsen van sn- kele uren oponthoud éen twee uur te laat aankomt, blijft daarvoor weinig tijd over. Ons bezoek te Turijn aan de groote stichting van Don Bosco, waarin 2000 arme jongens door priesters en broeders tot degelijke mannen in d< maatschappij worden opgeleid, was zeer treffend. Wij werden begroet door een flink fanfare korps. In de kerk yan deze reusachtige stichting werd door mgr. Leyten in pon tificaal de zegen met het Allerheiligste gegeven, nadat door een koor van 400 knapen de schoonste vierstemmige kerk muziek was uitgevoerd. Het geheel maakte een grootschen indruk. Dins dag-nacht ten éen uur zijn wij te Genua aangekomen. Uit Rome wordt aan De Tijd geseind, dat de Nederlandsche pelgrims daar gisteren-nacht allen in welstand zijn aan gekomen. In het 3e jaarverslag der vereeniging onder de zinspreuk: „Moed, Beleid en Trouw" wordt met dankbaarheid mel ding gemaakt van een gift, groot f 1000, van H. M. de Koningin. Leger en Yloot, zoowel hier te lande als in Indië, zullen daardoor opnieuw overtuigd wor den van de belangstelling Harer Maje steiten, en voor onze ridders der Mili taire Willemsorde is het weder een bewijs hoe door onze geliefde Koningin steeds op hunne belangen wordt gelet. De pogingen om ridders der Militaire Willemsorde aan eene hun passende be trekking te helpen, stuiten aan de eene zijde af dikwijls op mindeie geschikt heid der ridders hetzij ten gevolge van hoogen leeftijd, minder goede ge zondheid of gemis aan gunstige aanbe velingen aan de andere zijde op vaak hooge eischen in verhand met weinig loon, waarbij blijkbaar wel eens door de werkgevers gespeculeerd wordt op de inkomsten, die de betrokkenen door pensioen en ridder-soldij genieten. De financiën verkeeren in niet on- gunstigen toestand. Op 1 Januari bleef in kas f3412.42. Wil de vereeniging echter haar nut tigen werkkring uitbreiden, dan is meer dere toeneming der geldmiddelen zeer gewenscht. Aan den heer Biezeveld, ingenieur te 's-Gravenhage, is door het gemeentebe stuur van Hellevoetsluis opgedragen, een plan te maken voor den aansjag eener duinwaterleiding aldaar reeds zijn door gemelden heer de noodige opnemin gen in loco gddaan. Woensdag 11. wachtte prof. S. S. Ro- senstein te Leiden eene eigenaardige verrassing. 's Morgens werd hem namens de stu denten een prachtige bouquet thuisbe zorgd, en toen hij op college kwam, werd hem namens de semi-artsen, die in grooten getale opgekomen waren, een groote lauwerkrans overhandigd. Dit alles was ter eere van den dag, waarop hij vóór 20 jaren het profes soraat aan de Leidsche Universiteit aanvaardde. Prof. Rosenstein had den dag stil zwijgend willen doen voorbijgaan, doch de medische studenten hebben dezen tot een waardiger» feestdag gemaakt. In de kantoren van den heer J. P. Nord Thomson, Spuistraat 236-238 te Amsterdam, welke 's nachts onbewoond zijn, is gisteren-nacht ingebroken en leelijk huisgehouden. Door het openschuiven van een raam in de wachtkamer wisten de inbrekers door het bedienden-kantoor naar het chefs kantoor te komen, dat zich op de eerste verdieping bevindt, en waar inen zich, door het breken van een ruit bo ven de deur, toegang verschafte. Yer- der vond men verscheiden deuren en lessenaars opengebroken en verwrongen, eenige goederen vernield, en slechts onbeduidende dingen vermist, terwijl de brandkast onaangeroerd is gebleven, waaruit derhalve niets ontvreemd is. De politie doet onderzoek. In de Engelschesteeg te Amsterdam is eergisteren-namiddag door de politie aangehouden een Duitscher, kleermaker van beroep, oud 32 jaar, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan den horloge-diefstal te Apeldoorn. Bij hem is nl. het grootste gedeelte der aldaar ont vreemde voorwerpen door de recherche in beslag genomen. Waarschijnlijk zijn zij daar achtergelaten door den ïeeds vroeger ter zake van meergemelden diefstal gearresteerden Duitscher. De thans gearresteerde, die dus ver moedelijk in het komplot is, werd ter beschikking van den officier van jus titie te Zutfen gesteld. (Tel.) De Amsterdamsche Omnibus-Maat schappij heeft zich tot den Raad der gemeente Amsterdam gewend met ver zoek electriciteit als beweegkracht te mogen gebruiken aanvankelijk op de lijnen Willemspark P.C. Hooftstraat Dam. Haarlemmerpl.- -Dam, Marnix- straat en Overtoom. Voor de levering van de beweegkracht zal, zoodra de Raad het verzoek toe staat, een bovengrondsche geleiding worden aangelegd. De bedoeling is, als deze proef goed slaagt, op alle lijnen electriciteit toe te passen, en ook de wagens electrisch te verlichten. Bij de op Maandag jl. aangevangen onteigening van woningen in Klarendal te Arnhem, doen zich vele moeilijk heden voor. Terwijl het gemeentebestuur den bewoners der te onteigenen per- ceelen reeds twee maanden te voren had doen waarschuwen, dat zij vóór of op den len Mei hadden te verhuizen, heb ben sommige huiseigenaren hunnen huur ders weten diets te maken, dat er in de eerste vier jaren van de geheele onteigening niets zou komen. Op deze wijze ontliepen zij het gevaar, dat men, begrijpende dat eene verhuizing toch onvermijdelijk was, de laatste weken in gebreke zouden blijven de huurschuld te voldoen. Als gevolg dezer bewering, zitten thans vele gezinnen in groote verlegenheid. Het gemeentebestuur dreigde gisteren met eene gerechtelijke uitzetting, en de gelegenheid om eene andere geschikte woning te beko men, is voor de groote meerderheid ver keken. C.) Te Wageningen is gister-ocht -nd de groote boerderij van J. Daniels, gelegen in de nabijheid der stad, mot eenen hooiberg en een groot deel der have eene prooi der vlammen geworden. Eene bejaarde vrouw werd met veel moeite nog juist bijtijds gered. Hiets was ver zekerd. Men meldt uit Maasstricht aan het N. v. d. JD. Het is niet onmogelijk dat de beide Koninginnen in September t. k. een be zoek zullen brengen aan deze stad. In verband daarmede heeft de Maatschappij tot bevordering van Tuin- en Landbouw in Limburg het nemen van een besluit omtrent het al of niet houden van een tentoonstelling verdaagd. Yan rijkswege zal dit jaar, onder lei ding en toezicht van den distric ts vee arts in Friesland, in de gemeenten Won- seradeel en Bolsward wederom eene proef neming met de inenting tegen vlekziek te der varkens plaats hebben. Omtrent de Internationale Tentoon stelling van Petroleum en Petroleum- gebruik (te houden te Bolsward van 19 Juli tot 11 Augustus a. s.) wordt gemeld, dat de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen, de Hol- landsclie IJzeren Spoorweg-Maatschappij alsmede de Nederlandsche Tramweg- Maatschappij vrijdom van vracht hebben toegestaan aan de teruggaande onver kochte of onverlote voorwerpen, welke bij de inzending langs haar lijnen zijn vervoerd. Een vrij uitgebreid plan tot emigra tie is in Friesland op het touw gezet. Een vijftigtal boeren hebben zich ver- eenigd en uit hun midden eene commissie benoemd, die een grondig onderzoek zal instellen naar den toestand en de vooi- uitzichten van het boerenbedrijf in Noord- Amerika. Leidt dit tot gunstige resul taten, en slaagt de commissie er in eene genoegzame uitgestrektheid gronds aan te koopen, dan zijn genoemde boeren van plan den oceaan over te steken, met een voldoend aantal Friesche arbeiders Gedurende het jaar 1892 zijn uit de provincie Friesland als landverhuizers naar Noord-Amerika vertrokken 1281 personen, een getal, dat in de laatste tien jaren slechts werd overtroffen in 1889, toen het 1973 bedroeg. Het groot ste aandeel leverden de bouwstreken (het Bildt, Barradeel, Oost- en West- dongeradeel en Menaldumadeel), n.l. 561. Van de 43 Friesche gemeenten waren het alleen de beide eilanden en Bols ward, waaruit geen landverhuizers ver trokken. Van de vertrokkenen waren 549 hoofden van huisgezinnen of vrij gezellen, met zich nemende 182 vrou wen, 552 kinderen en 1 dienstbode. Yan de 549 zijn opgegeven 8 als welgesteld, 364 als mingegoed en 177 als behoeftig. Jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1892. X. (Slot.) De Kamer en hare Werkzaamheden. In de samenstelling der Kamer had gedu rende 1892 eenige wijziging plaats. Zjj bleef bestaan uit de Heeren J. J. G. Noubt, Voorzitter, S. A. Maas, Vice-Voorzitter. J. H. Houtman. J. T. Wittkampf. H. R. M. A. van Gent. D. P. W. Peins. Mr. W. H. Jansen. P. M. J. A. Laoesweij. Bij de periodieke aftreding in dit jaar wer den de Heeren J. J. G. Nolft, S. A. Maas, J. H. Houtman en P. M. J. A. Lagerweij her- kozen, terwijl, in de plaats van den Heer J. Meijer Pz., mede aftredend Lid, die echter verzocht had, niet meer voor een benoeming in aanmerking te komen, werd gekozen de Heer M. L. Honnerlage Grete. De Heer Mr. A. Tak, Secretaris der Kamer, verzocht en verkreeg zijn eervo ontslag als zoodanig, als zijnde benoemd tot Griffier bii het Kantongerecht te Hulst. Zijne plaats als Secretaris werd ingenomen door den Heer I. Hoogendam. De werkzaamheden der Kamer waren dit jaar mede van velerlei aard. Lettende op de belangen van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, richtte zij hare adviezen, of opmerkin gen dienaangaande, tot de betrokken autori teiten, zoo dikwijls het optreden haar wen- scheljjk scheen. In het belang van den Handel wendde zü zich tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, om op hetere exploitatie der Telefoon-inrichtingen aan te dringen; tot den Minister van Binnenlandsche Zaken tot ver krijging van consent tot wederinvoer van een artikel, welks toelating gedurende de cholera- epidemie te Hamburg was geschorst; in het belang van den Veehandel tot. de Administra tie der Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij om een Weegbrug voor het Vee per stuk te hekomen; tot den Gemeenteraad met advies tot verlaging van het Havengeld, als zijnde zeer gewenscht om de Scheepvaartheweging naar hier te be vorderen tot den Minister van Financiën, om aan te dringen op een billijke toepassing of wijziging der Wettelijke Bepalingen omtrent het afstoken in de Branderijen. Een nieuw Reglement voor Kolenmeters- Wegers werd door haar voorbereid, ten einde het wegen van steenkolen meer ingang te doen vinden, ter controle van de lading, om dus zoowel het belang van den handel, als dat van de bedoelde corporatie te bevorderen. Met de overige Kamers van Koophandel en Fabrieken stond zij gedurig in contact, en nam of gaf kennis van alles wat Handel, Nij verheid en Scheepvaart kon ten bate komen. Van alle zijden mocht zij de meeste medewer king en waardeering van haren arbeid onder vinden. Tot haar genoegtn werd haar Voorzitter benoemd tot Lid der Staatscommissie voor Statistiek. Tot den wensch hesluiten wij, dat het in getreden jaar 1893 rijkelijk moge vergoeden, wat het vorige in gebreke bleef, en dat onze goede stad Schiedam de voorspoed en welvaart moge ten deel vallen, waarop ze door hare nijvere en ordelievende bevolking en gnnstige ligging aanspraak mag maken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken tl Schiedam J. J. G. NOLET, Voorzitter. I. HOOGENDAM, Secretaris. Een vrouw te Eindhoven, die een mud aardappelen benevens een flinke kip, samen voor 45 cents had gekocht, be sloot de kip te slachten, omdat ze wat raar deed. Na het slachten bleek, dat het beestje geen uitweg had geweten met 9 flinke eieren, die het bij zich had. Eenige weken geledenoverleediemand in de gemeente AchtkarspelenSedert jaren was de overledene in 't bezit ge weest van een hond, die zeer aan zijn meester gehecht was, en dit vooral ook na diens dood bewees, want niet dan met moeite kon men hem van de lijk kist verwijderen. Het dier weigerde meestal voedsel te nemen en is dezer dagen van droefheid en honger gestorven. Zelden hoorde mem te Steenbergen zóo van diefstallen als in den laatsten tijd. Moesten het in den beginne de kip pen ontgelden, thans hebben de dieven het op spek en hammen gemunt. Bij den landbouwer J. L. aan het Bovenaas heeft men het waschgoed uit de tobbe en het spek uit den schoorsteen gesto len. Ook bij de erven De Bakkei aan den Zuiddijk ontvreemdde men vier zijden spek. Dat men, als men in het huwelijks bootje stapt, zich de weelde veroor looft per vigilante naar het Raadhuis te rijden, is begrijpelijk, doch te trou wen, voorzien van een bewijs van onver mogen tot betaling der stukken, benoo- digd tot aangaan van een huwelijk en dan met vijf rijtuigen te komen, is wel wat kras. Het laatste is evenwel in deze week in een groot Zuid-Hol- landsck dorp gebeurd. Sedert eenige jaren woont te Haar lem in de Spaarnwoudersstraat een uit drager, W. Uraans genaamd, die tevens een buis van verkoop met recht van wo- derinkoop houdt. Hij is ODgehuwd en leidt een kluizenaarsleven in een slecht onderhouden huis, waarvan geen ruit heel is en de ramen met planken dicht gespijkerd zijn. De man heeft veel last van de straatjeugd, die hem meermalen schade toebrengt. Eergisteren-avond plaagden de straatjongens hem wede'- Hij werd daardoor zoo driftig, dat hij» opgewonden door sterken drank, een revolver laadde en op de menigte vooi zijn woning schoot. EeD 29-jarige blee kersknecht werd in het linkerdij been en een 14-jarige knaap in de hand geraak Umans is door de politie aangehouden, maar na verhoor weder ontslagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6